کد خبر 551877
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۵

مدیرکل دفتر توافق‌های ملی گردشگری با اشاره به چگونگی صدور کد ویزا برای بیماران خارجی گفت: بیمار خارجی بسیار با اهمیت‌تر از گردشگر معمولی است و این درحالی است که از ۵ میلیون گردشگر ورودی به کشور، تعداد قابل توجه‌ای از آنان برای درمان به ایران می‌آیند.

به گزارش مشرق، محمد علی فیاضی - مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری در برنامه بررسی وضع گردشگری سلامت در ایران اظهار داشت: بیمار خارجی بسیار با اهمیت‌تر از گردشگر معمولی است. بنابراین شرکت‌ها و دفاتر مسافری باید ظرفیت‌هایی را در حوزه گردشگری سلامت داشته باشند که یکی از مهمترین مولفه‌های این شرکت‌ها عدم سوءپیشینه و پرونده تخلفات است.

وی با اشاره به ضرورت آموزش به شرکت ها و دفاتر مسافری برای فعالیت در حوزه گردشگری سلامت گفت: این شرکت‌ها براساس شیوه نامه حوزه گردشگری سلامت با یک مسئول فنی پزشک با تأیید وزارت بهداشت داشته باشند تا این دفاتر مسافری را راهبری کنند و روند پذیرش، درمان و مراقبت بیمار خارجی را تحت رصد قرار دهند.

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری ادامه داد: همچنین این شرکت‌ها باید یک بازار هدف مشخصی داشته باشند مثلا اگر در عراق فعالیت می‌کنند باید دفتر داشته باشند و از آنجا با سفارت ایران هماهنگی‌های لازم را انجام دهند و بتوانند در کشورهای همسایه در حوزه گردشگری سلامت ورود کنند تا بتوانیم تعداد دلالها در این حوزه را به حداقل برسانیم. براین اساس سازمان میراث فرهنگی معتقد است در شروع کار بایدنوعی سختگیری وجود داشته باشد تا دفاتر و شرکت‌های منتخب انتخاب شوند تا براساس ساماندهی‌های مناسب بتوانیم در آینده سهم بیشتری از گردشگران خارجی در حوزه سلامت داشته باشیم. 

فیاضی در زمینه چگونگی حمایت از این شرکت‌ها عنوان کرد: گردشگری سلامت نوعی از گردشگری تخصصی است و در صلاحدید همه همه نیست کما اینکه دفاتر و شرکت‌های فعال در حوزه گردشگری نیز طالب فعالیت در این حوزه نیستند زیرا گردشگری شاخه‌های مختلفی دارد و آنهایی که در عرصه گردشگری سلامت فعالیت خواهند کرد آموزش‌های لازم را دریافت و شیوه نامه‌های مربوطه به آنان ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: همچنین ارائه مجوز به این شرکت‌ها با حساسیت و از فیلترهای مختلفی عبور می‌کند و پس از آن تسهیلات لازم داده می‌شود همانند وام از صندوق کارآفرینی برای اقامتگاه‌های بوم گردی که با نرخ 4 درصد است، بنابراین سازمان میراث فرهنگی و صندوق کارآفرینی آمادگی گسترش این تسهیلات را دارد. 

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری با تشریح فعالیت شورای راهبری گردشگری سلامت در سال 95 اظهار داشت: سعی می‌کنیم تا پایان دولت یازدهم یک گام جدی در حوزه گردشگری سلامت برداشته شود. براین اساس دفاتر خدمات مسافری مناسب را معرفی می کنیم و در نخستین نمایشگاه حوزه گردشگری سلامت در تاریخ 26 فروردین در گرجستان نیز حضور می‌یابیم.

فیاضی درباره چگونگی برخورد با دلال‌های حوزه گردشگری سلامت توضیح داد یکی از علل وجودی و تشکیل نشست راهبری گردشگری سلامت از بین بردن این دلالی‌ها است. بنابراین وزارت بهداشت سازمان نظام پزشکی وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی با یک همگرایی بسیار خوب در بدو تشکیل این دولت تاکنون جلسات متعددی تشکیل داده است.

وی با اشاره به اینکه ورودی گردشگری خارجی به ایران 5 میلیون است که 1.2 میلیون نفر آنها از عراق و آذربایجان هستند و مابقی از کشورهای افغانستان، پاکستان و ... به حساب می‌آیند، افزود: پس از زیارت گردشگری سلامت رتبه دوم در ایران به خود اختصاص داده است.

مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری با ضرورت توسعه گمرک پایانه‌ها بیمارستان‌ها معاونت‌های درمان استان‌ها با همکاری سازمان میراث فرهنگی برای ساماندهی حوزه گردشگری سلامت گفت: هم اکنون به نقطه‌ای رسیدیم که وظایف در این حوزه احیا شده است و شاخص‌ها در سازمان میراث فرهنگی تعریف شده است.

فیاضی در ادامه با اشاره به اینکه متأسفانه در گذشته سیاست‌های گردشگری هیچ سازوکاری نداشت ولی در این دولت مصادیق متعدد حوزه گردشگری از جمله آب درمانی و دهکده‌های سلامت شکل گرفته است، گفت: 95 درصد شیوه نامه‌ها در حوزه گردشگری سلامت را تدوین کردیم و در حوزه تبلیغات و بازاریابی فعالیت‌های بین المللی را شروع خواهیم کرد.

وی با اشاره به فعالیت انجمن توسعه گردشگری سلامت به عنوان یکی از کارگزاران سازمان میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: این انجمن نقش نظارت به تعرفه‌ها و اقدامات بیمارستان‌ها برای جذب و ارائه خدمات بیماران خارجی را دارد بنابراین در قدم نخست بین وزارت بهداشت، نظام پزشکی وزارت امور خارجه و سازمان میراث فرهنگی نیز حرف‌ها یکی می‌شود به طوریکه وزارت امور خارجه با ارائه نامه سازمان میراث فرهنگی برای گردشگران سلامت کد ویزا ارائه خواهد کرد.


منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۵
    0 0
    یعنی بازهم پول حرف اول را می زند!