رهبر جریان صدر با تاکید بر مخالفت خود با هرگونه دخالت کشورهای همسایه در پرونده زندانیان در عراق تاکید کرد: سفیر عربستان حق بازدید از زندان مرکزی الناصریه را ندارد.

 به گزارش مشرق، به نقل از شبکه العالم، مقتدی صدر در پاسخ به سوال یکی از هواداران خود درباره بازدید ثامر سبهان سفیر عربستان از زندان مرکزی الناصریه و پخش هدایا میان زندانیان و امیدوارکردن آنها به خروج از زندان، گفت: او چنین حقی ندارد و اگر این امر با اطلاع دولت عراق بوده، کارهای خود و شما را به خدا وا می گذارم".

مقتدی صدر افزود: ما با دخالت کشورهای همسایه در این گونه مسایل قاطعانه مخالفت می کنیم.

به نوشته السومریه نیوز، وزارت دادگستری عراق در 13 ژوئن 2016 میلادی، بازدید نماینده کنسولگری عربستان در بغداد از زندان مرکزی الناصریه و دیدار با زندانیان سعودی را از جمله موارد قانونی و رسمی تصریح شده در توافق های بین المللی دانسته بود.

ثامر سبهان سفیر عربستان در عراق در تاریخ 9 فوریه 2016 میلادی با اشاره به اینکه دولت عربستان ادله و مدارکی در دست دارد که نشان می دهد زندانیان در هنگام بازجویی تحت فشار بودند، اعلام کرد که کشورش برای نقض احکام صادره علیه شهروندانش در عراق و درخواست محاکمه مجدد آنها تلاش خواهد کرد.

وزارت خارجه عراق دو روز پیش ثامر السهبان سفیر سعودی در بغداد را به دلیل اظهارات مداخله جویانه وی، احضار کرد.

پیش از این اکرم الکعبی دبیرکل جنبش النجباء عراق گفته بود که ثامر السبهان سفیر عربستان در عراق عنصری نامطلوب است و تعجب می‌کنم که چرا دولت عراق او را تاکنون به خاطر اظهارات خطرناک مداخله‌جوایانه اش در امور داخلی عراق و به چالش کشیدن وضعیت موجود و دمیدن در تنور طایفه‌گری، اخراج نکرده است.

وی افزود: السبهان پروژه خرابکاری در داخل عراق است و نه پروژه از سرگیری روابط بین ریاض و بغداد.

الکعبی گفت: عربستان موضع خود را تغییر نداده و موضع این کشور در قبال عراق همچنان منفی است.

وی افزود: السبهان فردی اطلاعاتی است و نه یک شخصیت سیاسی. او به دست سازمان اطلاعات آمریکا برای اجرای مقاصد و تحقق منافع این کشور آموزش دیده است.

چندی پیش نیز حنان الفتلاوی نماینده پارلمان عراق امروز جمعه در واکنش به تازه ترین اظهارات مداخله جویانه ثامر السبهان سفیر عربستان در این کشور از رژیم سعودی خواست که برای سفیر خود دورهای آموزشی فشرده شناخت اصول کار دیپلماتیک را برگزار کند.

وی از وزارت خارجه عراق خواست که به سفیر عربستان در این کشور برای دست برداشتن از اظهارات مداخله جویانه اش، هشدار نهایی بدهد.
منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha