امروز پانزدهم دی ماه، سالروز آغاز عملیات «نصر» و شهادت شهید «حسین علم‌الهدی» در جریان این عملیات است.

به گزارش گروه جهاد و مقاومت مشرق، عملیات نامنظم و در نوع خود گسترده «نصر» با هدف آزادسازی «جُفیر»، پادگان حمید و در نهایت خرمشهر و شرق بصره طرح‌ریزی شد . قرار بود تا با دستیابی به اهداف مورد نظر، نیروهای دشمن تا حومه شهره بصره تعقیب شوند. این طرح فراگیر و بزرگ در روز 15 دی ماه 59، با استعداد سه تیپ زرهی از «لشکر 6» و «لشکر 92» زرهی اهواز و دو گردان پیاده از نیروهای سپاه پاسداران، همچنین شماری از نیروهای ستاد جنگ های نامنظم به اجرا در آمد.

رزمندگان اسلام از دو محور جاده «حمیدیه – سوسنگرد» و هویزه وارد عمل شدند. در آغاز کار با موفقیت چشمگیری پیش رفت و شمار فراوانی از افسران و سربازان عراقی به اسارت درآمدند، اما به دلیل فقدان برنامه‌ریزی برای حفظ و تثبیت دستاوردهای عملیات و ضعف طراحی، رزمندگان مجبور به عقب‌نشینی شدند.

طی این عملیات نزدیک به 140 تن از پاسداران و دانشجویان پیرو خط امام به فرماندهی شهید سید «حسن علم‌الهدی» (فرمانده سپاه هویزه) در حلقه محاصره دشمن قرار گرفته و دلیرانه به شهادت رسیدند . این عملیات به مدت سه روز به طول انجامید.

پس از پایان عملیات نصر، معروف به «نبرد هویزه»،تعداد 1800 تن از نیروهای دشمن کشته، اسیر و زخمی شدند. همچنین 55 دستگاه تانک، سه فروند هلیکوپتر و 50 دستگاه خودروی دشمن منهدم شد .
منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس