چند متهم که با ضمانت‌نامه‌های جعلی بانکی میلیاردها تومان از یک شرکت نفتی کلاهبرداری کرده بودند، سرانجام محکوم شدند.

جزئیات جدید از محکومیت تعدادی از متهمان نفتیگروه اقتصاد مشرق- این 9 متهم با جعل ضمانت‌نامه‌های بانکی بیش از 49 هزار تن فرآورده هاي نفتي صادراتی از شرکت (ن . ج) دریافت کرده بودند. آنها برای خرید این محموله بزرگ سه فقره ضمانت‌نامه جعلی يكي از بانک بزرگ كشور به مبالغ 20، 12 و 14.5 میلیارد تومان ارائه کرده بودند که زیان سنگینی به شرکت نفتي فوق وارد کردند.
 
متهمان، ضمانت‌نامه‌های جعلی را از طریق شرکتی که بر اساس اسناد هویتی یک فرد فوت‌شده ثبت کرده بودند، تهیه کردند. آنها پس از خرید فرآورده از شرکت فوق، آن را در بازار به فروش رسانده و پول آن را میان خود تقسیم کرده بودند.
 
پس از سررسید بدهی شرکت مذکور، با ارائه ضمانت‌نامه‌ها توسط شرکت( ن . ج ) به بانک مورد نظر معلوم می‌شود که هر سه فقره ضمانت‌نامه بانکی ارائه‌شده جعلی و فاقد اعتبار بوده است. بر همین اساس، بانک و شرکت نفتي اقدام به شکایت از متهمان کردند که اخیرا پس از بيش از سه سال به محکومیت متهمان منجر شد.
 
با رسیدگی دستگاه قضایی،‌ جرم متهمان در کلاهبرداری، تحصیل مال از طریق نامشروع و معاونت در جعل اثبات شد و بدین ترتیب دادگاه 7 تن از متهمان را بابت کلاهبرداری به رد عین مال برده‌شده به میزان 49 هزار تن از يكي از فرآورده هاي نفتي به قيمت روز محکوم کرد.

همچنین 7 تن از متهمان به پرداخت جزای نقدی 400 میلیارد ریال در حق صندوق دولت و متهمان ردیف اول و دوم به پرداخت جزای نقدی 580 میلیارد ریال بعلاوه 10سال و نیم حبس تعزیری محکوم شدند. سایر متهمان نیز حبس‌های یک تا 15 سال حبس و مجازات‌های مالی دیگری محکوم شدند.
منبع: جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس