وزیر انرژی آمریکا مدعی است که کشورش همه تعهدات برجامی خود را اجرا کرده ولی با این حال نگران است که به واقعیت نپیوستن امیدهای برجامی مردم ایران، نظر آنان را نسبت به این توافق مهم عوض کند.

به گزارش مشرق،«ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا و مرد فنی 1+5 در مذاکرات هسته‌ای با ایران، امروز میهمان دانشگاه کلمبیای شهر نیویورک بود و در آنجا ضمن سخن گفتن از کارنامه خود در پست وزارت، در خصوص نتایج برجام نیز سخن گفت.

مونیز گفت که اصلی‌ترین دستاورد دولت اوباما در حوزه ایمنی هسته‌ای، توافق هسته‌ای با ایران بوده است؛ وی برنامه هسته‌ای ایران را اینگونه توصیف کرد: «ساختار بنیادین این برنامه صرفاً بر تهدید هسته‌ای محتمل بنا نهاده شده بود و حالا این ساختار 15 سال تحت محدودیت‌های شدید و تا ابد مشمول شفاف‌سازی و راستی‌آزمایی خواهد شد.»

مونیز سپس به سراغ تعهدات حاصل از این توافق رفت و گفت که 3 گزارش منتشر شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در 9 ماهه پس از اجرای برجام نشان می‌دهد که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است.

وزیر انرژی آمریکا سراغی هم از تعهدات خودشان گرفت و گفت: «داستانی که ایرانی‌ها می‌گویند این است که آمریکا تعهدات خود را انجام نداده است؛ بگذارید شفاف بگویم، ما همه تعهدات خود را تمام و کمال انجام داده‌ایم.»

ارنست مونیز ادامه داد: «آنها (ایرانیان) شاید متوجه نباشند که سرعت تأثیر اقتصادی برجام که مورد انتظار آنها بود، به عوامل زیادی بستگی دارد که ممانعت آمریکا از معامله مجاز شرکت‌های آمریکایی با ایران، اصلاً در میان آنها نیست.»

وزیر انرژی آمریکا، داستان نفت را از تجارت سوا کرد و گفت که با وجود همه شکایات ایران از عدم اجرای تعهدات برجامی غرب، تولید و صادرات نفت این کشور بسیار مطلوب و به سطح پیش از تحریم‌ها نزدیک شده است.

در اینجای بحث، مجری برنامه از مونیز پرسید: «اگر تجارت (بین‌المللی) با سرعت مورد انتظار مردم ایران در این کشور وارد نشود، آیا سیاستگذاران آمریکایی این نگرانی را دارند که این نظر در میان ایرانیان شایع شود که برجام آنطور که امید می‌رفت، کار نکرده است؟»

مونیز پاسخ داد: «مطمئناً بله.»

وی ادامه داد: «به همین  خاطر است که وزیر (جان) کری و وزیر (جک) لو در پاریس، لندن و فرانکفورت با بانکداران جلسه گذاشتند و نحوه تعامل قانونی با ایران را برای آنها توضیح دادند.»

ارنست مونیز تصریح کرد که بانک‌های متوسط دنیا از همین حالا، کار با ایران را آغاز کرده‌اند و این فقط بانک‌های بزرگ بین‌المللی‌اند که از بیم برخی تحریم‌های باقی مانده، هنوز معامله با ایران را آغاز نکرده‌اند.

مونیز گفت که رفع این مشکل هم در گروی سخت‌کوشی بانکداران ایرانی و ایجاد شفافیت در نظام بانکی این کشور است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 7
 • ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  مونیز گفت که رفع این مشکل هم در گروی سخت‌کوشی بانکداران ایرانی و ایجاد شفافیت در نظام بانکی این کشور است اول برجام، حالا شفافیت نظام بانکی و بعد...
 • هاتف ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  خیلی قبل تر نظر عوض شده، عاقل به گرگ و شغال اطمینان ندارد .
 • مهدی ۱۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  این سیاه بازی ها فقط به درد خودشان می خورد، آنها منتظر سررسیدن انتخابات ایران هستند تا در آن زمان مقداری از تحریم ها را هم بر دارند تا افراد مورد پسندشان در ایران سر کار بیایند و دوباره رور از نو و روزی از نو.
 • ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  اینا نیگر داشتن موقع انتخابات پول بریزن و اقتصاد رو خوب کنند تا آقای روحانی رای بیاره خیلی خودشونو زرنگ میدونن مردم صدتای اینارو میزارن تو جیبشون ههه دوران زرنگ بازی تموم شده رفیق
 • حجت ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  اه، نه اینکه ملت فکر می کردن قضیه اون 10000 ال سی و فروش هواپیما راست بوده
 • علیرضا ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  هر روز یک بامبول در میارن "رفع این مشکل هم در گروی سخت‌کوشی بانکداران ایرانی و ایجاد شفافیت در نظام بانکی این کشور است" این داستان سر دراز دارد ...
 • علی طلا ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  خیلی وقت که عوض شده و خودتون هم میدونید . نخواستیم همون شرایط قبلی خیلی هم بهتر بود !
 • ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  شفافیت نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی و کوتاه کردن دست رانت خواران، دلالان و جیره بگیران بسیار مهم است. ربطی هم به برجام و دیگر چیزهای سیاسی ندارد. ایران 130 مین کشور در زمینه شفافیت مالی دنیاست.
 • ۱۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  یکی از بانکداران اروپایی میگفت خزانه داری امریکا تقریبا روزانه برای ما توصیه نامه و تهدید می فرسته از احتمال بازگشت تحریم ها و جریمه و لیست های جدید افراد ممنوع المعامله...
 • ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۳
  0 0
  دوستان عرب شما با یک سوم کردن قیمت نفت تمام آرزوهای ایران درباره دو و سه برابر شدن درآمد های نفتی پس از برجام رو ویران کردن و جوری که روحانی به گریستن افتاد