کد خبر 754421
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۸
قاچاق کالا

در حالی که کارشناسان اقتصادی حجم واقعی قاچاق به کشور را 20 میلیارد دلار تخمین زدند، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا از رقم 12/6 میلیارد دلار دفاع می‌کند.

به گزارش مشرق‌ به نقل از صداوسیما فرید موسوی نماینده مجلس و نایب رئیس کمیسیون اقتصادی گفت: کشور ما از سال های دور با پدیده قاچاق همراه بوده و سال 1312 اولین قانون مبارزه با قاچاق به تصویب رسیده است. براساس قانون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز مرجع رسمی است که آمار قاچاق را اعلام کند اما شخصا آمار را اعلام نمی کند بلکه دستگاه‌های مختلف آمار را ارائه می دهند. از سال 92 تا 93 آمار صعودی بوده است. امسال حدود 12/5 میلیون قاچاق داشته‌ایم.

وی افزود: با توجه به تبعات منفی اجتماعی قاچاق ساختارهایی که در اقتصاد طراحی کرده‌ایم و تا زمانی که فرایند ها اینگونه باشد قاچاق ادامه خواهد داشت. 

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی افزود: بحث ما این است که کشور ما به عزم جدی در امر مبارزه با قاچاق رسیده است و مقام معظم رهبری نیز بر کاهش قاچاق و مبارزه با قاچاق کالا و ارز تاکید داشته اند. آمار رسمی واردات، کاهش 18 درصدی را نشان می دهد و حقوق ورودی ما نشان دهنده کاهش 7 درصدی تعرفه ها بوده است. میانگین کاهش تعرفه ها را داشته ایم و در نظام جامع مالیاتی و مناطق آزاد گمرک مستقر شده و نقش مهمی در روند مبارزه داشته است. روند مبارزه وجود داشته اما مطلوب نبوده است. 

موسوی گفت: عزم جدی در مبارزه با قاچاق کالا دیده می شود و نباید نادیده گرفته شود. سازمان گمرک زحمات زیادی در مبارزه با روند قاچاق کالا و ارز کشیده است. از سال 92 به بعد تعداد ایکس ری ها در گمرک افزایش یافته است.

مناطق آزاد بستر قاچاق کالا هستند

وی گفت: رقم قابل توجهی از اسکله های دریایی ما تحت نظارت هیچ نهادی نیستند. شناورهای ما ثبت نشده‌اند که اینها بستر های قاچاق را فراهم می کنند. مناطق آزاد بستر قاچاق کالا هستند و رقم قابل توجهی از قاچاق کالا از طریق همین شناورها ممکن است وارد شده باشد. 

وی گفت: 75 درصد ورود کالاهای قاچاق از مبادی رسمی را نمی توان پذیرفت چون در رابطه با افزایش نظارت ها این رقم بالایی است. نایب رئیس کمیسیون اقتصادی در ادامه گفت: نزدیک 2 تا  2 و نیم میلیون تن قاچاق بوسیله کولبران و بقیه از طریق مبادی دیگر اتفاق می افتد. 

وی گفت: مبارزه با قاچاق کالا و ارز یک عزم ملی می طلبد. 

عبدالملکی: قاچاق کالا به کشور 20 میلیارد دلار است نه 12.5 میلیارد دلار

یک کارشناس اقتصادی با اشاره اینکه قاچاق کالا مسئله جدی است که فعلا لاینحل مانده است، گفت: روند مبارزه با قاچاق کالا به کشور رو به بهبود است اما ما معتقدیم که باید با سرعت بیشتری جلوی آن را بگیریم.

وی با تشکیک در مورد آمار 12.5 میلیارد دلاری قاچاق کالا به کشور افزود: به عقیده من مقدار واقعی قاچاق کالا به کشور 20 میلیارد دلار است نه 12.5 میلیارد دلار، به لحاظ وجدانی هم این آمار قابل قبول نیست شاهد این ادعا هم مشکلات کشور در زمینه رکود و بیکاری است.

او با بیان اینکه شکاف عرضه کل و تقاضای کل بدترین روش برای ارزیابی میزان قاچاق کالا به کشور است، گفت: این روش دقیقی نیست،زیرا تنها 2 درصد خطا در این روش به معنای 10 میلیارد دلار اختلاف در آمار نهایی است.روش منطقی این است که کشورهای جهان آمار رسمی شان در مورد صادرات کالا به ایران را با آمار گمرک مقایسه کینم.

عبدالملکی در ادامه افزود: گمرک اعلام می کند که آمار ورود و خروج اقلام را دارد و در کنار آن آمار کوله بران را هم دارد، حال چرا گمرک آمار کانتینرهای ورودی و خروجی به کشور را به صورت شفاف اعلام نمی‌کند؟

75 درصد قاچاق کالا به کشور از مبادی اصلی

این کارشناس اقتصادی گفت: این عدم شفافیت به خوبی نشان می دهد که نزدیک به 75 درصد قاچاق اقلام به کشور از مبادی اصلی است، این درحالیست که این آمار توسط دستگاه داخلی قابل کنترل است، حال مسئولین جواب دهند.

وی با بیان اینکه ترخیص کنندگان حرفه ای اقلام قاچاق با دریافت مبالغی قادرند این اقلام قاچاق را از گمرک ترخیص کنند، افزود: آنچه که قاچاق را به مسئله جدی تبدیل کرده موضوعات فنی مانند ایکس ری و غیره نیست بلکه آن عزم جدی برای مبارزه با قاچاق کالاست است که در دولت وجود ندارد، و ذکر آمار 12.5 میلیارد دلار عملا پاک کردن صورت مسئله است.

خورشیدی: 12.6 میلیارد دلار؛ حجم کل اقتصاد پنهان در سال 95

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا مهمان تلفنی برنامه با اشاره به اینکه 24 روش علمی برای برآورد اقتصاد پنهان در دنیا وجود دارد، گفت: اقتصاد پنهان اقتصادی است که آمار آن در هیچ جایی ثبت نمی شود ولی در حقیقت وجود دارد. 

وی افزود: دقیق ترین روشهای ارزیابی اقتصاد پنهان در دنیا که ضریب خطای کمی هم دارد روش برآورد بین عرضه و تقاضا است، که این امر در دستگاه های مختلف از جمله در بانک مرکزی و مرکز آمار و غیره دائما درحال رصد است.

خورشیدی با بیان اینکه این ستاد در سنوات گذشته تلاش کرده تا حجم قاچاق در کشور را برآورد کند، گفت: حجم کل این اقتصاد پنهان براساس برآوردهای دقیقی که صورت گرفته است رقم 12.6 میلیارد دلار در سال 95 بوده است که این رقم بسیار بزرگی است و به معنای وجود وفور یک چنین اقلام قاچاقی در جای جای کشور است.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا دولت یازدهم با مجموعه اقداماتی که انجام داده توانسته روند ورود اقلام قاچاق به کشور را کند کند.

18 گروه کالایی اساسی قاچاق به کشور 

خورشیدی با بیان اینکه بررسی اقلام در این ستاد به صورت کالا به کالا است، از 18 گروه کالایی اساسی قاچاق به کشور خبر داد و افزود: آمارهای این 18 کالا بسیار دقیق است و به صورت دقیق پایش می کنیم.

وی با انتقاد از روش تفاضل صادارت اقلام سایر کشورها با واردات کشور مقصد به عنوان شیوه ای نامناسب برای ارزیابی میزان حجم قاچاق کالا به کشور گفت: در مجموع معافیت‌های قانونی برای واردات کالا به کشور، ما به عدد 9 میلیارد دلار می رسیم  که از این میزان باید 2 میلیارد دلارش به صورت قانونی وارد و 7 میلیارد دلار مابقی به صورت معافیتی وارد کشور شود که در هیچ جایی هم ثبت نمی شود.

خورشیدی با اشاره به اینکه بیش از 60 تا 70 درصد حجم اقلام قاچاق فعلی به کشور نتیجه سوء استفاده از همین رویه هاست، گفت: برآورد حجم اقلام قاچاق به کشور سناریو محور است، متاسفانه گمرک در سال 94 براساس مدلی که از سوی آقای عبدالملکی به عنوان روشی دقیق برای ارزیابی میزان قاچاق کالا به کشور مطرح می شود به حجم 7 میلیارد دلار اقلام قاچاق به کشور رسید درحالی که حجم واقعی واردات کالای قاچاق به کشور 15 میلیارد دلار بوده است.

به گفته خورشیدی ستاد روی نظرات کارشناسی و اطلاعات موجود برآورد دقیقی دارد و بر اساس اطلاعات دقیق، در نظر گرفتن همه متغیرها و مداخلات مختلف به عدد دقیق 12.6 میلیارد دلار رسیده است.

30 درصد قاچاق کالا به کشور از مبادی اصلی

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا با بیان اینکه حداکثر کالایی که در سال 95 به صورت قاچاق وارد کشور شده کمی بیشتر از 30 درصد و از مبادی اصلی بوده است، گفت: این میزان حدودا 4 میلیارد دلار است و مابقی اقلام قاچاق از سایر مبادی، خلاءهای مرزی، کوله بری، ته لنجی، تجارت چمدانی و غیره وارد کشور شده است.

وی افزود: امروز قاچاق ته لنجی سازمان یافته است که بنام کوله بر و به کام قاچاقچی دانه درشت تمام می شود. 

شاهویسی: کاهش 50 درصدی قاچاق در دوره 4 ساله، عدد معقولی نیست 

ساسان شاهویسی کارشناس اقتصادی در ارتباط تلفنی گفت: در برآوردها برای محاسبه قاچاق کالا تفاوت زیادی در الگوها بخصوص الگوهای اقلیمی وجود دارد. یک متغیر بزرگ به عنوان کاهنده در اقتصاد به نام رکود وجود دارد،بنابراین نباید بگوییم که چون نرخ رکود کاهش پیدا کرده نرخ قاچاق کاهش یافته است. در نگاه دقیق آمارها مشخص می شود. 

وی گفت: نرخ بالاتر باید مدنظر باشد چون مولفه های موجود نشان دهنده کاهش 50 درصدی قاچاق نیست. کاهش 50 درصدی در یک دوره 4 ساله عدد معقولی نیست. 

شاهویسی درباره میزان واردات کالای قاچاق گفت: به جهت حفظ منافع ملی باید خوشحال باشیم که آسیب های اقتصادی برطرف شده باشد. واقعیت این است که بخش عمده ای از آسیب شناسی قاچاق به قابلیت ها برمی گردد. اگر یکبار یکی از خودروهای لوکس را آتش بزنند قاچاقچی متوجه می شود که برخورد ها جدی است.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس