صالحی

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به اشپیگل گفت در صورت عقب نشینی آمریکا از برجام، ایران بازهم به آن پایبند خواهد بود.

به گزارش مشرق، «علی‌اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با نشریه آلمانی «اشپیگل» تاکید کرد حتی اگر آمریکا هم از توافق هسته‌ای عقب نشینی کند، بازهم تهران به آن پایبند خواهد بود.

علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری ایران گفت : حتی در صورت خروج آمریکا از توافق هسته ای ، ایران می خواهد به اجرای این توافق ادامه دهد . او هشدار داد که در صورت از میان رفتن توافق هسته ای ، این مساله می تواند به رقابت تسلیحاتی هسته ای منجر شود.


متن این گفت و گو به این شرح است:


- اشپیگل: حسن روحانی رییس جمهوری ایران بتازگی تهدید کرد که در صورت اعمال تحریم های جدید آمریکا ، برنامه هسته ای ایران را می توان ظرف چند ساعت احیا کرد . این هشدار تا چه حد جدی است؟

صالحی: ما بطور دائمی در حال ارزیابی این مساله هستیم که آیا این توافق به نفع ما است یا اینکه هزینه ماندن در توافق بسیار بالا است یا نه. اگر آمریکا از توافق خارج شود اما سایر کشورها یعنی انگلیس ، فرانسه ، آلمان ، چین و روسیه متعهد باقی بمانند ، در این صورت ایران نیز به احتمال زیاد بدون آمریکا هم به تعهدات خود پایبند خواهد ماند.

اما اگر آمریکا از توافق خارج شود و اروپا نیز پیروی کند در این صورت، توافق بطور حتم نابود می شود و ایران به آنچه که قبلا بود باز می گردد و حتی از لحاظ فنی به سطح بالاتری خواهد رفت. من به عنوان شخصی که در این مذاکرات بوده است مایل به چنین اتفاقی نیستم.

- اشپیگل: رییس جمهور روحانی تا کنون موفق به ایجاد موفقیت های اقتصادی زیادی نشده و علت آن هم تا حد زیادی این است که آمریکا به بانکهای غربی فشار می آورد که با ایران کار نکنند ؛ چگونه می خواهید با این چالش رو به رو شوید؟

صالحی: آمریکا تلاش می کند که محیط (تعامل های) تجاری را مسموم کند و بانکها و شرکتهای بزرگ را از کار کردن با ایران دلسرد می کند. هراس آفرینی می کند. اما در واقعیت نمی توانند دستاورد زیادی داشته باشند. بله لفاظی زیادی وجود دارد. اگر آمریکا این حرفها را به عمل تبدیل کند ، در این صورت ناچاریم با یک وضعیت بسیار متفاوت رو به رو شویم.

- اشپیگل: معنای این حرف چیست؟

صالحی: اگر آمریکا از تعلیق تحریم های مرتبط با فعالیت های هسته ای ایران خودداری کند ، این عدم اجرای جدی تعهدات از جانب آنها است.

- اشپیگل: اگر آمریکا از برجام خارج شود و دیگران هم دنباله روی کنند ، ایران به توسعه برنامه هسته ای خود باز می گردد بلکه همچنین به یک اقتصاد غیرشفاف بازار سیاه هم باز می گردد ؛ ایران بار دیگر منزوی می شود و در نبردی دائمی با قدرتهای غربی قرار می گیرد .

صالحی: این تقریبا درست است . چنانکه گفتم ، اگر توافق هسته ای نقض شود ، ما از لحاظ اقتصادی با مشکلاتی رو به رو خواهیم شد اما از لحاظ سیاسی دستاورد خواهیم داشت. به جوانان کشورمان می گوییم که دیگر به آنها اطمینان نکنید ؛ ما یک بار امتحان کردیم و نرمش نشان دادیم تا به توافق هسته ای برسیم. آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها اجرای تعهدات ما را تایید کرد اما آمریکا توافق را به شکست کشاند. فراموش نکنید ، انزوایی که بر ما تحمیل شد ما را به عنوان یک ملت کنار هم آورد و ما را مجبور کرد که روی پای خود بایستیم. بعلاوه ، در حوزه دستاوردهای علمی ، ما در راس فهرست قرار گرفتیم . به گمانم شریکان ما در این توافق (هسته ای) بیشتر ضرر خواهند کرد.

- اشپیگل: منظور شما چیست ؟

صالحی: اگر توافق هسته ای از بین برود ، هیچ بختی برای حل و فصل مساله هسته ای کره شمالی نخواهد بود. کره شمالی می گوید آنها توافق هسته ای با ایران را از بین بردند ما چگونه می‌توانیم به آنها اطمینان کنیم؟ این اقدام همچنین پیمان منع اشاعه هسته ای را مخدوش می کند. یک سونامی خشم از طرف کشورهای علاقمند به استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای ایجاد خواهد شد.

- اشپیگل: همانطور که می دانید مساله ایران استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای نبود ، بلکه آمال این کشور برای ساخت بمب هسته ای بود. ایران چند هفته پیش یک موشک جدید بالستیک آزمایش کرد. آیا در بحبوحه افزایش تنش ها، زمان انجام این کار عاقلانه است؟

صالحی: اگر آمریکا این را یک مساله می داند، این مشکل آنها است. هیچ جای توافق هسته ای ذکر نشده که ایران حق توسعه ظرفیت موشکی خود را ندارد. ما از حقوق خود استفاده می کنیم؛ این طرف دیگر است که تلاش می کند این کار را به عنوان یک اقدام تحریک آمیز تفسیر کند. ما در ۳۸ سال گذشته هر روز شاهد اتهامات مختلفی از طرف آمریکا یا کشورهای دیگر بوده ایم. یک روز 'به اندازه کافی دموکراتیک' نیسیتم ؛ روز دیگر درباره 'حقوق بشر' یا انتخابات 'قلابی' است.

اشپیگل: آیا حقیقت هایی در اینها نیست؟

صالحی: کشورهایی در منطقه هستند که اصلا انتخابات ندارند و شهروندان آنها از هیچ حقوقی برخوردار نیستند و مثلا زنان حتی نمی توانند رانندگی کنند. اما به این علت که در مدار سیاسی غرب بخصوص آمریکا هستند ، به حال خود رها می شوند.

- اشپیگل: تهران همکاری نزدیک رییس جمهوری آمریکا با عربستان را چطور می بیند؟

صالحی: بر اساس آنچه که من دریافته ام ، آمریکا در حالت گیجی است. حتی متحدان اروپایی آمریکا نمی دانند که ترامپ چه راهبردی را دنبال می کند. این گیجی تاثیری منفی بر کشورداری آمریکا و متحدان آن در منطقه و بتازگی قطر گذاشته است.

- اشپیگل: هر چند که این امارت (قطر) محل استقرار مهمترین پایگاه نظامی آمریکا در خلیج فارس است اما ترامپ به گروهی تحت رهبری عربستان اجازه داد که این کشور را منزوی کنند.

صالحی: ناگهان بیدار می شوید و می بینید که قطر از ائتلاف نظامی کشورهای خلیج فارس و شورای همکاری خلیج فارس جدا شده است. من واقعا نمی توانم بگویم که قطر یک دوست بود. قطر در مورد سوریه و مناقشه های دیگر منطقه در طرف دیگر بوده است. اما ما اکنون به آنها دسترسی به فضا ، دریا و راهها را می دهیم زیرا ما تنها مسیر آنها هستیم. اقدام سیاسی مستلزم منطق و یک رویکرد عقلانی است. ما به این علت است که این امتیازها را به قطر می دهیم.

- اشپیگل: این کار ممکن است خشم رهبران عربستان را افزایش دهد ؛ آنان همین الان هم خود را در محاصره ایران می بینند.

صالحی: من چهار سال در عربستان زندگی کردم و بسیاری از مقامات آنها را می شناسم. ما همواره دیدگاههای متفاوتی داشتیم اما همواره روابط خوبی در زمینه های مختلف مانند اقتصاد ، تجارت و گردشگری داشتیم. ایرانی ها هیچ طرح و نقشه ای برای سرزمین یا ثروت دیگران ندارند. ما منابع بزرگ نفت و گاز خودمان و سرزمین بزرگی داریم.

- اشپیگل: با وجود این به نظر می رسد که روابط ریاض و تهران شکسته شده است.

صالحی: پس از اینکه ملک عبدالله درگذشت و پادشاه جدید جای او را گرفت، روابط به سرعت رو به وخامت گذاشت که علت این امر بیشتر این توهم بود که ایران آنها را محاصره کرده است. بر اساس این توهم آنها می خواهند یمن را تسخیر کنند تا یک گشایش ایجاد کنند اما تنها خودشان را در یک چاله عمیق گرفتار کردند که نمی دانند چگونه از آن خارج شوند.

- اشپیگل: به نظر نمی رسد که ایران مایل باشد کار زیادی برای کمک به آنها در این شرایط انجام دهد.

صالحی: چنانکه مقامات ما گفته اند ما آماده و مایل برای کمک هستیم. اما عربستان باید واقعیت های موجود را درک کند و به گمان من آنها در نهایت تغییر مسیر می دهند و حتی به این درک می رسند که ایران می تواند یک دوست خوب و قابل اعتماد باشد. هنگامی که من هفت سال پیش عهده دار وزارت امور خارجه شدم ، عربستان سعودی و ترکیه اولویت های اصلی من بودند. سه کشور ایران، عربستان و ترکیه (درکنار هم) می توانند صلح و امنیت در منطقه ایجاد کنند. من شخصا مایلم که روابط ما با عربستان به آنچه قبلا بود، برسد و حتی بهتر هم بشود.

- اشپیگل: به نظر شما چرا تعداد کمی از همتایان سیاسی شما حرف شما را باور می کنند؟

صالحی: منطقی نگاه کنید؛ اگر ما رابطه خوبی با عربستان داشته باشیم ، در سطوح مختلفی از جمله اقتصاد و تجارت سود می بریم زیرا مسیر حیاتی ما خلیج فارس است. ما چگونه می توانیم اوضاع را در خلیج فارس امن کنیم؟ تنها در صورتی که این کشورها به توافق برسند و در کنار هم قرار گیرند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 50
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 72
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  116 3
  بله چرا پایبند نباشد اصل مذاکره و برجام بود نه آنچه که باید نصیب ما بشود مهم خواسته های غرب و آمریکا بود که حاصل شد بقیه اش هم مثل موشکی و حقوق بشر ادعائی آنها را هم با دو تا برجام دیگه میدهید ببرند فدای سر حسن
  • FR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
   4 0
   یک بار خدمتتان عرض کردم سری به مقالات دکتر شهبازی در مورد خانواده و آبا و اجداد دکتر صالحی سری بزنید شاید بقول تهرونیها دو ریالتان بفتد
 • سیدعلی IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۷
  100 2
  آره اصلا خواسته های ملت چه اهمیتی داره مهم خواسته های آمریکاست مردم کیلیویی چند؟
  • amir IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   7 91
   مردم همون 24 میلیونی بودند که تو دهن شما زدند و ادامه همین مسیر رو خواستند , اقلیت حق نداره از جانب مردم حرف بزنه ...
  • محمد IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   69 1
   فعلا که شما کدخدا پرستا هم تودهنی هم اوردنگی از اربابتون خوردید پس بهتره ببندی
  • علی IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   50 0
   امیر پس از سال 88 حرف نزن اقلیت اون زمان 12 ملیلون به زور بودن اقلیت 16 میلیون ازز چندین کشو جهان جمعیت بیشتری داره. راستی از رفع حصر چه خبر. خخخخخخخخخ
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   55 0
   به امیر هر گاه رای نیاورید که تقلب شده و باید خیابانها به آتش کشیده شود. هر گاه رای بیاورید که باید سکوت قبرستانی حاکم شود و صدای نفس کشیدن از مخالف شنیده نشود. جالب اینکه مدعی دموکراسی و آزادی هم هستید! همان اندازه که اربابتان آمریکا مدعی حقوق بشر است!
  • IR ۱۲:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   48 0
   amir همه فیلم و عکس رقصهای مختلطتون رو با روبان سبز و بنفش و ناخونهای بلند مانیکوری و تاپ و ساپورت دیدیم . تو دهنی شماها اینقدر دستتون لطیف و پنبه اییه که نوازشه در اصل . پس بِکَپ تو همون کنسرتت به قِر دادنات برس جنبش سبزی
  • مهرداد IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   49 0
   خطاب به امیر : آن 24 میلیون نفری هم که به دولت دهم رای داده بودند خواستار انرژی هسته ای هستند و با این روند مخالفند.
  • IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   46 0
   امیرجووووون میدونی که تو یکی از نظرسنجیاشون اکثر آمریکاییها با کشتار وسیع ایرانیها موافقت کردن خبرش هم تو مشرق هست تفکر هم براشون مهم نیست درک میکنی احیانا؟
  • IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   36 0
   امیر ازکجا ممکنه تو هم یکی از اون اراذل اوباش باشی که توفتنه 88شرکت داشتی حالم ازامثال امیربه هم میخورداینها یک مشت خائن وطن فروش هستند
  • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   15 0
   در جواب به خدا زده فتنه گر: بيشين ببينيم بابا ......
  • کامیار IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   19 0
   همیشه حق با اکثریت نیست آقا امیر. بعد فوت پیامبر تعداد انگشت شماری پای حضرت علی ماندند.اون موقع حق با پنج شش نفر بود در مقابل هزاران نفر باطل.
 • IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  74 1
  امریکا که هیچ اروپا هم از برجام خارج شود شما پایبند بمانید نگران اینده هم نباشید...
 • IR ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  46 1
  دقیقا چرا باید پایبند بود؟ پایبند بمونیم که بهانه واسه تحریم دستشون ندیم؟ خب الان که دارن تحریم میکنن. هدف برجام این بود که تحریم نشیم، خب الان که داریم بیشتر تحریم میشیم. کلا چرا باید پایبند بود؟؟؟
 • IR ۰۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  34 1
  آخه چقدر ذلالت؟! یعنی چی اونها پایبند نباشن و ما پایبند بمونیم؟! این اصلا عقلانیه؟!!! چه کسانی به ما مسلط شدن؟
 • SE ۰۲:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  37 1
  سخنان امروز این آقا نسبت به سخنان چند روز پیش ایشان 180 درجه چرخش دارد. چند روز پیش افاضه فرمودند که در صورت نقض برجام از طرف مقابل ما سریعا حتی به شرایط بهتری نسبت به قبل از برجام باز خواهیم گشت اما امروز میگوید آنها هرچه بکنند ما پا را از خطوط ترسیم شده آنها بیرون نخواهیم گذاشت.
 • IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  33 0
  تحریم های نفتی و بانکی دستور امریکا بود نه اروپا چین و هند نفت رو نخرن اروپا چه غلطی می خواد بکنه؟؟؟انسان احساس شرم و تحقیر می کنه از این حرف ها
 • IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  35 1
  وقتی که تمام گزینه های روی میزتون رو بتون ریزی کردید و دانشمندان هسته ای رو نا امید و .... چرا باید به برجام پایبند باشه آمریکا ؟ شما رو دست خوردید و نمیخوایید قبول کنید
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  38 1
  متأسفیم که عزت ایرانی از یین رفت این نتیجه برجام ؟
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  32 1
  واقعیت اینه که انقدر وضع داخلی خرابه که اگر دو و سه کشور هم از برجام خارج بشن باز ایران تلاش میکنه در برجام بمونه اگر از طرف ۵+۱ هم تحریم بشه باز تلاش میکنه که تو برجام بمونه اینو تو دو و سه تحریم آخر امریکا دیدیم .... اما حالا چرا این مدلی شده؟ جوابش کاملا روشن هستش
 • الیاس IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  34 0
  تا جایی که یادمه قرار بود در برابر پاره کردن برجام ما هم اونو آتیش بزنیم!... آها حالا فهمیدم... صالحی گفته خروج آمریکا از برجام، نگفته پاره کردن برجام... لابد این دوتا با هم فرق دارن دیگه!!
 • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  44 1
  به موی ترامپ قسم راست میگی
 • Mory IR ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  44 1
  باید دانش ساخت بمب هیدروژنی رو از کره شمالی خرید . توان دقت و برد موشک های بالستیک رو بالا برد بهترین راه همینه و گرنه ذره ذره کشور رو نابود دارن میکنن
 • منصف IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  28 0
  آقای صالحی رئیس سازمان انرژی هسته ای یا سخنگوی وزیر خارجه!
 • منصف IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  27 0
  آقای صالحی شما گقته بودید در مقابل هر اقدام آمریکا در نقض برجام یک بسته آماده کردید، این بسته شما بود!!!!!
 • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  29 0
  اگه همه از برجام خارج شن ما هنوز اصرار برموندن داریم جالبه.عزت و غیرت ایرانی کجا رفته؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
   3 0
   رفته پیش پاسبورت ایرانی
 • NL ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  21 0
  اگه امریکا خارج بشه و هر روز تحریم بشیم بمونیم تو برجام که چی بشه
  • IR ۱۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
   21 0
   موندن ما تو برجام خیلی مزیت داره،از جمله اینکه مسئولان ما هر روز میتونن با یک نشریه گفتگو بکنند.فشار ایمیلی به کدخدا وارد بکنند،توئیت بازی بکنن،هر روز سیب و گلابی بخورن و به آفتاب تابان نگاه بکنن و خدا رو شکر کنن که این همه نعمت از برجام نصیبشون شده خدا برجام رو از ما نگیره
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  23 0
  این حرف دیگه انتهای هوشمندی است و با این حرف اگر آمریکایی ها یه درصد نمی خواستند از برجام بدون هزینه بروند بیرون! الان دیگر خیالشان رراحت شد الحمد لله
 • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  14 0
  یکی نیست به این بزرگار بگه وقت تو مشتت چیزی نیست چرا دستت باز می کنی حرکت بعدی تو لو میدی؟دور از سیاسته!!!!
 • هومن IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  16 0
  آقای صالحی، والله بالله تالله ...
 • IR ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  18 2
  آقای صالحی فرد متدین و درستی است فقط یک سادگی در شخصیت ایشان است که بهتر است از هر گونه مصاحبه و اظهار نظری خودداری کنند و فقط سرگرم مسائل فنی رشته خود باشند
 • مسعود IR ۱۳:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  14 0
  وقتی تحریمهای ظالمانه لغو نشده و تشدید هم شده اند پایبندی یکطرفه ایران به برجام خسارت محض است .
 • IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  18 0
  اقای صالحی بزرگترین سوتی سیاسی عمرت دادی
 • مهران IR ۱۳:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  17 0
  با این صحبت ها خیال ترامپ راحت شد که بدون هزینه برجام را پاره نماید !
 • ناشناس IR ۱۴:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  16 0
  تداوم خسارت محض برجام باعث خسارت بیشتر به کشور و عقب ماندگی صنعتی کشور خواهد شد.
 • ناشناس IR ۱۴:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  18 0
  شما نگران کره شمالی نباشید این کشور با اقتدار در مقابل زورگویی امریکا ایستاده است و شیطان بزرگ را به چالش کشیده است .
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  9 0
  خیلی ساده لوحانه سخن گفته.
 • پسر IR ۱۸:۴۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  6 1
  برجام نافرجام تعلیق و تحریم
 • IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  8 0
  متاسفم چه سودی عاید ایران شده که باید تحت هر شرایطی به برجام پایبند باشه ؟؟
 • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  5 2
  ایران به همه چی تن در میده . واسه اینه نمیمیره . اسکندر و عمر و چنگیز و تیمور و ... . هرکی بیاد درخدمته
 • حسین IR ۲۰:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  8 0
  از این حرفا حالم بهم میخوره خسته شدم از حرفای پوچ دولت
 • IR ۲۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۸
  6 0
  خدا بهتون شفا بده
 • IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  4 0
  اینهمه غیرقابل انتشار چی بوده اونوقت ؟ از برجام انتقاد کردن ؟ خوب اینم سانسور کن ...
  • IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
   2 0
   نه منم یه پیام دادم منتها خیلی سنگین بوده برای اقای صالحی حذفش کردن اما حرف دلم بود و بازم میگمش
 • IR ۱۰:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  2 0
  ای مشرق تو خیلی بز دلی بد بخت نفهم چرا نظرات منو پخش نمی کنی ترسو محافظه کار ای خاک....
 • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  4 0
  می ترسم آخرش بگن حتی اگر همه کنار بروند ما به برجام متعهد می مانیم آخه گلابی امروز که امریکا متعهد بوده هیچ دستاوردی نداشتیم فردا که کنار برود می خواهید باغتون میوه بدهد
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۹
  4 0
  چرا نظر ما را اعلام نمی کنی مشرق جون خطر نداره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس