جشن قهرمانی پرسپولیس

هواداران را روبروی بازیکنان قرار دادن سیاست غلطی بود که مسئولان باشگاه پرسپولیس برای به راه انداختن جنگ قدرت و زورآزمایی آن را انجام دادند.

به گزارش مشرق، تساوی پرسپولیس مقابل ذوب‌آهن در هفته بیست و نهم لیگ برتر تنها از جریان فوتبالی نباید مورد بررسی قرار بگیرد چرا که حاشیه‌هایی به این بازی سایه افکنده بود که سنگینی آن از تساوی و متن بازی بیشتر بود. بازیکنان پرسپولیس در حالی پا به زمین ورزشگاه آزادی گذاشتند که در اعتراض به مشکلات مالی 3 روز تمرین نکردند. این موضوع که با واکنش منفی هواداران در فضای مجازی روبرو شده بود اثرات خود را در زمان بازی نشان داد و بعد از مدت‌ها هواداران شرایطی را روی سکوها برای بازیکنان رقم زدند که شاید از زمان آمدن برانکو به پرسپولیس کسی نمونه آن را سراغ نداشته باشد. هواداران پرسپولیس معترض از تمرین نکردن بازیکنان بودند و از طرف دیگر بازیکنان پرسپولیس هم به دنبال گرفتن حق و حقوق خود. در این بین اما نقش باشگاه پرسپولیس و مسئولانش چه بود؟ 

* اعتصاب بازیکنان در دنیا محلی از اعراب ندارد

بازیکنان تیم پرسپولیس 3 روز را بدون تمرین سپری کردند تا بلکه بتوانند به حق و حقوق خود برسند اما باید قبول کرد این نوع اعتراض در فوتبال حرفه‌ای دنیا محلی از اعراب ندارد و قانونگذار فوتبال راه‌های قانونی برای رسیدن به مطالبات مالی هر بازیکن را پیش‌بینی کرده است. وقتی راه‌های زیادی برای رسیدن به مطالبات قانونی وجود دارد اعتصاب کردن و تمرین را برگزار نکردن دیگر معنی نمی‌دهد. البته پرسپولیسی‌ها با این موضوع زیاد بیگانه  نیستند چرا که چند سال قبل در زمان سرمربیگری علی دایی هم چنین شرایطی را در آستانه دربی تجربه کردند که در نهایت این موضوع باعث باخت آنها به استقلال شد. الان هم پرسپولیس شرایط حساسی دارد و درست است که این تیم قهرمان لیگ برتر شده اما مزه قهرمانی در لیگ زمانی برای هواداران و خود بازیکنان شیرین‌تر می‌شود که آنها بتوانند از گروه‌شان در آسیا صعود کنند چرا که در صورت حذف احتمالی از آسیا حتی قهرمانی در لیگ برتر هم تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد. 

* به بازیکنان پرسپولیس هم حق بدهیم

در روزگار فعلی دیگر کسی در راه خدا کاری نمی‌کند و شاید اگر یک کارمند یا کارگر هم چند ماه از حقوقش را نگیرد دیگر آن خروجی کار از او دیده نمی‌شود. بیایید خودمان را در این شرایط جای بازیکنان پرسپولیس قرار دهیم. قطعا اگر جای آنها باشیم این حق را به بازیکنان خواهیم داد که وقتی قراردادی می‌بندند و باشگاه متعهد شده آن قرارداد را بپردازد به هر حال باید به آن پول برسد. در این بین شاید بازیکنان مقصر نباشند چرا که سابقه بد باشگاه‌های ما در پرداخت مطالبات بازیکنان که گاهی سال‌ها به طول می‌انجامد چاره‌ای جز این موضوع را پیش روی بازیکنان نگذاشته است. هر چند که شیوه اتخاذ شده برای رسیدن به پول غلط است. از آنجایی که کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال فقط احکام را صادر می کند و هیچ ضمانت اجرایی برای این احکام نیست و قدرت عملی کردن آن به نظر وجود ندارد باعث شده تا بازیکنان هم به یک گروکشی نخ نما شده رو بیاورند و با اعتصاب در تمرین همه چیز را تحت تاثیر قرار دهند. البته اعتصاب و نرفتن سر تمرین و یا برگزار  نکردن تمرین بیشتر در تیم های پرطرفدار است که به یک شیوه دفاعی برای رسیدن به حق و حقوق تبدیل شده است و ظاهرا مسئولان این تیم ها و بالاتر از آن ها وزارت ورزش برای به خظر نیفتادن موقعیت های خود دست به کار شده و به هر طریقی به دنبال آرام و راضی کردن بازیکنان هستند. تا شیوه همین شیوه باشد و راه همین راه باید منتظر اعتصاب های بعدی هم در تمرینات چنین تیم هایی بود. هر چند که محمدرضا داورزنی معاون قهرمانی وزارت ورزش چند روز قبل در گفت و گو با فارس تمرین نکردن سرخابی ها در طول فصل را نادرست خواند و تاکید کرد این مورد پسند هواداران هم نیست. 

* مدیران پرسپولیس برای برون‌رفت از این شرایط چه تدبیری داشتند؟

موضوع دیگری که باید مورد بررسی قرار بگیرد انفعال بیش از اندازه مدیران باشگاه پرسپولیس است. آنها قطعا می‌دانستند که چنین شرایطی در حال رخ دادن است و باید مشخص شود که چرا زودتر تدبیری برای رفع این مشکل نیندیشیده‌اند. اطراف تیم پرسپولیس افرادی وجود دارند که مسئولان باشگاه را ریز به ریز در جریان همه امور قرار می‌دهند و قطعا آنها این شرایط را پیش از رخ دادن به گوش مسئولان باشگاه رسانده‌اند پس چرا آنها هیچ طرحی برای مقابله با این اتفاق نداشتند؟ مطمئنا اگر مسئولان باشگاه ناراحتی بازیکنان را جدی می‌گرفتند می‌توانستند با یک جلسه دوستانه یا پرداخت مبلغی هر چند کم اجازه ندهند در آستانه یک بازی حساس آسیایی تیم اینطور به حاشیه برود. این مسئله نشان از سوء مدیریت مسئولان باشگاه می‌دهد که کوتاهی کرده و علاجی قبل از وقوع این حاشیه بزرگ برای تیم نداشتند. 

* نقش پررنگ هواداران را نادیده نگیریم

هواداران پرسپولیس امسال در چند نوبت دست باشگاه محبوب خود را گرفتند. هر بار که باشگاه دست نیاز به سوی هواداران دراز می‌کرد آنها حد زیادی به این درخواست لبیک می‌گفتند که این موضوع در چندین سال اخیر در پرسپولیس بی‌سابقه بوده است حتی سامانه هواداری باشگاه پرسپولیس هم با کمک مالی هواداران چرخید و باعث شد تا بازیکنان تا همین حد از دریافتی‌های خود را بگیرند.این هواداران به خاطر این موضوع انتظار دارند که بازیکنان پرسپولیس حرفه‌ای تر عمل کنند البته در این بین نباید از نقش باشگاه هم چشم پوشی کرد. باشگاه مدعی است که حدود 70 درصد به بازیکنان پرداختی داده است. هر چند که برخی از بازیکنان می‌گویند این پرداختی 50درصد بیشتر نیست اما به هر حال زمانی که بازیکنی با تیم‌هایی مثل پرسپولیس و استقلال قرارداد امضا می‌کند می‌داند که در این تیم‌ها پرداخت مالی منظم نیست و خیلی از بازیکنان از چندین سال قبل هنوز از این باشگاه طلب دارند. وقتی بازیکنی این موضوع را می‌داند طبعا باید سعه صدر بیشتری هم داشته باشد.اگر بازیکنان بدانند که افرادی نظیر پیشکسوتان دهه 70 این باشگاه که دست بر قضا سال‌های طلایی هم رقم زدند هنوز از پرسپولیس طلب دارند، شاید از موضع خود پایین بیایند. درست است که بازیکنان نگران باقی‌مانده حق و حقوق‌شان هستند اما به هر حال هواداران هم به عنوان کسانی که در سرما و گرما از تیم محبوب‌شان حمایت کرده‌اند این انتظار را از بازیکنان دارند که شرایط حساس فعلی درک کنند. 

* طاهری در پرسپولیس جنگ قدرت را آغاز کرده است

دیروز روی سکوها فقط شاهد شنیدن شعار هواداران نبودیم بلکه در پشت صحنه این ماجرا جنگ قدرتی که علی‌اکبر طاهری سرپرست باشگاه پرسپولیس آغاز کرده است کاملا عیان بود. این کار البته یک خودزنی تمام عیار از سوی سرپرست باشگاه است چرا که پرسپولیس این روزها در حساس‌ترین روزهای خود قرار دارد و اینکه چرا طاهری در این شرایط جنگ قدرت را آغاز کرده برای کسی مشخص نیست. طاهری روز قبل از بازی با برخی از بازیکنان جلسه برگزار کرد اما این جلسه هم کارساز نشد و پرسپولیسی‌ها حاضر به تمرین نشدند و شاید این موضوع خشم طاهری را در پی داشت چرا که او بلافاصله بعد از خروج از ورزشگاه صحبت‌های تندی علیه بازیکنان انجام داد. این جنگ قدرت که شاید برای حفظ صندلی مدیریت در پرسپولیس از سوی طاهری آغاز شده دودش فقط به چشم هواداری می‌رود که در این میان بی‌گناه است. مشوقین و لیدرهای تیم پرسپولیس کار درستی نکردند که هواداران را مقابل بازیکنان قرار دهند چرا که در دسترس بودن شبکه‌های مجازی هواداران خیلی راحت‌تر از قبل می‌توانند اعتراض خود را به بازیکنان انجام دهند. در این بین باید به بازیکنان حق داد که از اتفاقات رخ داده ناراحت و عصبانی باشند به طوری که شب گذشته همگی آنها متن مشترکی را در اینستاگرام خود منتشر کردند. چون انتظار این رفتار را از هواداران نداشتند. سیاست لجبازی باشگاه پرسپولیس با بازیکنانش رویه درستی نیست. روز گذشته به هیچ یک از بازیکنان پرسپولیس بلیت بازی داده نشد تا همراهان بازیکنان برای ورود به استادیوم بلیت بخرند! این کار کاملا نشان دهنده لجبازی‌های صورت گرفته از سوی باشگاه با بازیکنان است. هواداران را روبروی بازیکنان قرار دادن سیاست اشتباهی از سوی باشگاه پرسپولیس بود و تبعات آن که به دلیل سوء مدیریت صورت گرفته احتمالا عوارضی تلخ‌تر برای پرسپولیسی‌ها خواهد داشت.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • بازنشسته IR ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
  0 0
  باشگاه پرسپولیس بچه بازی شده نه بزرگتری داره شهربی دروپیکره هرکی براخودش کدخداهست برانکولولوی سرخرمنه باقری هم فقط استادزیرآب زن است درکل بایدگفت کودکستانه نه باشگاه برطرف شدن مشکل فقط کنارگذشتن 5نفربازیکن بهمراه مربی وسرپرست پرسپولیس
 • نصیر IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۱۰
  0 0
  فارس نیوز استقلالی یک فصل هست داره طاهری رو می کوبه! با وجودی که تمام رکورد های لیگ رو امسال زیر و زبر کرد با پرسپولیس.....جالبه درباره استقلال حق رو به مدیران و منصوریان میده وقتی اعتصاب می کنن درباره پیروزی به بازیکنان!...

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس