کد خبر 723228
تاریخ انتشار: ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۱
منصور هادی

با اعلام تشکیل شورای سیاسی انتقالی در عدن از سوی عیدروس الزبیدی استاندار برکنار شده آن، باید گفت چه بسا این استان در روزهای آینده صحنه داغ بحران و ناآرامی خواهد بود.

به گزارش مشرق به نقل از پایگاه خبری «عربی 21» در پی اعلام تشکیل شورای سیاسی انتقالی در عدن واقع در جنوب یمن این سوال مطرح است که آیا یمن در آستانه تحول خطرناکی است که با تمام جزییاتش به سمت تکرار نمونه لیبی پیش می رود؟

این در حالی است که عیدروس الزبیدی استاندار یمن که چندی پیش از سوی منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن برکنار شد، پنجشنبه از تشکیل شورای سیاسی انتقالی در عدن خبر داد.

روند تحولات یمن به سمت کشمکش قدرت و نفوذ

در این میان باید گفت یمن به سمت دسته بندی و کشمکش قدرت و نفوذ در حرکت است و این تحول در حالی رخ داده است که در پی مخالفت امارات متحده عربی با برکناری دو مرد قوی خود در جنوب یعنی الربیدی و هانی بن بریک از سوی منصور هادی، اختلاف بین دو طرف رو به انفجار گذاشت زیرا این اقدام هادی به مثابه سیلی سیاسی به نقش ابوظبی در عملیات نظامی علیه یمن موسوم به «توفان قاطعیت» و سپس «بازگرداندن امید» بود.

شدت تنش بین امارات و منصور هادی

در این شرایط منابع یمنی تاکید کردند، روند امور به سمتی پیش می رود که به هیچ وجه نشانی از آرامش بین ابوظبی و منصور هادی دیده نمی شود زیرا امارات بر مواضع خود پافشاری داشته و الزبیدی و بن بریک را برای شورش مردم در عدن و ایجاد هرج و مرج تحریک کرد که در نهایت موجب اعلام تشکیل شورای سیاسی انتقالی متشکل از شخصیت هایی شد که همگی حامی جدایی جنوب یمن از شمال یا همان طرح مورد حمایت امارات هستند.

عربستان چه خواهد کرد؟

در این میان ناظران این سوال را مطرح کردند که در پرتو شدت یافتن تنش بین امارات و هادی و حمایت ریاض از اقدامات منصور هادی، گام بعدی عربستان چه خواهد بود؟

این سوال در حالی مطرح است که بیم آن می رود اوضاع امنیتی رو به انفجار گذاشته و امارات گام یکجانبه دیگری اتخاذ کند که روابط آن با عربستان که اغلب متشنج بوده است، هرچه بحرانی تر شود.

نگاهی به اوضاع امنیتی و نظامی مجموعه تشکیلاتی که امارات در جنوب یمن تاسیس کرده است نشان می دهد اوضاع این منطقه هر لحظه در معرض انفجار قرار دارد به گونه ای که جنوب به سمت درگیری های بی پایان در حرکت است به ویژه اینکه بن بریک وزیر برکنار شده ریاست تمام تشکیلات نظامی و امنیتی امارات در جنوب یمن موسوم به «نیروهای کمربند امنیتی» شامل 12 هزار سرباز در عدن، لحج و ابین را برعهده دارد.

در حضرموت نیز امارات نیروهای «نخبه حضرموتی » تشکیل داده است که شامل هزاران نیروی مسلح است که تحت نظارت و حمایت تمام و کمال آن فعالیت دارند.

در این میان ناظران با اشاره به اینکه اختلاف بین هادی و ابوظبی به نقطه بی بازگشت و بن بست رسیده است، نگرانی خود را از حرکت روند تحولات عدن به سمت  هرج و مرج امنیتی و درگیری بین نیروهای هوادار منصور هادی و تشکیلات مسلح تحت حمایت امارات ابراز داشتند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس