مسلمانان میانمار

با بررسی حوادث میانمار مشخص شد که درگیری‌ها در ایالت آراکان سال‌هاست وجود دارد و شعله‌ور شدن این درگیری‌ها قبل از عید قربان از فعالیت کشورهای حاشیه خلیج فارس در این منطقه حکایت دارد.

به گزارش مشرق، در هفته‌ای که گذشت درد و رنج مسلمانان میانمار به خبر روز کشورهای اسلامی تبدیل شد. رسانه‌های ترکیه این اخبار را در سطح وسیعی منتشر کردند و دیری نپایید عکس‌هایی که ادعا می‌شد منتسب به مسلمانان آراکان است در سطح گسترده در شبکه‌های اجتماعی ترکیه منتشر و پخش شد.

در حقیقت تصاویر مشابه با این تصاویر در گذشته در مورد سوریه نیز منتشر شده بود که در آخرین مورد در زمان آزادسازی حلب این تصاویر منتشر و پخش شد. به همین علت با بررسی دقیق این تصاویر مشخص شد که بسیاری از آن‌ها ساختگی و متعلق به تاریخ دیگر و منطقه دیگری است.

بلافاصله این سؤال به ذهن می‌آید که «آری در آراکان انسان‌ها کشته می‌شوند و از خانه و کاشانه خود آواره می‌گردند، اما این مسئله به چه علت تا این حد با آب و تاب به تیتر یک اخبار تبدیل می‌شود و چرا این واقعیت‌ها قبلاً در قالب کمپین‌های ساختگی دنبال می‌شد؟»

با بررسی و پژوهش در این خصوص به حقایقی که دست پیدا کردیم که با شما به اشتراک می‌گذاریم:

با بررسی حوادث میانمار مشخص شد که درگیری‌ها در ایالت آراکان سال‌هاست وجود دارد و شعله‌ور شدن این درگیری‌ها قبل از عید قربان از فعالیت کشورهای حاشیه خلیج فارس در این منطقه حکایت دارد. قتل‌ عام مسلمانان آراکان پس از حمله ارتش رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) به ایستگاه‌های پلیس میانمار روی داد که مشخص شد بخشی از پروژه کشورهای حاشیه خلیج فارس برای تصاحب و بهره‌برداری از منابع طبیعی و منابع نفت و گاز این منطقه بود تا با تخلیه ساکنان این مناطق به اهداف خود دست یابند.

بودجه ارتش رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) از طرف عربستان سعودی تأمین می‌شود

ارتش رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) که با حمله به ایستگاه‌های پلیس میانمار باعث قتل‌عام مسلمانان شده است توسط عربستان سعودی تغذیه مالی می‌شود.

سرکردگی ارتش رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) بر عهده «عطاالله ابو عمار جونونی» یک روهینگیایی متولد پاکستان است که در مکه بزرگ شده است و دارای ملیت سعودی است. دولت ریاض با حمایت از این فرد و شبه‌نظامیانش از حوادث آراکان در جهت منافع خود بهره‌برداری می‌کند و قصد دارد مناطقی از آراکان که دارای ثروت‌های زیرزمینی هستند به تسلط خود درآورده و در آن مناطق را به عنوان منطقه امن و حیاط خلوت خود قرار دهند.

محمد بن سلمان که با کودتای نرم توانست مقام ولیعهدی پادشاهی آل سعود را از آن خود کند در راستای چشم‌انداز برنامه توسعه 2030 عربستان سعودی برای بهره‌برداری از سرمایه‌گذاری 8 سال دولت ریاض در آراکان از ارتش رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) نهایت استفاده را می‌کند. بر اساس اسناد محرمانه منتشر شده از دربار پادشاهی آل سعود، ارتش رهایی‌بخش روهینگیای آراکان (ARSA) در 25 حمله اخیر خود به ایستگاه‌های پلیس میانمار مستقیماً از ریاض دستور گرفته است. بر اساس اسناد محرمانه‌ای که به دست آمده است پادشاهی آل سعود از سال 2009 نزدیک به 500 هزار روهینگیایی که آواره شده بودند را حمایت کرده و موجبات زندگی و نفوذ آن‌ها در آراکان را فراهم کرده است. مقامات آل سعود با حمایت کامل از ابو عمار جنونی از نفوذ بسیار بالایی در آراکان برخوردار شده‌اند.

روستاهای روهینگیا تبدیل به هتل‌های امارات متحده عربی شده‌اند

بر اساس اسناد و مدارک به دست آمده، تمام رسانه‌های خبری و تلویزیونی این منطقه از طرف ریاض ایجاد شده‌اند. محمد بن سلمان ولیعهد آل سعود در راستای چشم‌انداز برنامه توسعه 2030 عربستان قصد دارد منطقه آراکان را که گذرگاه منابع و ثروت‌های زیرزمینی است به منطقه عاری از انسان تبدیل کند. سایت چشم خاورمیانه (MEE) خبر داده است که سرمایه‌گذاری عربستان سعودی برای بهره‌برداری و حاکمیت بر نفت و گاز به خلیج بنگال محدود نمی‌شود، بلکه شرکت نفتی آرامکو (Aramco) به عنوان غول نفتی آل سعود، بر بازار انرژی میانمار حاکم شده است. همچنین محمد بن سلمان از یک طرف متحد منطقه‌ای خود یعنی امارات متحده عربی را برای سرمایه‌گذاری در توسعه منابع زیرزمینی میانمار تشویق کرده است و از طرف دیگر اراضی ارزشمند روهینگیا را خریداری کرده است. در حالی که شرکت المروان ابوظبی با دولت میانمار قرارداد ساخت اتوبان و هتل در آراکان امضا کرده است، دولت ریاض هم چشم طمع به اراضی مسلمانان آراکان دوخته است و این اراضی را خریداری می‌کند.

«آنه گیلمان» عضو دپارتمان تجارت بین‌المللی آمریکا معتقد است آل سعود قصد دارد روهینگیا را به کشور خود ملحق و آنجا را منطقه امن برای تأمین مواد غذایی عربستان سعودی تبدیل کند. عربستان سعودی می‌خواهد بحران اقتصادی خود را با تصرف و حاکمیت بر اراضی مسلمانان آراکان حل کند.

اگر به مسئله میانمار از این پنجره نگاه شود پازل ارزیابی و تحلیل درست از این بحران تکمیل می‌شود.

یادداشت: یعقوب اصلان کارشناس ترک

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • سروش IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
  32 5
  این تازه شروع بازی است رد اثر انگشت پای عربستان سالهاست که مردم منطقه رو نواخته از ایران خودمان گرفته تا بیخ گوش چین و هند
 • IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
  25 3
  مرگ بر آل سعود، این شجره خبیث...
 • سيد جميل حسيني IR ۱۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
  22 9
  اين بي خود ترين تحليل بود كه تا حالا خوندم.شما به جاي اينكه بياى از مسلماناي مظلوم دفاع كني داري حق رو به اون بودايهاي جنايتكار ميدي بعد ادعاي اسلام هم داريد.
  • IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
   16 9
   ما از مسلمانان دفاع می کنیم اون جای خود اما باید نقش آل سعود خبیث در فتنه های منطقه ای رو هم دید
  • سروش IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
   5 5
   غیر مسلمان شده مزدور آل خبیث اونها دارند از این حربه استفاده میکنند تا به خرید ارزان مناطق غصب شده به منابع مسلمانان منطقه دست یابند اونها دشمنان اسلام در اون منطقه بهتر از بودائیان مزدوری رو نیافتند که اگر مشد مانندی مثل القائده و داعش در آن منطقه پیدا میکردند حتمااز این حربه استفاده میکردند.
  • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
   3 4
   آسید جمیل ملا نصرالدین می گفته در محله ما هرچی گم می شود مردم سراغش را از ما میگیرند از اقبال بدما از خانه ما هم در می آد - حالا مثل این عربستان است
  • IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
   3 0
   منظور حق دادن به بودایی ها نیست دارد می گوید ان وهابی ها عمدا بوداییهای وحشی را تحریک کرده اند تا به مردم بیچاره حمله کند تا هر دو طرف (عربستان و بوداییان) به هدفشان که همان تخلیه ان مناطق است برسند امیدوارم کارشناسان بیشتر به این مساله بپردازند تا روشن شویم
 • IR ۱۳:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
  1 15
  اگر چه رژیم سعودی در یمن و سوریه جنایت کرده اند ولی کمک این رژیم به مسلمانان برمه قابل شتایش و خدمت به مسلمانان ان کشور بوده
 • ناشناس IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
  11 3
  مسلمانان پاچنار یادشان نمیاید که اردوغان وحشی برایشان دلسوزی کرده باشد،،،با این حقیقت چه میکنید????
  • IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
   1 3
   اردوعان تنها کسی است که عملا داره به مردم مسلمان و مظلوم میانمار کمک میکنه بقیه کشورها در حد حرف محکوم کردند ولی ترکیه عملا در میدان است و دیروز مرز بنگلادش را باز کردند و همچنین چندین هزار تن مواد غذایی بدستشون رسید
  • IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
   1 0
   عردوغان آتا ترور فقط یک شومن خوبه! حامی اصلی داعش و النصره و تروریستهای چند ملیتی نمی تونه حامی مسلمانان میانمار باشه
  • IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۵
   1 0
   طورچیه فقط در میدان حمایت از تروریستها و هر جایی که بتونه به کشتار مسلمانان و مظلومان کمک کنه حاضره!!!
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  0 0
  منظور از چند هزار تن کمک اب معدنی +جزوات تبلیغ پانترکیسته دیگه....???خخ
 • IR ۲۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۱
  0 0
  چرا کمکهای ما نمیشه بدوستشون برسه پس؟!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس