کد خبر 640332
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۸

اظهارات و ادعاهای طرح شده توسط هما هودفر و جیسون رضاییان در فاصله زمانی کمتر از یک هفته نشان می دهد که طرح جدید آمریکا در شرایط پسابرجام، بلوکه کردن بخش دیگری از اموال ایران است.

 به گزارش مشرق، هما هودفر، تبعه ایرانی-کانادایی که مدتی قبل به دلیل برخی اقدامات ضدامنیتی در ایران زندانی بود، بعد از بازگشت به کانادا مدعی شده بود که در ایران شکنجه روحای شده است.

وی که 112 روز در اوین به سر برد، همچنین ادعا کرده است که توسط زندانبان ایرانی به قتل تهدید شده و بازجویی های خود را همراه با شکنجه های روانی دانسته است!

هودفر که به گفته دادستان تهران پس از انجام محاکمه به خاطر سن بالا و بیماری آزاد شده است، مدعی شده بازجویان ایرانی سعی می کردند وی را با آهنگ های غمناک بگریانند و موسیقی که در مراسم همسرش نواخته شده بود را برای وی پخش کرده اند.

این اظهارات هودفر در حالی است که مقامات وزارت امور خارجه ایران اعلام کردند که وی به دلائل انسان‌دوستانه آزاد و از طریق عمان راهی کانادا شده است در حالی که اگر هودفر آزاد نمی شد بر اساس قوانین بین المللی بایستی حداقل چند سال در ایران محکومیت خود را سپری می کرد.

نکته قابل توجه در این مسئله این است که چندی پیش جیسون رضائیان، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست که چند ماه در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت بود که با تلاش آمریکا و در مقابل آزاد شدن بخشی از اموال بلوکه شده ایران آزاد شده بود بعد از بازگشت مدعی شده بود که در ایران مورد آزار و اذیت و شکنجه روحی قرار گرفته است.

«رضائیان» و خانواده‌اش طی شکایتی از ایرام که در دادگاه منطقه‌ای کلمبیا تنظیم شده ادعا کرده در مدت 18 ماه بازداشت در ایران، برای اثرگذاری بر روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 به گروگان گرفته شده و تحت شکنجه روانی قرار گرفته است.

«جیسون رضائیان»، برادرش «علی رضائیان» و مادر آنها «مری رضائیان» با استناد به بند «استثنائات تروریسم» در قانون «مصونیت‌های حاکمیتی خارجی » خواستار دریافت مبلغ نامشخصی غرامت از ایران شده‌اند؛ این در حالی است که خود روزنامه واشنگتن پس و یگانه صالحی همسر جیسون رضائیان ادعاهای آنهارا تأیید نکرده و شکایتی از ایران ندارند.

اظهارات و ادعاهای طرح شده توسط هما هودفر و جیسون رضاییان در فاصله زمانی کمتر از یک هفته نشان می دهد که طرح جدید آمریکا در شرایط پسابرجام، بلوکه کردن بخش دیگری از اموال ایران است؛ همانطور که پیش از این بخشی از اموال ایران در دادگاه های آمریکا در خصوص مسائل غیر مرتبط با ایران بلوکه و در نهایت مصادره شده بود، این بار هم آمریکا به دنبال مصادره بخش جدیدی از اموال ایران است.

کشورهای غربی با همکاری برخی از کشورهای منطقه به دنبال باج خواهی از ایران بوده و از همین را با طرح چنین مسائلی می خواهند مسائلی به جز مسئله هسته ای را در دستور کار خود قرار دهند تا اهرم های فشار آنها علیه ایران همواره وجود داشته باشد.

در همان سال های نخستین مذاکرات هسته ای و هنگامی که اولین بار وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد در توافق ژنو به موفقیت هایی رسیده اند؛ بهانه های حقوق بشری برای فشار بر ایران در دستور کار این کشور ها قرار گرفت و بسیاری از کارشناسان هشدار دادند که آمریکا با طرح بهانه‌های جدید به دنبال گرفتن امتیاز های بیشتر از ایران و ایجاد فشار بر ایران است.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • آرش کمانگیر ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۵
    0 0
    به نام خدا . سلام . بدون شک این بازی سیاسی را در آینده نیز از سوی طرفهای غربی که عواملشان در ایران دستگیر میشوند شاهد خواهیم بود لذا لازم است اگر تصمیم به آزادی اینگونه مزدوران خارجی گرفتیم قبل از آزادی و در حضور مثلا نماینده سازمان ملل متحد از آنان سندی اخذ شود تا از ایراد اتهامات واهی علیه کشورمان پس از آزادی خودداری نمایند . تنظیم چنین سندی که مقبولیت بین المللی داشته و نشانگر حسن نیت جمهوری اسلامی ایران در آزادی اینگونه مجرمین سیاسی باشد میبایست توسط حقوق دانان مسلط به حقوق بین الملل صورت گیرد . انجام مصاحبه ای با اینگونه افراد قبل از آزادی و تصریح آنان بر عدم شکنجه روحی و روانی شان در هنگام بازداشت نیز میتواند مکمل اقدامات ایران باشد .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس