کد خبر 570063
تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۲۰

رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر اینکه تورم یا سود بانکی نباید مبنای افزایش اجاره‌بها باشد، گفت: اجاره‌بها در سال 95 هیچ‌گونه افزایشی نسبت به سال 94 نخواهد داشت.

به گزارش مشرق، در شرایطی که بر اساس گزارشات رسمی نرخ اجاره در تهران طی فروردین ماه 9.8 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته، بررسی‌های میدانی از بازار اجاره واحدهای 75‌متری که از آن به عنوان الگوی مصرف مسکن یاد می‌شود طی ماه‌های فروردین و اردیبهشت سال جاری حاکی از آن است که اجاره‌بهای این واحدها بین صفر تا 15 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل بالا رفته است.

جدول زیر نرخ اجاره واحدهای 75‌متری پایتخت را نشان می‌دهد:

مظنه رهن و اجاره مسکن در محله‌های تهران +جدول


رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران با تاکید بر اینکه تورم یا سود بانکی نباید مبنای افزایش اجاره‌بها باشد، گفت: اجاره‌بها در سال 95 هیچ‌گونه افزایشی نسبت به سال 94 نخواهد داشت.


حسام عقبایی اظهار کرد: در سال 1395هیچ گونه افزایش اجاره‌بها نخواهیم داشت. لذا باید مراقب باشیم که سوداگران بازار مسکن با ورود در رسانه‌ها اخبار سوداگرانه در بازار ترویج نکنند. این افراد ممکن است قبلا مسوولیت داشته باشند یا حتی الان در مسوولیتی نشسته باشند اما رویکرد سوداگرانه داشته باشند. به همین دلیل رسانه باید واقعیات بازار را منعکس کند.


وی افزود: قیمت مسکن در سال 1395 نسبت به سال 1394هیچگونه افزایشی نداشته است. لذا اجاره‌بها به تبعیت از قیمت مسکن نباید افزایش یابد و مبنای مالکین در مقایسه با سود بانکی قیاس مع‌الفارق است. مثلا ممکن است موجر بگوید قیمت ملک من 300 میلیون تومان است که اگر آن را به بانک بسپارم ماهیانه 6 میلیون سود به من می‌دهد؛ در حالی که اجاره‌بهای یک منزل مسکونی 300 میلیون تومانی بیشتر از یک میلیون تومان نیست.

رییس اتحادیه املاک تهران، مقایسه اجاره‌بها با نرخ تورم را نیز اشتباه دانست و گفت: بعضی مالکان می‌گویند بنزین، نان، لبنیات و غیره گران شده، پس من هم باید اجاره را زیاد کنم. اینها از نظر کارشناسی درست نیست؛ چرا که شاخص اصلی تعیین اجاره‌بها قیمت مسکن است و همین شاخص باید در جامعه ترویج شود.

عقبایی یادآور شد: در تیرماه سال قبل به یاد دارم بعضی افراد موج خبری در رسانه ها به راه انداختند که اجاره‌بها 40 درصد افزایش پیدا می‌کند. من تا مردادماه، یک ماه کامل توجیه می‌کردم که افزایش 40‌درصدی اجاره‌بها غلط است و چنین چیزی موضوعیت ندارد و گفتم حداکثر افزایش اجاره‌بها برای سال گذشته، 10 درصد نسبت به 1393 است. الان هم اعلام می‌کنم اجاره‌بهای 95 همان اجاره‌بهای 94 است و افزایش نخواهد یافت. به موجران توصیه می‌کنم اجاره‌های سال قبل را در نظر بگیرند که متناسب با درآمدهای دهک‌های پایین و متوسط که عموم مستاجران هستند باشد.

منبع: اقتصاد نیوز
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس