وزیر نفت

بیژن زنگنه در صحن علنی مجلس برای اولین بار رسماً به استخدام نمایندگان مجلس در وزارت نفت اذعان و این موضوع را باعث افتخار خود دانست.

به گزارش مشرق، روز گذشته در جریان بررسی برنامه بیژن زنگنه وزیر پیشنهادی نفت در دولت دوازدهم موضوعات مختلفی مطرح شد اما قطعا یکی از مهم‌ترین موضوعات که برای اولین بار در صحن علنی مجلس توسط نمایندگان عنوان شد، استخدام نمایندگان ادوار مجلس در وزارت‌خانه‌های اقتصادی به خصوص وزارت نفت است.

بیژن زنگنه هنگامی که به پشت تریبون مجلس رفت در پاسخ به این ایراد مطرح شده از سوی نایب رئیس کمیسیون انرژی گفت: «می‌گویند نمایندگان ادوار را استخدام کردید. خب هر دوره‌ای که تمام می‌شود یکی از دغدغه‌های هیأت رئیسه مجلس این است که با وزرا جلسه می‌گذارد تا این نمایندگانی که کاری ندارند را به کار گیرند. خب نماینده‌ای که کار ندارد چه شود آیا باید در جامعه رها شود؟ اگر نماینده‌ای نگران شغل آینده خود باشد حتی در حد یک حقوق دولتی هزار مفسده دیگر ایجاد می‌شود. لذا من هم افتخار می‌کنم که تعدادی از این نمایندگان ادوار را به کار گرفتم و این کار مخفیانه نیست.»

گفته‌های زنگنه زمانی معنادارتر می‌شود که به نامه حمایت‌آمیز نمایندگان ادوار گذشته مجلس که پیش از شروع بررسی صلاحیت وزرا در حمایت از بر کرسی نشستن مجدد زنگنه منتشر شد نگاهی دقیق‌تر بیندازیم. در این لیست نام تعدادی زیادی از نمایندگان ادوار مجلس به چشم می‌خورد که از سوی زنگنه به سمت‌های گوناگون و بعضا حساس و غیر مرتبط با تحصیلات و دانش نمایندگان منصوب شده‌اند.

اکنون که وزیر نفت رسما اعلام کرده است اقدام به استخدام نمایندگان اداور مختلف در صنعت نفت می‌کند، می‌توان به افرادی که در سال های گذشته نماینده بوده اند و اکنون در صنعت نفت مشغول به کارند اشاره کرد.

1- محمد سعید انصاری نماینده سابق ابادان – صندوق ‌های بازنشستگی نفت

2 - عبدالله تمیمی نماینده سابق شادگان - صندوق ‌های بازنشستگی نفت

3 - حسن شبانپور نماینده سابق مرودشت- معاونت پارلمانی وزارت نفت

4 - حمید کریمی نماینده سابق ایلام – شرکت نفت مناطق مرکزی

5 - شمس اله بهمیی نماینده سابق رامهرمز - معاون پشتیبانی و فناوری مرکز توسعه مدیریت وزارت نفت

6 - سید شریف حسینی  نماینده سابق اهواز-  مدیرکل حسابرسی و امور مجامع وزارت نفت

7 - سید موید حسینی صدر نماینده سابق خوی  – مشاور وزیر نفت در امور پتروشیمی

8 - امیرعباس سلطانی نماینده سابق بروجن – عضو هیئت مدیره شرکت نفت فلات قاره

9 - علی مروی نماینده  سابق نیشابور – رئیس هیئت مدیره پتروپارس

10 - سعید حیدری طیب نماینده سابق کرمانشاه – نماینده وزیر نفت در هیئت عالی گزینش

11 - جلیل جعفری نماینده سابق خلخال – عضو هیئت مدیره شرکت بهینه سازی مصرف سوخت

12 - سید عماد حسینی نماینده سابق قروه – رئیس هیئت مدیره تاپیکو

13 - سید معروف صمدی نماینده سابق سنندج – فعال در فاز 15 و 16

14 - سید محمد بیاتیان نماینده سابق بیجار – فعال در فاز 14

15 -  مرتضی زرین گل نماینده سابق کردستان - معاونت توسعه طرح های شرکت نفت و گاز پارس

16 -  احمد سجادی نماینده سابق سرخس- شرکت نفت مناطق مرکزی

17 – ابوالقاسم رحمانی نماینده سابق اقلید – مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی

18 – محمد سقایی نماینده سابق استهبان و نی‌ریز - مشاور وزیر و مجری طرح خط لوله انتقال نفت خام گوره – جاسک

19 - محمد ابراهیم محبی نماینده سابق سنقر - سرپرست هسته گزینش مرکزی

20 - حمیدرضا کاتوزیان نماینده سابق تهران – رئیس پژوهشگاه صنعت نفت

21 – پورفاطمی نماینده سابق تنگستان – رئیس امور فرهنگی شهرک های مسکونی صنعت نفت

22 - محمد فیروزی نماینده سابق نطنز - مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت خیز

23 - غلامحسین فروغی نیا نماینده سابق شیراز - مدیر منابع انسانی شرکت بهره برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی

24- سید علی ادیانی راد- استخدام ادیانی نشان می دهد که زنگنه برای نمایندگان فعلی مجلس نیز حکم می‌زند؛ به‌طوری که چندی پیش برای سید علی ادیانی‌راد، عضو فعلی کمیسیون انرژی حکمی را صادر کرد که بر اساس آن، ادیانی‌راد عضو کارگروه تشخیص عدم مغایرت مصوبات هیئت مدیره شرکت ملی نفت با قوانین و مقررات شد.

قطعا با صحبت های وزیر نفت باید منتظر رشد این فهرست 24 نفری در سال های آتی بود.

این در حالی است که وزارت نفت در دوره اخیر تصدی زنگنه برای استخدام نیروهای جوان تحصیلکرده بورسیه خود در دانشگاه صنعت نفت محدودیت‌های بسیار شدیدی قائل شده است.

آنچه که وزیر نفت رسما به آن اعتراف می کند بدعتی است که اولین بار در صحن علنی مجلس شورای اسلامی عیان می‌شود. همانطور که بعضی نمایندگان در نطق های خود در مخالفت با وزیر پیشنهادی نفت بیان کردند، این موضوع را می توان وعده‌ای برای استخدام نمایندگان فعلی مجلس پس از اتمام دوره تلقی کرد. با این شرایط افرادی که در مجلس شورای اسلامی باید نماینده مردم باشند از هم‌اکنون نماینده وزارت نفت و یا هر وزارتخانه دیگر اقتصادی هستند.

کما اینکه به تازگی صوتی از معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی خطاب به مدیران این سازمان به فضای رسانه‌ها درز کرده است که از مدیران می‌خواهد به هر ترتیب ممکن نظر نمایندگان را برای رای اعتماد به وزیر کار جلب کنند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • بنده خدا IR ۱۴:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۹
  4 1
  زنگنه دیکتاتوری تو وزارت نفت راه انداخته. آقای ابطحی هم دیروز از نقش باشگاه نفت و نیرو در تصمیمات وزارتخانه گفت. آقای خادمی هم که از استخدام نماینده‌ها گفت که وزیر هم تایید کرد. زنگنه تمام نگاهش به خارج است و هیچ اعتقادی به نیروهای داخلی ندارد. همچنین رسماً بسیاری از کارمندهای وزارتخانه را مازاد می‌داند. با این برندسازی هم که رئیس جمهور از اسمش راه انداخت حداقل تا سال ۱۴۰۸ ایشون وزیر نفت هستند. علی برکت ا...
 • ۱۵:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۹
  1 0
  بنده مشکل را در قانون اساسی می بینیم. بهتر است قانون اساسی اصلاح شود و گرفتن رای اعتماد برداشته شود و تنها گزینه رای عدم اعتماد در قانون اساسی لحاظ شود. در واقع قانون اساسی ما یک دولت ضعیف ایجاد می‌کند...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس