گزارشی که یک تحلیلگر ارشد مسائل ایران به مرکز تحقیقات کنگره آمریکا ارائه کرده نشان می‌دهد دولت‌های آمریکا طی سال‌های گذشته صدها میلیون دلار برای براندازی در ایران هزینه کرده‌اند.

به گزارش مشرق، تحلیلگر ارشد مسائل ایران در مرکز تحقیقات کنگره آمریکا در گزارشی جدید به شرح بودجه‌هایی پرداخته که دولت‌های متوالی این کشور از سال 2004 برای ایجاد تغییرات مطلوب واشنگتن در داخل ایران در قالب برنامه‌هایی موسوم به «پیشبرد دموکراسی» و حقوق بشر اختصاص داده‌اند. 

«کنث کزمان»، این گزارش یاد شده با عنوان «ایران: سیاست، امنیت خلیج (فارس) و سیاست آمریکا» را روز 19 آگوست به مرکز تحقیقات کنگره تقدیم کرده است. 

یکی از سرفصل‌های گزارش آقای «کزمان» به موضوع تلاشهای دولت‌های متوالی آمریکا و نظام حاکمیتی این کشور برای ایجاد تحولات همسو با واشنگتن در داخل ایران می‌پردازد. «کزمان» ادعا کرده نام تلاش‌های دولت‌های آمریکا و کنگره آمریکا را نمی‌توان براندازی حکومت ایران دانست، زیرا آنها به دنبال «تحول سیاسی در ایران از طریق ترویج دموکراسی و تحریم‌های حقوق بشری بوده‌اند.» (ص 47)

وی با وجود این نوشته است: «در برخی مقاطع زمانی، عده‌ای در داخل کنگره آمریکا از اتخاذ سیاست رسمی براندازی حکومت ایران توسط ایالات متحده طرفداری کرده‌اند.  یک طرح قانونی در کنگره صد و یازدهم خواستار آن بود که سیاست رسمی آمریکا براندازی حکومت (ایران) باشد (قانون 'انتقال دموکراتیک')» (ص47).

«کزمان» در ادامه این گزارش به بیان مختصر نام برخی قانون‌هایی پرداخته که بودجه‌هایی را در قالب برنامه‌هایی با عنوان «ترویج دموکراسی» برای انتقال به مخالفان داخلی در ایران در نظر گرفته‌اند. 

مطابق این گزارش، کنگره صد و نهم آمریکا قانونی الزام‌آور با عنوان «حمایت از آزادی در ایران» تصویب کرد که در 30 سپتامبر سال 2006 به تصویب رسید و بودجه‌هایی را برای «ارتقاء دموکراسی در ایران» در نظر گرفت.

در حالی که «کزمان» ادعا کرده برنامه‌های موسوم به ارتقا دموکراسی ارتباطی با براندازی حکومت در ایران نداشته‌اند مستندات بی‌شماری در استفاده دولت‌های آمریکا از این برنامه‌های برای براندازی در کشورهای مختلف وجود دارد.

در یکی از جدیدترین نمونه‌ها، خبرگزاری آسوشیتدپرس فاش کرد دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا طرحی برای براندازی دولت کوبا از طریق یک شبکه اجتماعی با 40 هزار مشترک داشت.

بودجه این طرح از طریق «اداره کمک به سازمان توسعه بین‌‌المللی آمریکا» موسوم به USAID پرداخت می‌ شد که معمولا به عنوان نهادی برای کمک به پروژه‌ های بشر دوستانه در سطح جهان شناخته می‌ شود. (منبع). 

«کزمان» در گزارش خود می‌نویسد چندین قانون کنگره و حکم اجرایی رؤسای جمهور آمریکا نیر به موضوع «آزادی اینترنت» اختصاص یافته‌اند. به نوشته این تحلیلگر ارشد مسائل ایران، بسیاری از منتقدان گفته‌اند که این بودجه‌ها اثرات معکوس داشته‌اند و به دستگیری دریافت‌کنندگان آنها در ایران منجر شده است.

وی در ادامه می‌نویسد: «شاید دولت اوباما به منظور مقابله با همین انتقادات بود که برنامه‌های ارتقاء دموکراسی ایران را به سمت همکاری مستقیم با ایرانی‌هایی که در زمینه موضوعات غیرسیاسی مانند سلامت، آموزش و پرورش، علم و محیط زیست کار می‌کنند، سوق داد.» (ص 48)

کزمن میزان بودجه‌های اختصاص یافته به این برنامه‌های اصطلاحاً توسعه دموکراسی در ایران از سال 2004 تا 2017 را در جدولی همراه با ارقام آنها خلاصه کرده که در زیر می‌آید.

لازم به ذکر است نام بسیاری از بنیادها و نهادهایی که این بودجه‌ها متعلق به آنها بوده در فهرستی که سازمان اطلاعات سال 1388 از موسسات خارجی فعال در تلاش برای براندازی ایران منتشر کرده، دیده می‌شود. (این فهرست را اینجا ببینید) 

 
سال مالی  میزان بودجه
2004  1.5 میلیون دلار از محل اعتبارات عملیات‌های خارجی برای حمایت از سازمان‌ها و افراد فعال در زمینه‌های آموزشی، بشردوستانه و غیردولتی جهت پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر در ایران اختصاص یافت. اداره دموکراسی و کار در وزارت امور خارجه آمریکا یک میلیون دلار در اختیار یکی از واحدهای دانشگاه «ییل» و 500 هزار دلار در اختیار «صندوق ملی برای اعانه دموکراسی» (NED) قرار داد. 
2005  3 میلیون دلار از محل اعتبارات عملیات‌های خارجی برای ارتقاء دموکراسی در ایران. حوزه‌های اولویت موارد زیر را شامل می‌شدند: توسعه احزاب سیاسی، رسانه‌ها، حقو کارگری، ارتقاء جامعه مدنی و حقوق بشر.
2006  11.5 میلیون دلار از محل اعتبارات عادی عملیات خارجی. مدیریت 4.15 درصد از این مبلغ با اداره دموکراسی و کار وزارت امور خارجه آمریکا و 7 میلیون دلار مابقی ما اداره امور خاور نزدیک بود.
2006 کمکی   مبلغ 66.1 میلیون دلار از محل بودجه کمکی سال مالی 2006: 20 میلیون برای ارتقاء دموکراسی؛ 5 میلیون برای دیپلماسی عمومی با تمرکز بر روی جمعیت ایرانی؛ 5 میلیون دلار برای برنامه مبادله‌های فرهنگی؛ 36.1 میلیون دلار برای شبکه‌های صدای آمریکا و رادیو فرداد. بودجه‌های شبکه پخش از طریق «هیئت کارفرمایان پخش» تأمین می‌شود. 
2007 6.55 میلیون دلار برای ایران و سوریه در نظر گرفته شد که مدیریت آن با اداره دموکراسی و کار وزارت امور خارجه آمریکا بود. 
2008  60 میلیون دلار (از 75 میلیون درخواستی) 
2009  مبلغ 60 میلیون دلار از برنامه «صندوق حمایت اقتصادی» وزارت خارجه جهت «حمایت از آرمان‌های جامعه دموکراتیک و باز» درخواست شد. مصوبه شماره 1105 کنگره با 25 میلیون دلار برای برنامه‌های ترویج دموکراسی در منطقه از جمله ایران موافقت کرد. 
2010  40 میلیون دلار برای برنامه «دموکراسی منطقه‌ای خاور نزدیک» (NERD) درخواست و هزینه شد. برنامه‌های مربوط به ارتقا حقوق بشر، جامعه مدتی و دیپلماسی عمومی در ایران بخش عمده مصرف این هزینه را تشکیل می‌دهند. 
2011  40 میلیون دلار برای برنامه‌های «دموکراسی منطقه‌ای خاور نزدیک» درخواست شد. برنامه‌ریزی‌ها برای ایران مشابه سال مالی 2010 هستند. 
2012  35 میلیون دلار برای برنامه‌های «دموکراسی منطقه‌ای خاور نزدیک» درخواست شد. مصارف هزینه‌های مربوط به ایران مشابه سال‌های مالی 2010 و 2011 است. 
2013 30 میلیون دلار برای برنامه‌های «دموکراسی منطقه‌ای خاور نزدیک» و مصارف هزینه‌‌های مربوط به ایران مشابه دو سال مالی قبل است. 
2014  30 میلیون دلار برای برنامه‌های «دموکراسی منطقه‌ای خاور نزدیک» و مصارف هزینه‌‌های مربوط به ایران مشابه دو سال مالی قبل است. 
2015  30 میلیون دلار برای برنامه‌های «دموکراسی منطقه‌ای خاور نزدیک» و مصارف هزینه‌‌های مربوط به ایران مشابه دو سال مالی قبل است. در این درخواست قید کمک به دور زدن سانسور اینترنت قید شده است. 
2016  30 میلیون دلار برای برنامه‌های «دموکراسی منطقه‌ای خاور نزدیک» و مصارف هزینه‌‌های مربوط به ایران مشابه دو سال مالی قبل است. 
2017  30 میلیون دلار برای برنامه‌های «دموکراسی منطقه‌ای خاور نزدیک» و مصارف هزینه‌‌های مربوط به ایران مشابه دو سال مالی قبل است. 

 

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس