جعفری دولت‌آبادی عدم واکنش نسبت به برخی رفتارهای ناشایست از جمله حضور دو زن در مسابقات غیر رسمی ورزشی خارجی با پوشش نامناسب و خلاف موازین را مورد انتقاد قرارداد و از تشکیل پرونده در این خصوص برای دو نفر زن مذکور خبر داد.

به گزارش مشرق، چهارمین نشست دادستانی تهران در حوزه‌ آسیب‌های اجتماعی با موضوع عفاف و حجاب روز چهارشنبه هفتم مهرماه با ریاست عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران برگزار گردید.

در این جلسه که فرمانده پلیس تهران، جانشین فرمانده پلیس اخلاقی ناجا، نمایندگان دستگاه‌های اجرایی مرتبط با آسیب‌ها و چند تن معاونان دادسرای تهران حضور داشتند، جعفری دولت‌آبادی اظهار داشت: باید بخش عمده‌ای از برنامه‌های ایجابی عفاف و حجاب به موضوع جوانان اختصاص یابد و در این راستا معرفی الگوهای شایسته برای جوانان ضروری است.

وی افزود: ضرورت دارد الگو‌های حسنه و شایسته در تمام عرصه‌ها به جوانان معرفی شود و بر همین مبنا است که قرآن کریم از پیامبر گرامی به‌عنوان اسوه حسنه یاد می‌کند.

وی افزود: ضرورت دارد به نحوی برنامه‌ریزی شود که الگوهای موفق در عرصه‌های مختلف برای جوانان معرفی شود، این در حالی است امروزه هنرمندان و ورزشکاران به اصلی‌ترین الگوی جوانان تبدیل شده‌اند. نکته‌ دیگری که مورد تأکید دادستان تهران قرار گرفت، محتوای فیلم‌های تولید شده در کشور بود.

وی با تأکید بر ضرورت تولید فیلم‌های منطبق با ارزش‌ها و آرمان‌های نظام اسلامی، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما و نهادهای فرهنگی باید در حوزه‌ عفاف و حجاب تعریف شود.

جعفری دولت‌آبادی عدم واکنش نسبت به برخی رفتارهای ناشایست از جمله حضور دو زن در مسابقات غیر رسمی ورزشی خارجی با پوشش نامناسب و خلاف موازین را مورد انتقاد قرارداد و از تشکیل پرونده در این خصوص برای دو نفر زن مذکور خبر داد.

وی هم‌چنین با تأکید بر سبک زندگی ایرانی – اسلامی و مطابق با بیانات مقام معظم رهبری در سفر خود به استان خراسان شمالی از مسوولان مرتبط با موضوع خواست که در راستای تحقق این موضوع مهم اقدام کنند. زیرا نهادینه کردن چنین سبکی در میان مردم، مستلزم اتخاذ و اجرایی نمودن برنامه‌ها و راهکارهای مفید، مناسب و عملی از سوی مسوولان مربوطه است.

قطبی معاون دادسرای تهران گزارشی از وضعیت اقدامات صورت گرفته در حوزه پوشاک‌های غیر متعارف ارائه نمود.

وی موضوع کارگروه را بررسی برندها که کالاهای خود را تحت عنوان برند محصولات خارجی به فروش می‌رسانند اعلام کرد و اظهار داشت: تا تاریخ 31/6/1395 تعداد 410 مرکز استفاده از عناوین و برندهای خارجی شناسایی شده که اغلب فاقد مجوز لازم هستند؛337 واحد به دلیل عدم ارائه مجوزهای قانونی از مراجع ذی‌ربط اخطاریه دریافت داشته و تعداد 312 مرکز فاقد مجوز می‌باشند.

قطبی هم‌چنین از شناسایی 572 واحد مزون و خانه مد در تهران خبر داد و اظهار داشت: از 160 واحد برای همکاری و تشکیل پرونده دعوت شده که از این تعداد، صرفاً 83 واحد دارای مجوز از کارگروه ساماندهی مد و لباس هستند.

سرهنگ موسویان رییس پلیس اماکن ناجا، گزارشی پیرامون طرح مبارزه با پوشاک‌های نامتعارف در سراسر کشور ارائه نمود.

وی با ذکر مستندات قانونی از جمله قانون نحوه رسیدگی به تخلفات و مجازات فروشندگان لباس‌هایی که استفاده از آن در ملاء عام خلاف شرع است یا عفت عمومی را جریحه‌دار می‌کند مصوب 1365 و قانون ممنوعیت به کارگیری اسامی و اصطلاحات بیگانه، از تشکیل جلساتی با حضور تعدادی از مسوولان و چهره‌های فرهنگی و متولیان اتحادیه‌های مربوطه خبر داد و اظهار داشت: از جمله مصوبات این جلسات، اطلاع‌رسانی به مردم و مراکز تولید و عرضه البسه نامتعارف می‌باشد.

موسویان از جمله پیامدهای مثبت طرح‌ مبارزه با استفاده از البسه غیرمتعارف را کاهش استفاده از این‌گونه البسه در سطح جامعه اعلام کرد.

نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت از ایجاد رسته‌ی صنفی برای طراحی پوشاک و ساماندهی این امر خبر داد و با اعلام این که بیش از یک میلیون واحد صنفی فاقد پروانه در سطح کشور وجود دارد، اعلام نمود: این وزارت خانه در حال شناسایی این واحدها و ارسال اطلاعات آن برای سازمان مالیاتی است.

یعقوبی مدیر بازرسی و نظارت اتحادیه صنف پوشاک، کمبود بازرس برای نظارت بر واحدهای صنفی را از مشکلات قابل توجه در امر نظارت خواند و با اعلام این که در مقابل 50 هزار واحد صنفی در تهران، صرفاً 20 بازرس وجود دارد، گفت: از واحدهای صنفی پیش گفته 32 هزار واحد فاقد پروانه کسب می‌باشند.

قبادی دبیر کمیسیون ساماندهی مد و لباس از واردات پوشاک انتقاد نمود.

وی با ارائه رقم 50 میلیارد تومانی واردات این حوزه طی سال گذشته، بخش عمده‌ی قاچاق کالا را مربوط به شبکه اصناف دانست و افزود: اخیراً مرکز اصناف طی بخشنامه‌ای به اتحادیه‌ها اعلام نموده که عرضه کالای ایرانی با برند خارجی، قاچاق محسوب می‌شود.

دادستان تهران در بیان هدف تشکیل این جلسات، اظهار داشت: هدف ما برهم زدن وضعیت کشور و مختل کردن حوزه‌های تجارت و مشاغل نیست، بلکه در پی انطباق فعالیت مراکز تولید و عرضه البسه مطابق با موازین و مقررات کشور می‌باشیم.

وی از این جهت، تمرکز بر روی مراکز عمده تولید و پوشاک و خانه‌های مد را از دو جنبه شامل نظارت بر نوع تولیداتی که در حال حاضر تولید و عرضه می‌شود و هم‌چنین نظارت بر کارهایی که قرار است در آینده تولید و عرضه شود، ضروری خواند و به یکی از معاونان دادسرا مأموریت داد تا ضمن برگزاری جلساتی با مدیران مراکز تولید پوشاک، خانه‌های مد و مسوولان مرتبط با این موضوع از جمله نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه‌ها و نمایندگان پلیس و اصناف، چگونگی تولید و عرضه لباس‌های غیرمتعارف بررسی شود.

وی از دبیر کمیسیون مد و لباس خواست شاخص‌های لباس‌های متعارف به نحو کتبی به مراکز تولید و خانه‌های مد ابلاغ شود.

جعفری دولت‌آبادی اطلاع‌رسانی در حوزه‌ پوشش به مراکز تولید، عرضه و مردم را اقدام مهم و ضروری خواند که بر عهده‌ وزارت‌خانه‌های صنعت و معدن و فرهنگ ارشاد اسلامی، اتحادیه‌ها، پلیس، اصناف و صدا و سیما می‌باشد و اثرگذاری چنین اقداماتی را در تولید و جلوگیری از عرضه البسه غیرمتعارف قابل توجه خواند.

وی با تأکید بر ضرورت محدود شدن اقدامات سلبی توسط پلیس در حد ضرورت و محدود به واحد‌های صنفی که اقدامات خلاف قانون انجام می‌دهند، از پلیس و نهادهای مرتبط خواست در مورد واحدها و مراکزی که لباس‌های غیرمتعارف تولید نموده و سرچشمه‌ جریان این‌گونه اقدامات می‌باشند، اقدامات پیشگیرانه اعمال گردد.

دادستان تهران با اعلام اینکه با مد و زیبایی مخالف نیستیم، افزود: در یک جامعه‌ اسلامی نمی‌توان در منظر مردم لباسی پوشید که خلاف موازین و عرف متعارف جامعه باشد.

جعفری از وزارت صنعت و معدن خواست با همکاری اتحادیه‌ها و پلیس نظارت بر واحدهای صنفی و بازرسی از مراکز برند مربوط به پوشاک را در اولویت قرار داده و از تمام مراکز عرضه برند از جهت داشتن مجوز و نوع عرضه لباس‌ها بازرسی صورت گیرد.

وی از معاون دادسرا و مسئول کارگروه تعیین شده خواست ظرف یک ماه آینده نتیجه اقدامات خود در مورد تولید لباس‌های غیر متعارف و بازرسی از مراکز برندهای لباس را گزارش دهد. دادستان تهران ابراز امیدواری کرد که تعیین شاخصها و تأکید بر روی آنها که نتیجه آن تولید و عرضه لباس‌های واجد صفات زیبایی، پوشیدگی، متعارف و مطابق با سبک زندگی ایرانی – اسلامی باشد و در نتیجه تحول در وضعیت عفاف و حجاب را در پی داشته باشد.

در این جلسه جعفری از نماینده آموزش و پرورش در خصوص خبر مندرج در برخی سایتهای خبری پیرامون کاهش ساعت ارائهی درس دینی و قرآن در مدارس سؤال کرد که توضیحات وی موجب اقناع اعضای جلسه شد.

کفاش نماینده آموزش و پرورش با اعلام این که در راستای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و تکالیف مشخص شده در برنامه پنجم، ساعات درس دینی دورهی متوسطه از 46 ساعت به 45 ساعت کاهش یافته است، ‌از جبران این کاهش با پیشبینی دروسی چون مدیریت خانواده و ‌سبک زندگی خبر داد و اظهار داشت: محتوای درسهای اضافه شده متکی بر منابع دینی است که به نوعی تکمیل کننده درس بینش دینی است.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 24
 • ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
  0 0
  اقا در خارج از کشور بوده مگر وقتی اقازادهها در کشورهای خارجی عیاشی میکنند کسی انها را بازخواست میکند شما حدود شرعی را فقط برای ملت میخواهید اجرا کنید و خودتان معاف هستید
 • ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
  0 0
  چراباکاهش قیمت نفت تا یکچهارم،همچنین بارفع اکثر تحریمها(دلار،طلا،قیمت کالاها وموادغذایی،سودتسهیلات قبلی وحقوق لشکریهاوکشوریها...)تعدیل نشدوتورم منفی وکاهش حقوقهاهمچنین قیمتهای حاملهای انرژی واقعی(95درصدفوب خلیج فارس)صورت نگرفت تامردم تکلیفشان رابدانندوهمه کالاهی باکیفیت وارزان داخلی بخرندوصادرکنندکه ثبات اقتصادی واقعی درمملکت رخ داده،ودلالها واقعا شرشونو ازاین سفته بازیها بردارندإ؟
 • هاان ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
  0 0
  می خواستم بدانم ایا با انهایی که در ورزشگاههای وطنی شعار مرگ بر ایران و خلیج عربی و یا بابا دیگه ایران نمی خوایم و یا به ترکی:قسم به خون ستار خان که تهران را به اتش و خون می کشیم و یا فحشهای خواهر و مادر و زن و بچه به مردم ما نثار می کردند و یا نماد گرگهای خاکستری(نماد زادگاه اردوغان) را با انگشتانشان در ورزشگاهها تبلیغ می کردند و یا پرچم الله اکبر نشان ایران را بارها و بارها در تبریز اتش زدهد و یا پرچم اذربایجان جنوبی و یا ترکیه را در ورزشگاههای وطنی ما به جای پرچم خودمان می گردانیدند و یا سایت رسمی و دولتی باشگاه تراکتور سازی را در اختیار گروه معاند گرگهای خاکستری قرار داده بودند.برخوردی صورت گرفته یا مثلا با پخش و توزیع کننده گان 550 تن مواد مخدر که 64 تن ان شیشه است و کشور ام القرای جهان اسلام را در رده اول پخش و توزیع کننده این ماده مهلک در جهان قرار داده و یا پان عربها و یا فساد گسترده اداری و اقتصادی و یا جعل اسناد که بصورت و حشتناک است برخوردی صورت گرفته یا نه یا فقط نگاهتان شده لباس 2 نفر ورزشکار گمنام؟اینها فساد اکبر است و فتنه های بیشمار دارد چرا این را نمی نگرید؟
 • دانشجوی دانشگاه تهران ۱۸:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۱
  0 0
  فضای جنسی جامعه را انقدر رها و آلوده کردید که با انبوهی از کارهای ایجابی هم دیگر بسیاری از اقشار جامعه از این الودگیها دست برنمیدارند. اگر واقع بین هستید. برای آن اقشار خاکستری دارای زمینه تنبه، کارهای ایجابی و الگوسازی و امثالهم خیلی خوب است اما با اقشار عمدتا بالاشهری و شهرهای بزرگ که بسرعت دارن بسمت فحشا و برهنگی میتازن و حالت لجاجت و قطبی شده به خودشون گرفتن، هیچ راهی جز مقابله قاطع انتظامی قضایی ندارید. اما متاسفانه انها را هم نسبتا آزاد گذاشتید که باقی ملت را کم کم مثل خودشون میکنن. یسری به پاساژهای شمال تهران و شهرک غرب بزنید ببینید چه شهوتسرای آزاد و یله ایه!! و هرچقدرم فیلم و کتاب و کار فرهنگی بسازید اونا بازم کار خودشون رو میکنن. این خیلی واقعیت واضحیه بنظرم