مرز اسرائیل

عبور یک فرد عادی از گذرگاه مرزی و رفتن وی به عمق ۱۰ کیلومتری سرزمین‌ اشغالی صرف نظر از انگیزه‌های این شهروند لبنانی، نشان دهنده عمق شکاف موجود در مرزهای سرزمین‌ اشغالی است.

سرویس جهان مشرق - پنجشنبه دو هفته پیش بود که حزب‌الله لبنان با برپایی یک دوره بازدید رسانه‌ای از مرزهای لبنان و سرزمین‌ اشغالی علاوه بر نشان دادن تلاش‌های رژیم صهیونیستی جهت مسدود نگه داشتن مرزها و تغییرات زیست محیطی صورت گرفته در مرزها به خبرنگاران ، به صورت غیرمستقیم ابعاد آمادگی و بازدارندگی حزب الله در تجاوز احتمالی آینده رژیم صهیونیستی را به رخ جهانیان کشید. تنها یک هفته بعد از این حادثه و پنج شنبه هفته گذشته بود که اتفاق عجیب دیگری محافل شهرک‌نشینان رژیم صهیونیستی را شوکه کرد. این اتفاق در پی عبور یک فرد عادی لبنانی از گذرگاه مرزی و رفتن وی به عمق ۱۰ کیلومتری مرزهای سرزمین‌ اشغالی بود که نشان می دهد تمام تلاش های صورت گرفته از سوی این رژیم نتوانسته امنیت لازم را به مرزهای این رژیم با لبنان بدهد.

علی مرعی

علی مرعی شهروند لبنانی است که بعد از اینکه نیروهای یونیفل از ورودش به همراه خودرو جهت عبور از مرزها ، مخالفت کردند و او را بازگرداندند، از تصمیم خود منصرف نشد و شبانه از مرزهای سرزمین‌ اشغالی عبور کرده و به اطراف شهرک صهیونیستی دفنا رسید. وی از موانع دست‌سازی که رژیم صهیونیستی ایجاد کرده بود ، از جمله میدان مین مجاور موقعیت الحماری در فلسطین اشغالی عبور کرده بود تا اینکه نهایتا یک گشتی اسرائیل در عمق خاک فلسطین اشغالی و نزدیکی این شهرک صهیونیستی وی را توقیف کرد. مرعی دو هفته قبل در یک سفر سیاحتی از ترکیه بازگشته بود، او ساکن منطقه حبوش النبطیه بوده و در یک رستوران در النبطیه کار می کرده است. وی به صورت غیر مسلح به فلسطین اشغالی رفته بود و هنوز از انگیزه های واقعی وی اطلاعی در دست نیست.

صرف نظر از انگیزه‌های این شهروند لبنانی که در نهایت بعد از بازداشت در سرزمین اشغالی از طیق نیروهای یونیفل به مقامات امنیتی لبنان تحویل داده شد، ناکامی نیروهای نظامی و امنیتی اسرائیل برای جلوگیری از عبور یک فرد عادی و بدون تجربه نظامی از مرزها نشان دهنده عمق شکاف موجود در مرزهای سرزمین‌ اشغالی است که برخلاف تبلیغات و پروپاگاندای رسانه‌ای رژیم صهیونیستی بسیار آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد.

بعد از نفوذ این شهروند لبنانی بود که آماده‌باش اعلام نشده ارتش اسرائیل در مرزهای شمالی فلسطین اشغالی از منطقه مسکفعام در غرب تا العباسیه در شرق تا شهرک المطلة و ابل القمح ادامه پیدا کرد. نیروهای نظامی رژیم صهیونیستی عناصر خود را در بخش‌های شمالی مناطق اشغال شده منتشر کرده و گشتی‌های خود را در خیابان‌های اصلی این منطقه توسعه دادند. عناصر ارتش رژیم صهیونیستی نیز در اطراف مناطق الخزان و خیابان‌ها و کوچه‌های الحارة شمالی که از ناحیه غرب به رود الوزانی می رسد، ‌مستقر شدند و سعی کردند تحرکات موجود در مرزهای لبنان را از طریق دوربین کنترل ‌کنند.

در امتداد این تحولات یگان اسپانیایی فعال در قالب نیروهای یونیفل در لبنان نیز در پشت نوار مرزی فعالیت خود را آغاز کرده و نقاط ایست بازرسی را در مناطق مشرف به رود الحاصبانی و الوزانی تقویت کردند. همچنین نیروهای یونیفل در نزدیکی پل الغجر نیز متمرکز شدند و سعی کردند مسیرهای منتهی به این منطقه را ببندند و این منطقه را منطقه بسته نظامی اعلام کنند.

از سوی دیگر فرماندهی ارتش لبنان با صدور بیانیه‌ای از تجاوز یک گشتی پیاده دشمن صهیونیستی متشکل از ۹ نظامی به داخل خاک لبنان خبر داد. این اتفاق در منطقه جبل الشحل و شبعا رخ داد و آنها سعی کردند یک چوپان لبنانی را بربایند که در این اقدام موفق نبودند. ارتش رژیم صهیونیستی نفوذ این فرد لبنانی به عمق خاک خود را بهانه ای برای تجاوزهای تازه به لبنان قرار داد. به گونه ای که بنا بر اعلام ارتش لبنان یک کشتی جنگی وابسته به ارتش رژیم صهیونیستی در مقابل رأس الناقوره اقدام به نقض حریم آبی لبنان از ساعت ۴ و ۴۵ دقیقه تا ۷ و سی دقیقه کرد و مسافتی حدود ۳۸۹ متر را در این فاصله پیمود.

وحشت رسانه‌ها و ارتش اسرائیل از نفوذ فرد لبنانی

رسانه‌های رژیم صهیونیستی با نگرانی زایدالوصفی نسبت به نفوذ یک فرد لبنانی از مرزهای لبنان و فلسطین اشغالی و رسیدن وی به مرکز پلیس کریات شمونه نگاه کرده و اعلام کردند این موضوع باعث نگرانی ارتش اسرائیل شده است. رسانه‌های دشمن صهیونیستی می‌افزایند که فرمانده منطقه شمالی ارتش رژیم اسرائیل از روز جمعه تحقیقات درباره شکست نیروهای اسرائیلی مستقر در مرزها در رصد و شناسایی فرد لبنانی عبور کرده ازنوار مرزی که به کریات شمونه رسیده بوده و بدون اینکه توجه کسی را جلب کرده باشد، ۱۰ کیلومتر راه را پیاده طی کرده بود، آغاز کرده و این اتفاق را شکستی امنیتی برای خود می داند.

سوال اصلی که فراروی ارتش رژیم اسرائیل قرار دارد، این است که وی چگونه موفق به عبور از موانع نظامی شده و چطور نیروهای رژیم صهیونیستی در رصد مرزها شکست خورده اند؟ چطور یک فرد عادی لبنانی موفق به گشت و گزار در منطقه ای شده است که تحت نظارت شدید ارتش اسرائیل قرار داشته است؟ رسانه های رژیم صهیونیستی می گویند که ارتش اقدامات مهندسی پیچیده ای را در منطقه ای را این فرد لبنانی موفق به عبور از آن شده، انجام داده بودند، از جمله این اقدامات کار گذاشتن موانع سیمانی و سیستم های الکترونیکی است تا ازورود عناصر حزب الله به سرزمین اشغالی جلوگیری شود، اما معلوم نیست که این فرد چطور موفق شده از این موانع عبور کند.

شاهد حزب الله از غیب رسید

به این ترتیب همانطور که در مقاله پیشین به آن اشاره کردیم با اقدام این جوان لبنانی ناخواسته گزینه حمله به الجلیل در تجاوز احتمالی آینده رژیم صهیونیستی به لبنان، با قدرت خود را بر روی میز بررسی سناریوها قرار داده و شرایط کنونی موازنه حزب‌الله لبنان، قدرت عملیاتی و تاکتیکی برای مقابله در این سرفصل از مبارزات را نشان داد، علاوه بر اینکه ضعف های ساختاری رژیم صهیونیستی در این عرصه با اتفاق اخیر بیش از پیش برای همه روشن شد.  پیش از این نیز توضیح دادیم که شهرک نشینان اسرائیلی امروز به این نتیجه رسیده‌اند که ناهمواری‌های طبیعی و مصنوعی جغرافیایی، استفاده از سیم خاردارهای الکترونیکی و دیوارهای سیمانی و دیگر موانع نمی تواند مانع جدی در مرزهای لبنان و فلسطین ایجاد کرده و جلوی حملات احتمالی نیروهای حزب الله را بگیرد. علی مرعی شاهدی بود که از غیب رسید و عمق شکاف امنیتی رژیم صهیونیستی در کنترل مرزها را نشان داد.  

در هر حال رسانه های رژیم صهیونیستی احتمال می دهند که بسته مجازاتی بر ضد عاملان این شکست اطلاعاتی در ارتش اسرائیل آماده شده باشد، مجازات هایی که می تواند در سطوح فرماندهان درجه ۲ ارتش اسرائیل نیز مطرح شود. اما چیزی که برای مقامات تل آویو مهم تر به نظر می رسد، فکر کردن در روش تبلیغاتی تازه ای برای بزرگنمایی قدرت ارتش جهت پوشش دادن این شکست امنیتی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 7
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 5
 • قریشی IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۱
  78 1
  مرگ بر اسرائیل ، زنده باد حزب الله
 • کامران IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۱
  10 32
  اگه این آبروریزی و تحقیر شدنه پس اونایی که اومدن تو مرزمون 10 تا نظامی رو کشتن و بدون هیچ ترسی عکس و فیلم خودشونو حین حمله نشون میدن و ما همش تهدید میکنیم و در عمل هیچ!!!! این چی بهش میگن؟؟؟
  • علی NL ۱۶:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۱
   21 3
   از راه دور زدن اون نامردا این مطلبو درست بخونی میبینی این ده کیلومتر از مرزهای اسرائیلم رد کرده
  • کامران IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۱
   1 2
   قبول داداش ولی قبول کن مقتدرانه برخورد نکردیم ما باید روز بعد که پاکستان هیچ کاری نکرد می رفتیم تو اون روستای مرزی و همه اونایی که کمین کرده بودن رو با گروهکشون از رو زمین محو میکردیم تا همه حساب دستشون بیاد
  • ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۱
   9 2
   شما این مرز رو با اون مرز مقایسه میکنی! قیاس مع الفارق.
 • محمد IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۱
  23 1
  وحشت از شما در دلهاى آنها بيش از ترس از خداست؛ اين به خاطر آن است که آنها گروهى نادانند!
 • IR ۱۵:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۱
  31 1
  مرگ بر اسراییل غاصب و پوشالی و زنده باد حزب الله