99999

یکی از مشهورترین پرنده های مورد استفاده برای تسلیح شورشیان، هواپیمای AT-802 ملقب به «ایرتراکتور» است که در ابتدا به عنوان یک هواپیمای سمپاش مورد استفاده قرار می گرفت.

به گزارش سرویس دفاع و امنیت مشرق، استفاده از هواپیماهای سبک ملخی در نقش ضد شورش و پشتیبانی نزدیک هوایی، چند سالی است که رونق خاصی به خود گرفته و بالتبع منطقه غرب آسیا نیز به دلیل تلاش دولت های غربی برای ناامن سازی آن از جمله مناطقی است که این نوع هواپیماها در آن مشتری های خاصی دارند؛ از هواپیماهای ساخته شده برای امور کشاورزی و سمپاشی گرفته تا هواپیماهای آموزش خلبانی از جمله پرنده هایی هستند که در این زمینه کاربرد دارند و سرمایه گذاری خاصی نیز روی آنها می شود. نکته بسیار مهم درباره این هواپیماها آن است که در سالهای اخیر، شاهد انتقال آنها به کاربرانی غیر از کشورهای خریدار و ایضا بازیگران غیر دولتی یعنی تروریستی - شبه نظامی خصوصا در منطقه خاورمیانه هستیم.

این ماجرا از تلاش های رسمی و غیررسمی دولت و ارتش امارات متحده عربی آغاز و دامنه آن به یمن، اردن و لیبی هم کشیده شده است و در حال حاضر نیز ارتش سعودی به دنبال هواپیمای جدیدی در این بخش است که در این مطلب، نگاهی به وضعیت این هواپیماها در منطقه و امکان سوء استفاده از آنها خواهیم داشت.

چرا توربوپراپ های مسلح؟

سوالی که شاید در مرحله اول برای بسیاری کاربران پیش بیاید این است که علت استفاده از این گونه هواپیماها چیست و چگونه می توان به راحتی آنها را به کاربران دیگر انتقال داد؟ باید گفت در این میان چندین فاکتور دخیل هستند که قیمت ارزان، سادگی کاربری و آموزش، عدم نیاز به زیرساخت های خاص برای نگهداری و در عین حال توان حمل مقدار قابل توجهی از مهمات هدایت شونده از جمله مزایای مشخص این پرنده ها به حساب می آیند.

از طرف دیگر در بسیاری از مناطقی که این هواپیما در آنها استفاده می شود، عمدتا خبری از حضور یک نیروی هوایی یا پدافند هوایی خاص و مناسب نیست و عملا گروه های شبه نظامی برای کنترل کشور یا منطقه مورد نظر با هم درگیر هستند و حالا با اضافه شدن این هواپیماها، طرف دارنده آن، مسلما دارای دست برتر سنگینی در هر نبرد خواهد بود.

AT-802U؛ از سمپاشی مزارع کشاوزی تا عملیات ضد شورش

یکی از مشهورترین پرنده های مورد استفاده در این بخش، هواپیمای AT-802 ملقب به "ایرتراکتور" است در ابتدا به عنوان یک هواپیمای سمپاش برای استفاده در امور کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت. با توجه به افزایش درخواست ها برای یک هواپیمای سبک ضد شورش، مدل AT-802U این هواپیما با قابلیت حمل محموله تسلیحاتی به وزن 4100 کیلوگرم معرفی شد.

هواپیمای AT-802، پهپاد و بالگردهای اماراتی در لیبی  

در این مدل، بدنه تقویت و از شیشه های ضد گلوله استفاده شده است. همچنین دو قبضه مسلسل سه لوله GAU-19 ، هشت فروند موشک هلفایر یک یا دو بمب هدایت لیزری و راکتهای 2.75 اینچی، تسلیحاتی هستند که این هواپیما قابلیت حمل آن را دارد. آمریکا از اینگونه مسلح در عملیاتهای ضد قاچاقچیان مواد مخدر در آمریکایی جنوبی نیز استفاده کرده است.

AT-802U  نیروی هوایی امارات متحده عربی

این هواپیما از یک موتور توربوپراپ به قدرت 1600 اسب بخار بهره برده و می تواند با سرعت 370 کیلومتر بر ساعت پرواز کند. برد این هواپیما 2900 کیلومتر و ارتفاع پروازی آن 7 کیلومتر است.

هواپیمای AT-802 در اختیار ارتش اردن

امارات متحده عربی از جمله کاربران این هواپیما به شمار می رود و اولین بار در سال 2015 میلادی تصاویری از حضور این هواپیما در لیبی منتشر شد. در ادامه مشخص شد که اماراتی ها پهپادهای شناسایی و مسلح را نیز در لیبی مستقر کرده اند .بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط Intelligence Online خلبانان این هواپیماها عمدتا مزدوران آمریکایی هستند که توسط اریک پرنس "بنیانگذار شرکت بلک واتر" اجیر شده اند و اکنون در خدمت ارتش غیررسمی امارات متحده قرار دارند.

در عین حال، لیبی تنها جایی نیست که ایرتراکتورهای اماراتی به عملیات می پردازند. تعدادی از این هواپیماهای به ارتش اردن تحویل داده شده و تعدادی از آنها نیز در اختیار عوامل دولت سابق یمن که اکنون فراری و مزدور ارتش سعودی محسوب می شود، قرار گرفته است تا از عملیات آنها بر ضد مردم یمن استفاده شود.

تصویر ماهواره ای از حضور هواپیماهای AT-802 در پایگاه هوایی در استان جیزان عربستان در جریان عملیات بر علیه یمن در مارس 2016 میلادی

ارتش سعودی به دنبال چیست؟

اخیرا بخشهایی دیگر از مفاد قرارداد سنگین نظامی بین عربستان سعودی و آمریکا منتشر شده که بندی از آن مربوط به این نوع هواپیماهاست. بر اساس اطلاعات منتشر شده قرار است عربستان سعودی 2 میلیارد دلار برای خرید تعداد و نوع نامشخصی از هواپیمای پشتیبانی نزدیک سبک هزینه کند. کارشناسان اعتقاد دارند که عربستان سعودی منتظر نتیجه اعلام نتیجه مطالعات نیروی هوایی آمریکا در همین زمینه است چراکه آمریکا نیز به دنبال به خدمت گیری 300 فروند از این گونه از هواپیماها است.

بر اساس اعلام رسانه ها خود نیروی هوایی آمریکا در حقیقت به دنبال انتخاب بین دو هواپیمای A-29 سوپر توکانو و AT-6 Wolverine  است.  هواپیمای سوپر توکانو ساخت شرکت امبرائر برزیل بوده و در حقیقت نمونه پیشرفته تر هواپیمای توکانو می باشد .این هواپیما به عنوان نمونه پیشرفته تر هواپیما EMB-312 Tucano ساخته شده و برای ماموریتهایی مثل آموزش خلبانی، گشت مرزی و عملیات ضد شورشی به کار می رود. این هواپیما از لحاظ سامانه های الکترونیکی بسیار پیشرفته بوده و می توان سطح سامانه های ایویونیک آن را در حد جنگنده های نسل 4 الی 4.5 قلمداد کرد.

سوپر توکانو می تواند مانورهایی تا حد +7 الی -3.5 جی را به انجام برساند و با سرعت بیشینه 590 کیلومتر در ساعت پرواز کند. سقف پروازی آن 10 کیلومتر و شعاع رزمی آن 550 کیلومتر است.این هواپیما از یک موتور توربوپراپ به قدرت 1600 اسب بخار نیرو می گیرد .این هواپیما به سامانه هایی مثل مسافت سنج لیزری، نمایشگرهای صفحه تخت کریستال مایع در درون کابین، سامانه مکان یابی جی پی اس و لینک انتقال داده مجهز است. در بخش تسلیحات سوپر توکانو به دو قبضه مسلسل 12.7 میلی متری در درون بدنه مجهز است و می توان انواع مسلسل های 7.62 و 12.7 میلی متری و یا توپ 20 میلی متری را در زیر بدنه حمل کند.

هواپیمای سوپرتوکانو

موشک هوا به سطح ماوریک، بمب هدایت لیزری Paveway II ، راکتهای هوا به سطح 70 میلی متری به همراه موشک های هوا به هوای فروسرخ مثل سری AIM-9 از جمله تسلیحات قابل حمل توسط این هواپیما می باشد .سوپر توکانو تاکنون به 10 کشور مثل شیلی، کلمبیا، افغانستان، اندونزی و سنگال صادر شده است. این هواپیما به شکل وسیعی توسط نیروی هوایی کلمبیا بر ضد قاچاقچیان مواد مخدر و همچنین جدایی طلبان "فارک" به کار رفته است.

هواپیمای AT-6 Wolverine  نیز گونه مسلح شده از هواپیمای آموزشی T-6 Texan II ساخت شرکت آمریکایی Beechcraft است. این هواپیما برای عملیات های ضد شورش و پشتیبانی نزدیک هوایی مجهز شده است. این هواپیما در نمونه مسلح خود از یک دستگاه موتور PT6-68D ساخت کانادا به قدرت 1600 اسب بخار نیرو می گیرد و که نسبت به نمونه اصلی 500 اسب بخار به توان آن افزوده شده است. از دیگر تغییرات نسبت به گونه آموزشی می توان به تقویت سازه هواپیما، نصب سامانه های الکترواپتیکی و همچنین افزوده شدن توان انتقال داده اشاره کرد.سرعت این هواپیما در حدود 580 الی 600 کیلومتر بر ساعت بوده و توان حمل مخازن سوخت اضافی را نیز دارد.

هواپیمای AT-6 Wolverine  

انواع سامانه های هدف گیری الکترواپتیک با توجه به سفارش مشتری بر روی این پرنده امکان نصب دارد. در بخش تسلیحات ترکیبی از مسلسل های 12.7 میلی متری یا توپ 20 میلی متری در شکل پاد، موشک های هوا به سطح هلفایر، راکت های هدایت لیزری یا غیر هدایت شونده از سری هایدرا و بمب های هدایت لیزری تا وزن 1864 کیلوگرم توسط این هواپیما قابل حمل است.

با توجه به گسترش خرید چنین هواپیماهای سبکی توسط نیروهای مسلح برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس، به نظر می رسد آنها کم کم و بدون برانگیختن حساسیت سایر کشورهای منطقه یا نیروهای مسلح حاضر در این محدوده، به دنبال ایجاد اسکادران های هواپیماهای سبک ملخی اما با تجهیزات مناسب رزمی هستند که منتقل کردن آن به گروهک های شبه نظامی و تروریست هایی که در کشورهای ناآرام منطقه همانند لیبی مشغول فعالیت هستند، علاوه بر آنکه توان رزمی قابل توجهی به این گروهک ها می دهد، امکان رصد کشور مجهز کننده و خریدار این هواپیماها را تا حد زیادی سخت می کند.

در این حالت، تروریست های مذکور که حتی از توان فنی و تجهیزاتی شرکت های تروریستی مانند بلک واتر نیز بهره مند هستند، بدون دغدغه های یک نیروی هوایی کلاسیک مانند داشتن فرودگاه و باند نظامی مناسب، امکان برنامه ریزی حملات هوایی متعدد را در مناطق فاقد پدافند مناسب پیدا خواهند کرد و شناسایی اینکه چه گروه و مجموعه ای این هواپیما را خریده یا در اختیار آنها قرار داده، بر خلاف جنگنده های حاضر در نیروهای هوایی کشورها، برای دیگران بسیار سخت خواهد بود.

اگرچه چنین تهدیداتی برای مرزها و منافع جمهوری اسلامی ایران که از ساختار و تجهیزات مناسب پدافندی برخوردار است، فعلا فاقد حساسیت لازم و برنامه ریزی خاص است اما گسترش چنین نیروهای هوایی مزدوری در اطراف ایران همانند افغانستان، می تواند تاثیری را بر توانمندی های اشرار و تروریست های علاقمند به ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران داشته باشد که باید پیش از عملی شدن، آنرا شناخت و جلویش را گرفت. بخصوص آنکه خرید این هواپیماها، حساسیت رسانه ای و سیاسی همانند جنگنده نداشته و ممکن است برای برخی دولتمردان و مسئولان کشورمان، اقدامی غیرنظامی از سوی برخی دولتهای حاشیه خلیج فارس محسوب شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 45
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 22
 • مغز متفكر جعلي IR ۰۰:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  24 68
  آواكس!!آواكس شديدا اوجب واجبات است!
  • IR ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   32 11
   چند فروند؟
  • محمد IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   11 20
   مغز متفکر هنوز نفهمید که استراتژی ما دفاعیه و آواکس برای حمله هست، سپاه که به هیچ عنوان ارتش هم نمیخواد، آواکس برای ما خودکشیه، هیچی نداریم که ازش دفاع کنیم و با اون فرکانس هایی که که اون پخش میکنه راحت مورد حمله قرار میگیره، بهترین کار اونم برای ارتش همون جنگنده های خود کفا هست که برد رادارشون زیاده، یه چیزی شبیه سوخو سی و اف چهارده که متخصص های نظامی ها خیلی خوب انتخاب کردن
  • مشتری GB ۱۴:۰۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   26 15
   همین هواپیماهای سمپاشی که شما مسخره اش می کنید الکترونیک بهتری از جت های جنگنده ما دارند اول باید راه رفتن را یاد بگیریم و بعد بدویم!!!!!! ای کاش اول بدنبال تولید هواپیماهای سبک بودیم و بعد دنبال نسل پنجم می رفتیم!!!!
  • علیرضا IR ۱۶:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   15 28
   دوست بلد و مطلع یه نگاهی مینداختی حداقل تو نت میدیدی که سالهاست فرمایشاتتون انجام شده و خانواده فجر و .. امثالهم که فرموده تان است پیگیری میشود ضمنا ممنون که فرق راه رفتن و دویدن را گوشزد نمودید
  • علی گوهر IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   7 5
   جناب محمد 11:23 اواکس حتی برای دفاع هم واجب و ربطی به تهاجمی بودن نداره
 • IR ۰۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  خب وقتی عربستان 2میلیارد دلار پیاده میشه تا جنگنده فوق سبک بخره ، خب معلوم که این حیوان (سعودی ) میخواد اونارو بین تروریست ها تو منطفه ما تخس کنه دیگه ...از این واضخ تر .
 • IR ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  32 28
  هوا ورم نداشته ، اما ما "دراگن لیدی" رو ردشو زدیم ، این مگس پراکنی ها که جای خود داره
  • محمد IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   15 18
   اتفاقا نباید این حرکات را دست کم گرفت خصوصیت بارزی که این هواگرد ها دارن واصلا برای اون ساخته شدن پرواز در ارتفاغ بسیارپایینه یه هواپیمای سم پاش ملخی وقتی ازروی مزارع رد میشه ارتفاعش میتونه زیر ۱۰ مترباشه . وهمین خصوصیت میتونه باعث دیده نشدن در رادار. بشه وشما فرض کن همون داعشی که کمربند انتحاری میبنده سواراین هواپیمابا۴تن مواد انفجاری بشه ودر ارتفاع پست خودش را هدف برسانه .
 • ناشناس IR ۰۱:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  برد موشک های یمنی باید به ریاض برسد.
  • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   29 6
   موثرترین راه برای مقابله با یزیدزادگان
  • IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   21 7
   رسیده است
 • مجتبی IR ۰۲:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  21 9
  مثلا چطوری جلوشون رو بگیریم مشرق جان؟ بهشون بگیم نخرن؟ یا امریکارو تحریم کنیم که بهشون نفروشه؟ مومن ۱۰۰ میلیارد یه جا سلاح میخرن کسی نمیتونه چیزی بگه اون وقت امدی میگی که نباید گذاشت هواپیمای ملخی بخرن؟؟؟؟
  • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   13 9
   برد پرواز و برد تسلیحات این هواپیما ها نسبتا پایینه (معمولا). تجهیز گروه های هم پیمان به پدافند کوتاه برد و موشک های دوش پرتاب میتونه موثر باشه.
  • حسین IR ۰۴:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
   5 6
   دو کار رو باید کرد اول تجهیز نیرو های خودی به موشک های دوش پرتاب پدافندب و پدافند های پیشرفته کوتاه برد متحرک (که مثلا در عراق با پول دولت عراق میشه اینکار رو کرد) و کار دوم هم خرید اواکس و جنگنده است.چون اواکس از اسمان موج میفرسته محدودیت کمتری داره!جنگنده هم باید ترکیبی از سوخو(۳۵ با رادار میگ۳۱ bm3، نشد سوخو ۳۰ با رادار ارایه فازی) و میگ ۳۵ باشه.
 • اسد IR ۰۲:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  24 22
  زنده باد پدافند جمهوری اسلامی ایران.. مقاله شما جالب بود احسنت اما برای بچه های پدافند ما اینا هم عددی نیست.. چون ما خدا رو داریم...
 • ۰۳:۳۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  18 11
  آمریکایی ها دارن هواپیماهای سم پاش و پرنده های جنگ جهانی را هم می فروشن به عربها
  • IR ۱۶:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   15 4
   بخدا عمرا اگه بدونی اینا چه فایده های دارن. عقلت به چشمته فقط. فکر کردی چون حالت ملخی داره یعنی مال اون زمانه؟؟؟
  • حسین IR ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
   10 0
   حتما راجب تفاوت موتور های پیستونی که در جنگ جهانی بودن با موتور توربوپراپ مطالعه کن!
  • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
   9 0
   درسته که آمریکا صرفا به سودش فکر میکنه اما همین ملخیا میتونن دردسر زیادی ایجاد کنن
 • IR ۰۳:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  27 36
  چهره ی نفاق جدید داره در کشور خودش را نشون میده.فقط پشت ولی فقیه باشیم که ایندفعه خود ایشون آماج تهمتها و حملات قرارخواهد گرفت.
 • IR ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  16 24
  چرا هیچ خبری از انهدام کشتی جنگی آل سقوط نگذاشته اید ؟؟
  • IR ۱۷:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   25 11
   چون اصل خبر شایعه است
  • امیر IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
   7 14
   شایعه نیست واقعیته.
 • اصلاح طلب IR ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  7 5
  مهم نیست رسانه ایش نمی کنیم
 • IR ۰۶:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  16 20
  مرگ بر بزرگترین دشمن منطقه ای ما عربستان جنایتکار ، سرکرده داعش
  • عبدالله IR ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۷
   3 8
   آقا بزرگترین دشمن منطقه ای ما اسرائیله این قدر عربستان رو بزرگ نکنید سرکرده داعش هم اسرائیل و امریکا است؛ رژیم عربستان از سیاستهای اونا حمایت کرده
 • ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  11 10
  باید مسئولین نظامی هوشیار باشند هدف اصلی از این هواپیماها استفاد انتحاری در عملیات های تروریستی هست که احتمالا مراکز حساس بیشتر مد نظر باشد
 • IR ۰۷:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  4 12
  این اسباب بازی ها برای دلخوشی این وهابی ها خوب است درد اینها مشروعیت مردمی است که از آن محروم هستند
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  9 8
  باید مراقب تمامی پروازهای سعودی ها باشیم امکان انتقال سلاح به ایران بسیار خطرناک است
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  14 3
  قیمت این مگس ها چنده? نگران ایرانم نیستم پدافند هوایی قوی ای داریم،واقعأ نگران دوستانمان در منطقه هستم. کشورهای مرتجع عربی اگر بخواهند نوکران تروریست خود را در منطقه مجهز به این مگس ها کنن مطمئن باشند حزب الله و انصار الله هم به این تجهیزات مجهز خواهند شد
 • NZ ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  5 2
  توربو پراپ؟؟؟ اینا جت نیستن ها! نکنه بقیه مقاله هم همینطوری نوشته باشید
 • فرهاد DE ۱۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  7 6
  چون میتوانیم ابگوشت بزباش را درست کنیم این رده هواپیما را هم بایست بتوانیم به راحتی تولید انبوه کنیم.
 • امیرحسین IR ۱۱:۰۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  3 5
  این هواپیماها برای مقابله با ما و یا متحدان در منطقه نیست .جاهایی کاربرد دارد که کمترین سیستم پدافندی هم ندارند. اینا رو حتی با دوش پرتاب های هدایت شونده احتمالا به راحتی میتوان هدف گرفت
 • IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  7 4
  شما فقط مراقب باشید مرزهایتان برداشته نشود سیاست اینها پاک کردن خطوط مرز است مثل سوریه که تمام مرزهایش را پاک کردند و بقیه اتفاقات و فجایع خود بخود افتاد
 • سینا IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  9 4
  دوستان از این خرید ۱۰۰ میلیارد دلاری نترسید زمان جنگ عربستان ۲۰۰ میلیارد دلار به صدام کمک کرد در اون زمان ۱ میلیارد دلار بی نهایت حساب میشد ! خخخ
 • مجید IR ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  9 3
  خیلی خترناک هستند ارتفاع پروازشون کمه و از دید رادارها مخفی هستند به صرفه هم نیست یک موشک گرانقیمت رو صرف زدن اینا بکنیم کافی یکی از اینا بزنه به یک پاسگاه و او نا با خاک یکسان کنه بعد نیروهاشون تصرفش کنن کافیه یکی از اونا با ارتفاع پایین بیاد رو شهرهای مرزی و ساختمانهای نظامی یا دولتی حساس رو بزنه بره تا بیان بگردن پیداش کنن مرغ از قفس پریده در کل پشتیبانی اینده تروریستهاست و اصلا نباید بیخیالش شد
 • ۱۱:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  8 3
  با سلام به نظر می رسه علت خرید این نوع هواپیما ها بیشتر کشور یمن باشه و در درجه دوم تروریست ها. با توجه به کسر بودجه عربستان و هزینه و استحلاک بالای جنگده های مدرن ، بهترین گزینه رو انتخاب کردند. با هزینه پایین به کشورهای مسلمان حمله می کنند.خدا لعنتشون کنه. آمین
 • AVA IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  9 1
  مشرق جان چرا هی اصرار داری هواپیماهای پشتیبانی نزدیک رو مسخره کنی. خصوصا این توربوتراپ ها رو. ازرزمندگانی که توی جبهه غرب جنگیدن بپرس ببین عراق با همین توکانوهای ملخی ! توی اون منطقه چیکار کرده. برخلاف تصورتون زدنشون هم راحتر نیست چون هشداردهنده های راداری سامانه فریب و پرتاب شراره و پوشاله دارند. اتفاقا خلی از کشورهای دنیا از این هواپیماها خریدند از نیجریه گرفته تا همین کشورهای منطقه ایی . البته ساختنشم زیاد راحت نیس
 • رضی IR ۱۳:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  10 3
  تحلیل دیگر این که: باتوجه به مطالعات صورت گرفته از نارضایتی های گسترده مردم در کشور عربستان و نزاع قدرت در ساختار سیاسی این کشور احتمال دگرگونی های شدید و انقلاب طی 5 سال آینده در آن بسیار بالا است و یکی از دلایل خرید و درواقع کاربرد اصلی این هواپیماها-درکنار تحلیل بالا- برای سرکوب مردم خود شبه جزیره است.
 • ایرانی IR ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  9 4
  ایران یاید هر پرنده که به حوزه استحفاظی اسمان میهن وارد شود سرنگون کند
 • مغز متفکر اصلی (شعبه ای ندارد ) IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  8 2
  فقط آواااکس !
 • زجری IR ۱۷:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  4 3
  توهین وتوهماتی مثل سرنگونی یاسقوط یا.......یک رژیم ماراگرفتارشعار زدگی میکند.......بهترین راه حسن تفاهم باهمسایگان است....ریخته شدن بناحق خون حتی یکنفرهم مصیبت عظماست.
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
  14 0
  اگر چیز خوبیه خب ما هم بسازیم و استفاده کنیم
 • بینام IR ۰۲:۱۳ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۶
  1 7
  این هواپیماها مسخ شده نظر اون دوستمون که میگه امریکا میخواد هواپیماهای جنگ جهانی رو به اعراب بفروشه درسته شک نکنید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس