کد خبر 592622
تاریخ انتشار: ۱ تیر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۶

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت : براساس ماده13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید برای شناسایی کالای قاچاق کد شناسه و رهگیری اعمال شود که هنوز نشده است.

به گزارش مشرق، محمدرضا پورابراهیمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مجموعه ای به هم پیوسته است و نمی توانیم چند حکم آن را اجرا کنیم واحکام دیگرش را که نیاز به آئین نامه دارد اجرا نکنیم .

وی گفت : هم اکنون در خرده فروشی ها امکان تشخیص کالای قاچاق از غیر قاچاق را نداریم.

پورابراهیمی افزود: وقتی این قانون در سال 92 ابلاغ شد وزرای راه وشهرسازی ، اقتصاد و صنعت و معدن گفتند که این قانون امکان اجرا ندارد و دلایل آن را همخوانی نداشتن آن با رویکردهای اقتصاد مقاومتی اعلام کردند .

وی گفت :البته قانون ، وحی منزل نیست و دولت می توانست لایحه اصلاحی بدهد اما کار به جایی رسید که سه وزیر محترم در نامه ای به رئیس جمهور نوشتند که این قانون در جلسه سران قوا تصمیم گیری شود که معلق بماند اما خواسته این سه وزیر محقق نشد .
 
در بخش دیگر این برنامه نماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت : این که بخواهیم بگوییم قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز به واسطه تصویب نشدن برخی آئین نامه هایش اجرا نشده است حرف درستی نیست.

سید علی معصومی گفت : این قانون 77 ماده دارد که فقط ده ماده آن آئین نامه می خواهد و 66 ماده باقیمانده دو سرفصل پیشگیری و مقابله دارد .

وی گفت : مواد مربوط به سرفصل پیشگیری آئین نامه نمی خواهد و اجرایی شده است اما در بحث سرفصل های مقابله باید بحث تشدید مجازات قاچاقچیان و بالا بردن خطر قاچاق اعمال شود و در همین راستا اجرای این فصل موجب شده است که با افزایش کشفیات از دو به ده درصد مواجه باشیم در حالیکه کشفیات دو درصدی چندین دهه در کشور ثابت بوده است .

در ادامه برنامه پورابراهیمی گفت : به هر حال دستگاهها مکلف بودند بر اساس بندهای قانون وظایفشان را عمل کنند .

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزود : بر اساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید سامانه جامع اطلاعاتی تعریف شود که در این خصوص اقدامات قابل توجهی صورت نگرفته است .

در ادامه این برنامه کارشناس حقوق و مدرس دانشگاه در ارتباط تلفنی گفت : در بحث اجرای قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم دولت هم مجلس و هم قوه قضائیه به وظایف خود عمل نکرده اند .

اسماعیل علیزاده افزود : مجلس قانونی تصویب کرد که 14 ماده آن به تدوین آئین نامه های اجرایی منوط شده است و متاسفانه مجلس در بحث نظارت هم قوی عمل نکرده است .

وی گفت : دولت هم موظف بود آئین نامه های برخی مواد این قانون را در مهلت معین تصویب کند که این کار هم انجام نشد و قوه قضائیه هم بر اساس این قانون موظف شده بود شعب ویژه ای برای رسیدگی به جرایم قاچاق کالا و ارز تشکیل دهد در حالیکه این جرایم در دادگاه انقلاب رسیدگی شد .

در ادامه برنامه پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چقدر یقه سفیدها و ذینفعان مانع اجرای این قانون می شوند گفت : وقتی قاچاق حجمی معادل 20 تا 25 میلیارد دلار در کشور دارد حتما ذینفعانی جدی دارد چرا که این عدد به اندازه فروش نفت ماست و نمی توان به آن بی توجه باشیم چرا که اقتصاد کشور را فلج می کند.

وی گفت : اینکه ادعا می شود در دو سال اخیر میزان قاچاق کمتر و همچنین کشفیات افزایش یافته است باید به درستی تحلیل شود چرا که 50 درصد این کاهش ها مربوط به قاچاق سوخت است که دیگر مانند سالهای قبل به قاچاق سوخت اقبالی نمی شود .

در ادامه برنامه سید علی معصومی نماینده ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت : البته برخی اشخاص مفسد اختلالاتی ایجاد می کنند اما این درست نیست که بخواهیم مصادیق فساد را به یک دستگاه خاصی تعمیم دهیم .

وی گفت : با این حال ما باید کاری کنیم که بسترهایی که باعث بروز فساد می شود حذف شود .

معصومی پیش بینی کرد: تا هفته آینده تک تک آئین نامه های قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دولت مطرح شود .

وی افزود : البته ماده 13 هنوز به هیات وزیران تقدیم نشده است و ما به دلیل تجربه تلخی که در بحث شبنم داشتیم هم اکنون اختلاف نظرهایی داریم که باید سعی کنیم به گونه ای تصمیم بگیریم که آن مشکلات تکرار نشود .

در ادامه برنامه پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هم گفت : البته دولت که از این قانون اشکالاتی داشت لایحه اصلاحی به مجلس گذشته تقدیم کرد اما چون مجلس به پایان رسیده است باید دولت مجدد این لایحه را تقدیم این مجلس کند .

معصومی نماینده ستادمبارزه با قاچاق کالا وارز با اشاره به اینکه اجرای این قانون توفیقاتی در کشور داشته است گفت : در سال گذشته فقط 21 باند به ارزش 2700 میلیارد تومان با تلاش وزارت اطلاعات کشف شد و نیروی انتظامی هم 400 شبکه را معرفی کرد که حکم برای آنها صادر شد .

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس