قرار است وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در نشستی در لندن با بانک‌های اروپایی و انگلیسی درباره داد و ستد با ایران گفت‌وگو کند.

به گزارش مشرق به نق از رویترز، منبعی در صنعت بانکداری انگلیس روز سه شنبه گفت، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه با نمایندگانی از بانک های انگلیسی و اروپایی در لندن نشست برگزار خواهد کرد تا درباره مسائلی از جمله داد و ستد با ایران گفت‌وگو کند.

این خبرگزاری افزود: آمریکا و اروپا ماه ژانویه بخشی از تحریم ها بر ایران را لغو کردند اما برخی تحریم های آمریکا از جمله ممنوعیت معامله با ایران بر پایه دلار از طریق نظام مالی آمریکا همچنان به قوت خود باقی است.

لغو بخشی از تحریم های ضد ایران بر اساس موافقتنامه سال گذشته بین تهران و قدرت های جهان (پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان) انجام شد و اعمال محدودیت هایی بر برنامه هسته ای ایران را نیز در پی داشت.

این به این معنی است که تعداد معدودی از بانک های اروپایی، و نه بانک های بزرگ اروپایی که از ارتباطی گسترده با نظام بانکداری آمریکا برخوردارند، مایل به داد و ستد با ایران هستند و این باعث ناامیدی تهران شده است.

انجمن بانکداران انگلیس تایید کرد، قرار است نشستی بین کری و نمایندگی از بانک ها برگزار شود اما از اشاره به جزئیات بیشتر در این خصوص خودداری کرد.

منبعی صنعتی در لندن گفت، ایران محور اصلی مذاکرات در این نشست خواهد بود و نمایندگانی از برخی بانک های اروپایی نیز در این نشست حضور خواهند داشت.

کری ماه گذشته اعلام کرد، آمریکا با داد و ستد بانک های خارجی با ایران در چارچوب مفاد موافقتنامه هسته ای سال گذشته مخالف نیست. وی افزود، قصد دارد بلاتکلیفی در جامعه بازرگانان را خارج از آمریکا در مورد سرمایه گذاری در ایران از بین ببرد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha