سیگار

مطابق دستور نعمت‌زاده، انحصار واردات سیگار مارلبورو به شرکتی تازه تاسیس واگذار شده است. بررسی سوابق این شرکت، مشکوک بودن این واگذاری را بیشتر نشان می‌دهد.

سرویس اقتصاد مشرق - سه‌شنبه این هفته در صحن علنی مجلس یک نماینده  مجلس به رئیس جمهور برای جلوگیری از اقدامات غیرقانونی وزیر صنعت در واردات سیگار آمریکایی-صهیونیستی مارلبورو تذکر کتبی داد.

اما چهارشنبه ابعاد جدیدی از این اقدام محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت افشا شد.

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان از واردات سیگار مارلبورو به دست یک شرکت خاص و آنهم با مجوز وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد.

وی در تشریح این موضوع گفت: اخیرا اتفاق ناشایستی در کشور رخ داده است و معلوم می‌کند برخی مسئولین به ارتباط با شرکت‌های صهیونیستی علاقه دارند و آن موضوع وارادات سیگار مارلبورو بوده که محصول شرکت صهیونیستی فلیپ موریس است.

این نماینده مجلس با اشاره به کم کیف مسئله یاشده افزود: در حال حاضر یک شرکت مجددا تقاضایی ارائه کرده  و این تقاضا را مدیر کل نظارت بر دخانیات به آقای وزیر منعکس کرده است. در این رابطه آقای وزیر دستوری صادر کرده که صرفا به این شرکت(یک شرکت ناشناخته) اجازه واردات سیگار داده شود.

پورمختار تاکید کرد: همچنین در نامه  مدیرکل نظارت بر دخانیات به وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته شده است شرکت‌های مختلفی قصد واردات این سیگار را دارند و خواستار آن هستند و شرکت دخانیات ایران نیز یکی از متقاضیان است که قریب به ۴۰ میلیون نفر بازنشسته را حمایت می‌کند.

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با این حال وزیر صنعت  برخلاف قوانین یک رانتی برای این شرکت باز کرده - و  با وجود اینکه شرکت فلیپ موریس مخالف تولید در ایران است،- گفته است ولی شما ابتدا یک تعهدی از این شرکت اخذ کنید و پس از اجازه دهید واردات انجام شود که این مسئله بسیار جالب توجه است.

پورمختار با طرح سوالی مبنی بر اینکه آیا ما باید این موضوع را غیر از مفاسد تلقی کنیم؟ بیان داشت: به همین دلیل فعلا چنین اقدامی صورت گرفته و باید بگوییم که اولا صهیونیستی بودن این شرکت محرز بوده است و همه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی بر این موضوع تاکید داشته اند و با این حال وزیر مربوطه باز هم دست به چنین کاری زده است. دوما اگر ما همه موارد این موضوع را کنار بگذاریم چرا وزیر باید با وجود شرکت دخانیات ایران که فعالیتش روشن است و تجهیزات لازم را داراست و تعهد به ساخت دارد، باید اجازه این واردات به یک شرکت ناشناخته محول شود... این چه کسی است؟ به چه نحوی به داخل آمده است؟ چه رانتی پشت پرده این واردات هست؟ بنابراین بنده معتقدم این مسئولین تنها به دنبال واردات هستند.

وی در پایان یادآورشد: امیدواریم دولت محترم که داعیه مبارزه با فساد را دارد با این موضوع هم برخورد جدی داشته باشد.

مطابق دستور نعمت‌زاده، انحصار واردات سیگار مارلبورو به شرکت پیشگامان پخش آرمان گستر واگذار شده است. بررسی سوابق این شرکت، مشکوک بودن این واگذاری را بیشتر می‌کند.

شرکت پیشگامان پخش آرمان گستر کمتر از دو سال قبل تاسیس شده ضمن آن که اعضای هیئت مدیره آن دو فرد عرب هستند.

این شرکت در سال ۱۳۹۴ تاسیس شده و کمتر از دو سال از عمر آن می‌گذرد. معلوم نیست که رابطه این شرکت تازه‌کار با وزیر صنعت چیست که دستور داده انحصار واردات سیگار مارلبورو را در اختیار بگیرد.

ارزش بازار سیگار مارلبورو در ایران براساس تخمین‌های زده شده   بیش از یک میلیارد دلار معادل بیش از سه هزار میلیارد تومان است.

توجه به این ارقام، علت اصرار نعمت‌زاده بر واگذاری بازار سیگار مارلبورو به این شرکت را مشخص می‌کند.

مطابق دستور نعمت‌زاده، انحصار واردات سیگار مارلبورو به شرکت پیشگامان پخش آرمان گستر واگذار شده است. بررسی سوابق این شرکت، مشکوک بودن این واگذاری را بیشتر می‌کند.

شرکت پیشگامان پخش آرمان گستر کمتر از دو سال قبل تاسیس شده ضمن آن که اعضای هیئت مدیره آن دو فرد عرب هستند.

این شرکت در سال ۱۳۹۴ تاسیس شده و کمتر از دو سال از عمر آن می‌گذرد. معلوم نیست که رابطه این شرکت تازه‌کار با وزیر صنعت چیست که دستور داده انحصار واردات سیگار مارلبورو را در اختیار بگیرد.

ارزش بازار سیگار مارلبورو در ایران براساس تخمین‌های زده شده   بیش از یک میلیارد دلار معادل سه هزار میلیادر تومان است.

توجه به این ارقام، علت اصرار نعمت‌زاده بر واگذاری بازار سیگار مارلبورو به این شرکت را مشخص می‌کند.

نظرات

 • انتشار یافته: 24
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
  5 0
  اینم بالای بخشش سه هزار میلیارد تومن جریمه گمرک دو شرکت انحصاری کره ای توسط جناب 1000 میلیارد تومنی از جیب عمه
 • IR ۲۱:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
  7 2
  صد تا شرکت داره شاید واردتشو یکی از شرکتهای خودش دست گرفته . مارلبرو اسراییلیه . اصلاح طلبا زدن سیم آخر
 • IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
  5 1
  از آمریکا سیگار وارد میکنیم ؟؟؟
 • IR ۲۱:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
  5 4
  از سیگار و سیگاری بدم میاد...
 • سبحان شاهمرادی اصولگرا IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
  6 4
  مسئولان نباید اجازه نشر حتی یک نخ سیگار را بدهند،و کلا باید بساط سیگار را جمع کنند،سیگار حرام است
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
  4 0
  ۴۰ میلیون نفر بازنشسته
 • مسلمان IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
  2 8
  واقعا چرا با مصرف بهترین سیگار دنیا شما های متحجر انحصار طلب مخالفید نکنه سیگارهای ستار و..... که اسغاله رو ایرانیها باید مصرف کنند که پول و غیرهش به جیب شما ها بره فقط باید اقا بقیه الله ظهور کنه که بساط شما و شما وشما رو به عدل خداوند ارحم و راحمین سپرده بشه اخ که روز رستاخیز من گناهکاره در جهنم و شما در پیش ترازو عدالت صاحب افرینش دیدن دارید منتشر نکن و فقط بخوان
  • IR ۱۰:۰۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
   4 0
   اصلا چرا باید دوستان سیگاری سیگار بکشن و ارز مملکت رو در این شرایط دود کنن و بریزن به جیب شرکت های امریکایی؟ در شرایطی که به سختی نفت و کالا صادر میکنیم و پولش رو نمی تونیم راحت وصول کنیم چرا باید میلیاردها دلار ارز به راحتی دود شه بره هوا و بعد از اون هم دغدغه واردات داروهای ضدسرطان با هزینه بالا برای این جماعت سیگاری بیخیال رو داشته باشیم؟ چرا واردات و مصرف سیگار ممنوع نمیشه؟
  • IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
   3 2
   فازت چیه از همون سیگارا زدی؟
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
  1 0
  40 ملیون یعنی ... زدن.
 • آدمی که دغدقه ی وطن داره IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۳
  5 2
  به گفته ی مسئولین همین شرکتهای تولید سیگار، این سیگارها بیش از حالت معمولی سرطانزا هستند و ابزار جنگی مهلکی علیه کشورمان هستند... کاش مسئولین فعلی بدانند که دشمن،دشمن است و کاری بجز دشمنی و عداوت نمیکند.به هیچ عنوان به دشمن اعتماد نکنیم
 • IR ۰۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  3 3
  مشرق هر چیزی رو به صهیونیستها وصل نکن مارلبورو توسط یک فرد انگلیسی اولین بار تولید شد فیلیپ موریس، یک تولیدکننده سیگارت در لندن، در سال ۱۹۰۲ شعبه‌ای هم در نیویورک زد تا بتواند سیگارت‌های خود را در آمریکا هم به فروش برساند. مارلبورو یکی از مارک‌های ساخت او بود
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  4 2
  دوباره فساد دوباره رانت امان از مردم خوش خیال
 • IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  3 1
  مشکل از نعمت زاده نیست مشکل از ساختار اقتصادی و قوانین تجارتی ایرانه که انحصار رو به بهونه حمایت از تولید ملی یا جلوگیری از خارج شدن ارز وغیره قانونی کرده اندکه نمونه اش رو در همه قسمتها میبینیم مثل خودروسازی و سایر صنایع و دودش فقط تو چشم مردم میره
 • IR ۰۱:۴۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  2 3
  برداشت پلاستیک سطل اشغال سر کوچمون را دادن به یک شرکت اشنا دیگه.لطفا چوب لایه چرخ دولت نگذارید.
 • حسین IR ۰۱:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  2 0
  40 میلیون بازنشسته !؟ یعنی نصف ایران رو این شرکت نون میده !؟
 • FR ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  0 0
  پژو، مالبرو و و و خون ...از چند دهه بايد حد بشه !
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  2 3
  این عربها از اول انقلاب در واردات سیگار حضور چشمگیری داشتند و حتی با روسای و مسئولین زمان طاغوت هم مشاوره میکردند برای واردات و تا حدودی هم بهائیت ؟؟؟!! و از فرزندان آنها هم همین الان بعنوان مشاوره و در شمال در خیریه هائی هم وارد و هزینه های میکنند !!!
 • وحید IR ۰۷:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  3 3
  با این کارای جناب وزیر وضعیت کار من و طیف گسترده ای از پرسنل زحمت کش دخانیات تو خطر افتاده و شرکت بزرگ دخانیات را در آستانه فروپاشی قرار داده . اوایل هر سال رهبری شعار اون سال را اعلام میکنند و مسولین دقیقا مخالف آن عمل میکنند و خیلی تو این مسأله دقت هم میکنند که دقیقا مخالف باشه .جناب نعمت زاده اگه فرزند خودت هم تو شرکت دخانیات کار میکرد و وضعیت مالی مناسبی نداشت و مستاجر هم بود بازم این کار را میکردی . بابا دست از این رانت بازی بردارید..... ای وای اگر از پس امروز بود فردایی ....
 • محمدتبریزی ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  5 1
  هیچ رابطه ای با ... ندارد فقط خواسته که هزارمیلیاردش را دهزار میلیارد کند این .....................
 • IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  6 1
  در دومین سال کاشت درخت برجام ؛ میوه که نداد خلق خدا را از خرید پیاز هم محروم شدند
 • فرهاد IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  2 2
  حالا چرا زورتون گرفته تقسیم بندیه دیگه سیگار وینستون و کنت برا شما مالبرو برا اینا این مگنا و جی وانو اتو اشغالای دیگه هم برا یکی دیگه. ناراحتی نداره
 • حقیقت IR ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  1 1
  مشر ق ازانتشار حقیقت فرار نکن . باز هم میگم اینا کار های خائنانه دیگر هم میکنن کهبیشتر مردم خبر ندارن
 • امیر ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  2 3
  نمایندگان مجلس طرح سه فوریتی تصویت بکنن برای تحقیق و تفحص این ماجرا و تحریم واردات سیگار آمریکایی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده