کد خبر 642117
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۶

قدرت جمهوری اسلامی ایران در هوا و فضا در حال حاضر به قدری پیشرفته شده که با وجود تهدیدات فراوان گروههای تکفیری مبنی بر بمباران مسر نجف تا کربلا، مسئولیت تامین امنیت هوا و فضای کشور عراق در ایام اربعین حسینی سال گذشته که بیش از 24 میلیون زائر در آن حضور داشتند، توسط قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء صورت گرفت بدون آنکه خون از بینی کسی جاری شود.

به گزارش مشرق، قدرت جمهوری اسلامی ایران در هوا و فضا در حال حاضر به قدری پیشرفته شده که با وجود تهدیدات فراوان گروههای تکفیری مبنی بر بمباران مسر نجف تا کربلا، مسئولیت تامین امنیت هوا و فضای کشور عراق در ایام اربعین حسینی سال گذشته که بیش از 24 میلیون زائر در آن حضور داشتند، توسط قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء صورت گرفت بدون آنکه خون از بینی کسی جاری شود.

 آنچه که در مراسم اربعین سال گذشته نمود زیادی داشت، برقراری امنیت بالا توسط نیروهای امنیتی و تشکیلات بسیج مردمی در مسیرهای مواصلاتی و معابر و مجامع زوار بود؛ به گونه‌ای که خبر چندانی مبنی بر انفجار و حمله انتحاری توسط عناصر و مزدوران داعشی از طریق رسانه‌ها مخابره نشد. البته این امر بدان معنا نیست که تروریست‌های تکفیری داعش بیکار نشسته بودند بلکه از مدت‌ها قبل با چراغ سبز رابطین خود از ریاض، اقدامات گسترده ای را برای خونین بار کردن مراسم اربعین تدارک دیده بودند که با اشراف اطلاعاتی و عملیاتی نیروهای امنیتی عراق به شکست انجامید. 

گروه جنایتکار داعش در یکی از اقدامات خود برای هدف قرار دادن زائران اربعین حسینی (ع)، 58 خودروی بمب‌گذاری شده زرهی را آماده عملیات در بغداد کرده بود، اما گروه‌های مقاومت و نیروهای داوطلب مبارزه با داعش مانع شدند و این خودروهای بمب‌گذاری شده را کشف و ضبط کردند.

در اقدامی دیگر، نیروهای گردان‌های حزب الله عراق 5 عامل انتحاری را که در صدد حمله به صفوف زائران مرقد امام حسین (ع) بودند به هلاکت رساندند. این 5 عامل انتحاری قصد داشتند تمامی زائرانی را که در مسیر کربلا بودند هدف قرار دهند.

 دو روز به مراسم اربعین در عراق مانده بود و اندک اندک جمع عشاق حسینی خود را به کربلا می‌رساندند، نیروهای لشکر چهارم پلیس فدرال عراق، با هماهنگی اداره اطلاعات پلیس، یک انتحاری را نزدیک مسجد جامع "محمد رسول الله (ص)" در شهرک الجهاد در جنوب بغداد از پا درآوردند؛ این عامل انتحاری آنطور که سخنگوی پلیس بغداد گفته است، قصد داشت خود را در میان زوار پیاده اربعین منفجر کند؛ همچنین در مورد مشابهی نیز عامل انتحاری دیگری در منطقه "السیدیه" در جنوب بغداد و در گذرگاه اصلی زائران در مسیر بغداد به کربلا بازداشت شد.

همچنین یک روز قبل از مراسم اربعین، نیروهای لشکر 17 فرماندهی عملیات بغداد یک انتحاری را که کمربند انفجاری به تن داشت، قبل از رسیدن به جاده زائران در منطقه کویرش در جنوب بغداد به هلاکت رساندند.

در روز اربعین نیز مدیریت تبلیغات جنگ تشکیلات داوطلب مردمی عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد که دو فرد انتحاری پیش از آنکه موفق به هجوم به زائران حسینی شوند، به دست نیروهای امنیتی عراق در جنوب شرقی بغداد کشته شدند. براساس این بیانیه که روز اربعین منتشر شد، یگان امنیت ویژه پلیس عراق در عملیات پیشدستانه این دو فرد انتحاری را که قصد حمله به زائران حسینی در جنوب شرقی بغداد داشتند ، به هلاکت رساندند.

با توجه به گزارشات و آمار فوق‌الذکر، نیروهای عراقی با کمک تشکیلات بسیج مردمی این کشور بیش از 5 عملیات انتحاری و تروریستی را در روزهای منتهی به اربعین خنثی کردند؛ که این امر گواهی بر تسلط و اشراف اطلاعاتی و عملیاتی نیروهای جبهه مقاومت علی‌رغم تمام دسیسه‌ها و خدعه‌های ریز و درشتی است که از واشنگتن، تل آویو، ریاض، آنکار و چند مرکز دیگر برای ضربه وارد ساختن به توان و روحیه نیروهای مقاومت ( و یاری رساندن پنهان به داعش) به سمت جبهه سوریه و عراق سرازیر می‌شود.

مخاطبان محترم می توانند در ادامه نظرات نمایندگان مجلس درباره مراسم اربعین امسال را بخوانند

ضریب امنیت در عراق افزایش پیدا کرده است/ هیچگونه جای نگرانی برای زوار کشورمان وجود ندارد

سید حسین نقوی حسینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کمیسیون امنیت ملی مجلس در زمینه تامین امنیت زوار اربعین مسئولیت خاصی ندارد عنوان کرد: با توجه به روحیه تجاوزگرایانه عربستان سعودی و بُغضی که این حکومت از شکستهای خودش در سوریه، عراق و یمن دارد، ممکن است در ایام اربعین گروهک های تروریستی را به اقدامات انتحاری در عراق تشویق کند، از این رو توصیه شده که نهایت دقت جهت تامین امنیت زوار صورت بگیرد.

وی ادامه داد: با تجربه ای که در چند سال اخیر به دست آمده است، اطمینان کامل داریم که این امنیت در مراسم اربعین امسال کاملا برقرار می شود و هیچگونه جای نگرانی برای زوار کشورمان در این زمینه وجود ندارد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه امیدواریم اربعین امسال یکی از باشکوهترین گردهمایی های شیعیان جهان باشد تصریح کرد: با توجه به موفقیت های دولت و ارتش عراق در سرکوب گروهک تروریستی داعش و اخراج و معدوم کردن آنها و همچنین کنترلی که بر اوضاع دارند، ضریب امنیت در این کشور افزایش پیدا کرده است.

نقوی حسینی در پایان خاطرنشان کرد: با وجود برخی از انفجارها و عملیات های تروریستی در بعضی از شهرهای عراق، باید اذعان کرد که به صورت نسبی امنیت در عراق نسبت به گذشته بسیار ملموس تر شده است.

ضریب خطای امنیتی در ایام اربعین بسیار پایین است/جای هیچگونه نگرانی برای زائران حضرت اباعبدالله(ع) وجود ندارد

ولی الله نانواکناری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: شورای عالی امنیت ملی کشورمان با همکاری دستگاههای امنیتی و سیاسی عراق و با توجه به اندوخته های سال های گذشته، تدابیر لازم را جهت حفظ امنیت زوار امام حسین (ع) در مراسم اربعین حسینی اتخاذ کرده و از این جهت جای هیچگونه نگرانی برای زائران اباعبدالله الحسین (ع) وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در ایام اربعین حسینی لنز بسیاری از دوربین ها که برای نقاط مختلف جهان تصویربرداری می کنند، حضور پُرشور و میلیونی عزاداران را به تصویر می کشد افزود: گرچه زائران حضرت سیدالشهدا (ع) عاشقانه عازم کربلا می شوند و از تهدیدات تکفیری های تروریست، واهمه و ترسی به دل خود راه نمی دهند اما این دلیل نمی شود که ما به فکر تامین امنیت بیشتر عراق در ایام اربعین نباشیم.

نانواکناری در بخش دیگری از صحبتهای خود عنوان کرد: به هیچ عنوان وضعیت تامین امنیت در عراق را نمی شود با عربستان مقایسه کرد چراکه عراقی ها در تامین امنیت از نیروهای مردمی هم استفاده می کنند و به همین دلیل ضریب خطای آنها بسیار پایین می آید.

وی در پایان نیز خاطرنشان کرد: توصیه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی به زوار اربعین این است که نهایت همکاری و همراهی با نیروهای نظامی و امنیتی که مسئولیت برقراری نظم را بر عهده دارند داشته باشند.

جای هیچگونه نگرانی برای زائران اربعین وجود ندارد/ سیستم پدافند هوایی ایران در عراق فعال خواهد بود

محمد جواد جمالی نوبندگانی عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به فرارسیدن ایام عزاداری حضرت اباعبدالله (ع) و پیش بینی حضور چند میلیونی ایرانی ها در مراسم اربعین حسینی، با بیان اینکه شورایعالی امنیت ملی تصمیم گیرنده اصلی در خصوص چگونگی تامین امنیت زوار ایرانی در مراسم اربعین در کشور عراق است اظهار کرد: در این شورا مسئولان مختلف نظامی، انتظامی و دولتی تصمیم های لازم را اتخاذ خواهند کرد و جای هیچگونه نگرانی برای زائران وجود ندارد. 

وی افزود: با توجه به وسعت مسیر نجف تا کربلا و با عنایت به خطر اقدامات تروریستی تکفیریها، قطعا نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران از جمله سیستم های پدافند هوایی ما نیز در عراق فعال خواهند بود و به تامین امنیت این منطقه که در آن زمان از متراکم ترین نقاط جهان است کمک می کنند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه تروریستها ممکن است برای زمان های خاص، تمهیدات خاصی را تدارک دیده باشند عنوان کرد:  قطعا تروریست های تکفیری در ایام اربعین حسینی در پی برهم زدن امنیت مسیر نجف تا کربلا خواهند بود اما یقین بدانند که نیروهای برقرارکننده نظم در منطقه، لحظه ای از آنها غافل نخواهند شد.

جمالی نوبندگانی در پایان خاطرنشان کرد: مقامات امنیتی سیاسی عراق و ایران، فریب جو آرام سال های گذشته مسیر نجف تا کربلا را نخواهند خورد و با قدرت هرچه تمام تر برای تامین امنیت زوار اربعین تلاش خواهند کرد.

ضرورت همکاری بیشتر روادیدی میان ایران و عراق

کمال دهقانی فیروزآبادی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در زمینه تامین امنیت زوار اربعین حسینی، هنوز بحثی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس مطرح نشده عنوان کرد: قطعا طبق سنوات قبل و تجربیاتی که مسئولین ایرانی و عراقی دارند، تلاش می شود بر اساس همان تجربیات، امنیت زوار برقرار شود.

وی با بیان اینکه اگر از الان عده ای احساس ناامنی را میان مردم القا کنند، این حس نا امنی از خود ناامنی بدتر است، افزود: با توجه به اینکه امنیت مراسم اربعین حسینی هر سال از سال گذشته آن بهتر بوده، امسال نیز انتظار داریم این رویه ادامه پیدا کند.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه مشکل ورود زوار به عراق باید یک روز به صورت ریشه ای حل شود عنوان کرد: باید قبول کرد که در منطقه ما حضور نیروهای امنیتی و بازرسی های آنان بسیار لازم است و در این شرایط طبیعی است که هرچه مبنای کار بر اساس تشخیص هویت افراد باشد، به خود زوار کمک بیشتری خواهد شد.

دهقانی در پایان گفت: با توجه به وضعیتی که کشور عراق دارد در کوتاه مدت ضرورت دارد همکاری های روادیدی بیشتری میان ایران و عراق صورت بگیرد.

حتی ازدحام جمعیت هم باعث لغو ویزای اربعین نمی‌شود/ زائران به فکر اخذ ویزا در پایانه‌های مرزی نباشند/ تایید بازداشت زائران ایرانیِ بدون ویزا توسط ماموران امنیتی عراق

یک منبع آگاه در ستاد اربعین با بیان اینکه به هیچ وجه روادید زائران اربعین لغو نخواهد شد، اظهار کرد: اینکه عده‌ای تصور می‌کنند در روزهای منتهی به اربعین به سبب ازدحام جمعیت، ویزای سفر به عراق لغو خواهد شد، تصور کاملا اشتباهی است.

این منبع آگاه تاکید کرد: به سبب مخاطرات امنیتی و مسائل حاکمیتی به هیچ وجه لغو روادید میان ایران و عراق حتی در روزهای منتهی به اربعین محقق نخواهد شد.  

وی با اشاره به تدابیر و تمهیدات شدیدی که در سال جاری برای جلوگیری از عبور زائران بدون ویزا، جهت شرکت در مراسم اربعین، اتخاذ شده است، گفت: در مرز مهران به صورت طبیعی 12 گیت کنترل دایر است، اما برای مراسم اربعین تعداد گیت‌های مرز مهران به بیش از 90 دستگاه افزایش یافته است.   

این منبع آگاه همچنین تصریح کرد: برنامه‌ای برای صدور ویزا در پایانه‌های مرزی نداریم بنابراین زائرانی که قصد سفر به عتبات در ایام اربعین را دارند، به فکر اخذ ویزا در پایانه های مرزی نباشند.
وی به زائران اربعین توصیه کرد که از هم‌اکنون برای گرفتن ویزا اقدامات لازم را به عمل آورند و اخذ روادید را به روزهای آخر منتهی به اربعین موکول نکنند.

وی این را هم گفت که در شرایط فعلی در یک نصفه روز، بدون هیچگونه دردسری برای زائران اربعین ویزا صادر می‌شود.

این منبع آگاه افزود: در روزهای منتهی به اربعین علاوه بر کنسولگری‌های عراق، در حدود 10 شهر ایران دفاتر خدمات کنسولی دایر می‌شود تا برای زائران اربعین ویزا صادر گردد؛ بنابراین زائران اربعین برای اخذ ویزا در مقرهای دیپلماتیک داخل کشور اقدامات لازم را انجام دهند و به فکر اخذ ویزا در پایانه‌های مرزی نباشند.

وی با اشاره به دستگیری برخی افراد ایرانی که بدون ویزا وارد خاک عراق شده بودند طی سال‌های گذشته، بیان داشت: با توجه به اینکه کشور عراق با مخاطرات امنیتی مواجه است، کنترل روادید زائرن توسط ماموران امنیتی عراق کاملا طبیعی است.

این منبع آگاه با بیان اینکه قطعا اقدامات کنسولی برای آزادی زائران ایرانی دستگیر شده در عراق صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: طبق قانون عراق، افرادی که بدون ویزا وارد این کشور می‌شوند حتی اگر زائر باشند با محکومیت 6 ماه حبس مواجه می‌شوند. 
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس