کد خبر 722899
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۹
لولا داسیلوا

حامیان «لولا داسیلوا» رئیس جمهور پیشین و محبوب برزیل، اتهامات فساد مطروحه علیه او را یک منازعه حقوقی با انگیزه سیاسی می دانند که هدف از آن، ممانعت از پیروزی داسیلوا در انتخابات ۲۰۱۸ است.

 به گزارش مشرق به نقل از روزنامه انگلیسی گاردین، دو تن از قدرتمندترین مردان برزیل قرار است روز چهارشنبه در صحن دادگاهی در شهر «کوریتیبا» رو در روی یکدیگر قرار گیرند.

یکی از آنها، «لولا دا سیلوا» محبوبترین رئیس جمهور در تاریخ برزیل و فرد مقابل «سرگیو مورو» قاضی فدرال و مبارزی است که به دلیل صدور حکم زندان برای اشخاص متنفذ و ثروتمندی که نامشان در پرونده بزرگ فساد این کشور ذکر شده، به یک قهرمان ملی تبدیل شده است.  

لولا متهم است که از محل انعقاد قراردادهایی کلان در شرکت نفتی دولتی «پتروبراس» میلیاردها دلار به جیب زده است. در صورت اثبات این اتهام، لولا داسیلوا روانه زندان خواهد شد که این امر برای مردی که برزیل را طی دوره هشت ساله ریاست جمهوری خود به نحو چشمگیری متحول ساخت، خفت و خواری بزرگی محسوب می شود.

حال به دلیل وجود نگرانیها از شکل گیری اعتراضات خشونت آمیز، شمار نیروهای امنیتی برزیل در اطراف محل برگزاری این دادگاه در جنوب شهر «کوریتیبا» افزایش یافته است.

هزاران تن از حامیان لولا که پیراهن های قرمز رنگ به تن دارند؛ به همراه «دیلما روسف»- جانشین لولا در مسند ریاست جمهوری از حزب چپ گرای کارگران که سال گذشته مورد استیضاح قرار گرفت- در حال هجوم آوردن به سوی این شهر هستند.  

یک کارشناس مسائل سیاسی در دانشگاه فدرال ریودوژانیرو معتقد است که هر دوطرف- هم لولا و هم مورو- به این جلسه دادگاه جنبه سیاسی بخشیده اند.

لولا که در مسیر دادگاه یک پرچم برزیل را به اهتزاز درآورده بود، با اتهامات حقوقی بسیاری روبروست. موضوع اصلی در جلسه استماع روز چهارشنبه یک واحد آپارتمان واقع در ساحل دریاست که به ادعای دادستانهای پرونده، پس از بازسازی از سوی شرکتی موسوم به «اُ اِی اس»- که دراین پرونده فساد دست داشته- به لولا داده شده است.  

 لولا همچنین به بهره مندی از ۳.۷ میلیون رئال برزیلی (معادل ۹۱۰ هزار پوند) متهم است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که شرکت «اُ اِی اس» به تلافی قراردادهای بزرگ پالایشگاه نفت یک صورتحساب اختلاس به ارزش ۸۸ میلیون رئال (۲۱ میلیون پوند) به نفع حزب متبوع لولا- حزب کارگر- پرداخت کرده است.

اما لولا داسیلوا تمامی این اتهامات را رد می کند و حامیان وی می گویند که این اتهامات بخشی از یک منازعه حقوقی با انگیزه سیاسی است که هدف آن، ممانعت از پیروزی وی برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ است.

نتایج نظرسنجی های اولیه نشان می دهد که لولا در این دور از رقابتها از برتری قابل ملاحظه ای برخوردار است؛ اما در صورت اثبات اتهامات و تأیید محکومیت وی در یک دادگاه عالی، وی قادر نخواهد بود که در این رقابتها شرکت نماید.

گفتنی است که پس از اتمام جلسه دادگاه در روز چهارشنبه، دادستان و وکلای دفاع ادله نهایی خود را پیش از صدور حکم به دادگاه ارائه خواهند کرد.

«کریستیانو مارتینس» وکیل رئیس جمهور پیشین برزیل با انتشار بیانیه ای گفت: «لولا بی گناه است. به رغم انجام تحقیقات طی دو سال گذشته، دادستان هیچ گونه شواهد و مدارکی علیه لولا ارائه نکرده است. دادگاه امروز حمله ای با انگیزه سیاسی به دموکراسی برزیل و حاکمیت قانون است».

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس