کد خبر 761683
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
شهید عبدالله اسکندری

پیش از شهید محسن حججی، سردار «عبدالله اسکندری» و «رضا اسماعیلی» نیز از نخستین شهدای مدافع حرم هستند که تیزی تیغ جنگ تروریست‌های تکفیری داعش آن‌ها را همچون سالار شهیدان بی‌سر کرده است.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، از زمان حضرت یحیی (ع) تا حسین بن علی (ع) در سال ۶۱ هجری یا جنایت‌های کومله و دموکرات و زخمی که منافقین و ضد انقلاب بر تن مدافعان میهن باقی گذاشته‌اند؛ «ذبح» انسان رازی سر به مهر باقی‌مانده است؛ رازی که با هر جنگ آلت قتلی در دست جلادان و دشمنانِ جبهه حق می‌شود. رازی که همچون تبر بر پیکر درختی تنومند زده می‌شود تا آن را بخشکاند اما غافل از اینکه هر زخم جوانه‌ای می‌شود که پیچک‌وار گریبان دشمن را می‌گیرد تا از نفس بیفتد و نابود شود.

تاریخ گواه آن است که جلادان همواره با کشتار در پی قوام حکومت خویش بوه‌اند. نمونه زنده و به روز آن رفتارهای ناجوانمردانه گروه تروریستی داعش در کشورهای اسلامی است. اعضای این گروه آن‌چنان از اصل انسانی خود دور شده‌اند که با توحشی حیوانی انسان‌های بی گناه را از دم تیغ خود می‌گذرانند.

از آغاز تحرکات گروه تروریستی داعش در منطقه سردار «عبدالله اسکندری» و «رضا اسماعیلی» از جمله شهدای مدافع حرم هستند که تیزی تیغ جنگ تروریست‌های تکفیری داعش آن‌ها را بی‌سر کرده است. روایت شهادت هر یک از این جان‌سپاری‌ها قصه پر غصه‌ایست که سر دراز دارد.

نخستین فرمانده ذبیح مدافع حرم

شهید عبدالله اسکندری از جمله فرماندهان دوران دفاع مقدس است که با پایان آن و تجربه‌ای که آموخته بود با آغاز تحرکات داعش به عنوان مستشار نظامی به کشور سوریه رفت و آنجا روز سه‌شنبه ششم خرداد ماه سال ۱۳۹۳ به همراه رزمندگان مقاومت اسلامی به دفاع از حرم مطهر حضرت زینب کبری(س) و مقدسات مسلمانان پرداخت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد. سردار اسکندری از مدافعان حرم در سوریه و رئیس سابق بنیاد شهید استان فارس بود.

پیکر او پس از شهادت به دست گروه تروریستی «اجناد الشام» افتاد و جلادی به نام «ابوجعفر» که از فرماندهان این گروه تروریستی بود سر از تن بی‌جانش جدا و تصاویر آن را در حالی که بر نیزه رفته بود در فضای مجازی منتشر کرد. البته طولی نکشید که وعده خدا محقق شد و با کشته شدن ابوجعفر به دست ارتش سوریه، این بار تصویر لاشه او بود که در معرض دید جهانیان قرار گرفت و دل همه دوستداران شهید را شاد کرد.

اعظم سالاری همسر این شهید روایت می‌کند: آخرین جمله ایشان را همیشه به یاد دارم، در همان تماس آخر به من گفت تصدقت شوم برایم دعا کن، اتفاقاً همرزمانش هم خندیدند. من با خنده گفتم: دوستانت می‌خندند! گفت: اشکال ندارد بگذار بخندند. آخرین جمله ایشان به من همین بود؛«تصدقت شوم برایم دعا کن.»

حاج عبدالله سال ۱۳۵۸ وارد سپاه شد و در کردستان و مریوان حاضر بود. اولین حضور ایشان در جبهه سوسنگرد بود. همسرم همرزم سردار جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان بودند. سردار اسکندری در مدت حضورشان در جبهه‌ها تک‌تیرانداز، تیربارچی، نیروی اطلاعات شناسایی و غیره بود. در عملیات خیبر فرمانده سپاه «لار» بود. در عملیات بدر جانشین فرمانده گردان، در والفجر ۸ جانشین رئیس ستاد تیپ الهادی و در عملیات‌های کربلای ۱، ۳، ۴، ۵ و ۸ رئیس ستاد تیپ الهادی بود. شهید در عملیات والفجر ۱۰ جانشین تیپ مهندسی و در عملیات بیت‌المقدس۴ فرماندهی تیپ مهندسی را بر عهده داشت. از دیگر مسئولیت‌های حاجی، فرماندهی مهندسی رزمی ۴۶ امام هادی (ع)، فرماندهی تیپ ۴۶ امام هادی(ع)، فرماندهی مهندسی رزمی قرارگاه مدینه منوره، فرماندهی مهندسی تیپ ۴۲ قدر و فرماندهی مهندسی رزمی جبهه مقاومت بود. همسرم در عرصه‌های سازندگی هم فعالیت داشت که در احداث سد کرخه احداث جاده نیریز در استان فارس، طرح توسعه نیشکر، اجرای طرح‌های سد و بسیاری دیگر از فعالیت‌های جهادی سهیم بود. طی سال‌های جنگ نیز کمتر فرصت می‌کرد به ما سربزند و مرتب در مناطق عملیاتی بودند.

همچنین فرزند شهید عبدالله اسکندری توضیح می‌دهد: بعد از شهادت پدر پیکر ایشان به ما بازگردانده نشد. اما صحبت‌هایی بود که با مبادله اسیر، یا پرداخت هزینه‌ای بتوانیم پیکر پدر را بازپس بگیریم. اما ما به مادرمان گفتیم که مادر جان به کسانی که می‌خواهند پیکر پدر را بازگردانند، بگویید ما راضی نیستیم که یک ریالی از پول بیت‌المال صرف این گروه خبیث شود. حتی یک اسیر هم نباید آزاد شود. پدر رفته بود تا آنها را به درک واصل کند. ما برای آنچه در راه خدا داده‌ایم، توقعی نداریم و حاضر نیستیم که به ازای پیکر پدرمان ریالی از بیت‌المال هزینه شود. زیرا هر اقدامی کمک به آنها محسوب می‌شود.

نخستین دانشجوی ذبیح مدافع حرم

رضا اسماعیلی، جوان شهید و دانشجوی افغانستانی مدافع حرم بود که در مشهد سکونت داشت. رضا نایب قهرمان وزن ۵۵ کیلوگرم پرورش اندام استان خراسان رضوی بود و در دانشگاه فردوسی مشهد تحصیل می‌کرد. او به تازگی داماد شده بود چند ماه پس از شهادت او فرزندش به دنیا آمد و اسمش را محمدرضا گذاشتند.

رضا در زمان مقابله با گروه تروریستی داعش همواره سربند «یا علی ابن‌ ابیطالب» به پیشانی خود می‌بست و با همین سربند نیز به اسارت درآمد.‌ همرزمان رضا روایت ‌می‌کنند: وقتی حرامی‌ها به سراغش آمده بودند بیسیم را روشن کرده بودند تا ما را زجر دهند.

شهید اسماعیلی مدت‌ها پیش به عنوان مدافع حرم حضرت زینب(س) داوطلب اعزام به سوریه شد و به تیپ فاطمیون پیوست و بسیار سریع فنون رزم را آموخت. او برای باز پس گیری شهرک شیعه نشین «زمانیه» واقع در غوطه شرقی از چنگال گروه‌های تکفیری درگیری شدیدی رخ داد  در هر روز فقط چند ساعت آتش بس داعش در آن منطقه وجود داشت در یکی از این آتش بس‌ها رزمندگان فاطمیون متوجه حضور نداشتن یکی از نیروها شده بودند از همین رو رضا برای جستجوی همرزمش به محل درگیری رفت.

او  در حین جستجو با نیروهای دشمن درگیر و سپس زخمی ‎شد. متأسفانه به دلیل شدت مجروحیت توان بازگشت نداشت و اسیر آن‌ها شد. صبح روز یکشنبه ششم بهمن ماه ۱۳۹۲ رزمندگان مدافع حرم توانسته بودند شهرک زمانیه را از دست تکفیری‌ها نجات بدهند برای همین و سریعاً منطقه را برای پیدا کردن نیروهای مفقود و شهید خود واکاوی کردند.

در جریان حضور مدافعان حرم در منطقه چند تروریست اسیر شدند. اما پیکر رضا اسماعیلی را درحالی یافتند که سری بر بدن نداشت و این موضوع همگان را به گریه انداخت. سر بریده رضا هیچگاه یافت نشد و پیکر او بدون سر در خاک آرام گرفت. پس از پایان درگیری٬ همرزمان او از انتشار تصویر سر بریده رضا درون جعبه ای به وسیله تروریست‌ها خبر دادند.

منبع: ایسنا

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 8
 • غیر قابل انتشار: 5
 • طاها IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  اگر سر به سر تن که کشتن دهیم از آن به که حرم به دشمن دهیم
  • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   52 3
   شادی روح شهدای مدافع حرم صلوات هدیه بفرمایید: اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
 • محمد IR ۱۳:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  64 4
  سردار شهيد اصغر فلاح پيشه هم از مدافعاني بود كه سر از بدنش جدا كردن و فيلمش را براي خانواده اش فرستادن
 • محمدمهدی US ۱۴:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  78 7
  به کجا برم سری را که نکرده‌ام فدایت؟
 • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  64 4
  درود بر همه شهدا ، عزيزان بدانند كه درود وتسليت تنها كافي نيست بلكه بايد ارمان شهدا پيگيري شود
 • IR ۱۴:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  78 6
  لعنت بر وهابی های آمریکایی.
  • IR ۱۷:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   28 4
   از جمله کسانی که به این پیام منفی داده اند
 • امیر IR ۱۴:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  67 5
  لعنت بر داعشی و تکفیری حرامزاده
 • سرباز ولایت IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  67 6
  سرمن هم فدایت یا ابا عبداله علیه السلام
 • IR ۱۵:۱۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  61 4
  لعنت بر داعش
 • IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  50 16
  این سرها باعث افتخار است ؟
  • IR ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
   20 9
   این سرها باعث افتخار نیست؟
 • برادر شهید IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  38 4
  شهادت و سر دادن در راه ابا عبدالله الحسین(ع) آرزو و میراث شیعیان آن امام است فقط یک خواهش عاجزانه از همه مردم دارم من کاری ندارم داخل کشور ما به کدام سمت سویی میره ولی خواهشا خواهشا چه خواسته و نا خواسته دیگه نگید شهید تون چقدر گرفته میدونی یاد مداحی حاج محود افتادم گلم ای از علی مدد گرفته دلم یه جورایی بد گرفته از اونایی که هی می پرسند شهیدتون چقدر گرفته
 • مشافر IR ۱۵:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  37 5
  یا زینب! شرمنده ایم ز دوست که دل نیست قابلش / باید برای مقدمش سری دست و پا کنیم...
 • محمدرضا IR ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  32 4
  ای شهدای عزیز و مظلوم حرم ! لحظه ی حرکت در وادی عشق و شهادت تردید نکردید. خوشا به سعادتتون. نحن بکم لاحقون ، انشاالله
 • IR ۱۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  24 3
  لعنت بر حامیان داعش
 • IR ۱۸:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
  30 3
  لا اله الا الله
 • مجید IR ۰۰:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
  3 0
  شهید سید میلاد مصطفوی هم از شهدای بی‌سر است.
 • IR ۰۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
  2 0
  خدا لعنت كنه اين اشغال رو بايد سپاه ايران ريشه اينهارو سر به نيست كنه همين طور خواهد شد دعا كنيد
 • IR ۰۲:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
  2 0
  خدا لعنت كنه كسى اين گروه كثيف به وجود اورد انشأ لا ايران اين گروه كثيف رو نابود خواهد كرددعا كنيد
 • ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
  1 0
  لا یوم کیومک یا ابا عبدالله . خداوند روح شهدای عزیز مدافع حرم را با سرور و سالار شهیدان محشور فرماید .
 • هادی IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
  1 0
  درود بر شرفتان ، درود بر سربازان وطن حججی و حججیها شیرمادرتان حلال ای شیرمردان ایران زمین اشک میریزم ولی افتخار میکنم به امثال دلیرمردی مثل حججی انتقام خونت را از وهابیت وحشی خواهیم گرفت
 • IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
  0 1
  هر کس بتواند هر کدام از این جلادان حرامزاده را تحویل ایرا ن بدهد من مبلغ 10000000 تومان به وی می پردازم لطفا هموطنان عزیز مبلغ را بالا ببرید تا این حرامزاده ها را بخاطر پول هم که شده تحویل ایران بدهند ...... پول بدهید تا حرمله های حرامزاده و شمر های وهابی را به سزای این عمل ننگیننشان برسانیم
  • مهدی IR ۰۲:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۶/۱۱
   0 0
   عزیز من، اونایی که این جلادها رو میکشن برا پول نمیکشن، اونایی هم که برا پول می‌جنگند چنین جربزه ای ندارن. پولتا در راه های دیگه خیرات کن. برا جنگیدن و کشتن این داعشی های حرامی، مردان جنگی و عاشق شهادت زیاده، کمترینشون و خاک کف پاشون هم خودم هستم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده