کد خبر 703423
تاریخ انتشار: ۲ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۰
موگرینی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: برنامه جامع اقدام مشترک باید به صورت کامل و در همه بخشهایش اجرا شود.

به گزارش مشرق، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح کرد باید برجام کاملا اجرا شود.

فدریکا موگرینی در سخنانی در موسسه تحقیقاتی کارنگی در واشنگتن گفت:«من کاملا بر این اعتقاد هستم که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) باید به صورت کامل و در همه بخشهایش اجرا شود. اما می خواهم تاکید کنم که این توافق، توافقی نیست که بتوان درباره بخشهایی از آن بار دیگر مذاکره کرد. این سند بیش از یکصد صفحه و بسیار فنی است. سالها طول کشید تا این سند نهایی شود. همانطور که عرض کرده ایم این توافق، متعلق به کل جامعه بین المللی است و توافق نامه ای دوجانبه نیست که بتوان در اینجا یا آنجا آن را تغییر داد. بنابراین، تغییر دادن بخشی یا قسمتی از این توافق در اینجا و آنجا ممکن نیست. اگر می خواهیم از ایران برای توسعه برنامه تسلیحات هسته ای جلوگیری کنیم، هیچ گزینه دیگری (به غیر از اجرای برجام) وجود ندارد. »
موگرینی: همه طرفها به تعهداتشان درباره برجام پایبند بوده اند
فدریکا موگرینی گفت: «همه گزارشهای آژانس بین المللی انرژی اتمی و ارزیابی های کمیسیون مشترک (اجرای برجام) نشان دهنده آن است که پایبندی کامل به همه بخشهای این توافق با حسن نیت وجود داشته است و این روند نیز از جانب همه کنشگران مطرح در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)  بوده است. بار دیگر تاکید می کنم که ارزیابی ها نشان دهنده پایبندی کامل همه طرفها از منظر همه جوانب است. بنده شخصا و اتحادیه اروپا هم به صورت مستمر تضمین می کنیم که این روند همچنان ادامه خواهد داشت. این مسئله برای اتحادیه اروپا، جزء منافع راهبردی به شمار می رود. خود بنده نیز شخصا در این زمینه مسئولیت داریم، زیرا همچنان این مسئولیت را دارم که ریاست کمیسیون مشترک (برجام) را برعهده داشته باشم و بر اجرای آن نظارت کنم. این مسئله فقط بنابه دلایل امنیتی اهمیت ندارد بلکه از نظر دیپلماسی و چندجانبه گرایی نیز مهم است. ما بر این توافق نامه سرمایه گذاری کرده ایم زیرا در وهله نخست، خواهان آن بوده ایم که مانع از آن شویم تا ایران به تسلیحات هسته ای دست پیدا کند. ارزیابی ما این است که این هدف به صورت موثری محقق شده است. ارزیابی آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز همین است.
وی افزود: البته معنای عمیق تری نیز در این قضیه نهفته است و آن اینکه حتی پیچیده ترین مسائل را می توان از طریق گفتگوهای قدرتهای مختلف دارای دیدگاههای مختلف برای مدت چندین سال و تعامل مکرر حل کرد و در نهایت به زمینه مشترک و راه حل مشترکی دست یافت و آن را اجرایی کرد. دو سال پیش همه درباره رسیدن به توافق بدبین بودند اما ما توانستیم این کار را انجام بدهیم. بعد از آن نیز همه بدبین بودند که توافق، اجرایی شود اما این کار را هم کردیم. بعد از آن نیز همه بدبین بودند که این توافق به گونه ای کامل و مستمر اجرایی شود اما این کار را هم کردیم. ما توانستیم افراد بدبین را بارها و بارها مایوس کنیم. »
ایران را نمی توان به خروج از توافق هسته ای مجبور کرد
فدریکا موگرینی در ادامه برنامه پرسش و پاسخ در موسسه تحقیقاتی کارنگی در واشنگتن در پاسخ به پرسشی درباره پیامدهای خروج احتمالی ایران از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: «من شخصا فکر نمی کنم که بتوان ایران را مجبور کرد از توافق (هسته ای) خارج شود. من فکر می کنم ایران مقدار عظیمی از توانایی فنی و سرمایه سیاسی خود را برای دستیابی به این توافق صرف کرده است. این کار آسانی برای هیچ کدام از طرف ها، از جمله آنها، نبوده است. من فکر می کنم آنها به اجرای کامل این توافق پایبند خواهند ماند. همانطور که گفتم، اروپایی ها همیشه حضور خواهند داشت تا از اجرای کامل توافق اطمینان حاصل کنند. فضای حاکم بر ما، یعنی گروه ۳ به اضافه ۳، یا همان گروه پنج به اضافه یک، فضای سازنده و محترمانه همراه با حسن نیت است. اروپا برای تضمین اجرای کامل این توافق حضور دارد و من اطمینان دارم که نه می توان ایران را به خروج از توافق مجبور کرد و نه این کشور از آن خارج خواهد شد. »
منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • خخخ IR ۲۱:۲۹ - ۱۳۹۶/۰۱/۰۲
    6 0
    آره هر کاری میخواین بکنین : ))) حسن عمرا ازش خارج بشه : )

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس