کد خبر 517352
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۴:۱۸

معاون سازمان فضایی ایران از احداث مرکز داده (دیتاسنتر) در مرکز فضایی البرز خبر داد.

به گزارش مشرق، محمد همایون صدر، درباره مرکز داده سازمان فضایی گفت: در سازمان فضایی ایران، پروژه مرکز داده در قالب طرح آرشیو ملی تصاویر ماهواره ارائه شده و در مرکز فضایی البرز در حال احداث است. در قالب این طرح نرم افزار درگاه مکانی (پرتال مکانی) طراحی و تجهیزات آن خریداری شده و در سال ۹۵ راه اندازی می شود.

وی در رابطه با اهمیت راه اندازی این مرکز داده ادامه داد: این مرکز می تواند در قالب درگاه مکانی طراحی شده کلیه اطلاعات تصاویر ماهواره ای موجود در سازمان فضایی ایران و همچنین سایر سازمان ها و ادارات کشور را ساماندهی کرده و امکان دسترسی را برای کاربران در سطح کشور فراهم و از همین طریق نیز محصولات با ارزش افزوده سنجش از دور را ارائه کند.

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی اظهار کرد: برای کنترل کیفیت سنجنده های ساخت داخل و تست سنجنده هایی که قرار است روی ماهواره های بومی نصب شود، آزمایشگاه سنجش از دور با همکاری دانشگاه ها در مرکز فضایی البرز تاسیس شده و تجهیزات فاز اول آن نصب و راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه فاز اول این آزمایشگاه، عملیاتی شده است، افزود: برنامه تکمیل آزمایشگاه از طرح های آینده سازمان فضایی است و امکانات این آزمایشگاه، در اختیار همه  کاربران و مراکز پژوهش کشور است.

صدر ادامه داد: برای این که بتوانیم فرهنگ استفاده از تکنولوژی سنجش از دور را در سازمان ها توسعه داده و کاربردی  کنیم در حوزه توسعه کاربرد سنجش از دور پروژه های متعددی تعریف شده است که نتایج آن در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه تاکنون تعداد زیادی محصولات کاربردی در این زمینه تهیه شده است، به چند نمونه از این محصولات اشاره کرد و افزود: تهیه نقشه کاربری اراضی، تهیه نقشه های خشکسالی، پایش محصولات استراتژیک کشاورزی، تهیه نقشه سطح پوشش برف، پایش سطح دریاچه ها و تالاب های کشور، پایش خط تغییرات ساحلی، پایش آلودگی های نفتی در خلیج فارس، از این جمله محصولات کاربردی  هستند.

صدر گفت: ‌فعالیت این معاونت، از نظر حاکمیتی ایجاد زیرساخت ها و ارائه خدمات برای ایجاد بستر لازم برای استفاده از تکنولوژی های فضایی در کشور است تا بدینوسیله با برخورداری از توانمندی دانشگاهیان و بخش خصوصی استفاده از فناوری های فضایی در کشور توسعه یابد.

وی ادامه داد: یکی از نیازهای توسعه که در حال برطرف شدن است، دسترسی به تصاویر با دقت بالاست که هم اکنون دسترسی به تصاویر با دقت متوسط فراهم است و دسترسی به تصاویر با دقت بالا در سال آینده محقق خواهد شد. هدف ما آن است که دسترسی به تصاویر با دقت تفکیکی یک متر را به صورت مستمر برای کشور فراهم کنیم.

معاون سازمان فضایی تصریح کرد: در زمان بهره برداری از ماهواره سنجشی ملی در سه سال آینده امکان دسترسی به تصاویر از هر نقطه کره زمین برای کشور فراهم خواهد شد. همچنین تامین تصاویر ماهواره ای از کشور جمهوری اسلامی ایران با دقت بالا از طریق خرید و دریافت مستقیم در آینده بسیار نزدیک عملیاتی می شود.
منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس