رئیس جنبش اورآسیا گفت: معتقدم اگر شما قدرتمند باشید و از اصول انقلاب خود دفاع کنید، در نهایت پیروز خواهید شد و به آنچه در انتظار آن به سر می‌برید یعنی دنیای عادلانه و معنوی با ظهور حضرت "مهدی"(عج) خواهید رسید.

گروه فیلم و صوت مشرق، پرفسور الکساندر دوگین که از جمله 20 فیلسوف و اندیشمند مشهور جهان محسوب می شود در مصاحبه ای در خصوص تحولات سوریه افزود: اقدام نظامی در سوریه به مثابه اعلام جنگ با روسیه و پایان روابط عربستان سعودی و روسیه خواهد بود. عربستان و ترکیه آنقدر مخالفان داخلی زیادی دارند که در این شرایط یارای درگیری با قدرت بزرگی مانند روسیه و  ائتلاف را نخواهند داشت. 

فیلسوف روس افزود: به عقید‌ه‌ی من عربستان سعودی و ترکیه در سوریه مداخله نظامی نخواهند کرد، زیرا بلافاصله به پایان رژیم حاکم عربستان سعودی و همچنین دولت اردوغان منجر خواهد شد.

وی تاکید کرد: همه اینها به میزان حضور روسیه و متحدان ما یعنی ایران، عراق و حزب الله در مواضع زمینی در سوریه بستگی دارد. آنها فورا از درون خرد می‌شوند و از هم فرو می‌پاشند، زیرا هیچ اقبالی برای پیروزی علیه روسیه و متحدانش در سوریه نخواهند داشت .

اندیشمند روس گفت: ما قدرتی هسته ای هستیم و از تجهیزات و تسلیحات راهبردی برخورداریم و از این رو تجاوز به سوریه اقدامی انتحاری برای آنها خواهد بود. تصور می کنم که این گونه تهدیدها، صرفا جنگ روانی است افزود: به همین علت اگر موضع روسیه و متحدانش در سوریه حفظ شود، ائتلاف ما موفق خواهد شد.

پرفسور دوگین با بیان اینکه روسیه به علت برخی ملاحظات داخلی و خارجی دیگر قادر نیست نیروهای خود را از سوریه بیرون بکشد، تصریح کرد: آقای پوتین نمی تواند حمایت روسیه از اسد را متوقف کند. پوتین در سوریه در موضعی واقع شده که گزینه شکست برای روسیه وجود ندارد و تنها گزینه ای که دارد پیروزی است. اکنون ترکیه و عربستان دو گزینه پیش رو دارند؛ نخست آنها می‌توانند در قلمرو و سرزمین خود باقی بمانند زیرا فعلا به طور مستقیم درگیر در سوریه نیستند.

پرفسور دوگین افزود: اگر روسیه در سوریه پیروز شود، شاید آنها به لحاظ روحی صدمه ببینند اما این صدمه‌ برای آنها مرگبار نخواهد بود اما اگر نیروهای خود را از سوریه بیرون بکشد ممکن است به تمامیت ارضی سوریه  لطمه وارد شود به همین علت روسیه مجبور است تا آخر در سوریه باقی بماند.

{$sepehr_media_1386098_400_300}
دانلود بخش اول

*** جایگاه ایران در دیدگاه اتحادیه اورآسیا؛

پرفسور دوگین همچنین درباره جایگاه ایران در اتحادیه اورآسیا گفت: دیدگاه اوراسیاگرایی جهان چند قطبی و با استیلای یک قطب بر جهان مخالف است و ظهور قدرت های جهانی را برای برقراری توازن در جهان پیشنهاد می کند.

وی افزود: در این شرایط،‌ روسیه به عنوان کشوری اوراسیایی و قدرت بین المللی ،‌ باید نقش ایفا کند؛ بر اساس این پیشنهاد،‌ فقط دو قطب غرب یا روسیه نباید وجود داشته باشد ،‌ بلکه سایر کشورها مانند چین ،‌ ایران ،‌ هند ،‌ کشورهای آمریکای لاتین و برخی کشورهای دیگر باید بخشی از این جهان چند قطبی باشند.

در دیدگاه اورآسیاگرایی کشورهایی مانند روسیه و ایران می توانند ضمن حفظ هویت و استقلال خود ،‌ با یکدیگر در خلق جهان چند قطبی همکاری کنند.در منطقه اورآسیا چند بازیگر اصلی وجود دارد؛ نخستین نقش آفرین‌ روسیه است که در بخش شمالی منطقه اورآسیا مستقر است.

وی گفت: روسیه یکی از قدرت های منطقه است که با هژمونی و استیلای آمریکا و جهانی سازی لیبرال مخالف است و در سیاست های آقای پوتین استقلال طلبی اورآسیایی روسیه را مشاهده می کنیم.

پرفسور دوگین با بیان اینکه سیاست های منطقه ای و بین‌المللی ایران دقیقا منطبق و همسو با راهبرد اوراآسیاگرایی و دیدگاه جهان چند قطبی است، تصریح کرد: روسیه و ایران در دیدگاه جهان چند قطبی با یکدیگر اشتراک نظر دارند و دارای منافع مشترک در آسیای میانه ، منطقه دریای خزر ، قفقاز، غرب آسیا و شمال آفریقا هستند.

وی گفت: به عنوان مثال ایران و روسیه در بحران سوریه در حمایت از مردم این کشور با گروههایی که مورد حمایت غرب و تضمین کننده منافع آمریکا هستند ایستادگی می‌کنند. در حوزه فرهنگ و مذهب نیز فرهنگ ارتدکس و فرهنگ شیعه اگر چه از ادیان مختلف هستند اما به لحاظ فکری و معنوی به هم نزدیکند و وحدت نظر دارند تا آنجا که برای ما مسیحیت حاکم در غرب به مراتب دورتر از معنویت شیعی است .

وی گفت: نتیجه اینکه اگر روسیه و ایران واقع بینانه به مسایل منطقه ای و بین المللی و جهان چند قطبی نگاه کنند، درخواهیم یافت که اینها برای دفاع از تمامیت ارضی ، ‌استقلال ، مرزها و همچنین حفاظت از آزادی کشورها خواهد بود.

اندیشمند روس افزود: اگر اهداف دشمنان خود را مشخص کنیم، بلافاصله به این نتیجه خواهیم رسید که منافع ، ‌اهداف و حتی ارزش‌های مشترک داریم ، زیرا ایدئولوژی هر دو کشور غالب بودن معنویت بر مادی گرایی است.

{$sepehr_media_1386101_400_300}
دانلود بخش دوم

**** انقلاب اسلامی؛

پرفسور دوگین درباره انقلاب اسلامی ایران گفت: حقیقت این است که من از تحسین کنندگان بزرگ امام خمینی(ره) و انقلاب اسلامی هستم ، زیرا این انقلاب نمونه ای منحصر به فرد است که تفکر معنویت بر ساختارهای مادیگرایانه و طرفدار غرب  در کشور بزرگ  ایران پیروز شد.

وی افزود: من تحسین کننده این "معجزه ی تاریخی"  و  پیروزی "روح"  بر "ماده" هستم و به همین علت بهترین ها را برای مردم ایران آرزو دارم و معتقدم اگر شما قدرتمند باشید و از اصول انقلاب خود دفاع کنید، در نهایت پیروز خواهید شد و به آنچه در انتظار آن به سر می برید یعنی دنیای عادلانه و معنوی با ظهور حضرت "مهدی" (عج) خواهید رسید.

پرفسور دوگین گفت: به نظر من، انقلاب اسلامی ایران یک واقعیت مهم جهانی است و ایرانیان باید ابعاد این انقلاب را به سایر ملت ها منتقل کنند. انقلاب اسلامی فقط یک انقلاب ایرانی و صرفا شیعی نیست بلکه باید به ابعاد جهانی این انقلاب پی ببریم و باید با استفاده از واژگان جدید اهمیت و ابعاد جهانی این انقلاب برای سایرین تشریح و تبیین شود.

پرفسور دوگین گفت: این انقلاب پیروزی «نور» بر «ظلمت» و «خیر» بر «شر» بود و این فرهنگ بیداری است .

وی افزود: یکی از علمای دینی در قم به من گفت  این انقلاب، فرهنگ بیداری است و فرهنگ بیداری بین ما، ایرانیان و تمام مردم جهان مشترک است زیرا همه منتظر دنیای بهتر و شخصیت مرکزی آن هستند اما نام آن شخصیت و آن جهان بهتر در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است.

رئیس جنبش اورآسیا گفت: اگر شما بتوانید چارچوب مفهومی جهانی را برای تشریح واقعیت عمیق انقلاب ایران، بیابید، همه ما با هم پیروز خواهیم شد.

منبع:خبرگزاری صدا سیما

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 10
 • ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  2 1
  این یارو چقدر آخونده
 • ۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  6 0
  خاک بر سرت نفهم
 • ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  0 2
  یه نفوذی .
 • حسن ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  0 6
  دمش گرم، بصیرتش از بعضی از احمق های داخلی ما بیشتره پ ن: جالبه که حتی اگه یکی از بزرگترین دانشمندان جهان هم در مسیر اسلام و انقلاب صحبت کنه، بش انگ های مختلف و بی سوادی مثل بالا می زنن
 • ۱۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  0 5
  همان طور که اسلام آمریکایی جود دارد اسلام روسی نیز وجود دارد
 • ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  0 2
  خیلی جالبه ها
 • ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  0 6
  مشرق ایشون یه گفتگوی طولانی در قم با آیت الله سید مهدی میرباقری داشتند همین اواخر که در رادیو معارف به این گفت گو اشاراتی شده اگر می تونید بخشهایی از آن را منتشر کنید سپاس
 • ۲۱:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  0 3
  بزرگمردانی که در رشته هایی چون ادیان درس می خوانند اکثرا به همین نتایج می رسند. اگر ذهن آزادی داشته باشی قدرت واقعی اسلام شیعی را درک خواهی کرد. اما چشمان مذدم ما بخاطذ مادیات و فساد اقتصادی و حذام خواری کور شده است .
 • ۲۱:۳۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  6 0
  ششششرررر نگو
 • سجاد ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۵
  0 2
  شخص بزرگ و دانشمندی هست ، حتما برنامه عصر که مصاحبه با ایشون هست در تاریخ 22 بهمن در شبکه افق هست رو نگاه کنید. درباره لابی های یهود در روسیه برای از بین بردن اتحاد پیش اومده و همینطور برعکسش ، عاشقان غرب در ایران صحبت می کنه. و البته مهم ترین موضوعش ، یعنی آخرالزمان و ظهور ... ان شالله همه اینها ختم به دولت جهانی معصوم بزرگوارمون میشه... لینک برنامه http://www.telewebion.com/fa/1410552/%D9%85%D8%B5%D8%A7%D8%AD%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D9%88%DA%AF%DB%8C%D9%86/%D8%B9%D8%B5%D8%B1.html
 • ۰۰:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 7
  نه عزیزم. این آمریکاست میلیاردها دلار هزینه برای زدن ریشه انقلاب و ایران و ایرانی میکنه.
 • ۰۱:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  6 0
  اگر منظور ریش بلند ایشونه که خاخام های یهودی که یه چیزی اون ور اخوند بودن هستند اگر منظور محتوای بحث ایشونه که خدمت شما باید عرض کنیم که یک محقق و یک متفکر و یک استراتژِست باید بداند و انقدر بداند که در بازی های دنیای اطرافش بازی نخورد و او دانش خوبی از تمام ادیان و حوزه سیاست و فلسفه دارد
 • ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  6 0
  دقیقا. خر خودشه
 • حمیده ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 7
  باید به این نکته توجه کرد که دوگین یک ارتدوکس است . اولا باید در استناد به گفته های ایشان به این نکته توجه داشته باشیم که این گفته معارضان نظام که تشیع واسلام شیعی را با مسیحیت ارتدوکس مقایسه می کنند تقویت نشود وثانیا اورا نباید کمونیست دانست چون نگاهی کاملا دینی دارد خلاصه باید با احتیاط وتیزبینی با چنین اندیشمندانی مواجه شد تا آخر بازی به ضرر اسلام انقلاب وتشیع تمام نشود
 • ناشناس ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۶
  0 6
  این قبیل انسان ها فقط واسشون شکم و شهوت مهمه اسمشون مسلمونه به ظاهر ولی از امام زمان و دینشون اندکی فهم ندارند .
 • مجید ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۲۷
  0 6
  سوسیالیست و کمونیست از چرخه ی تحولات ایدئولوژیک جهان عقبا و حالا حالا ها به تقابل اسلام اصیل با اسلام آمریکایی و لیبرال دمکراسی نمی تونن حرفی برای گفتن داشته باشن. پس ناچارند یا مثل چین ساکت باشند یا مثل روسیه از یکی از طرف ها دفاع کنند. در ضمن اگه اسلام آمریکایی پیروز بشه روسیه در زمین خودش میشه مثل سوریه چون کلی مسلمان داره که عربستان وهابی پرورششون داده. روسیه هنوز داره چوب گوش نکردن به حرف امام رو می خوره و حالا حالا ها خواهد خورد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس