با نزدیکی عید غدیرخم، اشتیاق خرید اسکناس و سکه نو در بین افراد افزایش پیدا می‌کند و اغلب با مراجعه به خیابان منوچهری و میدان فردوسی باید هزینه‌های بالایی را در ازای تهیه پول‌های تا نخورده و سکه‌ها پرداخت کنند.

به گزارش مشرق، خرید اسکناس و سکه‌های نو در آغاز سال جدید و در پی نزدیکی عیدغدیر با رونق فراوانی رو به رو می‌شود و افراد برای تهیه آنها ممکن است سری به حوالی میدان فردوسی یا خیابان منوچهری بزنند.

در حوالی میدان فردوسی به نزدیکی بساط دلال‌های ارز که می‌رسیم در کنار زمزمه " دلار دلار" و مجموعه سکه و اسکناس‌های قدیمی، اسکناس‌های تا نخورده‌ای هم به چشم می‌خورد که هر دلال مظنه‌ای برای آن دارد.

با نزدیکی عیدغدیر هم که بهانه‌ای برای دادن نرخ‌های بالا برایشان مهیا می‌شود دیگر جای چانه و درخواست تخفیف از آنها فایده‌ای ندارد چون بازارشان فعلا داغ است.

یکی از دلال‌ها که در حوالی خیابان منوچهری به خرید و فروش ارز مشغول است در پاسخ به این سوال که مردم بیشتر  راغب به خرید چه اسکناس‌ و سکه‌ای هستند گفت: اغلب مشتری‌ اسکناس‌های 500 تومانی برای عیدغدیر هستند و بازار سکه‌های 100 تومانی، 200 تومانی و 500 تومانی هم در این روزها گرم است.

در میان اسکنانس‌های تانخورده موجود در دست دلال‌ها، فروش اسکناس 10 هزار تومانی با تقاضای کمتری روبرو است از این رو در بین بساط دلال‌ها کمتر دیده می‌شود و معمولا به صورت تکی به فروش می‌رسد.

برای خرید یک بسته اسکناس 5 هزارتومانی به ارزش 500 هزار تومان در بازار دلال‌ها باید 50 هزار تومان هم حق دلالی را درنظر بگیریم که مظنه برخی دلال‌ها برای این میزان پول به 75 هزار تومان هم می‌رسد.

همچنین اسکناس‌های 2 هزار تومانی و هزار تومانی هم که بازار نسبتا گرمی دارند با نرخ‌های مختلفی در بین دلال‌ها به فروش می‌رسد که خرید یک بسته 2 هزارتومانی به ارزش 200 هزار تومان 30 تا 40 هزار تومان و خرید یک بسته هزار تومانی به ارزش 100 هزار تومان 20 تا 30 هزار تومان آب می‌خورد.

این قیمت‌ها با توجه به فراوانی اسکناس‌ها در بین دلال‌ها تعیین می‌شود که در این بین با توجه به این که اسکناس هزاری و  2 هزار تومانی در بین دلال‌ها بیشتر است قیمت پایین‌تری نسبت به رقم‌های درشت‌تر دارند.
 
با افزایش تقاضا خرید سکه‌های 100 تومانی، 200 تومانی و 500 تومانی، قیمت آنها نیز تحت تاثیر نزدیکی عیدغدیر قرار گرفته و برای خرید یک بسته 60 تایی سکه‌های 500 تومانی که 300 هزار تومان ارزش دارد، باید 50 هزار تومان را به عنوان حق دلال درنظر گرفت.

حق دلالی برای تهیه سکه‌های 200 تومانی با توجه به بسته‌های 60 تایی آن که 120 هزار تومان ارزش دارد، 20 هزار تومان و سکه‌های 100 تومانی نیز، 10 هزار تومان از سوی دلال اعلام شد.

با این تفاسیر به نظر می‌رسد با وجود اینکه افراد تمایل دارند برای تهیه اسکناس تانخورده، بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای به بانک‌ها مراجعه کنند اما دلال‌ها زودتر از مردم به فکر جمع‌آوری پول‌های نو از بانک‌ها و ایجاد بازار گرمی در زمان کمبود اسکناس‌های نو می‌کنند و افرادی که مجبور به تهیه آنها هستند باید هزینه‌های بالایی در قبال آن پرداخت کنند.
منبع: میزان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 1
  • ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۵
    0 0
    مشرق جون تشکر به خاطر این یادآوری ! از همین الان باید به فکر عید ی عید غدیر باشیم من وهمسرم که هر دو سیدیم.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس