کد خبر 582043
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۵:۳۶

چندی پیش ورود محموله تریاک آلوده به سرب به کشور، مسمومیت تعداد زیادی از معتادان مصرف کننده تریاک به صورت خوراکی را در پی داشت. آمار بالای افراد مسموم که به گفته مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو ناگهان صدها برابر شد و از حد انتظار فراتر رفت، باعث کاهش شدید ذخیره داروی مورد نیاز برای درمان مسمومیت شد، تا جایی که این مقام مسئول در سازمان غذا ودارو از مشکل کشور برای تامین آن خبر می‌دهد.

به گزارش مشرق، دکتر اکبر عبداللهی اصل در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص وضعیت ذخیره داروی "ژلاتور سرب" گفت: ذخیره دارویی کشور برای درمان معتادانی که از تریاک آلوده به سرب استفاده کردند برای هشت ماه بود ولی در طی دو ماه تمام شد و در حال حاضر برای تامین آن مشکل داریم؛ چرا که میزان موارد ابتلا ناگهان صدها برابر شد.

وی افزود: دو ماه است تمام عمده فروشی‌های دنیا، اعم از اروپایی و غیر اروپایی را برای تامین دارو پیگیری کردیم و کشورهای اروپایی هم اعلام کردند دیگر نمی‌توانند آن را تامین کنند.

عبداللهی اصل همچنین در خصوص علت دسترسی نداشتن وزارت بهداشت به آمار تولید دارو در شرکت‌های خصوصی توضیح داد و گفت: به دلایل مختلف مثل بحث‌های مالیاتی یا جلوگیری از فاش شدن اطلاعات، بخش خصوصی درباره میزان تولید اطلاع نمی‌دهد. اگر خودتان تولید کننده دارو باشید خیلی راحت‌تر می‌توانید آمار تولید را به دست بیاورید تا اینکه از تمام داروخانه‌ها بپرسید چقدر دارو فروختید.

مدیرکل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو این موضوع را نقصی در سیستم نظارتی عنوان کرد و گفت: اولین بار سیستم نظارت وزارت بهداشت برای اطلاع از آمار تولید دارو در سال 1362 طراحی شد و پس از آن در سال‌های 71 و77 ارتقا پیدا کرد. این سیستم تا امروز به همین شکل باقی مانده است و ما در تلاش هستیم که بتوانیم از منابع مختلف این اطلاعات را جمع‌آوری و سیستم رهیابی و رهگیری بهتری را طراحی کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس