وزرای خارجه ایران و 1+5 برای اولین بار پس از اجرایی شدن برجام، در نیویورک بر سر میز مذاکره نشستند.

 به گزارش مشرق، وزرای خارجه ایران و 1+5 برای اولین بار بعد از اجرایی شدن برجام، در نیویورک و در حاشیه هفتاد و یکمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل بر سر میز مذاکره نشستند تا روند اجرای برجام را مورد بررسی قرار دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان پیش از این نشست دیداری دوجانبه با همتای آمریکایی خود داشت و طرفین در این دیدار در خصوص روند اجرای برجام به رایزنی پرداختند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز گذشته با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز دیداری دوجانبه داشت و طرفین در این دیدار در خصوص توافق هسته‌ای، اوضاع سوریه و مباحث دوجانبه بحث و رایزنی کردند.

همچنین روز گذشته پنجمین کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان وزرای خارجه ایران و 1+5 با سرپرستی هلگا اشمیت معاون رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد و سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام و مجید تخت‌روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه به عنوان نمایندگان ایران در این نشست حضور داشتند.

سید عباس عراقچی معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام از نشست معاونان به عنوان جلسه مقدماتی نشست وزرا نام برد و در تشریح موضوعات مطرح شده در این نشست گفت: در این جلسه نحوه اجرای برجام در فاصله جلسه گذشته کمیسیون مشترک تاکنون هم در حوزه هسته‌ای و هم در حوزه تحریم‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی از بررسی آخرین وضعیت مدرن‌سازی راکتور آب سنگین اراک، فروش آب سنگین، عملکرد گروه کاری مربوط به تولید سوخت هسته‌ای در ایران، آخرین وضعیت همکاری با روسیه در فردو و... به عنوان مهم‌ترین موضوعات مطروحه در حوزه هسته‌ای نام برد.

عراقچی ادامه داد: در بحث تحریم‌ها موضوع همکاری‌های بانکی و تعلل اروپا و آمریکا در حل مشکلات بانک‌ها و موسسات مالی از طریق تسهیل مراودات مالی و ارائه تضمین‌های لازم، اصلی‌ترین موضوع بحث در کمیسیون مشترک بود.

وی با بیان اینکه در این جلسه همچنین موضوع تاخیر دولت آمریکا در صدور مجوزهای فروش هواپیما به ایران توسط ایرباس و بوئینگ مطرح شد، تصریح کرد: هیأت آمریکایی توضیح داد که ظرف دیروز و امروز بخشی از مجوزهای مورد نیاز را صادر کرده و طی هفته‌های آینده بقیه مجوزها نیز صادر خواهد شد.

معاون امور حقوقی و بین‌الملل وزارت خارجه با بیان اینکه جمع‌بندی مباحث مربوطه در نشست وزرای خارجه ایران و 1+5 ارائه می‌شود، خاطرنشان کرد: کمیسیون مشترک ایران و 1+5 در سطح وزرای خارجه به درخواست ایران برای اولین بار پس از اجرای برجام تشکیل جلسه می‌دهد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha