قالیباف-یارانه

در ادامه با سوابق و زندگینامه دکتر قالیباف آشنا می‌شوید.

سرویس انتخابات مشرق - دکتر محمدباقر قالیباف شهردار فعلی تهران از دیگر نامزدهای تایید صلاحیت شده برای احراز پست ریاست جمهوری است. وی که از مدیران شناخته شده و چهره‌های نام آشنای کشور است در کارنامه خود اقدامات ارزنده ای دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

اخبار و مواضع دکتر قالیباف را می‌توانید از اینجا دنبال کنید

زندگینامه دکتر محمدباقر قالیباف

دکتر محمدباقر قالیباف در شهریورماه سال ١٣٤٠ در شهر ییلاقی طرقبه در خانواده ای مذهبی پا به عرصه هستی نهاد. پدر ایشان از کسبه قدیم و از معتمدان دیار خود است. وضعیت متوسط زندگی باعث شد تا ایشان از همان ابتدا و در ایام فراغت از تحصیل به کار و کسب درآمد هم  اهتمام ورزد.

 اولین حضور اجتماعی وی در سن ١٦ سالگی و با حضور در سخنرانی های شهید کامیاب، آیت الله خامنه ای، شیخ علی تهرانی، شهید هاشمی نژاد و شهید دیالمه در مساجد بزرگ مشهد از جمله کرامت، امام حسن مجتبی(ع) و موسی الرضا(ع) رقم خورد. یافته های ایشان در این منبرنشینی ها و فضای پر تلاطم آن روزهای انقلاب که با مطالعه کتاب ها و اعلامیه های مختلف همراه بود سمت و سوی فکری ایشان را شکل داد.

 باورهای دینی ایجاد شده در ایشان باعث شد تا به کمک چند تن از هم کلاسی های دبستانی، انجمن اسلامی دانش آموزان را راه اندازی کنند که این انجمن هسته اولیه انجمن اسلامی دانش آموزان خراسان و بعد کشور شد.

 در همین ایام (سال ١٣٥٦) بود که زلزله طبس روی داد. این حادثه مقارن با زمانی بود که رژیم پهلوی بیشتر به فکر سرکوب انقلابی ها بود تا کمک به زلزله زده ها، بدین ترتیب مردم خود دست به کار شدند و دکتر قالیباف کمکهای مردم مشهد را جمع کرد و به طبس برد. قابلیتهای ایشان در انجام این کار به حدی بود که در شورای ساخت طبس، عهده دار ساخت قسمتی از این شهر شد.

 پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ١٣٥٧ تحرکات گروه های مخالف داخلی به اوج خود رسیده بود به طوری که انقلاب نیاز به پاسداری داشت؛ بدین ترتیب سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) شکل گرفت و بلافاصله جنگ تحمیلی آغاز شد. بدین ترتیب قالیباف نوجوان در سال ٥٨ و در سن ١٨ سالگی وارد جبهه شد و به دلیل قابلیتهایی که از خود نشان داد در سال ١٣٦١به عنوان فرمانده تیپ امام رضا(ع) و یک سال بعد در جایگاه فرمانده لشکر ٥ نصر خراسان انتخاب شد.

 عقد ازدواج دکتر قالیباف نیز یک سال بعد و در سال ١٣٦٢ توسط امام خمینی(ره) خوانده شد که  حاصل این ازدواج ٣ فرزند است.

 دکتر قالیباف به همراه لشکر ٥ نصر در اغلب عملیاتهای دوران دفاع مقدس در کنار شهیدان سرافرازی همچون باکری، همت، خرازی، کاظمی، صیاد شیرازی به صیانت از انقلاب پرداخت و برادر ایشان شهید حسن قالیباف نیز از نیروهای تحت فرماندهی دکتر قالیباف بود که در عملیات کربلای ٤ به فیض شهادت نائل شد.

 پس از جنگ فرماندهی لشکر ٢٥ کربلا را عهده دار بود که  زلزله عظیم منجیل اتفاق افتاد. در این واقعه تمام راههای ارتباطی بین تهران و شمال بسته شده بود. این لشکر به همراهی دکتر قالیباف با طی ١٥ کیلومتر پیاده روی اولین گروهی بود که خود را به محل حادثه رسانید و گروههای امداد و نجات اولیه توسط آنان تشکیل شد.

 در سال ١٣٧٣مسئولیت قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) را پذیرفت. پروژه هایی همچون راه آهن ١٦٥ کیلومتری مشهد سرخس که ایران افغانستان، آذربایجان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، پاکستان و ترکیه را به هم وصل می کند، گازرسانی به ٥ استان مرکزی و غربی، ساخت سازه عظیم دریایی خلیج فارس و سد بزرگ کرخه از جمله توفیقات ایشان در این دوره مدیریت است.

 درکنار این فعالیتها نیز در رشته جغرافیای سیاسی تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد.

 در سال ١٣٧٦ به دستور مقام معظم رهبری عهده دار فرماندهی نیروی هوایی سپاه شد و باور بر تخصص گرایی باعث شد تا با گذراندن دوره های فشرده خلبانی در ایران و فرانسه مجوز پرواز با ایرباس را بدست آورد. ایشان هم اکنون نیز به صورت مرتب به عنوان خلبان هواپیمای ایرباس در شرکت هواپیمایی ایران ایر پروازهایی را انجام می دهد. ایشان در همین ایام در کنکور دکتری شرکت کرده و در دانشگاه تربیت مدرس پذیرفته شد. و در سال ١٣٨٠ از  تز دکترایشان با عنوان «بررسی سیر تکوین نهادهای محلی ایران در دوره معاصر» دفاع کرد و بعد از آن نیز به عنوان عضو هیات علمی رشته جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران و استادیاردانشگاه تربیت مدرس به کار تدریس مشغول است.

 دکتر قالیباف در سال ۱۳۷۹ مجدداً با حکم حضرت آیت الله خامنه ای، فرماندهی نیروی انتظامی ایران را عهده دار شد، در دوره فرماندهی ایشان در نیروی انتظامی، سامانه ۱۱۰ راه اندازی و تاسیس شد که ابتکار او محسوب می شود. در این دوره تلاش شد تا با اعتماد سازی در بین مردم، سبقه نامناسب نیروی انتظامی در اذهان عمومی بهبود یابد. از جمله دیگر دستاوردهای ایشان در این دوره می‌توان به گسترش استفاده از عنوان پلیس، تجهیز نیروی انتظامی به خودروهای روز دنیا مانند مرسدس بنز و تویوتا، ایجاد دفاتر خدمات دولت الکترونیک یا پلیس ۱۰+ و مرکز نظارت همگانی مردمی ١٩٧ نام برد.

  دکتر قالیباف در سال ۱۳۸۳ به عنوان نماینده رییس جمهور وقت و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب گردید. در این دوره بود که قاچاق سیگار تقریبا از بین رفت و چند اسکله که برای قاچاق کالا استفاده می شد، کشف شد. ایشان همچنین دادگاه ویژه جرایم قاچاق کالا و ارز را راه اندازی نمودند که پرونده های مهمی همچون فرودگاه پیام و قاچاق خودرو در این دادگاه بررسی شد.

 دکتر قالیباف در سال ۱۳۸۴ در انتخابات ریاست جمهوری به صورت مستقل وارد صحنه انتخابات شد و در اولین تجربه انتخاباتی خود با کسب ۴٫۰۷میلیون رای تجربه موفقیت آمیزی را در اولین دوره شرکت خود در صحنه های انتخاباتی کسب کرد و بالاتر از چهره هایی چون مصطفی معین، علی لاریجانی و مهرعلیزاده قرار گرفت.

 ایشان در سال ١٣٨٤ با رای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب و در سال ١٣٨٨ نیز مجدداً با حکم این شورا در سمت خود ابقا شد. وی حدود ۱۲ سال است که در این سمت فعالیت می‌کند و شورای شهر تهران به وی به عنوان شهردار تهران رای اعتماد داده است. اعتمادسازی در بین مردم و کاربردی کردن دین در اداره جامعه ذیل تبدیل شهرداری از نهادی خدماتی به اجتماعی و کوتاه کردن فاصله جنوب از شمال تهران هدف اصلی ایشان در این دوره مدیریت است که با رویکرد محله محوری در حال انجام است. با همین نگاه و بهره گیری از فرهنگ دفاع مقدس پروژه هایی همچون بزرگراه طبقاتی و تونل صدر – نیایش، تونل توحید، پل جوادیه، بوستان بزرگ ولایت، رود دره فرحزاد(بوستان نهج البلاغه)، ایجاد شبکه بی آر تی، سرعت بخشیدن به توسعه مترو و ... در تهران شکل گرفته است.

  ایشان در سال ۱۳۸۷ برابر با سال ۲۰۰۸ میلادی از طرف سایت شهرداری‌های جهان به عنوان هشتمین شهردار برتر دنیا معرفی شد. در سال ٢٠١٠ میلادی کلانشهر تهران برای اولین بار در یکی از شاخصهای توسعه شهری مفتخر به کسب رتبه، از یک سازمان معتبر بین المللی شد. تهران در آن سال در حوزه حمل و نقل به عنوان یکی از پنج شهر برتر دنیا از نظر حمل و نقل از سوی موسسه سیاست‌های حمل و نقل و توسعه موسوم به ITDP گردید. همچنین در سال ٢٠١١ میلادی و در دهمین اجلاس متروپلیس (اتحادیه کلانشهرها و پایتخت های جهان)، تهران از بین ١٦٢ کلانشهر دنیا به عنوان شهر برتر جهان در زمینه ارتقای کیفیت زندگی شهروندان مورد تقدیر قرار گرفت. این جایزه که معتبرترین جایزه بین المللی در زمینه مدیریت شهری در دنیاست به دلیل تلاش برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان به ویژه در زمینه توسعه حمل و نقل عمومی و بهره گیری از روش های مناسب نظیر سامانه BRT، دوچرخه های عمومی و … به تهران تعلق گرفت.

تالیفات و کتب ترجمه شده

    حکومت محلی یا استراتژی توزیع فضایی قدرت سیاسی در ایران، منتشر شده توسط مؤسسه انتشارات امیرکبیر
    ایران و دولت توسعه‌گرا، منتشر شده توسط مرکز انتشارات وزارت امور خارجه
    خاورمیانه معاصر: تاریخ سیاسی پس از جنگ جهانی اول، منتشر شده توسط انتشارات قومس

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 12
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  40 17
  معلوم شد مشرقیا به کی رای میدن.فقط خواهشا بقیه نامزدا را نکوبین
  • IR ۱۴:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
   11 1
   اگه اونا نکوبن....بچه حزب اللهیا اهل تقوا هستند.
 • قریشی IR ۰۰:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  82 26
  خوش آمدی سردار
 • IR ۰۰:۴۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  76 23
  ایشون توانایی خودشونو برای مدیریت نشون دادند
 • مرتضی IR ۰۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  35 15
  فقط امیوازم ایشون مثل بقیه نباشن
 • محمد جواد US ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  70 20
  رای من فقط به مدیر کار بلد قالیباف
 • شیرزاد IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  59 20
  انشالله موفق باشد .فقط قالیباف
 • بازنشسته IR ۰۱:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  56 15
  دکترقالیباف ازسردارهای سازندگی وخانواده شهیددرخط ولایت برازنده ریاست جمهوری میباشد خدمات ایشان درتهران قابل مشاهده است انشاالله بارای بالا انتخاب میشود
 • پسر IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  52 19
  فقط دکتر قالیباف میتونی اقتصاد ایران متحول کنه
 • ali IR ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  55 15
  رای ما دکتر قالیباف
 • مجید IR ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  54 15
  فقط قالیباف هیچ کس از بین 6 نفر، جز ایشان صلاحیت ندارند
 • رضا IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  39 15
  ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم .... امیدوارم همچنان در سنگری بالتر مدافع اسلام ، مردم و کشور عزیزمان باشند .
 • ابوالقضل زارع IR ۱۵:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  28 18
  واقعا مرد کار و عمل است . ان شاالله با همت مردم سربلند ایران اسلامی ایشان انتخاب شود.
 • محمداويس IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  23 2
  قاليباف قطعا ايراداتى داره، اما لااقل كار هم ميكنه و عين بعضي ها فقط شعار نميده
 • بازنشسته ناجا IR ۱۷:۵۴ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۱
  9 2
  به فرمانده عزیزم مدیر کار بلد و دوست داشتنی و مدافع مستضعفین رای میدهم واقعا هم مدیرهم با ادب وبا متانت و انشاالله با رای بالا انتخاب میشوند
 • مهدی IR ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  14 3
  تنهاکسی که درتمام مسولیتها بهترین بوده
 • ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  9 3
  رییسی و قالی باف باید با هم اعتلاف کنن وگرنه سخت میشه پیروزی .......................
  • ناشناس IR ۰۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۳
   0 3
   در برنامه ائتلاف هست به نفع یکی از این دو نفر که محبوبتر باشه .
 • رضا سلطانی IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  13 3
  در شرایط فعلی و بین این کاندیداها فقط ایشون میتونه از پس کار بربیاد...
 • IR ۱۳:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  3 2
  ان شااله مردم فهیم با انتخاب اقای قالیباف مقدمه تشکیل دولت مردمی و ولایی ایشان رافراهم اورند
 • صدرا IR ۱۶:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  18 3
  فقط قالیباف
 • سالار IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  3 2
  انشالله که سردار سازندگی تو این صحنه هم پیروز خواهد شد
 • رضا IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  19 2
  خداوکیلی بین این شش نفر قالیباف مدیریت اجرایی اش بهتر بوده من به قالیباف رای میدم
 • IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۲
  103 2
  با وضعیت افتضاح فعلی فقط یک مرد کار بلد با کارنامه اجرایی درخشان میتونه نجات بخش باشه که اونم کسی نیست جز جناب آقای قالیباف
 • ۰۹:۰۵ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۳
  49 1
  رای من قالیباف ما جوانان برومند تهران کرج شمیرانات و شهریار تهران و دیگر شهرستانهای تهران فقط فقط دکتر جهادی و اهل تدبیر رای می دهیم وعده ما 29/ 2/ 96 انشاله قالیباف برگ برنده انتخابات 96 است
 • حسین IR ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۳
  35 2
  رای ما فقط قالیباف
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۳
  22 2
  رای ما قالیباف
 • رضا IR ۱۰:۴۸ - ۱۳۹۶/۰۲/۰۳
  10 2
  قالیباف بهت رای میدیم ولی یارانه رو بیشتر کن بدون افزایش گرانی تو سوِید به هر نفری به پول ایران ماهی 12میلیون تومن یارانه میدن

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده