بحران آب

نماینده شادگان در مجلس، گفت: خوزستان که سال‌ها به سرزمین آب و آفتاب تبدیل شده بود اکنون دیگر آب ندارد و تنها می‌توان گفت سرزمین آفتاب است و رودخانه‌های استان یکی پس از دیگری درحال خشک شدن هستند.

به گزارش مشرق، مجید ناصری‌نژاد نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان در نطق میان‌دستور، با گرامیداشت یاد شهدا و امام‌خمینی‌ (ره)، اظهار داشت: با رهبری داهیانه مقام معظم رهبری و حمایت ملت شریف ایران، ملت‌های منطقه، جانفشانی رزمندگان اسلام به‌ویژه مدافعان حرم شاهد پیروزی‌های گسترده در محور مقاومت، عراق، سوریه، یمن، لبنان و سایر جبه‌های نبرد علیه استکبار و صهیونیست هستیم.

این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با بیان اینکه این مسیر نشانه تحقق وعده‌های الهی مبنی‌بر نصرت مومنین است، گفت: این پیروزی‌ها مایه مباهات و افتخار مونینی و ذلت و خواری دشمنان است و همانگونه که مشاهده می‌شود آمریکا و اسرائیل از یکدیگر ناراحت هستند، به‌صورتی که ترامپ دیوانه در سازمان ملل که یکی از نشانه‌های تمدن بشری است از فرط ناراحتی هرچه که از دهانش بیرون می‌آید می‌گوید.

وی با بیان اینکه باید با اتکا بر ایمان  به خدا، اطاعت کامل از مقام معظم رهبری و اعتماد به ملت در این مسیر محکم گام برداریم و از قدرنمایی پوشالی قدرت‌های به‌ظاهر بزرگ هرگز نترسیم، اضافه کرد: ملت ایران در طول این سال‌ها بعد از انقلاب همیشه در صحنه بوده و از رهبری پیروی کرده‌اند، باید به این مردم توجه و مشکلات آنها را حل کرد.

ناصری‌نژاد با تأکید بر اینکه امسال سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال است، تصریح کرد: بحث اشتغال یکی از مشکلات جدی مردم شریف ایران است و دغدغه اشتغال دغدغه همه خانواده‌ها می‌باشد، باید برای ایجاد اشتغال گام‌های جدی برداشت و با برنامه در این راستا حرکت کرد اما چیزی که مشاهده می‌شود این نیست و دولت نتوانسته آنگونه که وعده داده بود عمل کند.

وی ادامه داد: بیکاری مردم را رنج می‌دهد و موجب بروز مشکلات زیادی در جامه شده  که فقر، یاس، مشکلات اجتماعی و اخلاقی از نتایج مشخص بیکاری است؛ در حال‌حاضر که به میانه سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال رسیده‌ایم هنوز نتیجه قابل ملاحظه‌ای مشاهده نشده است.

نماینده مردم شادگان در مجلس با بیان اینکه باید با استفاده از مدیران کارآمد، مومن، متعهد، انقلابی و خلاق، با تکیه بر توان ظرفیت‌های داخلی و استفاده از همه امکانات چاره‌ای برای ایجاد اشتغال پیدا کنیم، گفت: در کشور ما آنقدر ظرفیت و امکانات وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن بر بیکاری غلبه و میلیون‌ها فرصت شغلی ایجاد کرد.

این عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به اینکه ظرفیت‌هایی چون کشاورزی، صنعت، تجارت، گردشگری و ظرفیت‌های دیگری از این قبیل با استفاده از دانش روز و خلاقیت جوانان ایرانی می‌تواندزمینه‌های خوبی برای ایجاد اشتغال در کشور باشد، افزود: گاهی می‌بینیم که برخی از مسئولان بجای استفاده از ظرفیت‌ها آنها را نابود می‌کنند، بحث کشاورزی و محیط زیست از این قبیل فرصت‌ها هستند که در کشور و بویژه استان خوزستان در حال نابودی است.

وی ادامه داد: به دلیل عدم استفاده بهینه از صنایع آب و توزیع ناعادلانه آن به‌جای فرصت به چالش تبدیل شده است، خوزستان که سال‌ها به سرزمین آب و آفتاب تبدیل شده بود اکنون دیگر آب ندارد و تنها می‌توان گفت سرزمین آفتاب است و رودخانه‌های استان یکی پس از دیگری درحال خشک شدن هستند.

ناصری‌نژاد اضافه کرد: مزارع کشاورزی اطراف رودخانه‌ها از بین رفته‌اند و مردمی که از قبل کشاورزی در آن مناطق امرار معاش می‌کردند، مهاجرت کرده و به خیل بیکاران می‌پیوندند؛ تالاب‌های خوزستان به‌سرزمین خشک تبدیل و خود آنها به مناطق بحران‌زا تبدیل می‌شوند.

این نماینده مجلس با تأکید بر اینکه تالاب بین‌المللی شادگان که از بزرگترین و مهم‌ترین تالاب‌های کشور است بر اثر انتقال آب، سدسازی‌های متعدد و بی‌برنامه در حال نابودی است، اظهار داشت: کسی به‌فکر چاره برای این تالاب عظیم نیست، این تالاب که یک نعمت الهی در منطقه برای محیط زیست سالم و معیشت مردم بود در حال حاضر خود کانون بحران و منشا ریزگرد و طوفان نمک است.

عضو کمیسیون حقوقی قضایی مجلس با بیان اینکه مسئولان از خواب غفلت بیدار شوند، ما دیگر خواهان ایجاد فرصت شغلی جدید نیستیم ما خواستار حفظ فرصت‌های موجود و از دست ندادن آنها هستیم، گفت: چرا به ناله‌های مردم خوزستان کسی گوش نمی‌دهد، چرا وعده‌های داده شده بریا حل مشکلات عملی نمی‌شود، تا چه زمانی باید شاهد خشک شدن مزارع، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و نخلستان‌های خود باشیم؛ تا چه زمانی باید بیکاری و مهاجرت جوانان را مشاهده کنیم.

وی با اشاره به اینکه اگر این روند ادامه پیدا کند در آینده‌ای نزدیک همه شهرستان‌های ما خالی از سکنه می‌شوند، ادامه داد: دولت در سال‌های گذشته برای اصلاح وضع وعده‌های زیادی داده، مصوبه‌های متعددی را گذرانده است که در عمل کمترین اقدام را شاهد هستیم؛ همه مردم از بحث انتقال آب، وضعیت محیط ‌زیست ناراحت و نگران هستند و همه گرفتار بیکاری جوانان خود هستند و میل به مهاجرت دارند، دولت چه زمانی می‌خواهد یک اقدام جدی و قابل لمس انجام دهد مردم از وعده و مصوبه‌های غیراجرایی خسته شده‌اند.

نماینده مردم شادگان در مجلس در پایان با تأکید بر اینکه اگر مشکل آب زراعی شهرستان شادگان حل نشود از بین می‌رود، خاطرنشان کرد: مشکل رودخانه جراحی را سریعا حل کنید، نخلستان‌ها را نجات دهید، به تالاب شادگان برسید که درحال دیر شدن است اگر زمان بگذرد دیگر نمی‌توان آن را حل کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس