کد خبر 766845
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
فتنه 88

هیچ گاه «نیمه پنهان» حفاظت قانونی از میرحسین موسوی و مهدی کروبی به صورت جدی بیان نشده و این منجر به مظلوم نمایی خلاف واقع شده است.

به گزارش مشرق، از شامگاه ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ برای بازدارندگی پروژه جنگ داخلی مانند منازعات سوریه، شرایط حفاظتی متناسب با تصمیم شورای عالی امنیت ملی برای میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد اتخاذ شد. چنین شرایط حفاظتی علاوه بر حفظ جان آنان بر اثر اقدامات لایه دار دشمن برای حذف، دورنمایی برای ممانعت از کلید خوردن رخدادهای مشابه درگیری‌های پیشین بود. این تدبیر دوراندیشانه در جلسه‌ای با حضور تمامی اعضای شورای امنیت ملی در همان ایام و برای حفظ شرایط زندگی مطلوب آنان اتخاذ شد.


ناگفته‌های حفاظت قانونی
هیچ گاه «نیمه پنهان» حفاظت قانونی از میرحسین موسوی و مهدی کروبی به صورت جدی بیان نشده و این منجر به مظلوم نمایی خلاف واقع شده است. نشریه رمزعبور، قسمتی از ناگفته‌های حفاظت قانونی از این افراد را بیان داشت به نحوی که نوشت: «مهدی کروبی مرتباً به استخر انقلاب می‌رفت، به گونه‌ای که در برخی هفته‌ها تا سه نوبت استخر برای حضور او قرق می‌شد. ماموران امنیتی کروبی را برای سفر به هر نقطه از ایران آزاد گذاشته بودند. کاشان، قم، کرج، چند سفر شمال تنها بخشی از سفرهای مهدی کروبی و محافظانش بود.

او در قم به منزل خواهر مرحومش رفت و یکی از افراد فامیل کروبی به محافظان گفته بود که این برای اولین بار پس از انقلاب است که مهدی کروبی به منزل آن‌ها می‌رود! بعضی سفرها البته برای کروبی تلخ می‌شد. هر جایی که مردم عادی او را می‌دیدند، با کنایه و گاهی مرگ بر سران فتنه، از او پذیرایی می‌کردند، مانند ماجرایی که در رستورانی در کرج رخ داد و نزدیک بود به جاهای باریک کشیده شود!» و حتی وی خواهان استمرار حضور در منزلش در قیطریه بود ولی با فشار همسر و اطرافیانش مجبور به تخلیه خانه و رهسپار منزلی در جماران شد.


برخلاف مهدی کروبی، میرحسین موسوی شوق سفرهای ایران گردی در دوران تأمین حفاظتی را ندارد؛ او ترجیح داد در عید نوروز سال ۹۳ به همراه دخترانش به ویلای یکی از آشنایانش در شمال کشور سفر کند. نشریه رمز عبور پیرامون چگونگی برخورد وی با مسوولان تأمین حفاظتی‌اش نوشته است: «موسوی از محافظان می‌خواست که هر سه‌وعده برای او نان تازه تهیه کنند که این مسأله با مخالفت آنها رو به رو شد و به او گفته شد که می‌تواند خود شخصاً به نانوایی مراجعه کند. موسوی پس از آن که به او گفته شد خریدهای روزمره‌اش مانند خرید نان را باید خود یا همسرش انجام دهد و محافظان از انجام کارهای شخصی این خانواده معذورند، چند روزی اعتصاب کرد و سپس مجبور شد که بپذیرد یکی از نزدیکانش خریدهای منزل را انجام دهد؛ یا حضور زهرا رهنورد در بانک برای دریافت حقوق اش که تصاویرش در رسانه‌ها منتشر شد.»


برخلاف میرحسین موسوی، همسرش خواهان افزایش رفت و آمد با نزدیکانش است؛ زهرا رهنورد بارها به دیدار پدر و مادرش رفته است هرچند میرحسین موسوی تمایل به دیدار خانواده همسرش را نداشته  و ترجیح داده است برسرمزار پدرش در بهشت زهرا حاضر شود. به روایت نشریه رمز عبور، در این مدت دیدارها و تماس‌های تلفنی دختران میرحسین موسوی به صورت کامل انجام گرفته است؛ به‌نحوی که بیانیه تحریم انتخابات و نحوه رأی دهی در انتخابات ریاست جمهوری از طریق آنان به بیرون منتقل شده است. همین طور مهدی کروبی با آگاهی از تحولات اعتراضی اعضای حزب اعتماد ملی نسبت به تصمیمات شورای عالی اصلاحات، از دبیرکلی آن استعفاء داد که پس از میانجی‌گری‌ها از تصمیمش منصرف شد.


از سوی دیگر، در این فضای حفاظتی وضعیت سلامت این افراد در بالاترین سطح بررسی و وضعیت این سه نفر در سطح نظارت وزیر بهداشت و درمان پیگیری می‌شود به نحوی که چشمان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد و مهدی کروبی مورد عمل جراحی قرار گرفت و عمل‌های قلب مهدی کروبی از سوی پزشکان حاذق صورت گرفته است.
در همین راستا حجت‌الاسلام اژه‌ای، سخنگوی قوه‌قضاییه، اظهار داشت: «برخی از افراد محصور که به بیمارستان رفته بودند، وقتی پرونده‌شان را برخی پزشکان دیده بودند، گفته بودند که سرویسی که به اینها داده شده به مقامات درجه یک کشور داده نشده است و حتی رؤسای قوا هم چنین سرویس پزشکی دریافت نمی‌کنند.»

اعتصاب دستوری
هر کنش سیاسی هدفمند، نیازمند بسترسازی فضای اقدام در جامعه و پیوست رسانه‌ای مؤثر است. تاج‌زاده آغازگر بود؛ او «آرامش جامعه» را تابع «رفع حصر» دانست و پس از آن با هدایتگری «پارلمان در سایه» کمیته‌ پیگیری مطالبه رفع حصر در فراکسیون امید تشکیل شد. مرجع تصمیم گیری اعتصاب غذای مهدی کروبی به مانند اقدامات سال ۸۸ - به اعتراف نزدیکان وی در دادگاه- شخص وی نبود؛ او مجری «اعتصاب دستوری» بود که هنگامه رأی اعتماد فرصت مناسبی برای اقدام در اختیار آنان قرار داد.

گفته  می شود افرادی مانند مصطفی تاج زاده و عبدالله نوری مدیریت فضای اعتصاب دستوری را برعهده داشتند؛ آنان پیش از این خواهان اصلاحات ساختاری ترجمان تغییرات معطوف بر براندازی بودند. اتاق فکر داخلی و خارجی اعتصاب غذا پس از این که ضریب واکنش جامعه به این رخداد را کم ارزیابی کردند؛ پایان اعتصاب را با انتشار خبر دروغ پذیرش یکی از شروط مهدی کروبی اعلام کردند و اعتصاب دستوری وی کمتر از ۲۴ ساعت طول کشید. هرچند هنگامی که جریان رسانه‌ای تندرو از شرایط بد وضعیت مهدی کروبی سخن می‌گفت وی در بیمارستان «صبحانه مفصلی» خورد هرچند مثلث برنامه‌ریزی  اعتصاب از بیان آن امتناع کردند.

پمپاژ توهم پیروزی
جریان تندروی اصلاحات حیات و زیست خود را در جامعه ایرانی به «هیاهوسازی» و «مسأله آفرینی تصنعی» گره زده‌اند؛ آنان در پیوست رسانه‌ای «قهرمان‌سازی» از حاضران در فضای حفاظت شده، از اجرایی شدن یکی از پیش شرط‌های مهدی کروبی و شکست اجرای قانون خبر دادند و به پمپاژ توهم پیروزی پرداختند. از سوی دیگر آقای اسحاق جهانگیری در سخنانی خارج‌ازحیطه مسوولیتش از پذیرش شرط مهدی کروبی خبر داد و در همین راستا گفت: «حتماً این کار انجام شده است و آنچه که قابل گفتن باشد توسط مسوولان امنیتی اعلام می‌شود و به اطلاع خانواده ایشان هم می‌رسد.» پس از این سخنان، حجت الاسلام اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه، درباره درخواست‌های مهدی کروبی مبنی بر خروج مأموران از منزل و محاکمه علنی که مورد اول محقق شده است، گفت: «چه‌کسی گفته اولی عملی شده است، این دروغ محض است که برخی منتشر کردند.

یک اتفاقاتی در سال ۸۸ و ۸۹ افتاد و عده‌ای مقابل قانون ایستادند و اقدامات مجرمانه انجام دادند و اموال دولت و مردم را تحریق کردند و سبب کشته شدن عده‌ای شدند و تهمت‌ها و نسبت‌هایی داده شد. در آن زمان که این اقدامات انجام شد، دستگاه‌های مسوول برای برخورد با مجرمان و متخلفان مشغول شدند و آن زمان عده‌ای دستگیر و عده‌ای با رأفت اسلامی محاکمه شدند.» از سوی دیگر این شرط گذاری یک سویه در حالی بیان می‌شود که درچند سال اخیر میرحسین موسوی و مهدی کروبی از مواضع ساختارشکنانه و هزینه ساز برای منافع ملی کوتاه نیامده اند و حتی با ارسال بیانیه‌هایی علیه نظام و مردم بر آن پافشاری کرده‌اند.

بهانه وحدت تندروها
جریان اصلاحات از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گریبانگیر «هویت زدایی ساختاری» هستند؛ آنان برخلاف عهد پیشین «عیار اصلاح طلبی» را فراموش کردند و کسب قدرت را به هر قیمت حتی همسو با اصول گرایان ریشه دار دستور کار قرار دادند و حتی وعده‌های حداقلی آنان در دولت یازدهم و کابینه دوازدهم جامه عمل پوشانده نشد و فرسایش پایگاه اجتماعی آنان را در پی خواهد داشت، بنابراین برای استمرار دال‌های هویت گرایانه نیاز به بروز رفتارهای رادیکالی هستند. سوژگی رفع حصر برآیند این فضای تحلیلی است.

استمرار«کلامی» رفع حصر تنها رمز«بقا» جریان تندروی اردوگاه اصلاح طلبان است؛ آنان این گفتار را ترجمانی برای ایجاد بستر وحدت نیروهای سیاسی و کانون گفتمانی برای عبور از خلاء گفتمانی تلقی می‌کنند و در این راستا، برای پایان آن از سوی شورای عالی امنیت ملی اقدام «عملی» انجام نمی‌دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 29
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 32
 • ۱۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  53 38
  هتل حصر
  • ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   7 3
   میررررررررررررررود ......................
  • ۱۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   1 1
   گیییییییییییییییییرررررررررررررررررررره
 • ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  اصلا کدام حصر؟ در کجای دنیا اسم حصار امنیتی با بهترین خدمات رفاهی و درمانی و تفریحی حصر است؟ آنهم حصری که هر روز از آن اعلامیه و بیانیه و تبریک و تسلیت بیرون می آید؟ این حصر فتنه گر نیست. بلکه حصر امت حزب الله و حماسه سازان 9 دی است که مبادا دستشان به آن دشمنان خدا برسد و به درک واصلشان کنند.
  • مندل ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   34 45
   خخخخ نمونه جدیدی از دلواپس سوپر دلواپس
 • کالباس ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  63 81
  بابا ولشون کنید اینا رو تو خیابون ملت خودشون مکینشندشون
  • مانی ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   19 15
   ملت نه مردم خوب ایران زمین
 • ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  69 40
  اگه سران فتنه رو ازاد بذارن اصلاح طلبها اینهارو میکشن میندازن گردن نظام مثل قتلهای زنجیره ایی
  • ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   24 18
   قتل های زنجیره ای که کاملا مشخصه اصلاح طلب ها بود که واقعا خنده داره
  • ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   23 7
   سعید امامی پس چرا کشید، ای کاش زنده میبود وپته شما را میریخیت رو آب حیف
  • ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   2 25
   خخخخخخ رو که نیست سنگ پاست
 • ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  50 38
  ميشه منم يك هفته بيام حصر؟
  • ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   16 11
   حتما بهترین دکتر و بهترین غذا و بهترین امکانات و نوشیدنی و غذا هم هم میخای؟
  • محمدمحمدی ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   2 0
   یادسکانس امین حیایی درفیلم اخراجی های یک افتادم:بابا مارو شکنجه کنید (مارو حصر کنید)!!!
  • ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
   2 0
   منم میام(باباپنجعلی)!!!
 • ۱۳:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  9 24
  مشکل از خود قانونه وقتی ملت قانون رو قبول ندارن دیگه معنی نداره
 • یسرب ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  41 37
  انشالله همه عوامل فتنه 88 مخصوصا محمد رضا خاتمی هم مجازات شوند
  • ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   36 17
   انشاله
 • هادی ۱۴:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  49 22
  بنده به عنوان یک نفر از کل جمعیت ایران خواهان مجازات هرکسی هستم که جرمی انجام داده چه بزرگش چه کوچکش ولی حصر یا هر چیز دیگه اصلا معنی نداره یا گناهکار یا بی گناه
  • ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   32 5
   دمت گرم داداش هر جرمی اول اختلاس بعد فتنه
  • حمید ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
   1 0
   اره هر جرمی، فرقی نداره اختلاس یا براندازی، قبلش و بعدش هم نداره باید مجازات بشن.ببینین ترکیه توی این ی سال که از بر اندازی نافرجامش میگذره هنوز داره وزارت خونه ها رو پاکسازی می کنه و ما سرانه این قضیه رو تو هتل حصر کردیم.ی کم از ترکیه درس بگیریم حداقل تا الان 300هزار نفر رو شناسایی و داره محاکمه میکنه و ما این 3نفر رو نتونستیم
 • امیر حسین ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  5 8
  افرین
 • ابراهیم ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  17 25
  فراموش نکنیم اقایونی که در حصر هستند ی زمانی جز حاکمیت بودند اگر دلشان برا مردم سوخته بود همان موقع می سوخت
 • افشین ۱۵:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  43 38
  اعدامشون کنید خیانت کردن حقشون اعدامه
  • ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
   48 2
   گذشت زمان ثابت کرد کیا به کشور خیانت کردن منتها نداهای کشش ندید مانع از مجازاتشون شده
 • ناشناس ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  2 2
  اینها دارن از نجابت نظام سوء استفاده میکنن و مظلوم نمایی وگرنه حکم باغی در شرع مقدس معلومه.مرگ بر کروبی و خاتمی و موسوی
 • ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۴
  6 6
  سلام. چه کار کنیم ما هم واجد شرایط حصر شویم، البته بدون ارتکاب خیانت.
 • ماني ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۰۵
  5 2
  يك هفته بريم حصر يه چكاپ كامل بشيم بيايم !!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس