استفن لندمن

«استفن لندمن» معتقد است «آنگ سان سوچی» برنده صلح نوبل یک متقلب است و از سازمان ملل بی توجه به فلسطین نمی توان انتظاری برای رسیدگی به وضعیت مسلمانان میانمار داشت.

به گزارش مشرق، اخیرا بودایی های میانمار با حمایت دولت و ارتش این کشور مرحله جدیدی از ارتکاب جنایت های هولناک علیه اقلیت مسلمان معروف به «روهینگیا» را آغاز کرده اند.

اخبار مربوط به جنایت های وحشتناک علیه این اقلیت مسلمان که از هیچگونه ابزاری برای دفاع از خود برخوردار نیست، طی روزها و هفته های اخیر در رسانه های بین‌المللی بازتاب گسترده ای داشته است.

بودایی ها که به نظر می رسد از مصونیت ویژه ای در نزد دولت و ارتش برخوردار هستند، تاکنون از ارتکاب هیچ جنایت ضد حقوق بشری علیه اقلیت روهینگیا دریغ نکرده اند؛ از زنده زنده سوزاندن مسلمانان گرفته تا کَندن پوست بدن آنها و تجاوز به زنان و دخترانشان. تمامی این جنایت ها درحالی علیه اقلیت مسلمان روهینگیا انجام می شود که تنها گناه آنها گرایش دینی و مذهبی شان است و نه چیز دیگر.

برای روشن شدن وضعیت مسلمانان روهینگیا در میانمار و چرایی عدم اقدام مناسب از سوی سازمانها و نهادهای بین المللی، خبرگزاری ما گفتگویی با «استفن لندمن» نظریه پرداز آمریکایی داشته است که در ادامه از نظر می گذرد. لندمن دانش آموخته دانشگاه هاروارد است.

*اکنون مسلمانان روهینگیا در میانمار با شرایط فاجعه باری روبرو هستند. چرا سازمان‌ها و نهادهای بین المللی به وضعیت آنها توجه نمی‌کنند؟

خبرتکان دهنده و نگران کننده‌ای که تا حد زیادی توسط واشنگتن و سایر پایتخت های غربی نادیده شده در حال وقوع است، چیزی که من آن را نسل کشی آهسته سالیان اخیر بر علیه مسلمانان روهینگیا نامیدم، که متاسفانه در هفته های اخیر شتاب گرفته است.

 *آنگ سان سو چی، برنده نوبل  صلح، که خود قربانی ظلم ارتش میانمار بوده و چندین سال تحت شکنجه قرار گرفته است، در مورد وضعیت مسلمانان روهینگیا سکوت کرده و حتی با اقدامات نظامی علیه آنها همراه شده است. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

سوچی یک متقلب است که مورد وثوق آمریکایی‌ها است او در برخی از موارد مرا به یاد مادر ترزا می‌اندازد که به دروغ ادعای کمک به فقرا و نیازمندان می‌کرد، اما بجای آن یک فرقه از مسیحیان را برای نیکوکاری پرورش داد، که بجای کار شرافتمندانه رسوایی اسفناک به بار آوردند.

بیمارستان‌های او انبار انسانی بودند. او گرسنگی، سوء تغذیه و بیماری را نادیده گرفت. بدرفتاری جایگزین رفتار او شد. او بیش از اینکه قدیس باشد گنهکار است.

سوچی نیز با ارتکاب جنایات علیه روهینگیا متهم به جنایت شده است.

*مسئولیت سازمان ملل متحد و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نسبت به مسلمانان و کاهش درد و رنج آنها چیست و چرا آنها این کار را به نحو موثری انجام نداده‌اند؟

سازمان ملل متحد به عنوان یک ضمیمه، تحت نفوذ سیاستهای آمریکا است. حمایت از چیزی که محکوم است. دبیرخانه و مجمع عمومی سازمان ملل در گذشته و حال، برای  فلسطینی ها و دیگر افرادی که در معرض تجاوز قرار دارند، چه کاری انجام دادند؟ همه اینها شعارهای بی معنی است.

*اگر وضعیتی که مسلمانان روهینگیا در حال حاضر با آن مواجه هستند به شهروندان یک کشور غربی تحمیل شود، همه سازمان های بین المللی و موسسات احتمالا اقداماتی را برای مقابله با این مسئله انجام خواهند داد. چرا این سازمان‌ها استانداردهای دوگانه دارند و به مسلمانان روهینگیا بی‌تفاوت هستند؟

استانداردهای دوگانه غربی، بدنام، انگشت نما و ظالمانه است. نگاه کنید به نحوه برخورد نامناسبی که با ایران وجود دارد.

تکرار ادعاهای جعلی ساخته شده پیشین توسط ترامپ در مورد وجود یک قدرت نظامی هسته ای به نام ایران در منطقه در حالی که اسراییل با بمبهای هسته ای در منطقه وجود دارد و کسی به آن کار ندارد نکته جالبی است.

تهدید اتمی مسلحانه و خطرناک اسرائیل در منطقه نادیده گرفته می شود.

کشورهای غربی و متحدان سرکش و حیله گر آنها نسبت به رنج های انسانی بی تفاوت هستند و از روهینگیا، فلسطینی ها و دیگر افراد بسیار سوء استفاده می کنند.

در واقع بدبختی که برخی گروههای انسانی در این کشورها دارند در نتیجه سیاستهای نادرست کشورهای غربی است.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس