رئیس جمهوری اسلامی کشورمان گفت: شمار ورزشکاران ما در المپیک ریو در مقایسه با المپیک گذشته رکورد است.

به گزارش مشرق، حسن روحانی در مراسم بدرقه کاروان ایران به بازی‌های المپیک و پارالمپیک گفت: خوشحالم که در خدمت شما هستم، می‌دانم که ملت ایران با قلب‌ها و دعای خودشان ورزشکاران را در این سفر پر اهمیت بدرقه خواهند کرد باید بگویم خسته نباشید، از تلاش‌هایتان، از کوشش‌های فراوانتان در ماه‌های گذشته که به این توفیق دست یافتید که در این میدان شرکت می‌کنید. تعداد ورزشکاران ما در ریو نسبت به المپیک قبلی یک رکورد است، عدد 63 برای المپیک و عدد 96 برای پارالمپیک و این بسیار مهم است که در اولین نبرد توفیق خوبی نصیب ورزشکاران ما شد.

روحانی افزود: نام کاروان به نام امام هشتم را باید به فال نیک بگیریم که همه در پناه او هستیم. امیدوارم با عنایت روح بلند امام هشتم به توفیقات خوبی دست پیدا کنیم، همینطور کاروان پارالمپیک که به عنوان عزیزانی که در سرزمین منا جان به جان آفرین تسلیم کردند، آرزوی موفقیت دارم. ورزش امروز جایگاه خاص و ویژه در جهان دارد، آنچه که در گذشته‌ از ورزش یاد می‌شد، امروز کاملاً متفاوت است. ورزش یک نهاد بزرگ است برای قدرت یک ملت، برای فعالیت و نشاط یک ملت به ویژه آنجا که ما در صحنه‌های بین‌المللی حضور داریم.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به اینکه دنیای امروز دنیای رقابت است، تصریح کرد: در رقابت‌ها جایگاه‌ انسان‌ها مشخص می‌شود و شما ورزشکاران به نام کل ملت ایران در میدان‌های رقابت حضور پیدا می‌کنید، چشم همه مردم به حرکات شما و تلاش‌های شماست. در واقع این میدان به یک معنا میدان سربازی است، هرچه دارید، همه توان و همه تمرینات ما و هر آنچه آموخته‌ایم در میدان جهانی در دید قرار خواهد گرفت.

ملت ما در میدان مسابقات زمانی که پیروزی به دست می‌آورد مانند سیاست داخلی مثل یک انتخابات آرام یا در صحنه اقتصاد یا در صحنه سیاست خارجی زمانی که موفقیت به دست می‌آوریم ، یا در زمینه قدرت نظامی و فرهنگی ، وقتی ما حضور پیدا می‌کنیم آنجا به نام ملت بزرگ ایران ثبت می‌شود، در واقع وقتی ورزشکاران یک رکورد جدید خلق می‌کنند ملت ایران صاحب یک رکورد جدید می‌شوند. وقتی شما ورزشکاران روی سکو قرار می‌گیرید پرچم ایران به اهتزاز در می‌آید.

وی خاطرنشان کرد: آنجا دیگر بحث فدراسیون، وزارت ورزش، دولت یازدهم، جناح‌های سیاسی مطرح نیست بلکه نام ملت ایران مطرح است، در صحنه‌های ورزش گاهی بحث میلیون مطرح نیست، گاهی چند میلیارد نفر در سراسر جهان صحنه ورزشی را تماشا می‌کنند. از دیدگاه جهانی مهم است که کاروان ایران در تمام صحنه‌ها با حرکاتش با تلاش شبانه روزی‌هایش و با نمایش اخلاق انسانی و اسلامی‌اش در صحنه جهانی پیام داشته باشد. ایرانی در صحنه ورزش جهانی، در المپیک و پارالمپیک باید پیام اخلاق برای جهانیان داشته باشد و همینطور پیام صلح و همزیستی.

روحانی در ادامه گفت: مهم است ما در صحنه‌های مختلف امید را ایجاد کنیم، وقتی در المپیک شرکت می‌کنیم و پیروز می‌شویم و وقتی طلا می‌گیریم همه ملت ایران شاد می‌شوند و این غرور ملی برای همه ملت ایران است. برخی صحنه‌ها در نشاط مردم اوج خاصی دارد، هرجا موفقیت به دست می‌آوریم غرور ملی مردم افزایش پیدا می‌کند اما در برخی صحنه‌ها اوج غرور را شاهد هستیم. به عنوان مثال وقتی در صحنه دفاعی مقابل دشمن پیروز می‌شویم، غرور و نشاط خاصی در بین مردم ایجاد می‌شود. حالا این بحث نظامی چه فتح خرمشهر باشد یا صحنه‌های بزرگ دیگر در دفاع مقدس، چه در صحنه فرهنگی باشد چه علمی، اینها غرور مردم را افزایش می‌دهد، ورزش هم ویژگی خاصی برای نسل جوان ما دارد. زمانی که مردم نمی‌توانند در زمان اوج شادی سرجای خود بنشینند و فریاد شادی سر می‌دهند، این صحنه‌ها مهم است و مسئولیت سنگینی روی دوش ورزشکار می‌گذارد.

رئیس جمهور کشورمان در ادامه صحبت‌هایش در مراسم بدرقه کاروان ایران در المپیک ریو یادآور شد: امروز یک رسالت بسیار سنگینی را در پیش داریم، همه پیروزی‌هایی که ورزشکاران در صحنه‌های قبلی کسب کرده‌اند، چه آنجا که فوتبالیست‌های ما پیروز شدند، چه آنجایی که پیروز نشدند اما عالی بازی کردند مثل بازی با آرژانتین همه خوشحال شدند با اینکه ما پیروز نبودیم اما همه ملت ایران از آن لذت بردند. در المپیک گذشته هم پیروزی‌هایی توسط ورزشکاران ما کسب شد و همه چیز به تلاش ورزشکاران و مربیان بستگی دارد، دعای خیر مردم هم پشت سر ورزشکاران است، امیدوارم از نظر مدال‌آوری هم در المپیک موفقیت داشته باشیم.

روحانی یادآور شد: ما در همه صحنه‌های کشور چالش‌ها و مشکلات فراوانی داریم اما در مقابل امیدها و آرمانهای بزرگی هم داریم اما برای اینکه بتوانیم در این مسیر به اهدافمان برسیم بدون امید و نشاط امکان‌پذیر نیست. بزرگترین‌ ظلم را به ملت آنهایی ایجاد می‌کنند که مردم را ناامید می‌کنند اما بزرگترین خدمت را کسانی ایجاد می‌کنند که برای مردم امید می‌آورند. چرا نباید امیدوار باشیم؟ مگر در صحنه‌های مختلف موفقیت بدست نیاورده‌ایم؟ مگر از چالش‌های مختلف عبور نکرده‌ایم؟ مگر در صحنه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی موفقیت بدست نیاورده‌ایم؟ مگر در مقایسه با کشورهای مختلف جهان، امن‌ترین و منسجم‌ترین کشور نیستیم؟ بعضی‌ها می‌خواهند بین ملت ما شکاف ایجاد کنند اما ملت ما هوشیار است، ملت ما در صحنه دستیابی به آرمانهایش بیدار است، ملت ما ملت منسجمی است و یکی از صحنه‌هایی که این انسجام را ایجاد می‌کند ورزش است؛ وقتی ورزشکاران در صحنه‌ای پیروز می‌شوند همه ملت یک صدا دارند و شما کسی را نمی‌بینید که لبخند بر لبانش نباشد.

وی ادامه داد: ورزش امروز جایگاه خاصی برای وحدت ملی ما دارد، ورزش جایگاه خاصی برای امنیت ملی ما دارد به ویژه اینکه در صحنه المپیک بانوان ما هم حضور دارند، آنها بعد از انقلاب در صحنه‌های مختلف حضور فعال داشته‌اند مانند مراکز آموزشی، مراکز بهداشتی، سیاسی و انتخابات حضور فعال داشته‌اند حتی در صف انتخابات صف بانوان طولانی‌تر از مردان است، یکی از صحنه‌هایی که بانوان ایرانی قدرت خود را به نمایش گذاشته‌اند، ورزش است. خوشحالم از اینکه می‌شنویم در المپیک ریو تعداد بانوانی که شرکت می‌کنند یک رکورد است و در پارالمپیک این تعداد 3 برابر افزایش داشته است، این موضوع برای ما خوشحال کننده است به ویژه اینکه زنان ما با هویت ایرانی-اسلامی در صحنه ورزش حضور پیدا می‌کنند پس ما ورزش را با جایگاه بلندی نگاه می‌کنیم، ما ورزش را تک‌بعدی نمی‌بینیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ورزش یک ضرورت برای سلامت جامعه ما است، اظهارداشت: ورزش کمک زیادی به بهداشت جامعه ما می‌کند و همینطور نقش مهمی در روحیه مردم ما دارد، اگر در هر صحنه‌ای بخواهیم پیروز شویم به روحیه نیاز داریم و ورزش می‌تواند به مردم روحیه دهد بنابراین امروز باید احساس کنیم در این سفر یک رسالت ملی در پیش داریم. مردم ما همواره دعای خیرشان بدرقه ورزشکاران است و دولت در این 3 سال هرکاری توانسته برای ورزشکاران انجام داده است. می‌دانم نقص‌هایی وجود داشته است و باید کار بیشتری انجام می‌دادیم اما در حد توان همه تلاش خودمان را کرده‌ایم و دولت این راه حمایت را از ورزش همگانی و قهرمانی ادامه خواهد داد.
 
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس