دولت سوییس اعلام کرد که برای اجرای طرح پرداخت بدون قید و شرط ماهانه 2500 فرانک سوییس به شهروندان خود، همه پرسی برگزار می‌کند.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه ایندیپندنت ، مردم سوییس آماده شرکت در همه پرسی و رای دادن به این طرح دولت هستند که در صورت تصویب شدن، نخستین کشور جهان خواهد بود که به شهروندانش حقوق ماهانه صرف نظر از شاغل یا بی‌کار بودن خواهد پرداخت.

این طرح در صورت تصویب شدن برای دولت سوییس حدود 208 میلیارد فرانک در سال هزینه در برخواهد داشت.

این طرح که توسط گروهی از روشنفکران پیشنهاد شده است که تاکید می‌کند مردم این کشور با وجود دریافت این مستمری بازهم تمایل به کار کردن و ادامه اشتغال خواهند داشت، با نظر موافق سیاستمداران چپ گرا و راستگرای این کشور روبرو نشده است.

دولت فدرال سوییس برگزاری همه پرسی در باره این طرح را در ماه ژوئن سال جاری میلادی تصویب کرد.

منطق پشت این طرح، قطع ارتباط میان اشتغال و درآمد است و به این ترتیب مردم درآمد تضمین شده صرف نظر از شاغل یا بیکار بودن، خواهند داشت.

این پیشنهاد بر اساس یک نظرسنجی ارایه شده است که نشان داد اکثریت ساکنان سوییس حتی اگر پرداخت درآمد تضمین شده به آنها تصویب شود، به کار کردن یا جستجوی کار ادامه خواهند داد.

بر اساس این نظرسنجی، در صورت تصویب این طرح، تنها 2 درصد مردم این کشور دست از کارخواهند کشید و 8 درصد مردم نیز گفته‌اند که ممکن است این احتمال را بر اساس شرایط بررسی کنند.

بر اساس این طرح، دولت سوییس برای هرکودک ساکن این کشور نیز 625 فرانک پرداخت خواهد کرد.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس