کد خبر 559312
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۴

مکمل های ورزشی با طعم مرگ که جان می گیرند و اکنون نیز خبرها حاکی از افزایش مرگ در اثر مصرف اینگونه مکمل هاست.

به گزارش مشرق، وزارت بهداشت تا کنون بارها نسبت به عوارض متعدد مکمل هایی که در بسیاری از باشگاه های بدنسازی برای جوانان تجویز و توصیه می شود هشدار داده اند .رئیس سازمان غذا و دارو سال گذشته در یک برنامه خبری با بیان اینکه مکمل های تحت نظارت سازمان غذا و دارو فقط کمی بیشتر از 50 درصد ظرفیت بازار را در اختیار دارد و بقیه مربوط به فرآورده های غیرمجاز است گفته بود که متاسفانه با وجود تلاش هایی که در زمینه تولید این مکمل ها و همچنین واردات قانونی آنها شده است همچنان بازار سیاه وسیعی در این بخش فعال است و افرادی فرصت طلب تجارت پرسودی را برای خود درست کرده اند و مکمل های تقلبی به ورزشکاران می دهند.

مکمل هایی  با طعم مرگ که جان می گیرند واکنون نیز خبرها حاکی از افزایش مرگ در اثر مصرف اینگونه مکمل هاست.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو درمورد افزایش مرگ در نتیجه استفاده از مکمل های ورزشی تجویزی توسط برخی باشگاه های بدنسازی هشدار داد.

حسین رستگار روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: اخیرا نمونه مکمل های مختلفی از برخی باشگاه های ورزشی به دست ما رسیده که توسط باشگاه های ورزشی تجویز می شود و متاسفانه منجر به موارد مرگ و میر یا از بین رفتن برخی اعضای بدن شده است.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین مشکل مصرف کنندگان اینگونه مکمل ها، سمیت کبدی و از بین رفتن کبد است؛ برخی افراد در پی مصرف این مکمل ها حتی در نوبت پیوند کبد هستند.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو گفت: این مکمل ها به کلیه برخی دیگر از افراد صدمه زده است و متاسفانه آمار و ارقام دقیقی در این زمینه وجود ندارد.مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو افزود: مکمل هایی که در باشگاه های بدنسازی مورد استفاده قرار می گیرند، استروئیدهای آنابولیزان (مشتقات هورمون های مردانه یا تستوسترون)  هستند که باعث افزایش عضله می شوند.

رستگار تصریح کرد: برخی از این مکمل ها برای حیوان است اما در برخی باشگاه های بدنسازی برای انسان تجویز می شود و برخی از اینها دارویی است که باید فقط از سوی متخصصان مربوطه مانند متخصص غدد تجویز شود اما از سوی این باشگاه ها تجویز می شود.

وی ادامه داد: برخی از این مکمل ها مانند هورمون رشد، برای ورزشکاران مصرفی ندارد و برای بیماران دچار کوتاهی قد استفاده شده و باید از سوی متخصصان غدد و رشد تجویز شود و هیچ فردی غیر از این متخصصان حق ندارد این داروها را تجویز کند.رستگار تاکید کرد: برخی از این داروها برای حیوان است اما برای افزایش عضله استفاده می شود.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو تصریح کرد: برخی از این فرآورده های آنابولیزان استروئیدی تجویزی در باشگاه های بدنسازی، پنج تا 10 سال است که در دنیا به خاطر عوارض متعدد کبدی شدید تولید نمی شود اما به طور غیرقانونی تولید و به صورت قاچاق وارد کشور شده و در باشگاه ها تجویز می شود.

رستگار گفت: اگر بازرسان اکنون وارد باشگاه های ورزشی شوند، اینگونه مکمل ها را در خیلی از آنها پیدا نمی کنند چون آنها می دانند که بازرسان به این اماکن مراجعه می کنند. برخی از این باشگاه ها شماره های تماس را در اختیار ورزشکاران قرار می دهند و آنان را نزد مراکز غیرقانونی و دلالانی که به طور غیرقانونی این مکمل ها را عرضه می کنند، هدایت می کنند.

وی افزود: فرد در پی مصرف این مکمل ها به علت اثرات سمی، کبد خود را از دست می دهد یا به طور کل به شوک می رود و دچار مرگ ناگهانی می شود که موارد متعددی در این زمینه به ما گزارش شده است.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو تاکید کرد: بسیاری از مکمل ها در باشگاه های بدنسازی، تقلبی یا از رده خارج شده است؛ خیلی از آنها نیز برای بیماری های خاص است.

رستگار یادآور شد: متاسفانه اکنون بسیاری از باشگاه های ورزشی تبدیل به محلی برای تجویز داروهای مکمل شده و آن هم نه مکمل های مجوز دار بلکه مکمل های بسیار خطرناک و کشنده.

وی گفت: از سوی دیگر برخی مکمل ها دارو هستند. برخی از این مکمل های تغذیه ای مانند کراتین به حدی زیاد مصرف می شود که در کلیه رسوب می کند و کلیه را از بین می برد.رستگار به والدینی که جوانان خود را به باشگاه های بدنسازی می فرستند، هشدار داد که ممکن است فرزندانشان مخفیانه این مکمل ها و داروها را مصرف کنند.

مدیرکل آزمایشگاه های مرجع سازمان غذا و دارو گفت: والدین فکر می کنند فرزندشان خوش هیکل شده اما نمی دانند که فرزند آنها در حال حرکت به سوی مرگ و در حال از دست دادن کبد و کلیه است.رستگار تاکید کرد: استفاده از استروئیدها و فرآورده های هورمونی ممنوع است.

منبع: خراسان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • شیوا IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۹
    0 0
    من رشته تربیت بدنی دانشگاه اراک درس میخونم خیلی رشته سختیه صورتم خیلی لاغر شده اما بدنم تغییری نکرده میخوام مکمل بخورم اما نمیدونم چه مکملی بگیرم خودمم میدونم چقدر مکمل ها ضرر داره دارم دیوونه میشم

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس