فرماندار ایالت «تگزاس»، در اظهاراتی که منعکس‌کننده یکی دیگر از ضعف‌های «برجام» در ملزم کردن آمریکا به عمل به تعهداتش تحت این توافق هسته‌ای است، همتایانش در تمامی ایالت‌ها را به حفظ تحریم‌ها علیه ایران دعوت کرده است.

به گزارش مشرق، «گرگ آبوت»، فرماندار ایالت «تگزاس»، بعد از پاسخ تند به نامه ترغیب‌گرانه دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر تجدید نظر ایالت‌ها در تحریم‌ها علیه ایران، همتایانش در تمامی دیگر ایالت‌های کشورش را به حفظ تحریم‌ها علیه ایران دعوت کرد.   

«آبوت» در نامه‌ای دو صفحه‌ای که بامداد چهارشنبه بعد از دیدار با «ران درمر»، سفیر رژیم صهیونیستی در واشنگتن منتشر شد، از فرمانداران تمامی ایالت‌های آمریکا خواست درخواست اوباما درباره تحریم‌های ایالتی علیه ایران را نادیده بگیرند.

دولت «اوباما» چند ماه پیش اعلام کرد که در راستای تعهداتش در «برجام»، ایالت تگزاس و سایر ایالت‌ها را به تجدید نظر در سیاست‌های تحریمی‌شان علیه ایران «تشویق» کرده است. 

«استفان مول» هماهنگ کننده دولت آمریکا در زمینه اجرای برجام روز 30 فرودین‌ماه سال جاری، با ارسال نامه‌ای به تمامی 50 فرماندار ایالت‌های آمریکا از آنها خواسته بود با توجه به حصول توافق هسته‌ای، در آن دسته از قوانین ایالت‌های خود که مانع همکاری شرکت‌ها با ایران می‌شوند، تجدید نظر کنند. 

 «آبوت»، توافق هسته‌ای ایران را اقدامی «بی‌پروا» خواند، زیرا - بنا به ادعای او- ایران «همواره پیمان‌های بین‌المللی را نقض کرده و اقدام به انجام آزمایش‌های موشکی دوربرد کرده است.»

اظهارات این فرماندار آمریکایی منعکس‌کننده یکی دیگر از ضعف‌های «برجام»، از لحاظ ملزم کردن واشنگتن به تعهداتش برای پایبندی به این توافق و رفع تحریم‌های اقتصادی علیه ایران است.   

آمریکا به موجب توافق هسته‌ای که در تیرماه سال گذشته بین ایران و گروه 1+5 امضا شد موظف به رفع تمامی تحریم‌های وضع شده به بهانه هسته‌ای علیه ایران است.

اما بر اساس قانون اساسی آمریکا، 30 ایالت این کشور می‌توانند تحریم‌هایی جداگانه علیه افراد، موسسات و کشورهای خارجی وضع کنند و رئیس جمهور آمریکا نمی‌تواند با صدور «فرمان اجرایی» این تحریم‌ها را متوقف کند.

در توافق هسته‌ای، ایالت‌های آمریکا به رفع تحریم‌های هسته‌ای ملزم نشده‌اند و دولت آمریکا تنها ضمانت داده این ایالت‌ها را به رفع تحریم‌ها تشویق کند. 

 بند 25 «برجام» درباره لغو تحریم‌های ایالتی چنین می‌گوید: « چنانچه قانونی در سطح ایالتی یا محلی در ایالات متحده مانع از اجرای لغو تحریم‌های مشخص شده در این  برجام  شود،  ایالات  متحده،  با  در  نظر  گرفتن  تمامی  اختیارات  موجود،  گام‌های  مقتضی  را  به  منظور  تحقق اجرای آن (لغو  تحریم‌ها) اتخاذ  خواهد کرد. ایالات  متحده  به  طور  فعال،  مقامات  در  سطح  ایالتی  یا  محلی  را تشویق خواهد کرد که تغییرات در سیاست ایالات متحده منعکس شده در لغو تحریم‌های وفق این برجام را در نظر داشته و از اقداماتی که با این تغییر در سیاست همخوانی ندارد، خودداری  کنند».

«سید عباس عراقچی»، هماهنگ‌کننده ایرانی اجرای «برجام» چند ماه پیش در پاسخ به سوالی درباره همین دسته از تحریم‌های آمریکا گفته بود: «دولت مرکزی آمریکا نمی‌تواند از طرف آنها این تحریم‌ها را لغو کند ولی تعهد داده که این ایالت‌ها را تشویق کند که تحریم‌ها را بردارند».

فرماندار ایالت تگزاس در نامه بامداد چهارشنبه دلیل مخالفت با توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 را چنین بیان کرده است: «من به شدت با این توافق مخالفم چون امنیت ملی آمریکا و شریکان راهبردی این کشور، به ویژه مهم‌ترین متحد ما در خاورمیانه یعنی اسرائیل را تضعیف می‌کند.»

وی اضافه کرده توافق با «کشوری که دائماً 'مرگ بر آمریکا' می‌گوید... کوته‌بینانه و بی‌توجهی به واقعیت‌های ژئوپولتیک است.»

این مقام ضد ایرانی دو هفته پیش هم در نامه‌ای به دولت «باراک اوباما» اطلاع داده بود که این ایالت، تحریم‌ها علیه ایران را حفظ و آنها را تقویت خواهد کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس