رئیس جمهور روسیه با بیان این که هواپیمای روس مجهز به سامانه دفاع از خود نبود تاکید کرد حمله ترکیه به این جنگنده، اقدامی خیانتکارانه بود.

به گزارش مشرق به نقل از ایتارتاس، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد وی عقیده دارد بشار اسد رئیس جمهور سوریه و ارتش این کشور، شرکای طبیعی در مقابله با تروریسم هستند.

پوتین در کنفرانس مطبوعاتی خود پس از دیدار با فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه گفت: «به عقیده ما بدون عملیات زمینی، نمی توان با تروریست ها در سوریه جنگید.»

وی در ادامه افزود: «امروز، هیچ نیروی دیگری برای انجام عملیات زمینی علیه داعش، جبهه النصره و دیگر سازمان های تروریستی جز ارتش سوریه وجود ندارد.»

پوتین یادآور شد: هواپیمای ما مجهز به سامانه دفاع از خود نبود زیرا اصلا انتظار نداشتیم که هدف حمله ترکیه قرار بگیریم و برای همین حمله ترکیه را حمله ای خیانتکارانه تلقی می کنیم.

وی در بخش پرسش و پاسخ به سوال خبرنگارن درباره آینده سوریه و رئیس جمهور این کشور گفت به باور من، آینده رئیس جمهور اسد در دست مردم سوریه است. دوم اینکه نمی توان تروریست ها را بدون عملیات زمینی به صورت موفق کنار زد و هیچ نیروی دیگری در سوریه غیر از نیروهای دولتی وجود ندارد تا با تروریست ها مبارزه کند.

در این خصوص، باور دارم که ارتش رئیس جمهور اسد نیروی واقعی برای مبارزه با تروریسم است. نیروهای دیگری که خواستار مقابله با تروریسم هستند، باید بگویم که ما خواستار ارتباط با آنها هستم و همانطور که پیشتر نیز گفتم، از حمایت از آنان در مبارزه با تروریسم خرسند خواهیم بود.
رئیس جمهور روسیه گفت ما همچنین از ارتش رئیس جمهور اسد حمایت می کنیم؛ توافق کردیم که این بخشی عمده از توافق ما با رئیس جمهور اولاند باشد.

ما همچنان به مبادله اطلاعات درباره سرزمین های اشغال شده از سوی بخش مورد موافقت مخالفان اسد که تروریست نیستند، ادامه می دهیم تا از حمله به آنها خودداری شود. ما همچنین به مبادله اطلاعات درباره مناطقی که هر دو، روسیه و فرانسه، اطمینان داریم که گروه های تروریستی حضور دارند، ادامه می دهیم تا حملات خود را در این حوزه قرار دهیم.

رئیس جمهور روسیه درباره سوال خبرنگاری درباره موضوع ترکیه در گفتگوهایش با اولاند گفت ترکیه عضو ناتو است، فرانسه نیز عضو ناتو است و برای همین نیز ما موضع فرانسه را در چنین اوضاعی درک می کنیم. با این حال، آقای رئیس جمهور (اولاند) همدردی خود را در خصوص این فاجعه (ساقط شدن هواپیمای روس به دست ترکیه) ابراز کردند.

وی ادامه داد نیروهای سوریه با حمایت هوایی نیروهای ما حملات خود را در منطقه ای که هواپیما سقوط کرده بود، شدت دادند. یکی از خلبانان ما جان خود را از دست داد و خلبان دوم نجات داده شد. این سوال را مطرح کنم که نمایندگان ترکیه در این مناطق چه می کردند و چرا با رسانه ها مصاحبه کردند؟ همچنین چرا شهروندان روسی که در فهرست افراد تحت تعقیب قرار دارند، در این مناطق عملیات می کردند؟ ما حملات هوایی خود را در این مناطق با حمایت ارتش سوریه شدت بخشیدیم.

پوتین گفت در خصوص حمله به کاروان انسان دوستانه باید بگویم تا جایی که می دانیم، سازمان های انسان دوستانه اطلاع داده اند که در این مناطق حضور نداشتند. می توانستیم انتظار داشته باشیم که کاروانی در منطقه حضور داشته باشد ولی براساس قوانین بین المللی، آنها می بایست حرکت این کاروان را اطلاع می دادند. پیش بینی ما این بود که این کاروان، محموله های ارسالی به گروه های تروریستی بود.

وی افزود درباره سامانه ضد هوایی در سوریه هم باید بگویم که ما چنین سامانه ای در سوریه نداشتیم. باور داشتیم که نیروی هوایی ما در سطحی پرواز می کند که برای تروریست ها قابل دسترسی نیست زیرا آنها تجهیزاتی را قادر به شکار هواپیمایی که در سه تا چهار هزار متری در پرواز باشد، در اختیار ندارند. ما حتی فکرش را هم نمی کردیم که ممکن است از سوی طرفی که گمان می کردیم شریک ماست، هدف حمله قرار گیریم.

هواپیمای ما در ارتفاع سه تا چهار هزار متری پرواز می کرد و هیچ دفاعی نیز در برابر حمله یک جت جنگنده نداشت. اگر ما چنین چیزی را پیش بینی می کردیم، سامانه ای را برای حفاظت از هواپیماهای خود ایجاد می کردیم.

وی ادامه داد راه های دیگری نیز برای حفاظت از جت های خود داریم از جمله اسکورت جنگنده ها یا ابزارهای فنی نیز وجود دارد؛ علت نیز این بود که ما گمان می کردیم ترکیه کشور دوست است و انتظار حمله از ترکیه را نداشتیم. برای همین نیز باور داریم این حمله ای خیانکارانه است. حال این را می دانیم که چنین چیزی امکان دارد و یکی از نیروهای خود را نیز از دست داده ایم. برای همین می بایست از امنیت نیروهای خود اطمینان حاصل کنیم.

برای همین، سامانه اس چهارصد خود را که قادر به حمله دور برد است و یکی از موثرترین سامانه های دنیاست، مستقر کرده ایم. البته اقدامات ما به اینجا محدود نمی شود، از هواپیماهای خود به وسیله جنگنده ها و دیگر ابزارها حفاظت و از این ابزارها استفاده می کنیم. این نیز تناقضی با آنچه با ائتلاف آمریکا انجام می دادیم، ندارد. ما اطلاعات خود را رد و بدل می کنیم.

وی افزود ما به شرکای آمریکایی خود اطلاع داده ایم که خلبان های ما در کجا و در چه ارتفاعی فعالیت می کنند. طرف آمریکایی هم که رهبری این ائتلاف را به عهده دارد و ترکیه نیز عضوش هست، از این موضوع اطلاع داشت و در همان نقطه نیز حمله را صورت داد. اگر اینگونه باشد، چرا باید اطلاعات را به آمریکا منتقل کنیم؟

شاید آنها کنترل فعالیت های دیگر شرکای خود را ندارند یا شاید این اطلاعات را منتقل نکرده اند. یا اینکه نمی دانستند این کار چه پیامدهایی می تواند داشته باشد. شکی نیست که باید با شرکای خود در این خصوص رایزنی کنیم، با آنها بحث های بسیار جدی داشته باشیم ولی سامانه ضد هواپیما علیه شرکایمان که در کنارشان با تروریست ها مبارزه می کنیم به کار نخواهد رفت.

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه همچنین گفت کشورش به آمریکا در مورد ماموریت هواپیمایی که ارتش ترکیه آن را سرنگون کرد، از پیش اطلاع داده بود.
منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • یونس ۰۲:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  میشه بگید اگه به سامانه دفاع از خود مجهز بود چی میشد...
 • ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  روسیه داره ذلیلانه برخورد میکنه .
 • سروش ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  پس دست آمریکا اینجا رو شد کل خیانتها از آمریکای جنایتکاره
 • ۰۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  این تلنگری بود از طرف ناتو که پوتین زیاد دور بر نداره
 • ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  خوب فهمید که ساختگی است. الان همه چیز را میشود جعلی ساخت و تولید کرد.
 • محمد رضا ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  سامانه های دفاع از خود شامل رادها و موشکها و امکانات مقابله با تهدیدات هوایی جنگده دشمن و پشتیبانی هوایی و زمینی هست که تعداد زیادی هستند و از حوصله این مقاله خارجه... مثلا اگه یک سوخو 35 و یا میگ31 از سوخو 24 پشتیبانی میکرد پشتیبانی میکرد شاید به جایسوخو24 الان اون گنجشک غربی یعنی اف 16 بود که سقوط می کرد... اصلا با سامانه های ضد جنگ الکترونیکی موجود در سوخو 35 کلا اف 16 رو از کار می انداخت!
 • محمود ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  به راحتی با سیستم ضد هوایی زمین به هوا هر دو هواپیمای ترکیه رو ساقط میکردند. الان اگر ترکیه جرات داره هواپیماهاشو بفرسته روی سوریه. خیلی با نامردی هواپیمای روسی رو زدن انگار آدم با دوستش را میره یکدفعه دوستش از پشت سر میزنه تو سر آدم.
 • مجتبی7 ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  سوخو24 یک جنگنده ضد اهداف زمینی هست و برای درگیری با اهداف هوایی مثل جنگنده های دشمن اصلا مناسب نیست.برعکس،جنگنده اف16 برای برتری هوایی ساخته شده و خود آمریکا هم برای حفاظت معمول از مرز های هوایی خودش از این جنگنده استفاده میکنه.
 • ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  روسیه آمار پروازها و انهدام مواضع داعش و اون تصاویر اتاق فرماندهی رو نشون داد واسه اثبات اقتدارش . اما الان اقتدارش که مسخره شده و اردوغان هم محبوبیتش میره بالا .
 • ناشناس ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  مگر مردم بی دفاع سوریه مجهز به سامانه دفاع از خود هستند. کل شهرها و زوستاها را ویران کرده اید و سرزمینهای سوخته بر جا گذاشته اید.
 • ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  پوتین اگر هواپیماهای ترکها را در عراق و سوریه نزند یعنی ذلیل شده و از ناتو و اردوغان ترسیده و شکست خورده. باید هر روز چند تا جنگنده ترکها را بزند و خلبانش را هم اتش بزند تا ترکها از منطقه فرار کنند و از حمایت دشمنان اسد دست بردارند.
 • ناشناس ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  کل این جریان به نفع روسیه شد. الان افکار عمومی ترکیه رو شریک داعش میدونن در ضمن ترکیه هم از این به بعد جرئت نزدیک شدن به مرز رو نداره. اردوغان کودن فریب آمریکا رو خورد و کشورش رو متضرر کرد.
 • ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  این حرف پوتین دیگه از اون حرف ها بودها سوخو-24 هم سامانه های فریب حرارتی داره هم راداری ضمنا اگه روسیه از این فرصت پیش اومده برای انتقام استفاده نکنه یعنی تلویحا پذیرفته که هواپیماهاش کم آوردن باید موشک های جدیدشون رو نشون بدن در صحنه عمل تو 30 سال گذشته هواپیماهای روسی فقط خوردن و تعداد پیروزی های هوایی شون به عدد انگشتان 2 دست هم نمیرسه (در عراق و بالکان و ...)
 • بچه ورامین ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  حرفهای پوتین کاملا" درست وصحیح است چون ایشان خلبان هواپیما جنگنده است اما اردوغان در عالم خیال پرواز می کنند الان هم به غلط کردن افتاده است
 • ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  داره با سیاست حرفه ای برخورد میکنه
 • ۱۵:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  ناتو ترکیه رو شیر کرد بعد پشت ترکیه رو خالی کرد همه چیز داره به نفع روسیه پیش میره
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  بار دیگر جوک قرن
 • ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  چه ربطی داشت ژنرال؟؟؟؟
 • مهدی ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  1 0
  دوست عزیز سوخو.24 صرفا یک بمب افکن بسیار عالی می باشد نه یک شکاری رهگیر، ضمنا امروز ترکیه تمام عملیات نیروی هواییش و.پرواز جنگنده هاش رو در اطراف سوریه به حالت تعلیق درآورد یعنی از ترس هدف قرار گرفتن اف 16 هاش جرات بلند کردن اونها رو.نداره و در کل این ماجرا به سود محور مقاومت تمام شد. خیالتان هم راحت ناتو.جرات سرشاخ شدن با روسیه رو نداره حوادث بالکان نمونه عینی و مصداق اون هست ضمنا توان رویارویی هم نداره
 • ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  ترکیه با وجود اس400 دیگه جرعت نمیکنه وارد خاک سوریه بشه
 • ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۶
  0 0
  دقیقا
 • حسین ۰۲:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  پوتین جان خودتو ناراحت نکن کلا ترکیه وخصوصا اردوغان خائن تشریف دارن خائن به نام اسلامی که با اون بقدرت رسید خائن به مسلمین خائن به عهدی که با شما در مبارزه با داعش داشت و . . .
 • ۰۸:۳۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  فعلا برادر برو توی جنگ بالکان نگاه کن چندتا اف16 و اف117 و اف15 توسط صربها سرنگون شد اطلاع نداری لطفا دروغ پراکنی نکن
 • سید دکتر محمود ۱۱:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  تا منظورتون افکار کدام عموم باشد!
 • سید دکتر محمود ۱۱:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۷
  0 0
  خائن اون کسیه که در مقابل مسلمانان از کفار کمک بگیره
 • ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۹
  0 0
  ترکیه چه خلبانهای احمقی داره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس