کد خبر 567200
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۰

سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه عراق با چالش‌های زیادی دست و پنجه نرم می‌کند، گفت پیام سفر معاون رئیس‌جمهور آمریکا به عراق، اعلام حمایت واشنگتن از اصلاحات مد نظر نخست‌وزیر این کشور بود.

به گزارش مشرق، «جاش ارنست» سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه گفت واشنگتن از اصلاحات سیاسی و اقتصادی در عراق حمایت می‌کند.

وی که در نشست خبری روزانه صحبت می‌کرد، در مورد سفر اخیر «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا به عراق، گفت: «تصور می‌کنم سفر معاون رئیس‌جمهور به عراق، به خوبی نشان می‌دهد که عراق تا چه حد با چالش روبروست. روشن است که پیام معاون رئیس‌جمهور تأکید بر حمایت ما از اصلاحات مد نظر دولت تحت رهبری (حیدر) العبادی بود.»

ارنست افزود: «معاون رئیس‌جمهور همچنین از این سفر برای تأکید بر پایبندی ایالات متحده و جامعه بین‌الملل بر تعهدش برای حمایت اقتصادی از عراق استفاده کرد.»

سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه عراق نیازمند انجام اصلاحات اقتصادی است، گفت واشنگتن از این اصلاحات حمایت کرده و به بغداد در این مسیر کمک می‌کند.

سفر سرزده هفته گذشته بایدن به عراق از سوی چندین جریان از جمله حامیان مقتدی صدر روحانی متنفذ عراقی مورد انتقاد قرار گرفت. همچنین نمایندگانی در پارلمان عراق هم با این سفر مخالفت کرده و نسبت به اثرگذاری واشنگتن بر اصلاحات سیاسی در این کشور هشدار دادند.

ارنست در مورد ورود حامیان صدر به ساختمان پارلمان عراق و اینکه آیا مقامات آمریکایی دیداری با وی داشته‌اند، گفت تصور نمی‌کند که هیچ مقام بلند پایه آمریکایی با مقتدی صدر دیداری کرده باشد.

وی در بخش دیگری از این نشست گفت که داعش تنها چالش پیش روی عراق نیست و این کشور با تهدیدات دیگر از جمله وضعیت بد اقتصادی ناشی از کاهش قیمت نفت و همچنین وضعیت نابسامان سد موصل که احتمال شکستن آن وجود دارد، هم روبروست.

او در پاسخ به سوالی در مورد اثر ناآرامی‌های سیاسی در عراق بر مبارزه با داعش، گفت: «تا جایی که من می‌دانم، بی‌ثباتی آخر هفته در بغداد، اثری بر کارزار ما علیه داعش نداشته است.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس