باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه به میان خبرنگاران آمد و در مورد توافق هسته‌ای با ایران صحبت کرد.

دسترسی بی‌سابقه‌ای به برنامه هسته‌ای ایران پیدا کرده‌ایم/ تعامل با ایران فرصت‌های منحصر به فردی ایجاد کرده/ به اعمال تحریم علیه ایران ادامه می‌دهیم
به گزارش مشرق، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز یکشنبه به میان خبرنگاران آمد و در مورد توافق هسته‌ای با ایران صحبت کرد.

اوباما گفت: «امروز روز خوبی است. چراکه بار دیگر دیدیم که دیپلماسی قدرتمند آمریکایی چه چیزهایی را ممکن می‌کند.»

وی افزود: «همانطور که در نطق سالیانه هم گفتم، تأمین امنیت ایالات متحده و امنیت مردم ما، نیازمند رویکردی هوشمندانه، صبورانه و منظم در قبال جهان است و این شامل دیپلماسی با جمهوری اسلامی ایران است.»

وی گفت: «اختلافات ما موجب شده بود تا ما برای چند دهه تقریبا با هم صحبتی نداشته باشیم، که این منافع ایالات متحده را پیش نبرد.»

اوباما افزود: «در طول سال‌ها ایران به داشتن توان ساخت یک تسلیحات هسته‌ای نزدیک و نزدیک‌تر شد،‌ اما از زمان رئیس‌جمهور فرانکلین روزولت تا جان اف کندی تا رونالد ریگان، ایالات متحده هرگز از پیگیری دیپلماسی در برابر رقبایش هراسان نبوده است. من هم به عنوان رئیس جمهور به این نتیجه رسیدم که یک آمریکای قدرتمند و با اعتماد به نقس، می‌تواند با دیپلماسی مستقیم با دولت ایران منافع خود را پیش ببرد.»

وی ادامه داد: «و حالا نتایج آن را مشاهده می‌کنیم. بر اساس توافقی که ما و شرکایمان سال گذشته با ایران رسیدیم، ایران به بمب دست نخواهد یافت.»

رئیس‌جمهور آمریکا ادامه داد: «اکنون ما تمام مسیرهایی که ایران می‌تواند از طریق آن‌ها به بمب برسد را مسدود کرده‌ایم.»

اوباما افزود: «ما توانستیم بدون توسل به جنگ در خاورمیانه، از طریق دیپلماسی به پیشرفتی تاریخی دست یابیم.»

وی با اشاره به محدودیت‌های اعمال‌شده بر برنامه هسته‌ای ایران، گفت برنامه جامع اقدام مشترک «دسترسی و نظارتی بی‌سابقه» ایجاد کرده است.

اوباما ادامه داد: «بر اساس توافق هسته‌ای سال گذشته ایران دستش به سلاح هسته‌ای نخواهد رسید.»

وی افزود: «همانطور که گفتم که توافق هسته‌ای درباره حل همه موضوعات و مسائل فی مابین ما نبوده است.»

او با این حال گفت توافق هسته‌ای مزایای جانبی‌ای هم داشته است از جمله این که بعد از بازداشت نظامیان آمریکایی در خلیج فارس «در حالی که برخی گفتند که این یک حادثه گروگان‌گیری تازه است، اما دیدیم که ما مستقیما با دولت ایران وارد گفت‌وگو شدیم و آن‌ها در کمتر از 24 ساعت آزاد شدند.»

رئیس جمهور آمریکا در ادامه به آزادی زندانیان آمریکایی در ایران هم اشاره کرد و گفت ماه‌ها بوده است که آزادی آن‌ها را پیگیری کرده است. وی گفت در گفت‌وگوی تلفنی‌ای که با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران داشته هم این مسئله را یادآور شده است.

وی به اعمال تحریم‌های موشکی علیه ایران اشاره کرد و گفت واشنگتن برای تأمین امنیت خود و متحدانش به این اقدامات ادامه می‌دهد.
منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • بیتتا ۲۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  اوباما...
 • ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  بیچاره تون می کنیم آمریکایی ها
 • جوادیان ۲۰:۱۵ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  دولت و ملت باید جلوی آمریکا بیاستند با اتحاد و همدلی از مشکلات عبور خواهیم کرد
 • طلبه ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  هسته ای نیاز نیست ما داعیه محو نظام سلطه را داریم بیانات امام خامنه ای دوما تازه معلوم شد تلفن جناب اقای رییس جمهور محتواش چی بوده سوما اقای اوباما ما تا انتقام خون200هزار جوان انقلاب و شهدا مون رو از تو و سردمداران استکبار نگیریم ارام نخواهیم شد منتظر باش
 • محمد ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  لعنت خدا بر شیطان بزرگ اسراییل انگلیس فرانسه سعودی خدایا صاحب اصلی را برسان
 • ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  روحانی مچکریم
 • هاتف ۲۲:۵۲ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
  0 0
  وی گفت در گفت‌وگوی تلفنی‌ای که با حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران داشته هم این مسئله را یادآور شده است. قابل توجه و جالب
 • حسین ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۸
  0 0
  اهای اونایی که میگفتید مرگ بر دلواپسان... دیدید هیچی نشد فقط ضرر کردیم.شما فقط کوتاه فکر بودید ن روشنفکر.خدا را شکر که ما دلواپسا سربلند هستیم و از اول تا همین حال به مذاکرات خوشبین نبودیم
 • ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۰/۲۸
  0 0
  همين كار را در سال 2006 در لبنان و با حضور نيروهاي ينوفيل انجام دادند. ولي آيا مقاومت ضعيف شد؟ والله نه. مقاومت از سال 2006 به اين طرف قوي تر و نيرومندتر شده است.