یک کارشناس مسائل هسته ای با انتقاد از سخنان دولت مبنی بر اینکه تازه 3 ماه گذشته و باید منتظر نتایج برجام بمانیم خاطرنشان کرد: این تحریم ها موضوعی نیست که به مرور زمان حل شود.

به گزارش مشرق، فواد ایزدی، کارشناس مسائل هسته‌ای کشور در خصوص تأیید برجام از سوی رهبری اظهار داشت: این درست است که رهبری روند مذاکرات را تأیید کرده اند اما تأیید رهبری مشروط بوده و بر اساس یک سری از شروط رهبری اعلام کردند که برجام قابل پذیرش است.

وی ضمن بر شمردن برخی از شروط رهبری اظهار داشت: اولین شرط ایشان این بود که اگر ایران به تعهدات خود عمل کند باید رئیس جمهور آمریکا نوشته و امضا کند که تحریم‌ها علیه ایران لغو می‌شود؛ باید از دولت پرسید آیا به این شرط از رهبری عمل شده است؟

رهبر انقلاب برجام را مشروط تأیید کردند

این کارشناس مسائل هسته ای با بیان اینکه اولین شرط رهبری برای برجام محقق نشده است خاطرنشان کرد: اگر به این شرط رهبری عمل شده بود، ما نباید در حوزه های مالی، بانکی و ... وضعیتی سردرگم داشته باشیم؛ وضعیتی که به گفته رئیس بانک مرکزی برجام تقریباً هیچ سودی برای ما نداشته است.

ایزدی همچنین افزود: در حوزه مالی و بانکی، تحریمی که برای سیستم ما مشکل ایجاد کرده بود، همچنان وجود دارد؛ ما یک مشکل نقل و انتقال پول داشتیم و این مشکل همچنان پابرجاست؛ به طوری که طبق سخنان وزیر امور خارجه آمریکا از حدود 100 میلیارد دلار ایران، تنها امکان جابه جایی 3 میلیارد دلار آن را داشتیم و انتقال 3 درصد از دارایی یعنی همان "تقریباً هیچ" که آقای سیف به آن اشاره کردند.

شرط دوم رهبری در خصوص نقض برجام نادیده گرفته شده است

وی با تأکید بر اینکه دولت به بندهایی که جزء شروط رهبری برای تأیید برجام بود توجه نکردند تصریح کرد: بند دوم شروط رهبری این بود که اگر طرف دوم برجام را نقض کرد، ایران باید تعهدات خود در برجام را نقض کند؛ به گفته ظریف قانون ویزایی که جدیدا آمریکا مصوب کرده است، محدودیت های زیادی برای ورود تاجران به ایران ایجاد می‌کند.

این کارشناس مسائل هسته ای همچنی گفت: اگر تاجری حتی بخواهد به ایران بیاید و یک هتل نیز کرایه کند، به خاطر تحریم های پسابرجام این امکان برای او وجود ندارد چرا که دولت آمریکا و کنگره تصویب کرده است که برای افرادی که به ایران بیایند محدودیت هایی ایجاد می‌شود و این اساساً نقض برجام بوده است.

ایزدی با اشاره به گزارشی که روزهای گذشته از سوی وزارت خارجه به عنوان نظارت بر اجرای برجام منتشر شده بود خاطر نشان کرد: در این گزارش که به مجلس ارائه شد، موضوع نقض برجام از سوی آمریکا عملاً برجسته نشده بود و حتی در آن ذکر هم نشده بود.

وی افزود: موضوع آب سنگین اراک یکی از شروط های رهبری بود که بایستی سایت آب سنگین اراک باقی بماند اما متأسفانه قراردادی که امضا شد، در مورد تأمین آب سنگین اراک بحثی وجود ندارد.

بدعهدی و تحریم های جدید آمریکا چیزی نیست که با گذر زمان برطرف شود

این کارشناس مسائل هسته ای با انتقاد از سخنان دولت مبنی بر اینکه تازه 3 ماه گذشته و باید منتظر نتایج برجام بمانیم خاطرنشان کرد: این تحریم ها موضوعی نیست که به مرور زمان حل شود؛ حتی 10 سال دیگر هم صبر کنیم تا زمانی که آمریکا مجوز تبدیل ارز را ندهد وضعیت به همین شکل است و عملاً برجام نتایجی نخواهد داشت.

ایزدی در ادامه بیان داشت: قانون ویزا و تحریم های جدیدی که آمریکا علیه ایران وضع کرده است، به مرور زمان نه تنها حل نخواهد شد بلکه وضعیت را پیچیده تر خواهد کرد؛ چرا که خبر محدودیت ایجاد شده توسط آمریکا پخش می‌شود و همین تعداد از تاجران خارجی هم که وارد ایران شده‌اند دیگر نمی‌توانند به ایران بیایند.

وی همچنین تصریح کرد: دوستان در دولت بهتر است سه مسیر پیش رو بگیرند؛ در ابتدا باید نسبت به برجام با شفافیت با مردم سخن بگوید و از طرح مباحثی که از واقعیت به دور است بپردازد؛ اینکه توافقی که به لحاظ ساختاری مشکلات متعددی دارد را با نام خورشید تابان اعلام کنیم کاری اشتباه است؛ شمس الضحی لقب امام رضا(ع) است و نباید برای متنی که با آمریکا و 5 کشور دیگر بسته شده است، قداست ایجاد کرد.

این کارشناس مسائل هسته ای عنوان کرد: دولت اگرچه معاون وزیر خود را به تلویزیون می فرستد تا از این توافق دفاع کند اما در نهایت خبر مشکلات درز پیدا می کند و مردم می فهمند آنطور که اعلام شده است برجام خورشید تابان نبوده؛ امروز این خبر از میان مسئولان دولتی یکی یکی درز پیدا کرده است.

دولت با مردم شفاف سخن بگوید

ایزدی با تأکید بر اینکه اگر طرف مقابل تعهدات خود را نقض کرد، باید با شفافیت بر اساس قانون عمل شود خاطر نشان کرد: ایران باید ببیند که آیا این روند باید همینطور ادامه پیدا کند و یا اینکه باید در جایی جلوی آن گرفته شود؛ باید در نظر داشت اگر آمریکا تعهدات را نقض کرد که در حال حاضر چندین بار این کار را کرده است، ایران نیز به تعهدات خود عمل نکند.

موانع بانکی که آمریکا ایجاد کرده نقض 4 ماده از برجام است

وی اذعان داشت: موانع مالی و بانکی که در حال حاضر به وجود آمده است، نقض 4 ماده 24، 26، 28 و 29 برجام از سوی آمریکا است؛ در ماده 26 آمده است ایران نباید از منافعی که برجام برای او به همراه دارد محروم شود اما زمانی که ایران نمی تواند به اکثریت پولی که باید داشته باشد، دسترسی پیدا کند یا اینکه وضع تحریم های جدید علیه ایران ناقض بندهای برجام است.

این کارشناس مسائل هسته ای گفت: با نگاه به متنی که وزارت دارایی آمریکا درباره U-TURN در سال 2008علیه ایران تصویب کرد می توان دریافت که این قطعنامه ها به خاطر مسائل هسته ای علیه ایران تصویب شده‌اند اما اکنون آمریکا حاضر نیست این تحریم را لغو کند و این یعنی آمریکا به تعهدات خود عمل نکرده است.

تا کنون اعتراض جدی از سوی دولت به آمریکا صورت نگرفته

ایزدی در ادامه افزود: بر اساس شروط رهبری برای برجام و همچنین قانون، ایران باید به خاطر بدعهدی آمریکا به تعهدات خود عمل نکرده و حتی نسبت به این موضوع اعتراض کند اما نه تنها اعتراض جدی نسبت به نقض برجام توسط آمریکا نداشته ایم بلکه برخی از مقامات ارشد ایران اقدامات آمریکا را توجیه می کنند و اعلام می کنند الان زود است و باید برای نتایج برجام صبر کرد.

وی با یادآوری این که برخی از صحبت های امروز مسئولان همان صحبت های مقامات آمریکاست گفت: گزارش برجام که به مجلس ارائه شد در راستای توجیه صحبت های مقامات آمریکایی و اقدامات خصکانه آنها تنظیم شده بود.

این کارشناس مسائل هسته ای همچنین گفت: انتظار سومی که از دولت وجود دارد این است که افراد دخیل در برجام را به عنوان ناظر برجام استفاده نکند؛ سیستمی که در دنیا وجود دارد این است که 3 گروه در روند تصویب یک قرارداد وجود دارد؛ گروه اول اتاق فکر و طراحی، گروه دوم کار اجرا و گروه سوم کار نظارتی انجام می دهد.

نباید مصوبان برجام به عنوان ناظر برجام هم فعالیت کنند

ایزدی افزود: در ایران همان افرادی که کار اجرایی برجام را بر عهده داشته اند وارد مرحله نظارت هم شده اند و به نوعی بر عملکرد خود نظارت می‌کنند که این اشتباه است مثلا خانم شرمن دیگر بعد از مذاکره به دانشگاه هاروارد رفته است و بر اجرای آن نظارتی ندارد.

وی در پایان تصریح کرد: قطعا ارزیابی عملکرد خود در ایران باعث می‌شود که ناخودآگاه به جای اینکه اقدامات طرف مقابل را توبیخ کنند به تأیید آنها بپردازد و وضعیت موجود را توجیه می کنند که این برای منافع ملی ضرر دارد؛ از آنجایی که آقای سیف شخصاً در گیر مذاکرات نبوده است، اکنون حالت دفاع نداشته و به نوعی از آمریکا نیز مطالبه گری می‌کند و باید این نوع از مسئولان ناظر بر اجرای برجام شوند که واقعیت ها را بیان کنند و به خاطر مسائل سیاسی از بیان واقعیات هراس نداشته باشند.

منبع: دانا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha