رستم قاسمی گفت: می‌توانم با عدد و رقم ثابت کنم که در دوران دوسال تحریم‌ها بیشترین پیشرفت‌ها را در صنعت نفت داشتیم.

در زمان تحریم‌ها بیشترین پیشرفت‌ها را در صنعت نفت داشتیم/ بستن قرارداد با دادن امتیازهای ویژه به خارجی‌ها ضد اقتصاد مقاومتی است
به گزارش مشرق، رستم قاسمی وزیر سابق نفت صبح امروز در نشست اقتصاد مقاومتی در دانشگاه جامع امام حسین(ع) گفت: بعد از جنگ مردم انتظار رونق اقتصادی را در کشور داشتند که متاسفانه اقتصاد ما روی ریل درستی قرار نگرفت و گفتمان سازندگی مبتنی بر توسعه تمدن غربی شکل گرفت.
 
وی افزود: در دوران سازندگی کارهای خوبی هم صورت گرفت اما هرگز در آن عدالت اجتماعی وجود نداشت و حدود 16 سال این دیدگاه بر کشور حاکم بود و ریل انحراف اقتصاد کشور همین جا گذاشته شد.

در دوسال تحریم‌ها بیشترین پیشرفت‌ها را در صنعت نفت داشتیم
 
قاسمی با اشاره به تحریم های نفتی و اینکه در آن دوران تمام شرکت‌های خارجی‌، صنعت نفت را رها کردند، افزود: جایگزین این شرکت‌‌ها، شرکت‌های داخلی شدند و پس از آن ما در پارس جنوبی شرکت خارجی نداشتیم.
 
وزیر سابق نفت گفت: می‌توانم با عدد و رقم ثابت کنم که در دوران دوسال تحریم‌ها بیشترین پیشرفت‌ها را در صنعت نفت داشتیم.
 
قاسمی با بیان اینکه صادرات نفت در مقطعی از دوران تحریم کاهش پیدا کرده بود، افزود: مجبور بودیم تولید را هم کاهش بدهیم، البته تولید نفت را می‌توانستیم کاهش بدهیم و شیر چاه‌ها را ببندیم اما بعضی از محصولات را اجباراً باید تولید می‌کردیم مثلاً یک محصولی هست به نام میعانات گازی که همراه با گاز از چاه خارج می‌شود و این را نمی‌شود تولید نکرد، یعنی اگر بخواهیم تولید نکنیم باید گاز کشور را تعطیل کنیم و آن هم که اصلاً شدنی نبود، از جهات دیگر هم دچار فشار بودیم و در روزهای اول تحریم شرایط خوبی نداشتیم اما خیلی طول نکشید که ما خودمان را پیدا کردیم. 
 
 وزیر سابق نفت گفت: ما باید نفت را می‌فروختیم و بدون ابزار سوئیفت از منابع مالی‌اش استفاده می‌کردیم؛ در دو سال یعنی 90 و 91 که اوج تحریم‌ها بود ما حدود 180 میلیارد دلار نفت فروختیم و از پولش هم استفاده کردیم بعد از یک مقطع کوتاهی که این بحران‌ها را داشتیم با برنامه‌ریزی‌هایی که در دولت صورت گرفت ما تقریباً از شرایط بحران عبور کردیم.
 
وی ادامه داد: وزارت نفت پارس جنوبی را به چهار دوره توتال و شل و شرکت‌های خارجی، دولت نهم، دولت دهم و دولت کنونی تقسیم کرده که هم اکنون متوسط پیشرفت پارس جنوبی کمتر از نیم درصد است اما در سال‌های تحریم دولت دهم متوسط پیشرفت حدود یک و نیم درصد بود.
  
بستن قرارداد با دادن امتیازهای ویژه ضد اقتصاد مقاومتی است
 
وزیر سابق نفت با اشاره به برنامه اقتصاد مقاومتی دولت برای سال 95 افزود: یکی از بندهای آن  قراردادهای جدید نفتی (IPC) است که به عنوان اقتصاد مقاومتی نامگذاری شده است، قبل از اصلاحیه‌ این قراردادها گفتم که از دوران مصدق به این طرف چنین قرارداد نفتی در کشور نداشتیم.

قاسمی تاکید کرد: در حال حاضر دولت اعلام کرد که 150 مورد اشکال قراردادهای جدید نفتی را برطرف کرده است، البته من بعد از اصلاح، قراردادها را ندیده‌ام که بگوییم نقایص آن اصلاح شده است یا نه.
 
وی با اشاره به قراردادهای جدید نفتی افزود: بر فرض اینکه ما با شرایط امروز مجبوریم برای جذب سرمایه خارجی امتیازاتی را به خارجی‌ها بدهیم، دیگر نام آن اقتصاد مقاومتی نخواهد بود و این ضد اقتصاد مقاومتی است.
 
وزیر سابق نفت با تاکید بر اینکه بستن قراردادهای درازمدت با دادن امتیازهای ویژه به خارجی ها اقتصاد مقاومتی محسوب نمی‌شود، تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی نیازمند یک طراحی و مدل است. 
 
قاسمی در بخش پایانی سخنان خود در خصوص گفتمان دفاع گفت: سهم دفاع از اقتصاد کشور سهم زیادی نیست و اگر هم باشد اقتصاد پایین دستی است.
 
وی گفت: اصل تفکر دفاع که با گفتمان امام(ره) شکل گرفت، خوب ریل گذاری شد و در این بخش نیازمند تفکر غربی نبوده‌ایم و اصل این تفکر خود اقتصاد مقاومتی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 24
 • ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  عجالتا به عصر دارسی بازگشته ایم. داریم خودمان را می کشیم که غربیها نفتمان را بخرند و دلار به ما بدهند که مبادا یک وقت بهمان فشار بیاید و به فکر کار کردن بیفتیم.
 • ایران ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  کدوم پیشرفت رو می فرمایید .این که سهممان را مفت از دست دادیم پیشرفت بود .شما اوضاع عسلویه را دیده بودید زمان تحریم ها
 • رضايي ۱۶:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  دارودسته ي احمدي نژاد و كلا اصولگرا هاخيلي پررو اند
 • مهدی از قم ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  دوست عزیز دقیقا به عصر دارسی و حتی به رویترز برگشته ایم.وقتی بزرگان اصلاحات مثل اقای زیباکلام به بانیان قرارداد رویترز و دارسی کم مانده لقب قهرمان ملی دهید باید هم منتظر این روزها باشیم.کتاب سنت و مدرنیته ایشان را بخوانید تا ببینید چه اراجیفی بافته اند
 • ۱۶:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  اون موقع کسی تو باغ این حرفا نبود برادر من
 • ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  به به.
 • يا ثارالله ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  در صورت تصويب چنين افتضاهي توسط خواينين كرسنتي، راهي ديگر براي ما نخواهد ماند كه سرنوشت را داشته باشند !
 • ناشناس ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  دار و دسته خاتمي و هاشمي خيلي پرو هستند كه حاضرند براي براندازي كشور قرار دادهاي ننگيني چون برجام نفتي ، برجام هسته اي . برجام مقاومت و ... را امضاأ كنند . و عملاً‌ استقلال كشور را نابود كنند. كدام عزت ،‌كدام غير ت ،‌. بدتر از او اوضاع فرهنگي كه تو اين سه سال به اوج خود رسيده و.... مردان خودشان مانتو جلو باز را به بازارها مي فرستند و عملا به جوانان خيانت مي كنند . آقاي ..متاسفيم به خاطر لباس روحانيتي كه داريد خجالت بكشيد .
 • ۱۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  بستن قرارداد با دادن امتیازهای ویژه به خارجی‌ها اقدامی ضد ملی است
 • ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  نفت نفروشیم به شکوه گذاشته برمیگردیم
 • نادر ۲۲:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  پر انرژی اند
 • ۲۲:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  یادته میگفتی اگه ایران را تحریم کنند قیمت نفت میشه 250 دلار؟؟؟ حداقل ساکت باشی بهتره!
 • ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  مشرق خیلی نامردی پیام من را چون مخالف افکار باصطلاح اصولگرایی است نیاوردی
 • مهران ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  از اصلاح طلبان پررو تر و دروغگو تر و خائن تر ندیدیم .
 • ناشناس ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۳
  0 0
  قراردادهای جدید نفتی شبه کرسنت مغایر منافع ملی و اصل 44 است و باید لغو بشوند.
 • ۰۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
  0 0
  بنده یک کارمند نفتی ام دز شرکت نفتفلات قاره بهرگان .... ...ستی فت و از جمله این ....کرسنتی ، فقط و فقط مامور باز کردن راه واسطه گری ودلالی و فقط به فکر بستن قرار داد با اجانب و دریافت حق دلالی هستند و حتی عملا توی سر قطعات نفتی تولید داخل میزنند تا آتها را از گردونه بازار خارج نمایند چون داخلی هستند وراهی برای گرفتن پورسانت و دلالی نیست . ...ته کاری کرده که تمامی پرسنل نفت رادلسرد نموده است که صنعت داخلی نفت را فشل کرده تا راه خازجی ها باز شود
 • وودی آلن ۰۹:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
  0 0
  با کدوم اقتصاد ! با کدوم صنعت ؟ دقیقا میشیم پاکستان ، افغانستان ، بنگلادش! باید نفت را در زسر ساخت ها سرمایه گزاری می کردیم نه ورود سنگ پا از چین!!
 • محمدرضا ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۵/۲۴
  0 0
  بنده 15 سال هست که در پارس جنوبی مشغول بکار هستم و در حال حاضر هم در بخش فنی مهندسی یکی از فازهای پارس جنوبی کار میکنم و خیلی آدم سیاسی نیستم ولی به چشم دیدم که در دو سال آخر دولت قبل در پروژه ای که کار میکنم 50 درصد پیشرفت کاری داشتیم ولی در سه سال بعد حدود 20درصد پیشرفت داشتیم و در دفعات متعدد و در فصل خوب کار پروژه متوقف میشد و راندمان کار شرکتها در سه سال آخر خیلی کم شد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس