کد خبر 502139
تاریخ انتشار: ۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۵

رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: یک شرکت داخلی دستگاه‌های الکترونیکی انتخابات را تولید می‌کند و قرارداد آن بسته شده است.

به گزارش مشرق، محمد حسین مقیمی رئیس ستاد انتخابات کشور ظهر امروز یکشنبه در حاشیه همایش منطقه‌ای استان‌های تهران، البرز، قم و سمنان که در مجموعه فرهنگی ملاصدرا برگزار شد با اشاره به ماده 60 قانون انتخابات گفت: براساس این ماده هیات‌های اجرایی و نظارت حق طرفداری از کاندیداهای خاصی را ندارد و همچنین طبق ماده 59 نباید از امکانات دولتی له و یا علیه کاندیدای خاصی استفاده شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کارمندان دولت می‌توانند در فعالیت‌های انتخاباتی مشارکت داشته باشند یا خیر اظهار داشت: کارمندان دولت در زمان وقت  اداری که کارمند محسوب می‌شوند و در اداره‌شان حضور دارند نمی‌توانند در مباحث انتخابات فعالیت داشته باشند اما اگر کارمندی از اداره خود بیرون بیاید می‌تواند به عنوان یک فرد حقیقی در فعالیت‌های انتخاباتی شرکت کند.

رئیس ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: فعالیت سیاسی برای همه احزاب و گروه های سیاسی مجوزدار بلامانع است و تمامی آن‌ها می‌توانند در طول سال آزادانه فعالیت داشته باشند.

مقیمی در رابطه با تاریخ و زمان انجام تبلیغات انتخابات توسط کاندیداها گفت: تبلیغات کاندیداهای انتخابات آتی از 29 بهمن ماه تا پایان روز 5 اسفند در مدت 7 روز انجام خواهد گرفت.

رئیس ستاد انتخابات کشور با تاکید بر اینکه مدیران و ناظران انتخابات نمی‌توانند در فعالیت‌های انتخاباتی حضور و مشارکت داشته باشند افزود: به دلیل جلوگیری به وجود آمدن برخی شبهات به مدیران وزارت کشور توصیه کرده‌ایم که در نشست‌های انتخاباتی و غیره حضور نیابند.

مقیمی افزود: هیچ مدیر دولتی تحت نام و سمت حقوقی اش نمی‌تواند فعالیت انتخاباتی کند. اما کارمندان در خارج از وقت اداری می‌توانند فعالیت داشته باشند.

وی اضافه کرد: حضور برخی افراد از مدیران سیاسی در برخی نشست‌ها به منظور رصد کردن مراسم‌ها انجام می‌گیرد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در رابطه با برخی شنیده ها مبنی بر منع کردن فرمانداران در همکاری با نماینده‌های فعلی مجلس گفت: ما به فرمانداران توصیه کردیم که مراقب فعالیت‌هایشان باشند البته اینکه فرمانداری همیشه در مراسم‌ها و غیره بخواهد نماینده مجلس را همراهی کند لازم نیست.

مقیمی در رابطه با آخرین تحولات برگزاری انتخابات الکترونیکی در کشور تصریح کرد: دستگاه‌های اخذ رای الکترونیکی را براساس قراردادی که بسته‌ایم یک شرکت داخلی تولید می‌کند.

وی افزود: همچنین نرم افزار این دستگاه نیز توسط مهندسان و کارشناسان ایرانی و وزارت کشور تهیه و در یکم آذرماه تقدیم شورای نگهبان شد و در حال بررسی این نرم افزار هستند که این شورا باید نظر خود را حداکثر تا دهم و یا یازدهم آذرماه به ما اعلام کند.

رئیس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: پس از تائید نهایی شورای نگهبان انتخابات الکترونیکی در یک سوم شعب اخذ رای انجام خواهد شد.

مقیمی در پاسخ به این سوال که نتیجه نهایی حادثه قرچک چه شد گفت: گاهی مواقع در برخی شهرستان‌ها عده‌ای برای جلوگیری از برگزاری یک جلسه و یا همایش جمع می شوند و اخلال ایجاد می‌کنند و فرماندار موظف است ورود پیدا کرده و با کسانی که غیرقانونی عمل می‌کنند برخورد لازم انجام دهد و باید به دستگاه قضایی معرفی شوند.

وی با تاکید بر لزوم معرفی متخلفان به دستگاه قضایی اظهار داشت: برخورد با همه متخلفان باید به صورت یکسان باشد. همچنین گزارش نهایی حادثه قرچک را تهیه کرده و متخلفان را شناسایی کردیم که به دستگاه قضایی ارائه خواهیم کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha