پیام سفارت انگلیس

برخی از مردم و کارشناسان نیز معتقدند که حضور نیروهای خارجی بر استقلال این کشور سایه افکنده است.

به گزارش مشرق، در حالی که مردم افغانستان امروز سومین شکست نیروهای متجاوز انگلیس و سالروز استقلال کشور خود از انگلیس را جشن می‌گیرند، سفارت این کشور در کابل با انتشار پیامی این روز را به مردم افغانستان تبریک گفت.

این در حالی است که پس از گذشت 16 سال از حادثه یازده سپتامبر و حمله آمریکا به افغانستان، این کشور این بار نیز شاهد حضور نیروهای انگلیسی در قالب نیروهای ناتو است.

برخی از مردم و کارشناسان نیز معتقدند که حضور نیروهای خارجی بر استقلال این کشور سایه افکنده است.

«احمد ولی مسعود» برادر «احمد شاه مسعود» قهرمان ملی افغانستان در مراسم تجلیل روز استقلال این کشور گفت که مهم‌ترین عامل بحران کنونی در افغانستان وابستگی به قدرت‌های خارجی است.

وی همچنین اظهار داشت که امروز با گذشت 98 سال از استقلال این کشور، مردم و نیروهای فعال سیاسی به ویژه رهبران این کشور باید از خود بپرسند که در گفتار و رفتارشان چقدر استقلال دارند.

از سوی دیگر نیز همزمان با فرارسیدن سالروز استقلال افغانستان بار دیگر بحث مشروعیت حضور نیروهای خارجی در این کشور در رسانه‌های اجتماعی بالا گرفته است.

برخی از سیاستمداران افغان معتقدند که با وجود نیروهای خارجی، استقلال افغانستان زیر سوال رفته زیرا قوانین و حقوق افغان‌ها از سوی این کشورها رعایت نمی‌شود و تا کنون نیز هیچ مرجعی، دلیل شفافی را برای حضور نیروهای خارجی در افغانستان ارائه نکرده است.

طالبان نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد در حالی از استقلال افغانستان تجلیل می‌شود که هنوز هم آمریکا و انگلیس به استعمار این کشور ادامه می‌دهند و در 16 سال گذشته استقلال ملی و سیاسی افغانستان را غصب کرده‌اند.

طالبان در ادامه نیز از نیروهای خارجی مستقر در این کشور خواست تا از سه بار شکست «اجداد» خود در این کشور عبرت بگیرند و افغانستان را ترک کنند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس