گروه سیاسی مشرق - روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

******

رادیو فردا: آمریکا قصد ندارد فشارهای تحریمی را کاهش دهد/ دور جدید تمدید فعالیت مدیران بازنشسته در دولت/ 166 هزار صنعتگر ظرف 2 سال بیکار شدند/ افشای سناریو جدید سعودی‌ها برای یمنکیهان

دیپلمات آمریکایی: انتظار بیجا داریم که ایران نتواند از خود دفاع کند

یک دیپلمات اسبق آمریکایی تأکید کرد در حالی که ایران در معرض تهدید قرار دارد نمی‌توان توقع داشت که این کشور از خود دفاع نکند و موشکی نداشته باشد.

«چارلز ناس» (کاردار سفارت آمریکا در سال‌های 1978 و 1979) با اشاره به سرمقاله اخیر روزنامه واشنگتن پست که آزمایش‌های موشکی ایران را تخطئه کرده بود، نوشت: ایران یکی از تأثیرگذارترین کشورها در منطقه خاورمیانه است.

 البته شکی نیست که یک سری آزمایش‌ها از تنوعی از موشک‌های ایران، پرسش‌هایی را در مورد مقاصد و نیات حقیقی ایران از این تجربیات در ذهن ایجاد کرده است؛ اما نکته اینجاست که تاکنون هیچ فرد خارجی این آزمایش‌های موشکی را مورد بررسی دقیق قرار نداده است و اصلاً مشخص نیست آیا موشک‌های آزمایش شده از نوع بالستیک بوده است یا نه؟ و این مسئله خود جای بحث دارد.

وی می‌افزاید: هیئت سردبیری واشنگتن پست در سرمقاله مورد اشاره خود (7 اوریل) در مورد ایران، از واقعیات سیاسی و نظامی منطقه غافل مانده است. ایران بیش از سه دهه است که در تحریم به سر می‌برد و این تحریمها کار به روزکردن نیروهای مسلح ایران را فوق‌العاده دشوار کرده است.

چارلز ناس تصریح کرد: حمله نظامی عراق به ایران و هشت سال جنگ هم به سهم خود همه توانمندی‌های نظامی ایران را ضعیف‌تر از قبل کرد. در همان دوره زمانی عربستان سعودی و سایر کشورهای حاشیه خلیج (فارس) مدرن‌ترین تسلیحات نظامی به ارزش میلیاردها دلار را خریداری کردند و خریدهای نظامی عربستان حتی از روسیه هم پیشی گرفت.

وی در پایان نوشت: نکته مهم‌تر آنکه عربستان ائتلافی متشکل از کشورهای مسلمان سنی مذهب علیه ایران تشکیل داده و این ائتلاف به نوبه خود تهدیدی بالقوه علیه ایران است. با این همه؛ بدیهی است که نباید از ایران انتظار داشت از خود دفاع نکند.

رادیو فردا: آمریکا قصد ندارد فشارهای تحریمی را کاهش دهد

شرکای اروپایی از سیاست‌های تحریمی آمریکا علیه ایران پیروی می‌کنند و تحریم‌های آمریکا همچنان ادامه دارد.

رادیو آمریکایی فردا در تحلیلی خاطر نشان کرد: بانک‌های اروپایی همچنان به خاطر تحریم‌های آمریکا از ایران پرهیز می‌کنند. تأکید جک لو وزیر خزانه‌داری  بر اینکه «اعمال تحریم‌های ایران در رابطه با حمایت از تروریسم، برنامه‌ موشکی و نقض حقوق بشر ادامه خواهد یافت» نشانه عدم تغییر سیاست‌های کنونی دولت آمریکا در جهت کاهش فشارهای اقتصادی و مالی علیه تهران، خارج از چارچوب توافق اتمی 15 ماه ژوئیه سال گذشته است.

از سال 2008 تاکنون آمریکا معامله تجاری با دلار برای ایران را تحریم کرده و در نتیجه موسسات تجاری و مالی آمریکا حتی در صورت گشودن حساب‌های اعتباری فراساحلی (خارج از حوزه قضایی آمریکا) قادر به انجام معامله تجاری دلاری و مبادلات مستقیم بانکی با ایران نیستند.

دولت آمریکا در روزهای پایانی ماه گذشته مسیحی، «انجام مذاکره» شرکت بوئینگ برای ورود به بازار خرید هواپیماهای مسافری ایران را مجاز اعلام داشت، در حالی که قانون منع مبادلات تجاری با دلار برای ایران همچنان برجا است.

این گزارش می‌افزاید: از میان نرفتن این مانع نه تنها تاکنون واردات کالا از سوی ایران را با مشکلات بانکی گذشته همچنان دست به گریبان نگاه داشته، که در رابطه با افزایش سریع‌تر صادرات نفت خام ایران نیز تاثیر منفی خود را حفظ کرده است. ادامه مشکلات بیمه نفتکش‌های حامل نفت‌خام ایران و افزایش قیمت بیمه در موارد ممکن، بسیاری از خریداران را از داخل شدن در بازار تازه گشوده شده باز داشته است و در مواردی حتی به لغو خرید و عودت محموله انجامیده است.

رادیو فردا افزود: بانک‌های بزرگ جهان از سال 2008 تاکنون بیشتر به اتهام نقض تحریم‌های اعلام و ابلاغ شده از سوی خزانه‌داری آمریکا، اعم از مصوبات قانونی شده کنگره و یا فرمان‌های اجرایی رئیس‌جمهور، در حدود 200 میلیارد دلار جریمه شده‌اند. در وضعیت ادامه نگرانی بانک‌های بزرگ جهان برای داخل شدن در هر نوع معامله با ایران، بازسازی مبادلات تجارت خارجی برای ایران بسیار دشوارتر خواهد بود.

حل مشکلات بانکی تجارت خارجی ایران تنها با دادن اجازه استفاده از خدمات «سوئیفت» ممکن نیست، چنانکه گشودن حساب‌های اعتباری برای شرکت‌های طرف معامله با ایران و پرداخت بهای خریدهای خارجی با استفاده از خدمات بانکی، به دلیل خودداری بانک‌های بزرگ نسبت به گشودن حساب‌های اعتباری، تا مدتی نامعلوم همچنان دشوار باقی خواهد ماند.

رادیو فردا می‌گوید: «اداره کنترل دارایی‌های خارجی» در وزارت خزانه‌داری آمریکا، تحریم‌های اقتصادی و مالی علیه ایران را برپایه سیاست‌ خارجی و ملاحظات امنیت ملی آن کشور به موقع اجرا گذاشته و شرکای اروپایی آمریکا نیز با پیروی از هدف مشترک بر آن گردن نهاده‌اند، در حالی که هدف اعلام نشده تحریم‌ها  در توجیه عادلانه بودن «ظلم بالسویه» و همسو با محروم ماندن شرکت‌های آمریکایی، دور نگاه داشتن شرکت‌های بزرگ اروپایی از بازار ایران را نیز تعقیب می‌کند و این سیاست با وجود پاره‌ای گشایش‌های صورت گرفته بعد از توافق اتمی، همچنان بی‌تغییر است.

166 هزار صنعتگر ظرف 2 سال بیکار شدند

حداقل 166 هزار صنعتگر در 2 سال فعالیت دولت یازدهم بیکار شده‌اند.

به گزارش «فردا» دولت یازدهم از ابتدای کار تا امروز تحقق وعده‌های بی‌پایان اقتصادی‌اش را با دیپلماسی خارجی گره زد و این مسئله هنوز هم با اجرایی شدن برجام ادامه دارد چرا که حتی لغو تحریم‌ها و توافق هسته‌ای نیز هنوز که هنوز است، نتوانسته رکود اقتصادی را اندکی کم کند و به تولید و صنعت و کسب و کار رونق ببخشد. این در حالی است که مردم هنوز امیدوارانه اخبار اقتصادی را رصد می‌کنند تا بر طبق وعده‌های روحانی، چرخ سانتریفیوژها در کنار چرخ زندگی مردم بچرخد اما به نظر می‌رسد عملاً این روزها نه چرخ سانتریفیوژها می‌چرخد نه چرخ معیشت مردم! حالا آمارهای رسمی مرکز آمار، حاکی از این است که طی سال‌های 93 و 94 حداقل 166 هزار صنعتکار بیکار شدند.

در واقع دولت یازدهم با پایین آوردن ارزش پول و کاهش قدرت خرید مردم و در نتیجه رکود بازار توانسته نرخ تورم را پایین بیاورد چرا که از نشانه‌های رونق اقتصادی، رونق تولید و صنعت است که در حال حاضر وضعیت مساعدی ندارد. در واقع می‌توان گفت بیماری تولید و صنعت کشور همچنان ادامه‌دار شده و وضعیت با ورشکستگی و تعطیلی کارخانه‌های تولید می‌رود بدتر و بدتر شود. این در حالی است که کاهش نرخ سود بانکی در سال 94 هرگز نتوانسته سرمایه‌های مردم را به سمت بخش تولید هدایت کند و به نظر می‌رسد دولت یازدهم با چالش جدی در این مسیر مواجه است.

در حال حاضر هم آمارها نشان از وضعیت بد تولید و صنعت در ماه‌های اخیر دارند. گزارش مرکز آمار ایران حاکی است طی سال‌های 93 و 94 حداقل 166 هزار صنعتکار بیکار شدند. مرکز آمار ایران در گزارش جدید خود از نرخ بیکاری در سال 94 شمار شاغلان در بخش صنعت را 7 میلیون و 147 هزار نفر اعلام کرده است که 32/5 درصد کل شاغلان کشور را شامل می‌شود. این در حالی است که شمار شاغلان در بخش صنعت کشور در سال 92 بیش از 7 میلیون و 313 هزار نفر بوده که از کاهش 166 هزار نفری خبر می‌دهد، به عبارتی خالص اشتغالزایی در بخش صنعت در دولت روحانی منفی 166 هزار نفر بوده است.

به این ترتیب، با فرض اینکه طی 2 سال گذشته بخش صنعت کشور اشتغال به کار جدیدی نداشته و افراد جدیدی در حوزه صنعت مشغول به کار نشده باشند، حداقل 166 هزار نفر در حوزه صنعت طی 2 سال گذشته بیکار شده‌اند. البته به نظر می‌رسد، فرض عدم ورود شاغلان جدید به بخش صنعت در 2 سال گذشته چندان صحیح نباشد که در این صورت آمار افراد بیکار شده در بخش صنعت به مراتب بیش از 166 هزار نفر خواهد بود. براساس گزارش مرکز آمار ایران، شمار شاغلان در بخش صنعت در سال 93 نیز 7 میلیون و 191 هزار نفر بوده است.

بی‌عملی دولت در مقابل گردش مالی نادرست 500 هزار میلیاردی بانک‌ها

معاون سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌گوید گردش مالی نادرست 500 هزار میلیارد تومانی در بانک‌ها نگران کننده است و سودی که بانک‌ها سالانه پرداخت می‌کنند هم 4 برابر درآمد نفتی است.

به گزارش شرق، واعظ مهدوی در نشست زنان کارآفرین گفته است: قوانین مشوق واردات و مانع تولید است و ما بیشتر از آنکه به فکر جذب سرمایه خارجی باشیم، باید به فکر حل موانع استفاده بهینه از سرمایه داخلی باشیم.

وی افزود: اولویت دیگر نمایندگان باید اصلاح سیستم بانکی کشور باشد. در حال حاضر 860 هزار میلیارد تومان در حساب‌های بلندمدت مردم قرار دارد و بیش از 210 هزار میلیارد تومان بانک‌ها سالانه به این پول سود پرداخت می‌کنند که چهار برابر درآمد فروش نفت است و تقریباً 270 هزار میلیارد تومان هم گردش مالی وام‌هاست که در مجموع گردش نادرست 500 هزار میلیارد تومانی را به وجود آورده است و حتی رئیس جمهور هم نسبت به این ارقام ابراز نگرانی کرده بود. معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مشکل دیگر کشور را 120 هزار میلیارد تومان مالیاتی عنوان کرد که باید پرداخت شود اما پرداخت نمی‌شود.

یادآور می‌شود افزایش حجم نقدینگی از 430 هزار میلیارد تومان به 1100 هزار میلیارد تومان در دولت یازدهم یکی از نگرانی‌های مهمی است که از سوی صاحب‌نظران اقتصادی مورد هشدار قرار گرفته است.

شرق: تحریم‌ها ادامه یافت معیشت مردم پس از برجام تغییر نکرد

یک روزنامه اصلاح‌طلب نسبت به عدم تغییر وضعیت اقتصاد و تداوم رکود در 3 ماهه پس از برجام و تأثیر منفی آن بر انتخابات ریاست جمهوری سال 96 ابراز نگرانی کرد.

شرق با اشاره به اجرای برجام خاطرنشان می‌کند: شرایط اقتصادی همچنان در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و تغییر محسوسی در زندگی و معیشت مردم ایجاد نشده است... فشار تحریم‌ها تا آخرین‌روزهای سال گذشته گلوی اقتصاد ایران را رها نکرد و محدودیت‌ها عملاً تداوم یافت.

این روزنامه ادامه می‌دهد: نباید فراموش کرد براساس اطلاعات منتشره موثق، میانگین نرخ تورم در جهان به سرعت رو به کاهش بوده و تقریباً در همه مناطق صنعتی کشورهای پیشرفته زیر دو درصد و تا حدود زیادی ثابت مانده است. کاهش تورم جهانی از راه کالاهای وارداتی به اقتصاد ایران منتقل می‌شود و این یکی از دلایل پایین آمدن نسبی قیمت‌ها در ایران نیز می‌تواند باشد، هر چند در جامعه لمس نمی‌شود.

 تورم 12 تا 13 درصدی ایران که رسماً ادعا شده، همچنان در رده بالاترین نرخ‌های تورم در جهان (کشورهای در حال توسعه) جای دارد و کاهش نرخ تورم در ایران با طعم بسیار تلخ رکود همه جانبه در اقتصاد کشور- همراه بوده و برای بخش بسیار بزرگی از مردم، که با بی‌کاری شدید دست به گریبانند، چندان محسوس نیست و براساس برآورد جامعه از هزینه سبد خانوار- حتی این درصد باور نمی‌شود.

 در زمینه نرخ رشد تولید ناخالص داخلی، همه شواهد از تداوم رکود خبر می‌دهد. بانک مرکزی از انتشار هر سه ماه یک بار آمار مربوط به نرخ رشد کشور خودداری می‌کند و تاکنون این شاخص را حتی برای فصل اول سال گذشته منتشر نکرده است. مرکز آمار ایران نرخ رشد را برای 9 ماهه نخست سال 1394 هفت دهم درصد اعلام کرده و می‌افزاید نرخ رشد کشور در مدت زمان مورد نظر برای صنعت و خدمات منفی بود.

این روزنامه همچنین یادآور شد: بخشی از محافل و رسانه‌های کشور نرخ اعلام شده از سوی مرکز آمار را به دلایل گوناگون زیر سؤال برده‌اند. با فرض پذیرش نرخ اعلام شده از سوی مرکز آمار در حالی که کشور همچنان در رکود دست و پا می‌زند برای یک کشور در حال توسعه با جمعیت جوان، نرخ هفت دهم درصدی رشد نشانه از نفس افتادن چرخ فعالیت اقتصادی است و به همین دلیل محافل کسب و کار ایران درباره وضعیت واقعی اقتصاد در سالی که گذشت، نظرمثبتی ندارند.

رئیس اتاق بازرگانی تهران گفته «امروز آمارها تأیید می‌کنند اقتصاد ایران وارد سومین فصل از رشد منفی (صنعتی) و رکود عمیق شده و شاخص تولید صنعتی در پاییز 94 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته،‌ منفی بوده است.

همچنین شاخص تولیدات صنعتی در 9 ماهه سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال 93، منفی 11 درصد محاسبه شده و رشد همه بخش‌های صنعتی به جز صنایع دارویی، غذایی و آشامیدنی،‌ منفی اعلام شده. با توجه به اینکه واردات کالاهای واسطه‌ای از پاییز تاکنون روندی کاهنده داشته پیش‌بینی می‌شود رشد صنعتی در سه ماهه چهارم سال گذشته نیز منفی باشد. این شرایط نشان از استمرار و تعمیق رکود در بخش صنعت دارد.»

نویسنده تصریح کرد: اگرچه تحت تأثیر جدی پیامد تحریم و سقوط درآمدهای ارزی حاصل از نفت بود اما دستگاه سیاست‌گذاری اقتصادی دولت روحانی نیز که در آغاز با یک تیم کارکشته و کم و بیش مبتکر قدم به صحنه گذاشت، تا حدی از شرایط دشوار فعلی خسته شده است. در سال 1394 دولت یازدهم از پرداختن به اصلاحات در عرصه‌های گوناگون اقتصادی کشور به دلایل بی‌شمار خودداری کرده و بهتر بگوییم توان آن را نیافته و احتمالاً مجموعه گرفتاری‌ها مجال را از او سلب کرد.


فشار به قوه قضائیه برای آزادی مهدی هاشمی/ واكنش واشنگتن به تحويل اس - ۳۰۰ به ايران/ ابلاغ مجوز همکاری امنیتی ایران با یک کشور اروپاییخراسان

لغو مجوز لامپی احمدی نژاد توسط کابینه یازدهم

بر اساس ابلاغیه روزهای اخیر یک مسئول ارشد اجرایی به تعدادی از اعضای کابینه، اعلام شده است که هیئت وزیران با استناد به اصل 138 قانون اساسی اقدام به لغو مجوز شماره " 48065/50064" رئیس جمهور سابق در خصوص شیوه های ورود و توزیع چراغ های پر مصرف رشته ای در داخل کشور کرده است.

 این مصوبه همچنین خرید هرگونه چراغ التهابی رشته ای با مصرف بالای 40 وات را توسط دستگاه های دولتی ممنوع کرده است.

دور جدید تمدید فعالیت مدیران بازنشسته در دولت

بر اساس تصمیمات وزیران عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک که به استناد ماده ۴۱ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، طی هفته های اخیر به تایید حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان رسیده، مقرر شده با توجه به پایان مدت زمان اشتغال به کار تعدادی از مدیران بازنشسته در دولت در اواخر سال 1394، فعالیت این افراد به درخواست مسئولان این دستگاه ها، به مدت یک سال دیگر تمدید شود.


فشار به قوه قضائیه برای آزادی مهدی هاشمی/ واكنش واشنگتن به تحويل اس - ۳۰۰ به ايران/ ابلاغ مجوز همکاری امنیتی ایران با یک کشور اروپاییجمهوری اسلامی

صنعت فولاد خوزستان در آستانه تعطیلی

 گروه ملی صنعتی فولاد خوزستان شامل 6 کارخانه که پس از واگذاری به گروه «مه آفرید خسروی» و شکل گیری پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی به حکم دادگاه بابت ادای دیون وی به بانک ملی ایران واگذار شد، متاسفانه به دلیل زیان دهی شدید فعلی این کارخانجات در آستانه تعطیلی کامل قرار گرفته و آینده شغلی 3500 نفر از کارکنان و کارگران این شرکت نامعلوم است.

یک مقام مطلع در این شرکت به خبرنگار ما گفت: متاسفانه مدیر عامل این شرکت هم که فردی غیربومی و پروازی و ناآشنا به این صنعت است در ماه یکی دو بار به اهواز می‌آید و تاکنون حقوق اسفند ماه کارکنان این شرکت هم پرداخت نشده است. انتظار اینست که مسئولان صنعت کشور توجه ویژه به این موضوع کنند.

تجزیه، سناریو جدید سعودی‌ها برای یمن

 یک سایت آمریکایی فاش کرد که عربستان سعودی تصمیم دارد طرح «ب» را در یمن اجرا کند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، سایت «گلوبالیست» تاکید کرد عربستان پس از شکست در حملات نظامی 13 ماهه و ناتوانی در سیطره بر یمن، این طرح را که شامل تجزیه و تقسیم این کشور است، در دستور کار قرار داده.

 گلوبالیست تجزیه یمن را یکی از طرح‌های جایگزین عربستان در این کشور دانسته و آن را طرح «ب» سعودی نامیده است. این سایت آمریکایی با اشاره به فعالیت القاعده در یمن هشدار داد، پس از پایان جنگ علیه یمن که مورد حمایت آمریکا است، «دولت تروریستی» و مستقل دیگری در یمن به وجود خواهد آمد.

تلگرام کانال انصارالله را با فشار سعودی‌ها بست

شبکه اجتماعی تلگرام در ادامه طرح‌های منطقه‌ای برای اعمال فشار بر جریان مقاومت و تعطیلی رسانه‌های این جریان، کانال رسمی شبکه المسیره یمن را مسدود کرد.

به گزارش پایگاه خبری العهد، این اقدام که با اعمال فشارهای منطقه‌ای انجام شده پس از آن صورت گرفت که اعلام شد تعداد اعضای کانال شبکه المسیره به بیش از 65 هزار تن افزایش یافته است. به تازگی مدیران ماهواره نایل ست پخش شبکه المنار متعلق به حزب‌الله لبنان را قطع کردند و قبلاً نیز پخش شبکه‌های نزدیک به جریان مقاومت از ماهواره عرب ست متوقف شده بود.

این اقدامات با فشارهای شورای همکاری خلیج فارس به ویژه عربستان انجام می‌شود که هم اکنون سرگرم جنگی خونین علیه مردم یمن است. شبکه المسیره یمن وابسته به جریان انصارالله است که اخبار میدانی و سیاسی این کشور را با محوریت دفاع از مقاومت پوشش داده و از جنایات ائتلاف عربی پرده بر می‌دارد. قبلاً نیز شبکه ماهواره‌ای المسیره با اعمال فشارهای آمریکا و عربستان از دو ماهواره «نایل ست» و «اروپا» حذف شده بود.

شرکت‌های هوایی ترکیه در جستجوی خلبان زن عربستانی!

درحالیکه زنان در عربستان حتی حق رانندگی ندارند، شرکت هواپیمایی ترکیه آمادگی خود را برای استخدام خلبانان زن عربستانی اعلام کرده است. به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه عکاظ چاپ عربستان نوشت: شرکت هواپیمایی کشوری ترکیه درصدد استخدام فارغ التحصیلان زن رشته خلبانی عربستان است.

عکاظ افزوده است: خلبانی نوع خاصی از هواپیماها مستلزم داشتن قدرت بدنی زیادی نیست و زنان می‌توانند برخی از انواع هواپیماها را هدایت کنند. این روزنامه عربستانی به نقل از تِمِل کوتیل رئیس و مسوول اجرائی شرکت هواپیمایی ترکیه گزارش داد: ما به فارغ التحصیلان زن رشته خلبانی در عربستان که نتوانسته‌اند در کشور خود مشغول به کار شوند، فرصت همکاری با شرکت هواپیمائی ترکیه را می‌دهیم.

 وی گفت: جهان با کمبود خلبان مواجه است و شرکت‌های هواپیمایی جهان تا سال 1400 به 100 هزار خلبان نیاز خواهند داشت. به گفته کوتیل، هم اکنون تعداد زیادی از سرمایه گذاران عربستانی به صورت غیرعلنی در بخش‌های گردشگری و عمرانی ترکیه فعالیت می‌کنند.


فشار به قوه قضائیه برای آزادی مهدی هاشمی/ واكنش واشنگتن به تحويل اس - ۳۰۰ به ايران/ ابلاغ مجوز همکاری امنیتی ایران با یک کشور اروپاییآرمان

عملکرد لاریجانی خوب است

یک عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: انتخاب لاریجانی به عنوان رئیس مجلس دهم کمک می‌کند تا این مجلس به نحو بهتری اداره شود. سیدمحمدحسین میرمحمدی افزود: عملکرد لاریجانی در اداره مجلس خوب بوده است.

 نماینده مردم گلپایگان در مجلس نهم افزود: ایشان تلاش کرد تا در تعامل با دولت سابق به گونه‌ای عمل کند تا سوء‌تفاهم‌ها و اختلاف‌ها به حداقل برسد و جنبه تعاملی مجلس و دولت حفظ شود. عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تغییر آرایش سیاسی مجلس دهم، اظهارکرد: پیشنهادم به منتخبان مجلس دهم این است که با انتخاب لاریجانی به عنوان رئیس، فردی کارشناس با تعامل بالا را برگزینند.

دستگیری یکی از عناصر تروریستی

وزیر اطلاعات گفت: سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات با اشراف حداکثری، خصوصا در استان‌های غربی کشور با تعامل و مشارکت فعال مردمی توانستند در یک اقدام اطلاعاتی و عملیاتی در تاریخ (۲۷ فروردین ۹۵) یکی از عناصر تروریستی را دستگیر کنند.

 حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود علوی در این رابطه گفت: بر اساس اعترافات متهم مشخص شد که وی برای انجام عملیات انفجاری در داخل کشور از سوی گروه‌های تروریستی ماموریت داشته است.

وی افزود: به حول و قوه الهی با خنثی سازی عملیات تروریستی مذکور از اهداف شوم برخی کشورهای منطقه که قصد بر هم زدن فضای امن کشور را داشتند پیشگیری شد. وی گفت: ادامه تحقیقات از متهم تا روشن شدن ابعاد موضوع در دستور کار وزارت اطلاعات است.

سفر رئیس جمهور صربستان به ایران

«تومیسلاو نیکولیچ» رئیس جمهور صربستان برای تعمیق روابط دوستانه کشورش با جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد. نیکولیچ روز یکشنبه برای دیدار با حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران وارد کشور شد. رئیس جمهور صربستان در این سفر با «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری نیز دیدار و گفت وگو خواهد داشت.

او همچنین در مراسم گشایش پنجمین همایش بین‌المللی سمپوزیوم انجمن جهانی فدراسیون مغز و اعصاب شرکت خواهد کرد. گسترش و تعمیق روابط خوب و دوستانه بلگراد - تهران از جمله اهداف سفر رئیس جمهور صربستان به ایران است و دیدار وی با رئیس جمهوری اسلامی ایران، تاکیدی بر روابط دوستانه و گسترش همکاری‌های دو کشور در عرصه‌های مختلف است.

تاکید بر‌همسان سازی حقوق بازنشستگان

احمد توکلی در اخطار اصل ۵۲ قانون اساسی به پیشنهاد حسن کامران مبنی بر افزایش حقوق بازنشستگان کشور گفت: شورای نگهبان با ارسال نامه‌ای به مجلس بر پرهیز از تغییر قوانین دائمی در جریان بررسی لوایح بودجه سالانه تاکید کرده است، بر این اساس پیشنهاد مطرح شده تغییر در قوانین دایمی کشور بوده و تصویب این پیشنهاد نوعی تبعیض نارواست.

لاریجانی با وارد دانستن اخطار احمد توکلی گفت: شورای نگهبان تاکید کرده که در زمان بررسی بودجه نباید قوانین دائمی را تغییر داد و تصویب این پیشنهاد ایراد شورای نگهبان را در پی خواهد داشت. رئیس مجلس گفت: حتما باید همسان‌سازی حقوق بازنشستگان انجام شود اما برای این همسان‌سازی نباید منابع را دستکاری کرد، به همین منظور به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پیشنهاد می‌دهیم که در برنامه ۵ساله ششم توسعه این مشکل را حل کنند تا نگرانی بازنشستگان کشور برطرف شود.

جلسه هماهنگی سفر دولت به سمنان

جلسه هماهنگی سفر استانی کاروان تدبیر و امید به استان سمنان روز یکشنبه به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری تشکیل شد. بررسی نیازمندی‌های استان سمنان و نهایی کردن طرح‌های پیشنهادی برای تحقق توسعه همه جانبه و پایدار در استان، از اهداف این نشست بود.

شرکت کنندگان در این نشست، طرح‌های مرتبط با حوزه‌های تامین آب شرب استان، گسترش مراکز بیمارستانی، آموزش و پرورش، صنعت و معدن، راه‌ها و همچنین توسعه گردشگری زیست محیطی را بررسی و نهایی کردند.

محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس جمهوری و دکتر محمد باقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس جمهوری به همراه شماری از وزیران کابینه و استاندار و مقام‌های ارشد استان سمنان از جمله شرکت‌کنندگان در این نشست بودند.

دیدار سفیر ایران در لبنان با نماینده سیستانی

سفیر ایران در لبنان و نماینده آیت‌ا... سیستانی در نشستی که با حضور برخی شخصیت‌های مذهبی و سیاسی لبنانی اعم از اهل سنت، دروزی، مسیحی و شیعه برگزار شد، گفت‌وگو کردند.

محمد فتحعلی و حجت‌الاسلام سیدجواد شهرستانی درباره مسائل مورد علاقه از جمله تحولات منطقه و ضرورت وحدت مسلمانان در رویارویی با تروریسم صهیونیستی و تکفیری تبادل نظر کردند.

نماینده آیت‌ا... سیستانی در سفر به لبنان با سیدحسن نصرا... دبیرکل حزب ا...، شیخ عبدالامیر قبلان نایب رئیس مجلس اعلای اسلامی شیعه لبنان، نبیه بری رئیس مجلس لبنان و تعدادی دیگر از شخصیت‌های مذهبی و سیاسی لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که در محل باغ زیتون سفارت ایران در منطقه بعبدای بیروت پایتخت لبنان برگزار شد، حسین الحاج حسن وزیر صنعت، شیخ ماهر حمود دبیرکل اتحادیه جهانی علمای مقاومت، هانی قبیسی عضو جنبش امل و عضو فراکسیون توسعه و آزادسازی در پارلمان لبنان، اعضای تجمع علمای مسلمان لبنان، شیخ احمد قبلان، ابراهیم فرحات مدیرکل شبکه المنار، شیخ محمد المصری نایب رئیس دفتر سیاسی امل حضور داشتند.


رادیو فردا: آمریکا قصد ندارد فشارهای تحریمی را کاهش دهد/ دور جدید تمدید فعالیت مدیران بازنشسته در دولت/ 166 هزار صنعتگر ظرف 2 سال بیکار شدند/ افشای سناریو جدید سعودی‌ها برای یمنایران

استاندارد دوگانه در قضاوت عملکرد مطبوعات کشور

دیروز برجسته‌سازی خبری واحد و در قالب تیتری مشابه در شماری از روزنامه‌های کشور جلب توجه کرد. «جوان»، «کیهان»، «رسالت»، «وطن امروز»، «حمایت»، «سیاست روز»، سخنان رئیس کل بانک مرکزی در امریکا مبنی بر اینکه «ایران تقریباً هیچ چیزی از توافق هسته‌ای به دست نیاورده» را مورد توجه قرار دادند و با تیترهایی همانند و اغلب با تیتر «تقریباً هیچ» آن را به تیتر یک خود تبدیل کردند.

 با لحاظ همسویی گرایش سیاسی این گروه از روزنامه‌ها و با معیار اصول روزنامه‌نگاری، این رخداد طبیعی به نظر می‌رسد اما نکته اینجاست که شماری از گردانندگان این روزنامه‌ها و فعالان سیاسی نزدیک به آنان، در موارد متعددی که روزنامه‌های ارگان طیف سیاسی رقیب یا مستقل، خبر واحدی را برجسته‌سازی کرده‌اند، آنان را به «تبانی» یا «اجرای فرمان اتاق‌های فکر» و «دادن آدرس غلط به افکار عمومی» متهم کرده‌اند که اتهاماتی ناروا و آمیخته به پیشداوری است.

 هماهنگی دیروز این طیف از روزنامه‌ها در گزینش خبر و حتی انتخاب کلمات مشابه برای تیتر یک، بار دیگر ضرورت پرهیز از «استاندارد دوگانه» در قضاوت پیرامون کارنامه نشریات کشور را پررنگ‌تر از همیشه یادآور شد.

 اگر زدن تیتر‌های مشابه، اصلی حرفه‌ای و پذیرفته شده است، این حق باید برای همه به رسمیت شناخته شود و اگر چنین تیترهایی، بخشی از سناریوی تشویش یا فریب افکار عمومی است، همگان باید از آن پرهیز کنند و ناگفته پیداست که اصول حرفه‌ای روزنامه‌نگاری و مردم، نگرش نخست را تأیید می‌کنند.

 بنابراین، انتظار می‌رود فعالان مطبوعاتی و حامیان سیاسی آنها که خود نیز در چند روزنامه یک روز واحد، تیتر یکسان می‌زنند، با مشاهده تیر یکسان روزنامه‌ها، آنان را آماج گلایه انواع اتهامات قرار ندهند.

گلایه از امتیازدهی پیاپی «اوباما» به ایران

«یو‌اس نیوز» نوشت: «ما شاهد رویکرد عجیبی در سیاست خارجه امریکا هستیم که سابقه نداشته است.

 «اوباما» به سختی در تلاش است تا از توافق هسته‌ای مورد علاقه‌اش با ایران حفاظت کند و برای آن در حال دادن امتیازات پیاپی به ایران است تا مطمئن شود ایران از توافق کنار نمی‌رود.» به گزارش «انتخاب»، این نشریه امریکایی افزوده است: «با وجود آنکه تصور می‌شد شروط توافق در بیانیه نهایی سال گذشته مشخص شده، اما این توافق کمتر به قراردادی محکم شبیه بوده و بیشتر مانند نمایشی با یک خط سیر داستانی است: تهران امتیازات بیشتری می‌خواهد، دولت امریکا واکنشی را پیشنهاد می‌کند، ناظران ایران در کنگره و جاهای دیگر اظهار نگرانی می‌کنند و مقامات امریکا پیشنهاد بینابینی مطرح می‌کنند تا بتواند بدون ایجاد اعتراضات گسترده در واشنگتن، تهران را راضی نگه دارد.»

انتقاد از انتشار «خلاف قانون» گزارش «برجام» به مجلس

معاون پارلمانی وزارت امور خارجه از ارسال گزارش این وزارتخانه درباره اجرای برجام در 26 فروردین ماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خبر داد.

حسن قشقاوی در گفت‌وگو با «خانه ملت»، ضمن تأکید بر اینکه «وزارت خارجه تاکنون قصوری در مورد زمانبندی مد نظر مجلس شورای اسلامی نداشته»، گفت: براساس قانون «برجام»، وزارت خارجه موظف است هر 3 ماه به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گزارش ارائه دهد و 26 فروردین وزیر خارجه، گزارش نظارتی سه ماهه نخست اجرای برجام را به مجلس ارسال کرده است. دیروز همزمان با اعلام این خبر یکی از خبرگزاری‌های منتقد دولت اقدام به انتشار متن کامل این گزارش کرد که با واکنش نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی روبه‌رو شد.

 حسین سبحانی‌نیا این اقدام را خلاف قانون و غیراخلاقی خواند و به ایرنا گفت: «به دلیل آن که هنوز این گزارش در کمیسیون مطرح نشده و جلسه‌ای در این راستا تشکیل نشده است، نباید خبر و جزئیات آن به بیرون از کمیسیون درز می‌کرد.» وی افزود: «احتمالاً و با کمال تأسف، تصویری از گزارش تهیه شده و در اختیار یک رسانه قرار گرفته است. آنها چنین حقی نداشتند که گزارش را به بیرون ببرند.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  مرگ بر آمریکا
 • ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  کمی هم به فکر جوانان باشید
 • ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  پس این دولت کی میخواد به فکر قشرجوان باشد
 • میرزاعباس ۱۵:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۳۰
  0 0
  اهای جوانها یکمی به فکر بزرگسالان باشید اگر آقای عزرائیل اجازه دهند شما هم به این روزها میرسندا

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس