میانمار 4

طبق معمول این روزها که به واسطه الزامات سیاست ورزی از نوع تلگرامی، افراد خود را ملزم به ارایه سند برای اظهارنظرهای شاذ خود نمی بینند، این چهره های اصلاح طلب هم تنها ادعاهایی را در هوا پرتاب می کنند.

سرویس سیاست مشرق - در روزهای اخیر، با اوج گیری احساسات عمومی درباره فجایع جاری که در میانمار بر مسلمانان مظلوم روهینگیا می رود، شاهد نوعی سیاسی کاری نه چندان اخلاقی از جانب شماری از چهره های جنجالی اصلاح طلب هستیم. این افراد اخیرا در اقدامی که به نظر هماهنگ و برنامه ریزی شده می آید، در شبکه های اجتماعی این خط را القائ می کنند که جمهوری اسلامی به طور عام و جریان انقلابی کشور به طور خاص، نسبت به فاجعه میانمار سکوت پیشه کرده اند.

برای مثال، کواکبیان مدعی شده که به واسطه روابط خوب سیاسی ما با پکن و مسکو، جناح سیاسی اصولگرا چندان راغب به موضعگیری در قبال جنایت نسل کشی بیّن و آشکار دولت میانمار علیه اقلیت مسلمان این کشور نیست.

این که مسکو و پکن چه موضعی در قبال فاجعه میانمار اتخاذ کرده اند، امری است که هیچ ارتباطی به موضع جمهوری اسلامی ایران ندارد و همراستایی و همکاری های بسیار خوب ما با این دو کشور در پاره ای از موضوعات، به مفهوم همراستایی و همداستانی ما در باب همه موضوعلات بین المللی نیست. کما این که رهبر معظم انقلاب که از قدیم (دست کم از سال ۷۰) دغدغه ستم و آزار سیستماتیک مسلمانان میانمار را داشته اند، روز سه شنبه در جلسه درس خارج خود، تکلیف را روشن و موضعگیری صریح و شفاف نظام را علیه جنایت ضدبشری علیه مسلمانان روهینگیا تعیین کرده اند.  مضاف بر این که بحث جریان انقلابی در قبال سکوت ایالات متحده و متحدان آن در باب این فاجعه انسانی، به طور خاص متوجه معیارهای دوگانه و ریاکاری حقوق بشری این کشورهاست که خود را سردمدار حقوق بشر و آزادی و دموکراسی می دانند و از «آنگ سان سو کی» یک بت و اسطوره حقوق بشری تراشیده اند و با بهانه هایی موهوم و جعلی برای کشورهایی چون ایران پرونده حقوق بشری می سازند، اما در برابر جنایات واضح و آشکار متحدان و دوستان خود چشم هایش را هم می گذارد. وگرنه نه مسکو و نه پکن هیچ گاه داعیه دار حقوق بشر نبوده اند و به بهانه آن به اقصی نقاط دنیا لشکرکشی نکرده اند. بگذریم از این که از دیدگاه انسانی و اسلامی جمهوری اسلامی ایران، سکوت و چشم پوشی در برابر جنایات علیه مسلمانان میانمار از سوی هر کشوری که باشد، محکوم و مذموم است. و این را هم باید در نظر گرفت که ادعای حمایت چین و روسیه از حکومت میانمار هم فعلا، مثل بسیاری از دعاوی «تلگرامی»، بدون ذکر سند و منبع خاصی است. مثلا به چند نمونه زیر در پوشش فاجه میانمار در خبرگزاری دولتی روسیه یعنی «راشا تودی» توجه کنید

حمایت از مسلمانان مظلوم میانمار از حدود سه دهه قبل، دغدغه رهبر معظم انقلاب بوده است و یکی از اولین موضعگیری های معظم له در این مورد به ۱۴ اسفند ۱۳۷۰ در دیدار با روحانیون برمی گردد، یعنی زمانی که بسیاری از چهره ها و جریان هایی که امروز مدعی خون مسلمانان روهینگیا شده اند، احتمالا حتی به درستی نمی دانستند که این کشور در کجای نقشه قرار دارد.

سیاسی کاری غیراخلاقی جریان اصلاح طلب با مساله «خون مسلمانان»، مسبوق به سابقه است و موردی که معمولا به صورت طوطی وار برای به اصطلاح مچ گیری از نظام  به آن استناد می کنند بحث "سرکوب مسلمانان چچن توسط مسکو" است. البته در این مواقع، گاه از روی جهل و عدم درک نسبت به پیچیدگی های سیاسی و امنیتی ماجرا و گاه از روی غرض ورزی، به نیمی از واقعیت اشاره می کنند و با شعارهای اصطلاحا «حقوق بشری» سیمای حق به جانب به خود می گیرند. این در صورتی است که کسی که اندکی با مسایل آسیای میانه و قفقاز آشنایی داشته باشد، به خوبی آگاه است که بعد از فروپاشی اتحاد شوروی، در غیبت دیپلماسی فعال سیاسی و فرهنگی دولت هاشمی رفسنجانی در آن منطقه، عربستان سعودی سرمایه گذاری سنگینی را برای تبلیغ «وهابیت» در آن جا انجام داد و مع الاسف، مناطقی چون چچن و اینگوشیا، داغستان و باشقیرستان به کانون های بالقوه جنگجویان جهادی-تکفیری تبدیل شدند. شاهد مثال این قضیه این که در حال حاضر، زبده ترین تروریست های داعش و و النصره متعلق به همین جمهوری های فدراسیون روسیه هستند. به بیان دیگر، اگر سیاست های بعضا سفت و سخت مسکو در مهار وهابیگری در چچن و جمهوری های شبیه آن نبود، اکنون در شمال کشورمان با وضعیت بسیار خطرناک تری به لحاظ امنیتی مواجه بودیم.

اما ادعای بی پایه افرادی چون زیباکلام و کواکبیان درباره این که جریان اصولگرا یا انقلابی یا نظام در قبال فاجعه میانمار سکوت پیشه کرده، یا بی جهت! پای آمریکا و اسراییل را به میان کشیده، یک دروغ بزرگ بیش نیست.

حقیقت در عین حال تلخ در این میان، این است که جریان اصلاح طلب و رسانه های زنجیره ای آن، در قبال همه فجایعی که سالیان اخیر بر مسلمانان به طور عام و بر شیعیان رفته است، به طور معمول مهر سکوت بر لب می زدند، چون یک پای ماجرا همواره موجودیتی به نام «ایالات متحده» بوده که گویی محبوب قلوب این جریان سیاسی است، هیچ کردار این «معشوق» در چشمشان، جرم و جنایت علیه انسان جلوه نمی کند. در مساله سوریه، در مساله بحرین، در مساله یمن، در مساله عراق، افغانستان، لیبی و.....که ده ها هزار مسلمان به واسطه طرح های امریکایی به خاک و خون افتادند، کلامی از آن ها در محکومیت این جنایات ندیده ایم. علی ایّ حال، برای اثبات این دروغ، صرفا توجه شما را به گوشه ای ازپوشش رسانه ای توسط سایت ها و خبرگزاری های جریان اصولگرا درباره فاجعه میانمار جلب می کنیم:

البته سیاست ورزی از نوع «نئولیبرالی» که قبله نمای آن واشینگتن را نشان می دهد، خباثت‌ها و ناجوانمردی‌های زیاد در آستین دارد، لیکن این که یک جنایت آشکار ضدبشری که در آن پای جان صدها هزار مسلمان مظلوم در میان است، دستاویز بازی های سیاسی از نوع چرک و کثیف قرار بگیرد، به نحوی که یک به اصطلاح سیاستمدار شیعه ایرانی(که سابقه روحانیت هم دارد) از این گلایه کند که صدا و سیمای ما از عیان شدن دست اسراییل در سرکوب مسلمانان میانمار خبر داده، در همین نوع سیاست ماکیاولیستی هم نوبر است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 30
 • ۱۵:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  289 6
  ما با نوكري آمريكا مخالفيم.
  • مهدی IR ۰۱:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
   19 9
   دوستان اصلاح طلب از این که گند جایزه ی نوبل معشوقه هاشون در امده ناراحتن و دارن فرار رو به جلو می کنن. وگرنه اینها همونان که شعار نه غزه نه لبنان سر میدادن و در برابر کشتار پانصد حاجی ایرانی سکوت کردند
  • IR ۱۵:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۴
   0 0
   زیباکلام علی الحساب طرز نوشتن "عجالتا" را یاد بگیرد تا بعد!!!
 • محمد IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  منافقین سعی در تطهیر چهره اربابشون کدخدای عالم دارن انشاءالله به بدترین شکل ممکن به درک واصل بشن
  • محمد FR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
   44 29
   بدبخت دست به وی ان خوبی داری تو دو دقیقه این همه منفی الحق که خوب دم تکون میدی برا ارباب
 • IR ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  30 39
  ما با میانمار رابطه نداریم ولی با چین رابطه داریم پس چرا اجازه میدیم چین در مناطق مسلمان نشین روزه ممنوع کنه و حجاب را تخریب ؟
  • IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
   31 7
   این هم از همون اخبار تلگرامی بود!
  • GB ۲۲:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
   20 0
   آیا چین به نظر ایران اهمیتی میدهد خوبه بانک های چین هم حساب های ایرانی ها رو مسدود کردن
  • GB ۲۲:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
   11 1
   مرگ بر آمریکا مرگ بر اسرائیل مرگ بر مزدوران استکبار و صهیونیست
 • IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  60 24
  هم میهنان تهرانی قبل رای دادن به هر آدمی اول سطح شعور و شخصیتش رو در یابید بعد برید زرتی بهش رای بدید.. اون از محمود صادقی که کلا توی باغ نیست این هم از آقای کواکبیان جیغ جیغو
 • IR ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  51 20
  اصلاح طلبان منافق و منافقان بدتر از کفارنند
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  0 0
  ما
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  54 6
  زیباکلام هرجا که آمریکا و اسراییل یه طرف معرکه نباشن، بشر دوست میشه!
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  29 8
  مشرق ! انتقاد درون سازمانی همیشه ثمرات مثبت داشته. تا حالا شده یک بار یه مقاله بزنی که دلایل شکست های پی در پی اصول گرایان رو واکاوی کنه ؟ همش اصلاح طلبان بد هستند ؟ میترسم انتخابات های بعدی رو هم ازدست بدیم.
  • محمد IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
   22 16
   شما نگران شکستهای پی در پی اصولگرایان نباش مشغول نوکری کدخدا باشید
  • کیایی IR ۱۸:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
   8 2
   نظر شما درسته. باید به این موضوع هم رسیدگی بشه مشرق عزیز.
 • علی IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  24 8
  اصلاح صلبان نه مسلمانند نه ازاده خواه فقط یک مشث مفت خور زالو صفت همراه با ژنهای الوده به خون فقرا
  • AE ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
   0 3
   ماشالله..شماچقدر باادب وباشخصیت تشریف دارید..ماشالله
 • AE ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  7 41
  شمابفرمایید اصولگراها چیکار کردن که اصلاح طلبا نکردن..مشرق بامطالب بیخودی شان خودتو خیلی پایین آوردی
 • DK ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  3 3
  مشرق لازم به یاداوریه که ایران مدتها در این مورد سکوت کرده بود طوری که دیگه صدای همه دراومد. این وضعیت با سخنان و اقدامات مقامات ترکیه در حمایت از مسلمانان میانمار رنگ تازه ای به خود گرفت و اعتراض ها به سکوت و بی عملی ایران بالا گرفت. همه در این مورد ترکیه را مثال میزندند که در قبال این قضیه بی تفاوت نبود. در این اوضاع و احوال بود که ایران تحت فشار افکار عمومی وادار به واکنش شد. تمامی این مطالب از سایتها و رسانه های خبری هم که گذاشتی مربوط به همین چند روز اخیره.
 • IR ۲۲:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  5 8
  با سلام شما رو بخدا یکی بگه چرا وقتی رئیس کشورهای غیر متعهد در قزاقستان بود سعی نشد از قدرت 110 کشور عضو غیر متعهد ها استفاده بشه همانطور که در 4 سال گذشته کوچکترین استفاده ای از این قدرت بی پایان نکردیم ؟؟؟؟؟دیپلماسی ضعیف یا دیپلماسی بیمار ؟؟؟
 • امین ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  9 3
  اصلاح طلبان نوکران غرب هستند و در هیچ برهه ی تاریخی خدمت به مردم خود نداشته و ندارند. جناب صادقی تو به اشتباه روحانی شدی و به اشتباه بزرگتر که ظرفیت نداشتی خارج شدی
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  3 2
  الان که دولت روحانی سر کار هست مگه این اصولگراست که میگن اصولگراها کاری نمی کنتد ؟ !
 • IR ۱۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۲
  2 3
  این دعواها مشکلی از مسلمانان میانمار حل نمی کنه،مگه سپاه پاسداران وظیفه اش دفاع از ارزشهای انقلاب در سراسر جهان نیست ؟مگه دفاع از مظلومین در سراسر جهان ادعای جمهوری اسلامی نیست،اصلاح طلبها واصولگراها هم که هردو از جنایات میانمار ناراحتند پس حرف زدن کافیه از همین حالا اعزام نیرو به میانمار را شروع کنیم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس