کد خبر 500462
تاریخ انتشار: ۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۸

یک رسانه عراقی با اشاره به پیروزی‌های گسترده نیروهای این کشور علیه تکفیری‌ها، به بیان راه‌های تقویت این جبهه برای بیرون کردن داعش از عراق پرداخته است.

به گزارش مشرق، پایگاه النباء عراق در گزارشی به دستاوردهای میدانی نیروهای این کشور در جنگ با تروریسم و تاثیرات آن بر جامعه عراق آورده است.

پیروزی‌ها در جبهه‌های الرمادی، فلوجه، صلاح‌الدین، سنجار و طوزخورماتو و دیگر مناطق با تلاش‌های ضد فساد همزمان شده است.هر چند به اندازه‌ای که شاهد بیانیه‌های مسرت بخش نیروهای امنیتی و مردمی در جنگ علیه داعش هستیم در زمینه مبارزه با فساد عزم جدی را شاهد نیستیم.

نیروهای عراقی با تمام توان ابتکار عمل را در دست گرفته‌اند و خسارات و تلفات سنگینی به داعش وارد کرده‌اند. آنها کمر این گروهک تروریستی را شکسته‌اند. واقعیت این است که اگر مجاهدت‌ها و تلاش سربازان و افراد نیروهای مردمی در جنگ با داعش نبود این پیروزی‌ها رقم نمی‌خورد به ویژه که عملیات در جبهه گسترده‌ای از مناطق غربی رخ می‌دهد.

با وجود شرایط طاقت فرسا اما نیروهای امنیتی و مردمی بر نابودی تروریسم اصرار دارند و می‎خواهند که نبرد را به سود خود رقم بزنند و این موضوعی است که در جبهه جنگ محقق شده است.خطوط دفاعی داعش در هم شکسته و حلقه محاصره بر آنها روز به روز تنگ تر می‎شود.داعشی ها برای فرار از مقابل نیروهای عراقی به هر شیوه ای دست می زنند که فرار در قالب پوشش زنانه از شایع ترین  این شیوه ها است.

پیروزی نزدیک است

این رسانه ادامه می‎دهد: پیروزی نیروهای عراقی بر این گروهک جنایتکار نزدیک است و این موضوعی است که به طور حتم با اراده جنگجویان پیش می‎ آید اما متاسفانه این روند رو به جلو با تلاش ها برای مبارزه با فساد یکی نیست و عراق همچنان گرفتار فساد مفسدان است.در حالی که انتظار می رود که این تلاش ها علیه فساد با پیروزی های نیروهای عراقی همزمان باشد.

در حال حاضر عراق با خطر بزرگی به نام داعش روبرو است خطری که موجودیت، سرزمین و تاریخ کشور را تهدید می کند.نظریات جامعه شناسی و روانشناسی بر این نکته تاکید دارند که در هنگام خطر مجموعه های جامعه به یکدیگر نزدیک تر می شوند و نوعی همدلی میان آنها به وجود می آورد.

از همین رو موضوعی که قابل انتظار است مبارزه با فساد، همزمان با دستاوردها و پیروزی های ارتش عراق در جنگ است.روحیه جنگجویان از نظر معنوی و مادی باید تقویت شود.فساد اداری و مالی در عراق باید به کمترین حد خود برسد تا مبالغ زیادی برای جنگجویانی که مشغول جنگ با داعش هستند هزینه شود.

نیروهای عراقی باید از نظر تسلیحاتی، مالی، آب و غذا تامین شوند.سلاح های پیشرفته باید برای آنها فراهم شود و دیگر نیازهای لجستیکی و جنگی آنها برطرف شود.اما آیا از سوی سیاستمداران این اقدامات حمایتی برای جنگجویان خطوط مقدم انجام می شود و آنها از نظر روحی و معنوی تامین می شوند؟

این رسانه عراقی می افزاید: تاکنون شاهد اراده سیاسی برای مقابله فساد نبوده ایم و این جای بسی شگفتی دارد که فساد ادامه داشته باشد و درباره پرونده های معروف سکوت شود. در برخی موارد شرایط به گونه ای است که به نظر می رسد به جای حمایت از نیروهای عراقی در جنگ با داعش، وضعیت به گونه ای دیگر دنبال می‎شود.

روحیه نیروهای عراقی چگونه تقویت می شود؟

بدون شک بالا بردن روحیه نیروهایی که با داعش در خطوط مقدم می جنگند از اولویت های دولت است و باید از اولویت های مردم عراق باشد و سهل انگاری در برابر فساد و شیوع آن با پیروزی های نیروهای عراقی علیه داعش در جبهه های جنگ در تضاد است.

عراقی ها این روزها از خود می‎پرسند که چرا به مفسدان اجازه داده می‎شود به اقدامات خود ادامه دهند در حالی که نیروهای عراقی از هیچ جانفشانی در راه کشور و شرف و مقدسات دریغ نمی کنند؟؟

این رسانه عراقی می‎افزاید: باید به سرعت به این تناقض غریب یعنی پیروزی در جبهه ها و شیوع پدیده فساد پایان داده شود و باید دولت و موسسات برای پایان دادن به این وضعیت و تناقض موجود اقدامات زیر را انجام دهند؛

-  ارائه حمایت معنوی از نیروهای عراقی در جبهه های جنگ به شکل کامل.

-  حمایت قوی رسانه ای از نیروها و تمرکز بر فروپاشی متوالی تروریست های داعش در جنگ با نیروهای عراقی.

- فراهم آوردن همه مستلزمات پیروزی به ویژه آنچه که نیروهای عراقی در زمینه تسلیحاتی و آموزش مناسب نیاز دارند.

- تهیه و پرداخت و دیگر نیازهای مالی نیروهای مردمی و فراهم آوردن زندگی عزت مندانه برای خانواده های آنها.این نقش اساسی در بالا بردن روحیه آنها در جنگ با تکفیری ها دارد.

-  توجه ویژه به جنگجویان از نظر اداری.یعنی هنگامی که به مراکز دولتی مراجعه می کنند به آنها توجهی ویژه شود و نیازهای آنها برآورده شود.

- ترویج حمایت مدنی از نیروهای عراق.کاری که هم اکنون برخی مغازه داران و صاحبان خودرو و رستوران ها انجام می دهند و اقدام به خدمات ویژه به جنگجویان می کنند.

-  از نظر فرهنگی و دینی از نیروهای عراقی حمایتی شایسته به عمل آید.

- پیروزی ها در جنگ با داعش به موازات تلاش ها برای مقابله با فساد به پیش برود.همانطور که با تروریسم مبارزه می شود با فساد مالی و اداری نیز برخورد قوی صورت گیرد.

-  اعطای زمین به جنگجویان.زمین های بسیاری در عراق است که برای قابل سکونت است و این اقدام تاثیر زیادی برای بالا بردن روحیه نیروهای عراقی در جنگ با داعش دارد.

- تلاش برای فرهنگ سازی در زمینه فداکاری و ایثار.این اقدام سبب می شود که جنگجویان از خود تلاش و ایثار بیشتری به خرج دهند.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس