روزنامه نیویورک‌تایمز با طرح این ادعا که نقش‌آفرینی ایران در عملیات آزادسازی فلوجه موجب تشدید تنش مذهبی می‌شود، نوشته است که واشنگتن از این مسئله نگران است.

به گزارش مشرق، با آغاز عملیات آزادسازی شهر فلوجه عراق و انتشار گزارش‌هایی مبنی بر نقش‌آفرینی مستشاران ایرانی در این عملیات، بار دیگر رسانه‌های غربی سناریوی هراس‌افکنی علیه تهران را آغاز کرده‌اند.

روزنامه نیویورک‌تایمز در همین راستا گزارشی منتشر کرده و مدعی شده است که حضور ایران و بسیج مردمی در عملیات آزادسازی این پایگاه مهم گروه تروریستی داعش در عراق، می‌تواند به شعله‌ور شدن تنش‌های مذهبی در عراق منجر شود.

در این گزارش که با عنوان «تلاش تحت رهبری ایران برای بازپس‌گیری فلوجه ایالات متحده را نگران کرده» منتشر شده، عنوان شده است که این روزها ایران و نه آمریکا در خط مقدم آزادسازی شهر فلوجه قرار دارد. 

نیویورک تایمز با بیان اینکه تصاویری از حضور سردار «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در حومه فلوجه منتشر شده، نوشته است که حضور ده‌ها هزار نیروی عراقی تحت فرماندهی ایران، نگرانی‌هایی را در مورد به راه افتادن «یک حمام خون طایفه‌ای» ایجاد کرده است. 

به نوشته این روزنامه، آمریکا معتقد است که حضور ایران در این نبرد می‌تواند به خشم اهل سنت و نهایتا تشدید درگیری‌ها در عراق منجر شود.

نیویورک تایمز همچنین نوشته است هرچند آمریکا دولت عراق را شریک خود می‌داند، اما حضور پررنگ ایران در عراق، موجب شده تا فضای نقش‌آفرینی برای آمریکا کم شود. 

در ادامه این گزارش به وضعیت داخل شهر فلوجه هم اشاره و عنوان شده است که مردم در این شهر وضعیت نامطلوبی دارند و شماری از آن‌ها به هنگام فرار از شهر توسط داعش اعدام شده‌اند. افرادی که موفق به فرار شده‌اند، می‌گویند مردم شهر با کمبود مواد غذایی روبرو هستند.

این روزنامه نوشته است که اگر شبه‌نظامیان و بسیج مردمی عراق آنطور که وعده داده‌اند، از ورود به داخل شهر خودداری کنند، احتمال دارد که واشنگتن بر حجم حملات هوایی خود به فلوجه بیافزاید. 

نیویورک تایمز سپس اذعان کرده است که در عملیات فلوجه نیروی ویژه ارتش عراق و همچنین چند هزار نفر از نیروهای عشایری اهل سنت هم مشارکت دارند. 

ارزیابی آمریکا این است که در حال حاضر بین 500 تا 1000 عضو داعش در فلوجه حضور دارند. تعداد غیرنظامیان هم بین 50 تا 100 هزار نفر برآورد شده است. 

سوالی که به نوشته نیویورک تایمز وجود دارد، این است که هنوز مشخص نیست واکنش داعش در برابر حمله چه خواهد بود. آیا این نیروها مقاومت خواهند کرد یا سلاح خود را بر زمین گذاشته و فرار کرده یا به مردم می‌پیوندند. 

«استیو وارن» سخنگوی پنتاگون و ائتلاف تحت رهبری آمریکا می‌گوید داعش در گذشته دو رفتار متفاوت از خود نشان داده است. این گروه در رمادی با نیروهای عراقی جنگید، اما در شهرهایی چون هیت و رطبه اعضای این گروه پا به فرار گذاشتند. 

نیویورک تایمز در پایان با اشاره به سابقه ذهنی منفی آمریکایی‌ها از شهر فلوجه به واسطه درگیری‌های خونبار سال 2004، نوشته است که مقامات آمریکایی ترجیح می‌دانند که نبرد برای بازپس‌گیری این شهر فعلا آغاز نشود و درگیری‌ها فعلا بر شهر موصل در شمال عراق متمرکز باشد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس