کد خبر 776414
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۳
اصلاح طلبان

عضو شورای مرکزی مردم‌سالاری ائتلاف با اعتدالیون را بی معنا خواند و تأکید کرد: «اعتدال، واقعیت سیاسی نقش آفرین نیست؛ زمانی ائتلاف معنا پیدا می‌کند که دو تشکل با ساختار و کارکردی مشخص با هم همراه شوند.

به گزارش مشرق،  4سالی از ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدال گرایان می‌گذرد و این دو جریان توانستند دو انتخابات ریاست جمهوری و یک انتخابات مجلس شورای اسلامی را با پیروزی پشت سر بگذارند، اما به نظر می‌رسد جریان اصلاحات به دنبال استراتژی جدیدی برای حضور در انتخابات 98 است؛ جدایی از اعتدال گرایان و حضور با پرچم اصلاح طلبی.

زمان به وقت تغییر استراتژی
بعد از تأیید کابینه دوازدهم بود که رسانه‌های اصلاح طلب و چهره‌های این جریان سیاسی بر لزوم تغییر استراتژی تأکید کرده و فعالیت‌های تبلیغاتی خود را آغاز کرده‌اند. در هشتم شهریورماه آقای عبدی، تئوریسین اصلاح طلب در مطلبی در روزنامه شهروند بر لزوم تشکیلاتی برای این جریان سیاسی سخن به میان آورد و تأکید کرد: « قطعاً اصلاح‌طلبان نیاز به یک تشکیلات دارند البته منظور تشکیلات آهنین نیست که نمی‌تواند هم باشد. اصلاح‌طلبان به‌ناچار وظیفه دارند  خودشان را سازماندهی کنند و از این وضعیت بیرون بیایند و تردیدی در آن نیست که هر روز تأخیر در آن هم خسارت قابل توجهی را به بار می‌آورد.» او تصریح کرد: «به نظر بنده سازوکار تشکیلاتی آن می‌تواند به این شکل باشد که نمایندگان تعدادی از احزاب شناخته شده و همچنین نیروهایی که بیرون از احزاب هستند، به صورت یک تفاهم عام یک شورای مرکزی را شکل بدهند و مشابه آن را در استان‌ها نیز پیاده کنند و برای مسائل اساسی، همین جمع تصمیم‌گیری کند و همه از آن تبعیت و حمایت کنند.»

سکوت عارف شکست
بعد از این سخنان عبدی، برخی از فعالان اصلاح طلب از لزوم ساز و کار جدید برای این جریان سخن به میان آورده‌اند تا اینکه بعد از چند روز، آقای «عارف» ساکن صندلی شماره 184 بهارستان که مصلحت را بر خاموشی می‌داند و می‌گوید: « تغییر نمی‌کنم» قفل سکوت خود را شکست.

پرچم استقلال اصلاح طلبان از روحانی
وی در مصاحبه‌ای با شفقنا در 26 شهریورماه درباره حضور مستقل اصلاح طلبان در انتخابات اسفند سال ۹۸ گفت: «پیش بینی من این است که ما در انتخابات سال ۹۸ هم با پرچم اصلاح طلبانه وارد می‌شویم یعنی ائتلاف نمی‌کنیم؛ به اندازه کافی هم نیرو داریم و با تعاملی که با شورای نگهبان داریم و با تغییر نگرشی که در برخی از نهادهای حاکمیتی نسبت به جریان اصلاحات به وجود آمده، ان‌شاالله به این نتیجه برسیم که تأیید صلاحیت‌ها روند عادی و قانونی را طی کند و مانند انتخابات شوراها با تورم نیرو مواجه باشیم.»

البته اصلاح طلبان اولین گام استقلال خود از اعتدال گرایان را در انتخابات شورای شهر 96 برداشتند که رییس فراکسیون امید در این باره گفت: «در انتخابات شوراها در سال گذشته جمع بندی این شد که عملاً ائتلاف نکنیم برای اینکه بتوانیم به مردم پاسخگو باشیم. لیست، لیست اصلاحات باشد و شورای عالی، این لیست را تهیه کرد.»

کار سخت جریان چپ
همچنین روز گذشته، آقای اسماعیل گرامی‌مقدم، سخنگو و عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی در گفت‌وگویی از عملکرد روحانی انتقاد کرد و گفت: « در فرایندی که اتفاق می‌افتد، اصلاح‌طلبان هم تا حدودی آسیب خواهند دید، زیرا این اصلاح‌طلبان بودند که از روحانی حمایت کردند. البته ما به حمایت خود از شخص آقای روحانی و دولت او، به دلیل اعتقاد وافری که به منافع ملی داریم، ادامه می‌دهیم، اما در این دفاع کردن اولاً دولت آقای روحانی هزینه خواهد داد و دوم اصلاح‌طلبان.»


وی درباره انتخابات 98 هم گفت: « اصلاح‌طلبان در سال 98 هم می‌توانند پیروز انتخابات باشند. گرچه با ادامه عملکردی که دولت تاکنون داشته کار آنها بسیار سخت خواهد بود. حتماً بخشی از مردم از اصلاح‌طلبان هم ناامید خواهند شد؛ اما به نظر می‌رسد به دلیل اینکه پرچمدار مطالبات واقعی مردم اصلاح‌طلبان هستند، قاطبه طبع مردم اصلاح‌طلبانه باقی خواهد ماند؛ اما قطعاً آقای روحانی و آن جبهه حداقلی از اصول گرایان که حامی ایشان هستند، بیشترین آسیب را خواهند دید.»

مطهری نژاد: ائتلاف با اعتدالیون بی‌معناست
آقای میرزا بابا مطهری نژاد، عضو شورای مرکزی حزب اصلاح طلب مردم‌سالاری  گفت: اصلاح طلبان طیف بسیار گسترده با مشترکات زیادند که ممکن است اختلاف نظرهایی را هم با یکدیگر داشته باشند اما این طیف برای ادامه پیروزی‌های خود باید به یک تشکیلات قوی تبدیل شود که اصول مشخص، خواسته‌های مشخص و تعهد اجتماعی مشخصی دارند.»


وی ادامه داد: «اصلاح طلبان نشان داده‌اند که می‌توانند در بزنگاه‌های سیاسی مانند انتخابات متحد شده و انسجام خود را به رخ بکشند، حال که این جریان در موقعیت مناسبی قرار دارد، بهتر است  سازو کاری جدید را به کارگرفته و تبدیل به یک جبهه قدرتمند شود که جریان اصلاحات را مدیریت می‌کند.» عضو شورای مرکزی مردم‌سالاری ائتلاف با اعتدالیون را بی معنا خواند و تأکید کرد: «اعتدال، واقعیت سیاسی نقش آفرین نیست؛ زمانی ائتلاف معنا پیدا می‌کند که دو تشکل با ساختار و کارکردی مشخص با هم همراه شوند، اما اعتدال وجود خارجی ندارد و تنها یک شعار برای کمرنگ‌تر کردن سهم و حق اصلاح طلبان در پیروزی است.»

مطهری نژاد خاطرنشان کرد: «اینکه عده‌ای جمع شوند و اسم خود را حزب اعتدال بگذارند، نمی‌شود. اعتدال باید بتواند یک بدنه‌ای در داخل جامعه داشته باشد؛ این در حالی است که اعتدال واقعیتی اجتماعی ندارد و بدنه اصلاحات است که سبب پیروزی رییس جمهور شد.» وی افزود: « اگر اصلاح‌طلبان اعتدال را نپذیرند و نقش خود را نشان دهند، این مسأله که اعتدال واقعیت اجتماعی ندارد روشن می‌شود.


اصلاح طلبان باید با ایجاد ساز و کاری جدید، انسجام خود در انتخابات را به تمامی زمان‌ها و عرصه‌ها تعمیم دهند و این انسجام را در موارد دیگر و زمان‌هایی دیگر هم به رخ بکشند.» این عضو شورای مرکزی مردم‌سالاری خاطرنشان کرد: «اصلاح طلبان باید طیف را از بین برده و به مرکزیت و محوریت مشخص‌تری سوق پیدا کنند و این گستردگی طیف باید کوتاه شود تا بتواند نقش خود را وسیع‌تر و بلندمدت‌تر ایفا کند؛ این واقعیت است. همچنین این جریان باید حتماً در قالب احزاب و تشکل‌ها خود را نشان دهد و لیدرش باید از دل این احزاب و تشکل‌ها بیرون بیاید، یعنی احزاب باید نقش آفرین شوند و هرچه به این سمت حرکت کنند، هویت مستقل و بهتری را نشان دهد.»

مرگ ائتلاف بنفش، هرگز!
آقای غلامعلی دهقان، عضو شورای مرکزی و سخنگوی حزب اعتدال و توسعه هم به عنوان نماینده اعتدال‌گرایان  درباره اظهارات رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان، گفت: «آنچه فلسفه وجودی ائتلاف سه گانه اصلاح طلبان، اعتدالیون و اصول گرایان معتدل بود، همچنان ادامه دارد.


درضمن، حفظ منافع ملی اقتضا می‌کند که این ائتلاف همچنان موجودیت داشته و ادامه یابد. این ائتلاف از سال 92 تا انتخابات سال جاری موفق بوده است. از زمان این ائتلاف هم صحنه سیاسی کشور تغییری نکرده که شاهد افتراق و جدایی چنین ائتلاف پر قدرتی باشیم.»

وی ادامه داد:«  اکثریت اصلاح طلبان هم بر لزوم ادامه ائتلاف اصلاح‌طلبان و اعتدالیون موافق هستند و سرانجام آقای عارف هم خود به این جمع بندی می‌رسد؛ بنابراین برای نتیجه بخش بودن اهداف، این ائتلاف باید همچنان محوریت داشته باشد.

از سویی دیگر بخش غالب اصلاحات معتقدند که اعتدال و اصلاحات دو روی یک سکه‌اند، همانطور که اخیراً آقای شکوری راد در کنگره حزب اتحاد ملت به صراحت اعلام کرد.» سخنگوی حزب اعتدال و توسعه خاطرنشان کرد: «تئوریسین‌های اصلاح طلبان مانند آقای جلایی پور و آقای حجاریان، بارها بر حمایت از دولت روحانی و پیگیری گفتمان اعتدالی تأکید کردند. آنچه رسانه‌های اصلاح طلب این روزها بدان می‌پردازند تمام ماجرا نیست؛ فراسوی بحث‌های رسانه‌ای، بخش قابل توجهی از جریان اصلاحات خواهان ادامه ائتلاف هستند؛ همچنین جریان اصلاحات سخنگو دارد و آن‌ها همچنان بر حمایت از دولت اعتدال و روحانی تأکیدکرده و به ائتلاف پایبندند.»

منبع:صبح نو

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha