کد خبر 561610
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۰:۳۴

تعدادی از گروگان های فرانسوی تحت اسارت داعش، توانستند هویت اصلی یکی از عوامل انفجار بروکسل را شناسایی کنند.

به گزارش مشرق به نقل از پرس تی وی؛ به گفته منابع نزدیک به تیم تحقیقات، تعدادی از گروگان‌های فرانسوی تحت اسارت داعش در سوریه، هویت نجیم عشروای یکی از عوامل بمب گذاری در فرودگاه بروکسل را شناسایی کرده‌اند.

به گفته این منابع، این چهار خبرنگار فرانسوی که در فاصله سال‌های 2013 تا 2014 به اسارت داعش در آمده بودند، هویت نجیم عشروای را «ابو ادریس» اعلام کرده بودند.

ماری لور ایگوف وکیل نیکلاس هنین، یکی از این خبرنگاران، گفت: هنین به طور رسمی اعلام کرده است نجیم عشروای همان ابود ادریس است.
ایگوف با اعلام این مطلب، گزارش های منتشر شده در روزنامه‎های فرانسوی در این‎باره را تایید کرد.

به گفته مقامات قضایی بلژیکی، عشروای در فوریه 2013 میلادی برای پیوستن به گروه تروریستی تکفیری داعش، عازم سوریه شد.

بنابر این گزارش هیچ ردی درباره تابعه بلژیکی در دست نبود تا این که نام وی با عنوانی جعلی در سپتامبر 2015 میلادی در مرز میان اتریش و مجارستان به ثبت رسید.

عشروای ، 24 ساله یکی از دو عامل بمب گذار در فرودگاه بلژیک در 3 فروردین 95 بود. سومین عامل بمب گذار داعشی، وسیله انفجاری همراه خود را در ایستگاه مترو منفجر کرد. در این دو حمله 32 نفر کشته شدند.

دادستانان اکنون می گویند وی با حملات ماه نوامبر پاریس که 130 کشته بر جای گذاشت در ارتباط است. استدلال دادستانان این است که دی‌ان‌ای وی با دی‌ان‌ای موجود بر روی جلیقه انتحاری یافت شده در سالن کنسرت باتاکلان مطابقت دارد.

پلیس همچنین دی‌ان‌ای وی را بر روی وسایل انفجاری که در ورزشگاه استاد دو فرانس در حومه پاریس استفاده شده، یافته است. این نتایج موجب شده است تا محققان به این نتیجه برسند که وی عامل ساخت بمبهای حملات فرانسه و بلژیک بوده است.

در همین حال، گروه تروریستی داعش در آخرین شماره از مجله خود با نام "دابق" هویت عشروای را ابو ادریس معرفی کرد و افزود: "وی این مواد انفجاری را برای دو حمله در پاریس و بروکسل آماده کرده است."

گروگان‌های سابق فرانسوی همچنین دو فرانسوی را در میان زندانبانان خود در سوریه شناسایی کرده اند.

هویت یکی از این زندانبانان مهدی نموشه اعلام شده است. وی که اکنون در بازداشت است به قتل 4 نفر در حمله به موزه یهودیان در بروکسل در سال 2014 میلادی متهم است.

 فرد دوم، که هویتش سالم بن غالم معرفی شده است به اتهام نیروگیری برای گروه تروریستی داعش به طور غیابی محاکمه شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس